Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wychowanie i charakter

Wychowanie i charakter Jak poradzić sobie ze szczeniakiem, najczęstsze problemy z CzW, jak je rozwiązać, ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-05-2011, 08:36   #21
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Jeszcze co do przygotowań "przedszczeniakowych"; nie wiem, jakie macie podłogi, ale jeżeli śliskie (nawet na tym co dla nas nie wydaje się wcale śliskie, szczeniak zwłaszcza na początku będzie się niestety rozjeżdżał), to dobrze by było na czas dorastania porozkładać na nich jakieś dywaniki, czy wykładziny; my np. pozbieraliśmy co się dało od rodziny, która właśnie robiła remont; taniej wyszło.
Chodzi o to, że nieuchronne rozjeżdżanie się malucha na śliskich panelach czy kafelkach może przyczynić się później do chorób stawów, a tego przecież nie chcemy.
Poza tym temat wklejony przez Ronę; BEZPIECZEŃSTWO! Wilczaki są BARDZO pomysłowe.
Aha! Jeżeli bierzecie urlop "macierzyński", wykorzystajcie go m.in. na przyzwyczajanie młodego do zostawania samemu w domu; nie zróbcie dość częstego błędu, że w czasie urlopu młody będzie miał Was dla siebie 24h na dobę, a nagle mu znikniecie na 8 godzin.
Powodzenia
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 05-05-2011, 09:08   #22
Karina
wilczakowa mamuśka ;)
 
Karina's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Łódź
Posts: 497
Send a message via Skype™ to Karina
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Na konkretną hodowlę też jeszcze sie nie zdecydowaliśmy, ale oglądam z dużym zainteresowaniem kluski z Wilczej Sagi
Jak fajnie byłoby mieć rodzeństwo w stalicy ...
__________________
Munia - Munia z rodu Potworas
Karina jest offline   Reply With Quote
Old 05-05-2011, 11:31   #23
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Wilczaki są BARDZO pomysłowe.
Półroczna Lorka potrafiła przekręcić zębami zamek GERDA aby wybiec za panem z mieszkania Sprawdziła nam się dopiero ciężka zasuwa, której wcześniej szczęśliwie nie zdemontowaliśmy choć były takie plany.

Mieliśmy też problem ze śliską posadzką na klatce schodowej (mozaiką lastrikową), którą jakiś nadgorliwiec pastował od czasu do czasu. Na to pomogła maść przeciwpoślizgowa na łapki. Przy okazji młoda uczyła się podawać łapy do smarowania/wycierania po spacerze.

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Aha! Jeżeli bierzecie urlop "macierzyński", wykorzystajcie go m.in. na przyzwyczajanie młodego do zostawania samemu w domu; nie zróbcie dość częstego błędu, że w czasie urlopu młody będzie miał Was dla siebie 24h na dobę, a nagle mu znikniecie na 8 godzin.
To jest bardzo ważne!!! Powolutku przyzwyczajać szczeniaka do faktu, że co dzień musi trochę posiedzieć w klatce. Wychodząc dawaliśmy Lorce do klateczki żwacze, które uwielbiała, a my nie musieliśmy przy okazji wdychać ich obrzydliwego zapachu.

Dobre zabawki to zabawki piszczące. Kiedy piszczą wiadomo, że szczeniak nie 'idzie w szkodę', tylko grzecznie się bawi. Ponadto świetną zabawką jest kong - daje psu zajęcie, a ludziom wytchnienie.

Pamiętam, że oprócz spacerów socjalizacyjnych - po ulicach i 'szalejąco-biegających' oraz 2 razy w tyg. przedszkola, prawie codziennie brałam młodą na 30-40 minut swobodnego węszenia. Chodziłyśmy sobie na przełaj po pustym parku na 8 m flexi, a ona wąchała co chciała - tropy innych psów, wiewiórek, ptaków, ludzi... Robiłam to całkiem spontanicznie, bo zauważyłam, że wracała strasznie padnięta - spała potem kilka godzin i mogłam swobodnie popracować... Z perspektywy czasu widzę, że był to świetny wstępny etap ćwiczenia umiejętności tropienia
__________________


Last edited by Rona; 05-05-2011 at 17:54. Reason: lit.
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 06-05-2011, 10:16   #24
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

A jak myślicie, ile powinnam wziąć wolnego z pracy? Planuję przyzwyczajac pieska do pozostawania samemu w klatce. Na pewno będę uważała, zeby nie siedziec z nim bez przerwy 24 /24, ale ile czasu potrzeba na takie ćwiczenia? Chciałam wziąć tydzień czyli będę miała 9 dni. Wystarczy?
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 06-05-2011, 10:47   #25
Palpatine
Junior Member
 
Palpatine's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Wolne Miasto Gdańsk
Posts: 212
Default

Powinno wystarczyć. Ja po przywiezieniu małego wziąłem 10 dni i było ok. Zostawanie samego zaczynaj od 1 min i stopniowo wydłużaj...jeśli był cicho postaraj nagrodzić go czymś dobrym do jedzenia. Jeśli będzie piszczał i ujadał to pamiętaj nie wracaj...mały to zapamięta i będzie wył w wniebogłosy za stadem za każdym razem, jeśli tylko skojarzy, że raz przyniosło to skutek. Odczekaj aż się uspokoi i wtedy witasz go z nagrodą.
Palpatine jest offline   Reply With Quote
Old 06-05-2011, 16:03   #26
Faolan
Junior Member
 
Faolan's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Warszawa
Posts: 81
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Mieliśmy też problem ze śliską posadzką na klatce schodowej (mozaiką lastrikową), którą jakiś nadgorliwiec pastował od czasu do czasu. Na to pomogła maść przeciwpoślizgowa na łapki.
O, warto wiedzieć. A którą maść polecasz?
Faolan jest offline   Reply With Quote
Old 06-05-2011, 18:53   #27
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Faolan View Post
O, warto wiedzieć. A którą maść polecasz?
http://www.futrzakowo.pl/produkt-2126.html albo tę:
http://www.futrzakowo.pl/index.php?p...t&prod_id=2928

Warto też zaopatrzyć się w spray na rany (elastyczny bandaż). Zawiera gorycz, która dość długo utrzymuje się na przedmiotach. Działa świetnie jako odstraszacz, lepiej niż inne klasyczne gorzkie spraye.
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 12-05-2011, 00:31   #28
Faolan
Junior Member
 
Faolan's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Warszawa
Posts: 81
Default

Dzięki za info. Wypróbujemy
Faolan jest offline   Reply With Quote
Old 12-05-2011, 16:25   #29
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

tak a propos slizgania myślicie, ze jezeli kupie jakias wykladzine gumowa (gumoleum czy cos takiego) i zrobie z niego sciezki w mieszkaniu to powinno wystarczyc? W mieszkaniu mam panele, deske barlinecka i plytki gresowe. Niestety wszystko gładkie, koty sie slizgaja, wiec szczeniak tymbardziej
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 12-05-2011, 17:50   #30
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Jak zrobisz ścieżki, to prawem Murhpy'ego szczeniak będzie chodził wokół nich, w dodatku je pościąga i poprzemieszcza. Nie polecam takich wykładzin na jakimkolwiek drewnie (panele, parkiet, dechy) przy sikającym szczeniaku. Choćby nie wiem jak uważać- wilgoć dostaje się pod wykładzinę i bardzo niszczy podłogę.
Nawet zawinięcie jej brzegów na ścianę niewiele pomaga
Chyba najlepszym rpozwiązaniem są tanie wykładziny, takie "targowe", po jakim czasie się je wyrzuci, bo będa zasikane
Przy starszym psie "gołe" podłogi też nie są super, chyba że je wybieramy pod kątem śliskości.
Ja dla komfortu psa przykryłam swoje wymarzone panele chodnikiem, bo szybko przemieszczający się pies zwyczajnie się ślizga;/ A to nigdy nie jest bezpieczne.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 13-05-2011, 13:14   #31
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Taki najczęściej jest los wykładziny przy szczeniaku czw:


Dobrze też zaopatrzyć się w dużą ilość pluszaków w second-handach i dawać szczeniakowi do zabawy (kiedy jest mały można wyjąć wcześniej oczy, żeby czasem nie połknął). Kiedy nasza młoda brała do pyska coś zakazanego od razu podtykaliśmy pluszaka na wymianę - walały się po całym domu. Po jakimś czasie załapała, że przedmioty dzielą się na psie i ludzkie. Do psich należały też wszelkie opakowania, pudełka, butelki PET itd. Kiedy przychodziła karma, czekała z wypiekami na pysku aż rozpakuję paczkę i dam pudełko do szarpania.

Jeśli chodzi o klatkę, nam wystarczyła DOG V, wzmocniona (usztywniona) metalowymi podwójnymi nakrętkami. Też przeszliśmy krótki 'kryzys klatkowy', ale nasza bura nigdy z klatki sama nie wyszła - tylko wyła i wciągała przedmioty.
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 13-05-2011, 13:38   #32
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
tak a propos slizgania myślicie, ze jezeli kupie jakias wykladzine gumowa (gumoleum czy cos takiego) i zrobie z niego sciezki w mieszkaniu to powinno wystarczyc? W mieszkaniu mam panele, deske barlinecka i plytki gresowe. Niestety wszystko gładkie, koty sie slizgaja, wiec szczeniak tymbardziej
Udało mi się odgrzebać post, w którym opisałam "patent" Jacka na zabezpieczenie spełniające funkję zarówno "antysikową", jak i antypoślizgową, może się przyda
http://www.wolfdog.org/forum/showpos...42&postcount=6
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 14-05-2011, 11:31   #33
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Dobry pomysł. Myślę, ze spróbuje przykleić wykładzinę remontową bezpośrednio do podłogi na dwustronną taśmę. Tylko ciekawa jestem czy sie tę taśmę da później jakoś zeskrobać
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 14-05-2011, 14:05   #34
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Dobry pomysł. Myślę, ze spróbuje przykleić wykładzinę remontową bezpośrednio do podłogi na dwustronną taśmę. Tylko ciekawa jestem czy sie tę taśmę da później jakoś zeskrobać
Jakoś się na pewno da, bo u nas po niej nie został nawet ślad, ale nie pamiętam, ile Jacek się przy tym napracował. Jak się obudzi z drzemki pospacerowej, to go zapytam.
EDIT
Nooo pytałam, więc... fakt, Jacek nie wspomina zbyt dobrze momentu ściągania tej taśmy z podłogi, niemniej dał radę.

Last edited by Grin; 14-05-2011 at 15:25.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 15-05-2011, 10:59   #35
jaskier
Junior Member
 
jaskier's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Warszawa
Posts: 242
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Tylko ciekawa jestem czy sie tę taśmę da później jakoś zeskrobać
Wszystko zależy od taśmy. Przy zakupie sprawdź koniecznie, czy część klejąca ma wbudowaną "siateczkę" wzmacniającą. Niektóre taśmy jej nie mają - o wiele trudniej jest je później odkleić. I pozostaje właśnie żmudne skrobanie. Przerabiałem już to Taśma z siateczką schodzi o wiele łatwiej.
__________________
Kuba

Pies: Absynt Wilk z Baśni (Jaskier)
jaskier jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org