Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-10-2010, 20:33   #1
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default Reolup

Dlouho jsem přemýšlela, jestli toto téma vůbec veřejně otevírat, ale jeden z inzerátů vložených na Klubové stránky mě v podstatě přesvědčil.
Poslední dobou nabývám dojmu, že mít v rodokmenu jednoho z A Reolup je téměř ostuda. Proč?
Celý vrh A Reolup byl legendárním, jen kdyby bylo takových povedených vrhů více ... Termín "stará krev" slušně řečeno přivádí do rozpaků. Copak Reolupové nesou krev jinou? Vznikli snad z jiných, než "starých" československých vlčáků?
Dnešní čsv nesou pouze 2 samčí krevní linie - je to linie vlka a linie německého ovčáka. To jsou z genetického pohledu dvě původní "staré" samčí krve (linie), žádná jiná neexistuje.
Mohl by mi někdo objasnit co si mám pod pojmem stará krev představit? Je to něco jako před Reolupem a po Reolupovi .. ??? Reolup je nějaký mezník, který dodal našim psům nějakou novou krev, nové geny??? Zhoršil jí nějak???
__________________
Daniela


Last edited by CDaniela; 04-10-2010 at 20:45.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 04-10-2010, 23:28   #2
Beruska
Junior Member
 
Beruska's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 47
Send a message via ICQ to Beruska Send a message via Skype™ to Beruska
Default

Myslím, že je dobře otevřít toto téma v obecné rovině. Zájemce by snadno mohl po přečtení inzerátu dospět k názoru, že je nějaká "dobrá krev" kterou je dobré mít, a nějaká "špatná krev" (třeba reolupi nebo kdokoliv jiný), kterou je špatné mít. Tak pro objasnění pro ty, co se neorientují. Není žádná dobrá ani špatná krev. Není žádná lepší ani horší krev. Taktéž není žádná "stará krev" a "nová krev". Jsou pouze jedinci s kratším rodokmenem a jedinci s delším rodokmenem. Ani jedni nejsou lepší nebo horší. Jistě se rozpoutá diskuze, ale podle mě jsou si všichni jedinci čsv rovni. Pro každého uchovněného jedince se najde vhodný partner-a je jedno,jestli má nebo nemá výstavy a zkoušky, nebo v rodokmenu psa A nebo B.
Beruska jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 07:20   #3
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Ahoj, tak jsem se musela podívat, co vlastně myslíš. Já bych tohle vůbec neřešila. Inzerující bude mít svůj první vrh, je vidět, že ani neví jak se reolupi píšou , pravděpdodobně jen píše to, co někde slyšela. Možná, že od poradkyně chovu, když jí radila kým nakrýt. Je jasné, že tím myslela, že ten, kdo si od ní kupuje štěně, bude mít větší výběr v budoucích partnerech. Nezlobila bych se na ní, prostě začíná......
Reolupi nejsou ani lepší ani horší. Myslím si, že byli takový "mezník". před nimi měl takovou srst jen Colt Zepeř a vnesli do plemene "určitý typ", který se mě osobně velmi líbí a kvůli tomu mám doma samé Reolupky. Ať je jich (příbuzných reolupů) hodně nebo málo, stejně je doma budu mít a budu v tom pokračovat. Jo, mám to obtížnější, když hledám krycí psy. No a? To už je můj problém. V mojich holkách vidím Aliho a to je pro mě důležité.
Reolupi neměli ani míň ani víc zdravotních či jiných problémů než psi z ostatních skupin. Jen byli trochu jiní než to, co bylo tenkrát na výběr a k dispozici.
Škoda, že sem na WD nechodí ostatní majitelé reolupů (myslím tím oba vrhy, A i B), stálo by za to přečíst si taky jejich zpětný pohled na to, co pro ně znamenal jejich Reolup. Pro mě hodně a ovlivnilo mě to navždy.
http://wolfdog.wbs.cz/Nase-idea.html
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 08:41   #4
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

Já nevím nic moc o Reolupech kromě toho, že ten typ je úžasný a osobně se mi moc líbí... jen bych napsala, že většina inzerátů je každoročně zdrojem pobavení, jak úžasná zvířata tu máme, jaký mají skvělý exteriér a bezchybné povahy a jak jsou snadno cvičitelní (samozřejmě bez složení jediné zkoušky ). Jo a taky jak přinášejí novou krev
__________________
Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 08:45   #5
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

a smiem vidieť ten inzerát?
anyway, čo sa týka Reolupov páčia sa mi tiež veľmi, len je pravda, že majú mnoho potomkov a potom je ťažko nájsť vhodného partnera. Ale ako vravela Hanka, zvolila si to dobrovoľne a stojí jej to za to... IMHO, je možno na mieste otázka, či je to dobré pre plemeno, keď má jedna línia takú silnú základňu a ostatné nie... Možno v tom je tá "stará" a "nová" krv, práve priniesť niečo, čo by trochu osviežilo chov...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 08:51   #6
SARKA
Arimminum Kennel
 
SARKA's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Rimini
Posts: 1,230
Send a message via Skype™ to SARKA
Default

Souhlasim s Hankou a Danielou,Reolupaci byli,jsou a budou legenda ceskoslovenskeho vlcaka.Jen tak na okraj na evropske vystave vsichni 4 evropsti vitezi nesou krev Reolupu.
__________________
Sarka Matrasova
www.lupocecoslovacco.it
SARKA jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 08:54   #7
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Leila, myslím, že Daniela měla na mysli tento inzerát:
http://www.cswolfdog.cz/index.php?op...d=1&Itemid=111
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 08:58   #8
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

tak to je naozaj úsmevný inzerát
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 09:06   #9
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by SARKA View Post
Souhlasim s Hankou a Danielou,Reolupaci byli,jsou a budou legenda ceskoslovenskeho vlcaka.Jen tak na okraj na evropske vystave vsichni 4 evropsti vitezi nesou krev Reolupu.
Trochu bych to brzdil. Jaká "legenda" ? Trochu tady nahráváme právě lidem typu chovatelky, co inzerát podala. Taky by se dalo říci "Rep je legenda a všichni Interšampioni nesou jeho krev" , což je ovšem holý nesmysl. Souhlasím s Danielou. Nemá smysl vytvářet nějakou gloriolu kolem jakýchkoliv psů, snad s výjimkou těch, kteří skutečně dosáhli na vrchol pracovních výkonů.
Reolupi nejsou žádnou legendou. Někomu se líbí, někomu méně. Pravdou je pouze to, že po 4 sourozencích bylo celkem 16 vrhů. Nevím zda to je dobře nebo špatně, ale je pravdou, že to trochu zúžilo genetickou základnu.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 09:16   #10
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

No vidíš Pavle, to je relativní a věc názoru, pro mě Rep byl legenda . Ale o Repovi to tu není...........
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 09:31   #11
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
No vidíš Pavle, to je relativní a věc názoru, pro mě Rep byl legenda . Ale o Repovi to tu není...........
Není, ale je to o umělém vytváření legend. Pak totž právě ti neznalí budou psát takové nesmysly, jako výše citovaný inzerát.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 10:44   #12
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

ono to ani nie je tak, sú proste psy, ktoré trochu viac kričia v rodokmeni ako iné. a je to tak všade, pri každom plemene. to nemôžeš poprieť. to, že zadávateľ inzerátu to pojal týmto smerom je úsmevné, ale aj napovie, že chovateľka má iný názor na používanie Reolupov v chove. a to musí každý rešpektovať. každý má iný názor. ďalšia vec je formulácia, akou to napísala...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 11:27   #13
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Nemyslím si, že by poradkyně chovu řekla majitelce to co tam uvádí. Jde o to, že možná řekla, že toto spojení bude bez reolupů, ale né z důvodu špatnosti, či něčemu proti nim. Spíše aby byli jedinci z tohoto spojení na reolupi "nepříbuzní". A popř. aby mohli být bezproblému sestaveny páry právě s potomky reolupů. Majitelka očividně neví o čem píše, jak řekla Hanka K. ani neví jak se Reolup píše.
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 13:19   #14
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Ze čtyř psů co máme doma jsou čtyři potomky Reolupů. Všichni jsou někdy na zabití a pro všechny bych skočila do hořícího baráku. A všichni čtyři mají v krvi všechny čtyři vlky....
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 13:36   #15
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Inzerent byl včera požádán o sjednání nápravy ohledně textu inzerátu - dal by se označit za neetický z chovatelského hlediska (právě proto, že naznačuje, že některá "krev" je méněcenná a to může poškozovat ostatní inzerenty).
V případě, že inzerát nebude zadavatelem upraven, bude bohužel pro porušování pravidel inzerce smazán...
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 13:49   #16
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Helčo, jestli jsi s ní komunikovala ty, tak jí možná jen vysvětli o co jde, aby to někoho (náhodného čitatele) nemátlo.....
Ale je fakt, že ve chvíli, kdy začíná "čas štěňat", tak se snaží každý zaujmout svým originálním textem inzerátu. Těžko to mít někomu za zlé.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 15:55   #17
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Proto tady u nás není možné zadávat žádné texty k inzerátu. Dělá to jen a jen zlou krev.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 16:07   #18
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Text může být přínosem - zvláště u inzerce posledního štěněte nebo při hledání nového majitele odrostlého nebo dospělého psa.
Jen je třeba dodržovat nějaká pravidla a meze. Pokud selžou ta vnitřní - inzerentova, musí pak zasáhnout ta vnější - administrátorská (u těch pár inzerátů to nepovažuji za takový problém to ohlídat).

Horší je, že paní zatím neodpověděla (třeba se nedostane dostatečně často k mailu?) a na nápravu nelze čekat do nekonečna.
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 21:04   #19
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Tak se to jistým lidem podařilo, chudák chovatelka, byla docela smutná. Nemyslela to vůbec tak jak to z inzerátu vyznělo, bylo to míněno jen jako "nepříbuzná krev" na reolupi.
Takže text inzerátu je poopraven. A chovatelka "byla poučena", že se jména do inzerátů neuvádějí.
Nebylo to míněný jako urážka !!!

Jinak pro mě je Rep také legendou .... Stejně jako Reolupi dodali plemenu mnoho. To nemůže nikdo vyvrátit.
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2010, 21:21   #20
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Stela View Post
Tak se to jistým lidem podařilo, chudák chovatelka, byla docela smutná. Nemyslela to vůbec tak jak to z inzerátu vyznělo, bylo to míněno jen jako "nepříbuzná krev" na reolupi.
Takže text inzerátu je poopraven. A chovatelka "byla poučena", že se jména do inzerátů neuvádějí.
Nebylo to míněný jako urážka !!!

Jinak pro mě je Rep také legendou .... Stejně jako Reolupi dodali plemenu mnoho. To nemůže nikdo vyvrátit.
Tak pokud myslíte jistými lidmi mě, tak mě osobně je jedno, kdo si do svého inzerátu co napíše. Byla to jen poslední kapka, proč se Reolupů zastat. V inzerátech se píšou často daleko větší blbosti a nikdo se nad tím nepozastavuje, nebo aspoň ne veřejně.
Termín krátký rodokmen = lepší rodokmen je také zavádějící. Do genofondu plemene přispělo svým genotypem několik zvířat, jejichž geny se v našich psech stále vyskytují, ať mají dlouhý, či krátký rodokmen ... nikdy se v něm nebude vyskytovat nic jiného, vzácnějšího, nebo nového, či starého.
Nové - nepříbuzné geny může přinést je nové - nepříbuzné zvíře.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org