Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Sport & trénink

Sport & trénink Českoslovenští vlčáci jako pracovní psi - jak cvičit, jak učit nové prvky, informace o soutěžích a zkouškách a výcvikových seminářích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-09-2011, 20:26   #1
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default Kdy začít s výcvikem obran?

Rádi bychom začali chodit na obrany, ale slyšela jsem hodně protichůdných názorů. Jedni radí, že čím dříve, tím lépe a druzí mě naopak zrazují, že mám počkat až pes psychicky dospěje a především se do nácviku obran nepouštět bez 100% poslušnosti (především přivolání).
Branovi je 9 měsíců, je ještě hodně štěněčí, jak povahou (teprve přichází do puberty, v kontaktu se psy co zná se projevuje spíš jako štěně, v kontaktu s neznámými už začíná dělat ramena, ale nakonec je z něj zase štěně), tak fyzicky (pořád velikánské paciny a na čsv silné štěněčí nohy, hopsá jako kozlík, někdy je ještě trochu nemotorný, nezvedá nožičku při čůrání a tak).
Obrany jsou něco, co ho bude obrovsky bavit. Tahat se a zakusovat se, ještě u toho moci vrčet a běsnit, to je ta nejlepší hra co zná.

Jaké máte zkušenosti a kdy jste s nácvikem obran začali vy? Dívala jsem se do topicu http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=14149 ale nenašla jsem tam odpověď na to co mě pálí, děkuju
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 10-09-2011, 20:46   #2
Pouliche
Bolt Grey Střípek snů
 
Pouliche's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Děčín
Posts: 93
Send a message via Skype™ to Pouliche
Default

Myslím, že to záleží spíš na vhodném figurantovi...to je největší problém. Pro psa to musí být čistá hra a není tudíž potřeba, aby předtím dospěl a proč nutně 100% přivolání, když pes bude stejně dlouho na vodítku a na placu vždy sám?
Trochu pozor na bič (či jak se tomu říká ) - práskání může ze začátku děsit.

Jinak u Bolta hodně pomohlo, že mohl pozorovat ostatní psy při obraně, aby pochopil o co v téhle "hře" jde - ze začátku totiž štěkal čistě na fuguranta a nabízená "kořist" ho nezajímala, ale rychle pochopil.

PS: Zvedání nohy ho nemusí brát ještě dlouho
Pouliche jest offline   Reply With Quote
Old 10-09-2011, 21:01   #3
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Figurant se jmenuje Mirek Valentin, slyšela jsem na něj zatím jen chválu. S přivoláním to bylo myšleno tak, že se třeba na procházce rozhodne, že tamten člověk by mohl být skvělý jako figurant a vyběhne mi na někoho třeba v zimní bundě a zakousne se mu naplno do rukávu - nebo dojde k situaci, kterou vyhodnotí jako nutnou obranu, aniž by byla překročena hranice - a já ho neodvolám. Stává se to?
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 10-09-2011, 21:34   #4
Pouliche
Bolt Grey Střípek snů
 
Pouliche's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Děčín
Posts: 93
Send a message via Skype™ to Pouliche
Default

Quote:
Originally Posted by Anathema View Post
Figurant se jmenuje Mirek Valentin, slyšela jsem na něj zatím jen chválu. S přivoláním to bylo myšleno tak, že se třeba na procházce rozhodne, že tamten člověk by mohl být skvělý jako figurant a vyběhne mi na někoho třeba v zimní bundě a zakousne se mu naplno do rukávu - nebo dojde k situaci, kterou vyhodnotí jako nutnou obranu, aniž by byla překročena hranice - a já ho neodvolám. Stává se to?

Pokud bude brát obranu opravdu jako hru, tak nevyhodnotí nic jako "nutnou obranu". Nám se docela hodilo v začátku, že na letním výcvikovém táboře jsme měli jako figuranta stejného člověka, co s námi dělal poslušnost - věděl, že tenhle člověk = štěkání, ale když měla být "jen" poslušnost a on začal pochopitelně obranařit, protože ještě nedělal rozdíl, tak jsem mu jen řekla párkrát důrazně "NE" a pochopil, že teď se tohle nehraje a má dělat něco jiného.
Do rukávu hned kousat nezačne a ze zkušenosti s Boltem, kdy si nejspíš spletl "reálný život" s obranou, to vypadalo takhle:
Jednou to bylo ze začátku, kdy ještě nechápal plně obrany a nějaký cizí pán na ulici, kolem kterého jsme šli, ho na sebe začal poutat a provokovat (nepochopila jsem proč???) a to na něho začal jen štěkat stejně jako na obranách, ale stačilo okřiknout a druhý případ byl letos v létě, kdy se soused postavil hned za plot v montérkách, když mluvil s mámou. Vypadal opravdu jako figurant a pes začal jakoby "obranařit", ale jen poskakoval okolo. Spíš se ho lekl.
Jen pro upřesnění, všechny sousedy má rád a nadšeně se s nimi snaží vítat, když je vidí. Když stejný soused opravoval zeď rozdělující naše zahrady, tak na ni taky přitom skákal, aby se podíval co nejvíc z blízka a přivítal.

Nikdy se mi nestalo, že by se na procházce na někoho vrhl, když byl na volno, ale já ho vždy hlídala a snažila se včas přivolat (než si všiml on, že se někdo blíží). Průběžně jsem ho přivolávala i "na prázdno", dala odměnu a hned volno, takže mu nepřipadalo zvláštní, když ho volám.

Last edited by Pouliche; 10-09-2011 at 21:37.
Pouliche jest offline   Reply With Quote
Old 10-09-2011, 22:13   #5
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

On totiž Bran si kousne rád do čehokoli a kdykoli, je to pěkná podšívka. Třeba jsme na procházce, jdu ze svahu dolů, najednou se mi za zády objeví ten skřet, skočí mi na záda, div z toho kopce neudělám tři přemety a ještě se mi zakousne do lítka. Hrozná sranda je na něm vidět, že to nedělá ze zlomyslnosti, ale protože je to prostě legrace (pro něj). Jednou skočil na nějakou cizí paní, šla přímo k němu, tak hopnul na uvítanou, paní zaječela a on z radosti, že ječí, ještě udělal hudry hudry (zavrčel, ale stejně jako vrčí při hře na mě, žádná zloba, prostě hrozná sranda, paní ječí, zase jsem někoho překvapil) tak aby se to pak s těma obranama nezvrtlo ještě víc, šijou s ním všichni čerti a čím víc toho nachodíme, tím víc druhý den chce. Je teď v aktivitách zcela nenasytný a má tak strašně moc energie, že na cvičáku je za kozla, který si neumí hezky hrát, ale divočí až tak, že pak pejsci kníkají, jak razantně je zastavuje v běhu a jak se do nich zakusuje. Je moc hrr, moc sebevědomý, moc ješitný, všude kam přijde, chová se jak největší pašák, všude je to jeho. Zabila bych ho. Co se při hrách nařvu "něžně!" nebo "pomalu!" popřípadě "AUUUU!" Je to moc milý, nezáludný a naprosto čitelný dobrosrdečný pejsek, který si na spinkání vždycky přinese svého hajánka a dá si ho pod hlavu (no vážně, je to hrozně roztomilé), ale je to rebel bez příčiny!
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 10-09-2011, 22:34   #6
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Pokud se pes rád přetahuje o hadr nebo kůži a je to pro něj příjemná zábava, tak není důvod váhat. Souhlasím, že ze začátku je dobré dávat bacha na bič a na střelbu, ale jinak klidně. Chce to figuranta s aspoň troškou zkušeností s ČsV a hlavně brát ohled na fyzickou zdatnost štěněte. Ale to dá figurantovi rozum (pokud ho má).
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 11-09-2011, 10:44   #7
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Děkuju tak my v pondělí vyrazíme na první lekci
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 25-10-2011, 19:07   #8
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

O obranach toho moc nevim...Chtela bych se zeptat, jak zacit se psem a jestli vubec zacit se psem NO , 1,5 roku ( zacala jsem ho nedavno vencit sousedum ), ktery je povahove spise submisivni. Docitam se, ze obrany pomohou dodat sebevedomi, coz chapu jako kdyz se bojacna zenska nauci karate, ze se ji pak taky chodi lepe v noci parkem, ale na co si dat pozor pri ne tolik jiste povaze ? Nerada bych sousedum zavarila nejaky problem, psa maji jen tak, na vychazky. K detem je fajn, cizi lidi ignoruje, nebo se jim trochu vyhne. Na mensi psy si trochu dovoluje, velkym se okamzite podridi . Sozializaci se snazim dohanet.
Nebo obrany radeji nedelat a sebevedomi dohanet sozializaci a prikladem dasich psu ?
Vencim ho spolu se svymi fenami a uz to se na nem odrazilo, ze je trochu jistejsi, konecne se aspon trochu vzdaluje, neschovava se za me, jako tomu bylo zpocatku. Tipuji proste, ze nemel az tak dobrou sozializaci a nebyl dostatecne ochozen v ruznem prostredi.
Tematika obran u ruznych povah psu me ale zajima i tak celkove...Dekuji i za doporuceni nejake dobre literatury.
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 25-10-2011, 22:39   #9
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

S jakýmkoliv výcvikem lze začít hned od malička. e vždycky důležité zvolit patřičný přístup a na psa neklást nároky, které není schopen splnit. Nácvikem obrany je už jen přetahování se štěnětem o hadr.
Výcvik obrany není, jak si hodně lidí myslí, vzbuzování agresivity psa a dělání z něj nezvladatelného útočníka. Právě naopak. Nejbezpečnějším psem je dobře vycvičený pes-obranář. Při obranách se totiž nejen velice upevňuje vztah mezi psem a psovodem, zvyšuje se ovladatelnost psa a pes se učí zvládat s přehledem pro něj krizové situace ale především se zněj stává sebevědomý jedinec a to je pes, který je ovladatelný a hned tak něco ho nevyvede z míry. To jsou pro své okolí nejbezpečnější psi. Ale je třeba cvičit skutečně obranu a ne nějakou její diletantskou parodii pod vedením neumětela, který se vydává za trenéra. Takže základ je - vybrat skutečně odborného výcvikáře.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 25-10-2011, 22:42   #10
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by GabrielaVesela View Post
Tematika obran u ruznych povah psu me ale zajima i tak celkove...Dekuji i za doporuceni nejake dobre literatury.
Josef Růžička - Pes k obraně osob a majetku (nakladatelství DONA). Pepu Růžičku shodou okolností dobře znám, je to můj letitý kamarád. Je to bývalý dlouholetý velitel Veterinární základny AČR v Grabštejně, takže zkušeností má dost a dost.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 26-10-2011, 10:47   #11
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Ale je třeba cvičit skutečně obranu a ne nějakou její diletantskou parodii pod vedením neumětela, který se vydává za trenéra. Takže základ je - vybrat skutečně odborného výcvikáře.
no prave...:-) proto si chci nejdriv alespon vse nacist, abych pri vyberu cvicaku uz mohla trochu posoudit, jestli je cvicitel pako, nebo jestli opravdu umi rozlisovat postup pri nejiste povaze psa atd. Nepospicham, protoze se psem, ktereho jsem pred par mesici zacala vencit, teprve budujeme vztah. Myslim, ze se nam dari, majitel si stezuje, ze mu nechce prijit se nechat chytit na voditko, me uz chodi dobre , nenasilne ho to naucily moje cubky a k tomu velka pochvala a jasne ze opetne vypusteni na svobodu. Zaciname teprve zkouset aport a vubec se poradne seznamit, takze i kdyz uz to neni stene, pracuju s nim, jakoby byl, protoze proste doted zadny vycvik nemel a zrejme byly ve vychove nejake chyby, protoze se voditka bal atd. Za to tedy nemuze nynejsi majitel, protoze ho koupil v deviti mesicich a uz se bal.... Nynejsi majitel je duchodce, ktery se psem jen brouzda po okoli, ale je rad, kdyz se pes se mnou ochodi i jinde a neco se nauci. Pes se mi zpocatku moc nelibil, ale prirostl mi k srdci po nekolika prochazkach. Prekvapilo me, jak si treba hlida moji dceru, ceka na ni, kdyz se nekde zasekne. Zrejme byl na deti zvykly. No proste zatim nemuzu mit Cevecko, tak vencim pul vesnice a ted az bude dcera ve skolce, chci zacit krome prochazek dopoledne delat s temi co vencim neco vic, nez jen brouzdat po lesich..:-) Doufam, ze se tak naucim sama rozumet ruznym povaham...
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 26-10-2011, 11:58   #12
Czertice
Rakša
 
Czertice's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Praha
Posts: 292
Default

Obrany jsme s Rakšou zatím zkusily dvakrát, jen se přetahovala o kůži. Myslím, že ji hodně povzbuzovalo vidět ostatní psy, jak se na to šíleně těší a pak řádí, z čehož usoudila, že ta kůže je něco strašně báječného a musí to taky získat. Náš figurant je L. Tejml, zkušenosti s čévéčkama na obrany má a fotky z obran najdeš v naší galerii.
__________________
Czertice jest offline   Reply With Quote
Old 26-10-2011, 13:08   #13
Tyger
Junior Member
 
Tyger's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Praha
Posts: 185
Default

já dám možná hloupý dotaz, ale nemůže se stát, že by se po nácvikech obran pes rozkousal i v civilu? Hayaak je v tohle dost potrhlej, největší zábava je pro něj kousat do nás, nejlépe právě do rúk, při vítaní ale taky jen tak, když dostane náladu, je to jakýsi jeho spůsob hraní, který ho nevím odnaučit (v lednu mu budou 2 roky). Obrany by bral asi jako děsnou zábavu, i když přetáhování ho až tak nebere, jen se bojím, že by pak s rovnakou vervou kousal nadále i do nás
Tyger jest offline   Reply With Quote
Old 03-11-2011, 00:47   #14
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

skoda, ze tu zatim nikdo neodpovedel :-) taky me to zajima a muj nazor je tedy ze ne, pokud se obrany delaji spravne, tak je pes jistejsi a tim padem vyrovnany a ne agresivni...ale hrozne rada bych prave mezi ceveckari tohle tema nejak ozivla....

ale vlastne odpovedel Pavel to same, takze co to sem pisu..jen je treba cist vsechno...:-)

tim ze se rozlisuji obrany na "loveni peska, rukavu " sportovni a nebo na ty sluzebni, pak by mne ale zajimalo, jestli se pri te sluzebni, kde se opravdu rozviji u psa zloba na figuranta ( ci obranna aktivni reakce ) nebo jak se to presne nazyva, jestli to nemuze byt pak treba problem...aby pes pak nevyrazil po civilu, kdyz by se mu nezdal ...? ( chlap z holi, nebo v nejakem obleceni pripominajici oblek figuranta atd )

Last edited by GabrielaVesela; 03-11-2011 at 00:58.
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 03-11-2011, 09:02   #15
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by GabrielaVesela View Post
...aby pes pak nevyrazil po civilu, kdyz by se mu nezdal ...? ( chlap z holi, nebo v nejakem obleceni pripominajici oblek figuranta atd )
To je nesmysl. Základem obran není udělat ze psa agresora. Dobrý pes-obranář zaútočí v přítomnosti psovoda jen na jeho povel. Základem obran je totiž velice dobřa zvládnutá poslušnost a hlavně vztah psovod-pes. To ale spousta lidí nechápe a vídí jen kousajícího psa s vyceněnými zuby. Pes se složenými obranářskými speciálními zkouškami je pro své okolí tím nejbezpečnějším zvířetem.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-11-2011, 09:24   #16
GabrielaVesela
Junior Member
 
GabrielaVesela's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Dammbach
Posts: 120
Default

a kdyz je to pes trochu nejisty, a zacnou se s nim obrany cvicit kvuli dodani jistoty ?
Vis proc se ptam, jde mi ted treba o Iruka, ktery poslusnost jeste nema. Nemam s nim tedy obrany ( myslim ted sice sportovni ) delat dokud nebude mit poslusnost ?
Nebo muzu oboji zaroven ?
GabrielaVesela jest offline   Reply With Quote
Old 03-11-2011, 12:10   #17
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

S Dandym jsem cvičili obrany od mala (příležitostně tak od 4 měsíců) a vždy byl klasický "sporťák", co má figuranta za kámoše. Takže ani v reálném životě nemá tendenci hrát si na obranáře.

Spíš mě trochu překvapuje ten popis devítiměsíčního rozjíveného čévéčka, trochu si myslím, že v té době už jsme měli kousání do rukou a skákání na cizí lidi odbourané. Než na obraně bych asi v prvé řadě zapracovala na tomhle.

K nejistému NO - přes net to asi nikdo neposoudí, chce to oko zkušeného výcvikáře. Asi bych spíš jen pokračovala v socializaci, zejména pokud pes není váš a majitelé zřejmě pro něj nejsou autoritou, které by důvěřoval.
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 03-11-2011, 13:13   #18
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Jazzinka View Post
S Dandym jsem cvičili obrany od mala (příležitostně tak od 4 měsíců) a vždy byl klasický "sporťák", co má figuranta za kámoše. Takže ani v reálném životě nemá tendenci hrát si na obranáře.
Co kecáš, byli jsme s nima v Žirovnici, když jim bylo asi 7 týdnů a někde ještě mám fotku, jak se s figurantem Dandy i Dany tahají o kůži
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-11-2011, 14:28   #19
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Co kecáš, byli jsme s nima v Žirovnici, když jim bylo asi 7 týdnů a někde ještě mám fotku, jak se s figurantem Dandy i Dany tahají o kůži
Cha, to moj Cckovy vrh zvladol zakus na rukav (zimnej bundy) uz vo veku 4-5 tyzdnov. Hodno povedat, ze bunda padla za vlast, po odchode posledneho stenata putovala do kosa, roztrhana na franforce.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 03-11-2011, 15:11   #20
pato_garzik
Junior Member
 
pato_garzik's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Bratislava
Posts: 71
Send a message via Skype™ to pato_garzik
Default

Moc take veci nevykrikuj lebo niekto pride na to ze Frei ma medzi predkami piranu a potom budes musiet vysvetlovat ako prisla k PP.
B-ckovy vrh chces povedat ze nebol kusavy? - teda az na Berena co nepotreboval zakusovat lebo techniku obrany (a hlavne utok) odkukal od buldozera.
PS: a C-ckovy vrh zvlada perfektne aj zakus na kratky rukav letnej kosele - zdravim Addneyho :-)

Last edited by pato_garzik; 03-11-2011 at 15:14.
pato_garzik jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org