Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-01-2009, 12:46   #21
Nemi
Junior Member
 
Nemi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 130
Default

Usg miał robione kilkakrotnie - myślę tak sobie, że jest to najbardziej miarodajne badanie. Jeśli oczywiście robi to osoba znająca się na rzeczy. W przedostatnim wyszło tragiczne zapalenie, z zapaleniem cewki i powiększonymi węzłami chłonnymi. W tym czasie brał furagin. Wet zmienił na antybiotyk i na USG wyszła znaczna poprawa. Teraz wybieramy się w przyszłym tygodniu - bo powiem szczerze, że czuję się jak na bombie. Skoro brał furagin i rozwinął się stan zapalny - to teraz też tak może być.

Przemku, czy poziom mocznika i kreatyniny bada się w oddzielnie ? My robimy badanie ogólne i nie pamiętam, żeby były tam jakieś informacje na ten temat. Białka z reguły jest ślad lub brak. Nie mogę sprawdzić wyników - bo mam je w domu. Jeśli nie ma informacji - sprawdzimy przy kolejnym badaniu.

Myślę, że to PH pochodzi z działalności bakterii, ponieważ czytałam, że bakterie wytwarzają enzym - ereazę. Powoduje ona rozkład mocznika na amoniak i dwutlenek węgla i silnie alkalizuje. Jeśli moje domysły są słuszne PH powinno spaść - dostał teraz środek przeciwzapalny i większą dawkę furaginy. No i najniższe PH miał w czasie leczenia antybiotykiem.

Zastanawiam się już nad metodą alternatywną - kot koleżanki wyleczył się z zapalenia dziąseł efektywnymi mikroorganizmami. Jest to zestaw bakterii i promieniowców. Ale aż mi głupio pytać o to weta To znaczy wiem gdzie kupić - ale jakieś mi się to trochę dziwne wydaje.
Nemi jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 13:43   #22
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Pytasz Przemka ale jeżeli mogę to chyba te badania robi sie łącznie jako badania biochemiczne. Przynajmniej ja zarówno stężenie azotu wolnego (BUN) z którego jest obliczany mocznik jak i kreatynine mialam robione jako badania biochemiczne krwi u Ereshki. Poza tym na takim badaniu sa próby wątrobowe. Tak jest przynajmniej w tym laboratorium z którego ja korzystam. Na wykazie (cenniku) akurat w tym laboratorium te badania nie figurują oddzielnie.

Pozdrawiam
Bożena
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 14:58   #23
Nemi
Junior Member
 
Nemi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 130
Default

Bożenko - bardzo Ci dziękuję za odpowiedź ! O ile sobie przypominam - to całkiem pierwsze badanie było znacznie dłuższe. Myślę, że poprosimy o zrobienie takiego - będziemy wiedzieć więcej

Przy okazji przypomniało mi się o lekach osłonowych. Znajomy wet powiedział, że te które kupujemy w aptekach są wytwarzane na bazie flory bakteryjnej zwierząt roślinożernych. Natomiast on sprowadził leki osłonowe wyodrębnione z flory bakteryjnej zwierząt mięsożernych. Wypróbował już partię takich leków i podobno świetnie się sprawdziły. Więc chyba je wypróbuję. Teraz mamy takie normalne z apteki.

Myślę, że może być tak jak piszesz - o wyjałowieniu i nawrotach. Ale nie wiedziałam, że przy furaginie też trzeba
Nemi jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 15:00   #24
Nemi
Junior Member
 
Nemi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 130
Default

Czy badanie biochemiczne robi się na podstawie krwi ? Czy jest to rozszerzone badanie moczu ?
Nemi jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 15:48   #25
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Badanie biochemiczne robione jest na podstawie krwi. Koszt takiego badania pokazującego również próby watrobowe to 35 zł. w Lublinie. Robiac to badanie upewnij się czy z niego na pewno będzie można odczytać te parametry o które chodzi, bo może się zdarzyć, że np w Lublinie takie badanie jest 5 składnikowe a w innym laboratorium np. mniej lub więcej i również od tego jest uzależniona cena.

Co do furaginu i kuracji antybiotykowej to trudno mi powiedzieć, czy w Waszej sytuacji jest podobnie bo każdy przypadek jest inny ale ja lecząc syna przez prawie rok mam takie doświadczenia że nie było poprawy, zmienialiśmy lekarzy aż trafiliśmy do takiego który stwierdził że brak odpowiedniej osłony przy leczeniu furaginem i antybiotykami spowodował takie wyjałowienie organizmu że stale stan zapalny sie powiększał. Odnowienie dobrej flory bakteryjnej pomogło. Ale tak jak piszę każdy stan zapalny może mieć inne podłoże i podstawa to diagnostyka. A piszę o tym aby jako o jedym z czynników które trzeba również mieć na uwadze.

Pozdrawiam Bozena
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 15:55   #26
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Zbadaj koniecznie dokładnie nerki !!!
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 16:03   #27
Nemi
Junior Member
 
Nemi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 130
Default

Bożenko - bardzo dziękuję ! Na USG nerki wychodziły dobrze - do tej pory. Czy jeszcze w jakiś inny sposób się bada ? Gdzieś słyszałam o profilach nerkowym i wątrobowym - ale nie wiem co to jest.

USG mogę zrobić w piątek, bo wtedy przyjmuje wet, do którego mam zaufanie i chyba robi to bardzo dobrze. Do leczenia teraz dodałam leki osłonowe i mam nadzieję, że to pomoże. Ta część od samego początku była całkiem zaniedbana. Przy pierwszym leczeniu - nie dostawał żadnej osłony.
Nemi jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 16:25   #28
Nemi
Junior Member
 
Nemi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 130
Default

I jeszcze mam pytanie - czy przy zapaleniu cały czas odczuwa się ból czy tylko przy siusianiu ? Czy można w jakiś sposób sprawdzić czy psa boli ?

Ja zakładam, że boli go wtedy, kiedy robi mu się przekrwione oko - ale może można to jakoś dodatkowo sprawdzić.
Nemi jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 16:41   #29
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Ja wprawdzie ludź, ale przy ostrych stanach bolało cały czas. Przy mniej ostrych lub podleczonych był tylko ucisk na brzuch i pęcherz, a tak bolało tylko przy sikaniu. Spotkałam się z jednym zapaleniem u faceta, to ogólnie tylko sikac mu się często chciało, ale bolało jedynie w trakcie. Teraz trzeba to jakoś na psa przełożyć.

Co do sprawdzenia - delikatnie omacanie brzucha nie pomoże? Generalnie jak boli, to pies zwykle brzuch napina, jakby sztywnieje.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 17:07   #30
Nemi
Junior Member
 
Nemi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 130
Default

Mnie z tym brzuszkiem nie wychodzi Kiedy uciskam jak stoi - zawsze wydaje mi się, że napięty. Jak leży - brzuch w dotyku jest jak flaczek Może np. zawsze sprawdzać jak leży, wtedy jeśli się coś zmieni - zauważę różnicę.
Nemi jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 18:53   #31
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Psy potrafią wytrzymać naprawdę dużo, tak wiec trudno ocenić czy boli czy nie. Dlatego też u psów czasem trudno zauwazyć poważną chorobę, bo nie dają tego po sobie poznać. Czy przekrwione oko swiadczyo bólu czy o czymś innym nie wiem.
Mój wet, do którego mam ogromne zaufanie i z poważniejszymi problemami byłam u niego, mieszka ode mnie ok. 400 km. I jak sie coś dzieje takiego z moimi trzema psami lub koniem, że wolę to z z nim konsultować, to dzwonię do niego i zawsze pierwsze co mnie pyta oprocz tego co powiedzieli lekarze na miejscu, to o biochemię czy była robiona i czy było robione USG.
Stąd myśle, że szukaj przyczyny i staraj się jak najszybciej psu pomoc, bo faktycznie może go boleć a i ty będziesz o wiele spokojniejsza.
Może to jest normalne że psy mogą na pęcherz chorować pare miesięcy i to nawraca. Nie wiem, nie doswiadczyłam tego, może właśnie takie jest leczenie jak było zastosowane co nie oznacza, że nie można próbować. Ale jeżeli czujesz, ze można zrobić coś jeszcze to należy zapytać lekarza o to. Jak nie jednego to następnego.
O innych badaniach w kierunku diagnozy nie słyszałam. Chociaż swojemu psu robiłam całą diagnoze stanu watroby i nerek po przebytej babeszjozie. ale wówczas zdałam sie na swojego weta, zrobili jej badania i wystarczajace bylo dla mnie jego stwierdzenie, że nie ma żadnych uszkodzeń i pozostałości.

Idź do weta powiedz mu o swoich obawach, poproś o dalsze diagnozowanie. Tak jak również Przemek sie zastanawiał nad nerkami i badaniami mocznika i kreatyniny też o tym myślę. Może też należy zmienićć dietę. I daj znać. I mam nadzieję, że niebawem będzie lepiej.
Pozdrawiam
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 23:00   #32
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Nemi View Post
Mnie z tym brzuszkiem nie wychodzi Kiedy uciskam jak stoi - zawsze wydaje mi się, że napięty. Jak leży - brzuch w dotyku jest jak flaczek Może np. zawsze sprawdzać jak leży, wtedy jeśli się coś zmieni - zauważę różnicę.
Czambor ma dokładnie tak samo i na dodatek jak go ktoś dotyka to spina go bardziej i burczy. Ostatnio na badaniu u weta stwierdzili coś poważnego po jego zachowaniu. On poprostu nie lubi jak go ktoś obcy dotyka po brzuszku
Co do USG to bywa różnie i radze poszukać dobrego lekarza co zna się również na wilczakach. Jak zrobili czamborowi to nie zabardzo wet wiedział co mu wyszło. Dla niego wyglądało to trochę inaczej jak zwykle, ale jak zrobili mu dalsze badania to wszystko okazało się dobrze.
Radze podzwonic i popytać kilku lekarzy.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 23:19   #33
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

My mamy w Warszawie specjalistę po prostu od USG - umie ocenić czy świnka morska ma ropomacicze, a macica takowej jest wielkości naparstka. Umiał ocenić, czy szczur ma zmienioną wątrobę i bezproblemowo zbadał Baaja.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 12-01-2009, 11:35   #34
Nemi
Junior Member
 
Nemi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 130
Default

Grzegorz - bardzo dziękuję. Baltek ma tak samo - też burczy, ale nie zawsze to znaczy, że go coś boli

Angels - to być może mamy tego samego specjalistę Nie dość, że jest świetny w robieniu badań, to jeszcze dodatkowo ma świetne podejście do zwierząt. Mój psiak był trudnym pacjentem (teraz już jest inaczej) a u niego po prostu leżał i dał się zbadać.
Nemi jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org