Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-07-2009, 10:07   #1
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default Blok przedsionkowo komorowy

Wczoraj byliśmy z Astunią u weta w związku z jej łysiejącymi łapkami (wtajemniczeni wiedzą o co chodzi ). Ale po śmierci Agiry zdecydowałam żeby małej zrobić EKG choć zmian osłuchowych żadnych nie miała. I wyszedł niestety blok przedsionkowo komorowy II stopnia. Co prawda za tydzień znów idziemy na kolejne EKG (i zastrzyk antybiotykowy ze względu na łapki), a później jeżeli znów się powtorzy na Holter, ale ja już panikuje... Pogrzebała trochę w necia ale google nic mi nie znalazły na ten temat. Spotkał się ktoś z taką przypadłością?
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009, 10:14   #2
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default


A co mówił wet o tym bloku?
I spokojnie, nie martwcie się na zapas; czasem te medyczne określenia brzmią bardzo poważnie, ale w praktyce nie oznaczają jakiegoś prawdziwego zagrożenia.
Mam nadzieję, że tak będzie i tym razem.

Napiszcie coś więcej.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009, 10:20   #3
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

No właśnie nic nie mówił. Pokazał tylko, że wypadł cały zespół QRS i że tak nie powinno być. Ja wiem tylko co to u ludzi oznacza (III stopień leczy się... rozrusznikiem, II jeśli jest zaawansowany to też), ale jak u psów to nie wiem....

Ja to jak zawsze panikuje. Choć i tak uważam, że lepiej wiedzieć wcześniej niż później.
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009, 10:21   #4
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

http://www.mp.pl/artykuly/index.php?...ED0A9F9417D29E
Tu jest dosyć obszerny artykuł na ten temat, wprawdzie nie w odniesieniu do zwierząt tylko do ludzi.
Jest on co prawda bardzo fachowy, ja z tego niewielę rozumiem, ale Ty masz związek z medycyną, więc może coś Ci to da.

Jedyne co jak mi się wydaje, że zrozumiałam, to to; że to nie zawsze się leczy, a jedynie kontroluje (w zleżoności od tych stopni).
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009, 10:22   #5
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
No właśnie nic nie mówił. Pokazał tylko, że wypadł cały zespół QRS i że tak nie powinno być.
No ale co Wam "kazał" w związku z tym robić?
Bo jeżeli nic konkretnego, to może faktycznie na razie szkoda nerwów?
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009, 10:33   #6
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
No ale co Wam "kazał" w związku z tym robić?
Bo jeżeli nic konkretnego, to może faktycznie na razie szkoda nerwów?

Wet na spokojnie, że będziemy kontrolować, za tydzień i za dwa robimy EKG a jeśli się będzie powtarzać to nas wyśle do jakieś kliniki do Krakowa albo do Warszawy na Holtera ( to chcę zobaczyć jak Astarte będzie przez cały dzień biegać z kabelkami na brzusiu i łapkach ).

Ja wiem, że przedwcześnie panikuję Na wszelki wypadek nawet jeszcze hodowczyni nie dałam znać, bo póki się nie wyjaśni nie ma sensu alarmować pozostałych właścicieli rodzeństwa Astuni. Tak tylko pomyślałam, że może się już ktoś z tym spotkał
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009, 11:38   #7
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Przeszukałam dogomanię, ale niestety ludzie rzadko kiedy nadają wątkom sensowne tytuły... W bonusie dowiedziałam się, co ma Celar - kichanie zwrotne Oo" Mam nadzieję, że u was skończy się tylko na strachu i ewentualnych badaniach.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009, 12:32   #8
Macia
Junior Member
 
Macia's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 154
Default

Poszukałam informacji o tym w moich mądrych książkach , ale na razie niewiele znalazłam. W książce " Praktyka kliniczna: Psy" jest jedynie interpretacja EKG i garść informacji. Blok przedsionkowo-komorowy II stopnia jest tylko opisany tak: "Jeżeli niektóre z pobudzeń zatokowych nie zostaną przewiedzione przez przedsionki, mówimy o bloku przedsionkowo-komorowym II stopnia." Za to więcej jest o bloku przedsionkowo-komorowym III stopnia: "Przy całkowitym bloku przedsionkowo-komorowym (blok III stopnia) dochodzi do całkowitego przerwania przekazywania pobudzeń z przedsionków do komór. [...] W takich przypadkach występują typowe objawy niedokrwienia mózgu: utrata świadomości i ataki epileptoidalne. Całkowity blok przedsionkowo-komorowy występuje bardzo rzadko." Wiem, że to mało, ale niewiele jest informacji akurat o bloku przedsionkowo-komorowym II stopnia. Oczywiście poszukam w innych książkach, w tej też sprawdze dokładniej, jak coś znajdę to napisze.
Macia jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009, 12:51   #9
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Dziękuję
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009, 13:16   #10
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

a te wyłysiałe łapki jak zdiagnozowano?

znalazłam przyczyny bloku p-k. przepisać?
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009, 13:22   #11
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Łapki dalej nie zdiagnozowane, ale leczone Pani wet podejrzewała nużyce, ale znalazła tylko dwie sztuki- podobno mają być min. trzy. Ponadto stwierdziła, że skoro łyski są już od miesiąca to gdyby to była nużyca to było by ich pełno. Ale i tak ma łagodną kurację antynużycową i jakieś śmierdzące paskudztwo do przemywania.

Jedyną przyczynę jaką znam to nadmierna stymulacja nerwu błędnego, więc jeśli masz coś jeszcze to bardzo poproszę
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009, 13:51   #12
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Łapki dalej nie zdiagnozowane, ale leczone
jak leczy skoro nie wie co ma leczyć? antybiotyki to na jaką przypadłość podaje?
Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Jedyną przyczynę jaką znam to nadmierna stymulacja nerwu błędnego, więc jeśli masz coś jeszcze to bardzo poproszę
"Kardiologia kliniczna" M. Sokolow, M. McIlroy

1. wrodzony
2. choroby zwyrodnieniowe ukł. przewodzącego (Leva i Lenegre'a)
3. wady zastawkowe, zwłaszcza zwężenia ujścia tętniczego lewego i niedomykalność zastawki skojarzona z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa
4. choroby tkanki łącznej (sarokidoza, BBS, twardzina, skrobawica, toczeń trzewny)
5. zawał mięśnia sercowego lub niedokrwienie bez zawału
6. choroby przemiany materii, hemochromatoza, choroby tarczycy
7. blok serca związany z zabiegami chirurgicznymi
8. hiperkalemia oraznastęstwa stosowania leków antyarytmicznych
9. guzy serca (zwykłe, przerzutowe, wyjątkowo pierwotne)
10. choroba Chagasa z zajęciem serca oraz wyjątkowo gumma syphiliticum
11. toksyczne skutki lekow: glikozydów naparstnicy, chinidyny, fenotiazyny, antydepresyjnych leków trójcyklicznych.
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009, 21:40   #13
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Żadna z przyczyn nie brzmi przyjaźnie....
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009, 22:01   #14
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Nie napisałaś czy diagnozę postawił specjalista kardiolog, ale chyba tylko tacy robią EKG. Ja oczywiście polecam dr Niziołka gdyż u niego kiedyś robiłam badania swoich psów. Ma nowoczesny sprzęt, jeździ często po Polsce i warto zrobić u niego badania tym bardziej że robi je bardzo szeroko szukając wad zarówno wrodzonych jak i nabytych, w tym badanie Echo. Wydaje też stosowne zaświadczenia ze wszystkimi parametrami pracy serca a zdrowym psom certyfikaty (które są wprawdzie dodatkowo płatne ale czasem warto je mieć) Ma on swoją stronę internetową www.niziolek.com.pl
gdzie są wszystkie informacje potrzebne aby go namierzyć.
Wiem, że często bywa w Myślenicach w Klinice Therios dr. Ingardena, którego również bardzo polecam na wszystkie inne przypadłości.
Miejmy nadzieję, że szczególowe badania Cię uspokoją.
Pozdrawiam
Bożena
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 11-07-2009, 00:02   #15
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

W Warszawie bardzo polecana jest dr. Magda Garncarz, namairy jak do jej męza (okulisty) dr. jacka garncarza: www.garncarz.pl

Będzie dobrze, nie martwcie się
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 11-07-2009, 10:45   #16
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Dziękuję Wam bardzo!!
To jeszcze nie jest diagnoza, tylko wyszło na jednorazowym ekg. Jeśli się będzie powtarzać wtedy powiedziała, że nas skieruje kliniki w Krakowie albo w Warszawie.
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2009, 20:35   #17
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Blok przedsionkowo-komorowy II stopnia polega na wypadaniu co kolka skurczy przedsionka jednego skurczu komory.
Normalnie serce kurczy się w ten sposób, że najpierw dochodzi do skurczu przedsionków, które wypychają krew do komór, następnie komory kurczą się przy rozkurczonych przedsionkach żeby wypchnąć krew do aorty i naczyń płucnych. Czyli na jeden skurcz przedsionków przypada nasstępujący po nim skurcz komór.
Dzieje się tak, ponieważ impuls biegnie od prawego przedsionka aż do komór takimi specjalnymi "kabelkami", które nazywamy pęczkami. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pęczek_Hisa
Pod jego wpływem (impulsu) serce kurczy się miarowo.
W przypadku bloku II stopnia jest zaburzzone przewodzenie impulsu z przedsionków do komór, więc dochodzi do "wypadania" jednego skurczu komory co kilka skurczów przedsionków (dlatego na EKG nie ma raz na kilka skurczów załamka QRS, który odpowiada kurczeniu się komory).
Czasem dzieje się to sporadycznie, czasem raz na 3-4 skurcze, a nawet co drugi skurcz. Im częściej tym gorzej.
Mam nadzieję, że w miarę klarownie to opisałam, jakby coś to piszcie- postaram się wytłumaczyć lepiej.
Trzymam kciuki, mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze z psicą!
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 16-07-2009, 12:39   #18
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Hurra! Byliśmy dziś na ekg i wszysciutko w porządku Możliwe, że poprzedni wynik był przez szybki wzrost Astarte lub przez drobne zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej Tak więc jest super !
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 16-07-2009, 17:53   #19
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

No i kamień, nomen omen, z serca Duże UFFFFFF
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2009, 00:24   #20
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Rewelacyjne wieści! Super!
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org