Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wychowanie i charakter

Wychowanie i charakter Jak poradzić sobie ze szczeniakiem, najczęstsze problemy z CzW, jak je rozwiązać, ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-02-2013, 18:00   #1
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default Jakie są relacje CzW z innymi rasami psów?!

Tzn. mam tutaj na myśli nie tylko sam stosunek wilczaka do poszczególnych ras psowatych (czyli jakie psy darzy wyjątkową sympatią, a które jedynie toleruje i na jakie jest szczególnie mocno cięty), ale i ich reakcję na jego towarzystwo (zważywszy na fakt, że sama krew wilka może u niektórych z nich podnosić z tego tytułu ciśnienie) - podejrzewam, że poza ON i SW (z racji najbliższego z nimi pokrewieństwa) również i z innymi czworonogami mogą łączyć go przyjacielskie zażyłości (nie wiem jak dogaduje się z Malamutami, ale dość często chowa się go z Siberianami, pomimo że te z kolei same ON'ki niespecjalnie lubią)... szalenie jestem ciekaw jak to wygląda z Waszej perspektywy???

Last edited by ira.s; 24-02-2013 at 18:02.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2013, 18:35   #2
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

To ciezko powiedziec, moja lajza jest obecnie w takim momencie ze nie lubi praktycznie zadnego psa plci meskiej, nie jest wazne czy kundel czy rasowiec. Jednak sa pewne rasy, ktore juz z daleka wywoluja u niego 'alergie' czyli owczarki (choc ma swoje ulubienice sunie tej rasy), labradory, goldeny, husky, malamuty, samojedy, akity i kilka innych ktore z natury maja ogon postawiony. Labkow i goldenow chyba nie trawi za ta wieczna i niewytlumaczalna radosc z zycia, owczarki sa dla mnie zagadka bo sami mamy owczarka z ktorym Uro sie genialnie dogaduje.
Jesli chodzi o druga strone, to jesli jakis pies lubi ostra zabawe to sie skupluje z wilczakiem, Uro bardzo lubi zabawy z suniami rotkami, buterierkami, amstafami, te rasy jakos z nim najlepiej wspolgraja :P
__________________
Ja & Urciowaty
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2013, 18:53   #3
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by avgrunn View Post
...z daleka wywoluja u niego 'alergie' (...) husky...
A to ciekawe, bo z nimi też są przecież wilczaki pod jednym dachem wychowywane i jakoś im "ta wieczna i niewytłumaczalna radość z życia" wtedy nie przeszkadza

Quote:
Originally Posted by avgrunn View Post
...bardzo lubi zabawy z suniami rotkami...
No te z kolei jakoś zupełnie za haszczakami nie przepadają
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2013, 19:08   #4
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
A to ciekawe, bo z nimi też są przecież wilczaki pod jednym dachem wychowywane i jakoś im "ta wieczna i niewytłumaczalna radość z życia" wtedy nie przeszkadza
No jasne ze sie wychowuja, ale to sa wtedy ich prywatne najbardziej ukochane egzemplarze danej rasy, to tak samo jak u Urcia z owczarkami, nie znosi ich ale naszego owczarka ubostwia.


Co do rotkow to pewnie dlatego ze Uro lubi ostre baby, a te, ktore zna sa akurat bardzo charakterne w stosunku do niego, za to do ludzi piekielne miziole.
__________________
Ja & Urciowaty
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2013, 22:03   #5
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

U nas wrogiem są owczarki o umaszczeniu czaprakowym, nie wazne czy pies czy suka i jak się zachowują.
Uwielbia natomiast maliniaki obu płci

Reszta to standardowo-suka Twoj wróg, samiec przyjaciel

Wielka doza cierpliwości darzy male psy nawet szczekacze i małe szczeniaki

Na terenie ktory uwaza za swoj nie lubi zadnych psow, a na wystawach, w zatloczonym miescie jest ok do prawie wszystkich, no chyba ze sie pokaże czaprakowy owczar
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2013, 22:09   #6
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

czaprakowy? jak taki owczarek wyglada?
__________________
Ja & Urciowaty
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2013, 22:25   #7
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

ten najpopularniejszy, brazowy z czarnym czaprakiem Takie podpalane lekko na lapach (a`la rottweiler), czarne i wilczaste lubi
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2013, 22:27   #8
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by avgrunn View Post
czaprakowy? jak taki owczarek wyglada?
Jakby nosił czarne siodło na grzbiecie
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 24-02-2013, 22:34   #9
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
Uwielbia natomiast maliniaki obu płci
Jak dotąd właśnie owczarek belgijski (choć odmiany długowłosej Tervueren) najbardziej szczerzył kły na moją hasiorkę, więc dobrze wiedzieć, iż przynajmniej wilczaki żyją z tą neurotyczną rasą w zgodzie

Last edited by ira.s; 24-02-2013 at 22:42.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2013, 00:42   #10
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
Jak dotąd właśnie owczarek belgijski (choć odmiany długowłosej Tervueren) najbardziej szczerzył kły na moją hasiorkę, więc dobrze wiedzieć, iż przynajmniej wilczaki żyją z tą neurotyczną rasą w zgodzie
Myślę, że nie ma co generalizować, bo większość zapewne zalezy od konkretnego osobnika
U nas np. Nitka nie cierpi buldogów i wszelkiego typu "płaskopyskich" psów, ale nie śmiem wysnuć na tej podstawie wniosku, że każdy beagle i beaglopodobny pies też będzie wrogo nastawiony to takich psów.

Według mnie jest zbyt wiele czynników, które wpływają na ostateczną relację wilczaka z daną rasą psów, by jakkolwiek przewidywać "genetycznie uwarunkowane" sympatie.
Pewnie można się spodziewać, że wilczak gorzej dogada się z dominującymi, ale mniej stadnymi rasami (np. akita), bo po prostu bedą w ze sobą w relacji ciągłej rywalizacji i nie dojdą do porozumienia tak łatwo jak wilczak z wilczakiem (), ale tak być nie musi.

Poza tym sporo zalezy też od wczesnych doświadczeń szczeniaka - czasem szczeniak może wystraszyć się "na śmierć" charakterystycznie wyglądającego psa (dajmy na to rudego) i potem do końca życia przejawiać antypatię do każdego podobnego osobnika, a właściciel może o takiej sytuacji zapomnieć, albo w ogóle jej nie zauważyć i potem być święcie przekonany, że "wilczaki nie lubią rudych psów z natury"

Bardzo ciekawy, ale i bardzo złożony temat, za dużo zmiennych - ja bałabym się generalizowania co wilczaki lubią, a co nie jako rasa

ALE fajnie będzie, jeśli każdy wypisze jakich ras nie lubi jego wilczak i po pewnym czasie może będzie wysnuć jakieś wnioski? Może jakaś rasa powtórzy się nadzwyczaj często?
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2013, 08:43   #11
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Imbus nienawidzi wprost wszystkich psów( samców - sunie przy blizszym poznaniu są OK) z zakręconymi ogonami i chodzącymi sztywno, czyli akity, duze psy japońskie, haszczaki, malamuty. Nie lubi owczarków i to dotyczy niemieckich i belgijskich, labladorów i goldenów. Ogólnie samców nie toleruje - tylko Bowka
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2013, 09:32   #12
Piter
Junior Member
 
Piter's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Widuchowa
Posts: 260
Send a message via Yahoo to Piter
Default

a Karlo ostatnio ma venę aby wszystko zdominować , rozszarpać , położyć na łopatki.Ostatnio upodobał sobie 4-letniego owczarka i toczą zajadłe walki ( oczywiście pod kontrolą i w kagańcach ) .jedyna pociecha taka że tamten za każdym razem leży na łopatkach .Tylko tamta Pani/Mamusia jest przerażona .Ale sama chce aby jej pupilcia trochę utęperować..... a ja mam znak po jego ząbkach na rączce .
Ale wygląda to dla innych strasznie .jest jeszcze 8-miesięczny leonberger .ale ten jeszcze sie poddaje .na placu "rządzi" Karlos.
zdjęć przez przyzwoitość nie robię z " nielegalnych walk psów " .no i ostatnio zaliczył ppierwszą oficjalną lekcję obrony . pozytywnie .
Piter jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2013, 09:48   #13
szodasi
Junior Member
 
szodasi's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Brwinów
Posts: 149
Default

Aroon nie jest rasistką;P wszystkie suki nienawidzi tak samo Nie lubi też psów mniejszych od siebie. Od razu pokazuje, że to ona rządzi;P Co do większych samców są ok... Tylko muszą ją wpierw dogonić Chyba lubi dominujących chłopaków
Atman jest jak papuga;P Patrzy na kogo warczy Aroon i powtarza
__________________
Aroon ( Barbelo Wilczy Duch )
Atman NEMO ME IMPUNE LACESSIT
szodasi jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2013, 11:42   #14
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

K-Lee za sukami nie przepada, ma kilka swoich przyjaciółek od OB Tervuerena, przez Golden Retrievery do Border Collie. Na resztę jest już bardziej obojętna, zdarzy się jej burknąć, postawić jeża, ale jest to już do opanowania, pod warunkiem, że taka obca suka się do niej nie zbliży.

Lilka nie lubi bardzo nachalnych dużych psów i suk. Wtedy strzela zębami. Dominujące ale spokojne są ok. Natomiast kocha małe pieski, uwielbia wszelkiego typu małe kundelki, Border Terierkę, ogólnie psy mniejsze od siebie bardzo lubi, a te malutkie uwielbia. Ona jeszcze przed cieczką, więc wiele może się zmienić.

Różnicę widzę natomiast taką.K-Lee wychowana sama, nie czuje jakiegoś specjalnego pociągu do wilczaków w ogóle - tylko do swoich znajomych. Wcześniej nawet wilczaków nie lubila, woli mnie.
Lilka to już stworzenie stadne - wilczaki jak widzi na horyzoncie to dostaje kociokwiku... Wtedy ja się przestaję liczyć

Mogę jeszcze dodać, że przyjaciółki Kalinki automatycznie stały się przyjaciółkami Lilki, w drugą stronę to nie działa.
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2013, 20:19   #15
netah
ngi dhla
 
netah's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Location: małaPolska
Posts: 321
Default

Dopóki mu nie urosły jajka, to z racji zabawowego usposobienia i niewiedzy, co wolno a czego nie niejeden raz brał w skórę od dorosłych samców, które obskakiwał, lub kładł łapę na ich grzbiecie.
Do skończenia roku nie wykazywał cienia agresji.
Na urodziny bez ostrzeżenia zaatakował półrocznego szczeniaka rasy jakiśtam spaniel, co ważne - był łaciaty.
Od tamtej pory jest absolutnie uczulony na większość łaciatych, czyli: irokez / głuchy warkot i natychmiastowa gotowość ataku na widok: szwajcarski pies pasterski, berneńczyki, border colie, bernardyn.
Z Onkami się dogaduje (włącznie z samcami).
__________________
Surman suuhun
netah jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2013, 22:28   #16
Piter
Junior Member
 
Piter's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Widuchowa
Posts: 260
Send a message via Yahoo to Piter
Default

Quote:
Originally Posted by netah
Do skończenia roku nie wykazywał cienia agresji.

Piter jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2013, 00:31   #17
tarasbulba
Junior Member
 
tarasbulba's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Rybnik
Posts: 84
Default

Jak już dwóch braciszków "zabrało" głos jeden za drugim, to i ja coś dodam.
Bandzior Baruch kocha wszystkie suczki od mini do maksi, natomiast psy wszechras są, od mini do maksi,kandydatami do złojenia - zjeżona sierść jak u dzika, jak taki 17letni skin, wszystkim kolesiom chce wpier...lić , a kiedys,( tak do roku i momentu pojawienia się owłosienia jajecznego), był taki chętny do zabawy.
Jednak "pracujemy z Bandziorem" nad emocjami i dzikie wyskoki do ataku zdazają się bardzo żadko, jednak burczenie pod nosem i jeżenie sie jest "standardem". "Widzę" często tę "chmurkę myślową" nad jego łepetyną.....cyt." ..jakby nie ten koleś, ktory trzyma mnie na smyczy, to bysmy sie zabawili! cieniasie.."
__________________
BARUCH Wilczy Duch
https://www.facebook.com/piotr.warmus
tarasbulba jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2013, 08:34   #18
Piter
Junior Member
 
Piter's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Widuchowa
Posts: 260
Send a message via Yahoo to Piter
Default

Quote:
Originally Posted by tarasbulba View Post
Jednak "pracujemy z Bandziorem" nad emocjami i dzikie wyskoki do ataku zdazają się bardzo żadko, jednak burczenie pod nosem i jeżenie sie jest "standardem". "Widzę" często tę "chmurkę myślową" nad jego łepetyną.....cyt." ..jakby nie ten koleś, ktory trzyma mnie na smyczy, to bysmy sie zabawili! cieniasie.."

MY TEŻ PRACUJEMY . najczęsciej na placu. Ale z drugiej strony mały kładzie na łopatki praktycznie wszystkie starsze 4-5 letnie .
Piter jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2013, 11:54   #19
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Unka zakręcona była na "wystawy", więc aby spacerki mogły się udać z
"obcymi" zawsze prosiłam o rundkę "kółeczko" jakby wystawowe i zawsze się udawało - suczku myślała, że to wystawa i żadnego psiaka jeść nie chciała - nawet biegając luzem.

Chantalka nie stawia żadnych irokezów, kłapie dziobem kiedy jej pasuje a raczej "nie" pasuje - tolerancja większa dla długowłosych, sama zaczepia do zabawy choćby yorki. Natomiast sądzę, że w malutkich krótkowłosych psiakach widzi "ogrodowe" futerko na widok których włącza się "moooord".
Natomiast łatwa jest do przewidzenia, że coś się będzie działo czy to dobrego czy nie -wiadomo, że jak suczku idzie jakby skradając się, to pańcia musi już coś jej powiedzieć.

Natomiast chciałam przypomnieć, że większość psów nie rozumie "mowy" wilczakowej. Dla niektórych ras zwykłe zabawowe pomruki mogą być źle zrozumiane.

P.S. Sorry za "natomiast" - widocznie, to słowo na dziś<lol>
__________________

http://darwilka.blogspot.com/


Last edited by GRABA; 28-02-2013 at 12:18.
GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 04-03-2013, 09:28   #20
netah
ngi dhla
 
netah's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Location: małaPolska
Posts: 321
Default

Quote:
Originally Posted by netah View Post
szwajcarski pies pasterski, berneńczyki, border colie, bernardyn.
Z Onkami się dogaduje (włącznie z samcami).
Po przedwczorajszych kilku incydentach do listy dopisuję tarantowato-dereszowatego psa rasy myśliwskie coś tam. Nie pomogła nawet gleba.
__________________
Surman suuhun
netah jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org