Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wystawy

Wystawy Nasze sukcesy wystawowe, jak przygotować CzW, jak wystawiać....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-01-2012, 20:30   #41
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

beznadzejna situacia i nic tu nie pomoze, " tup tup nozka a ja tu wiem lepej " syndrom i tyle
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 20:33   #42
Nietoperka
Junior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 36
Default

Nie "tup tup i foch", tylko cały czas nikt nie powiedział czemu ogon wywinięty a la husky jest lepszy niż sierpowato wygięty noszony poniżej linii grzbietu tak, jak to robią wilki w ruchu
Nietoperka jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 20:35   #43
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by Nietoperka View Post
Nie "tup tup i foch", tylko cały czas nikt nie powiedział czemu ogon wywinięty a la husky jest lepszy niż sierpowato wygięty noszony poniżej linii grzbietu tak, jak to robią wilki w ruchu
Quote:
Originally Posted by Nietoperka View Post
Podkreślam tylko że czepianie się zbyt wysoko uniesionego ogona jest takim samym błędem jak czepianie się że ogon nie jest wysoko uniesiony skoro pozycją wyjściową ma być ogon nisko
Czepiać się ogona "nisko" trzeba - bo wilczak ma przypominać wilka. Margo dała fotki, gdzie ogon ten "sierp" jest na początku niejako przedłużeniem linii grzbietu, a potem wygięty do góry. Wilczak przy pobudzeniu unosi ogon jeszcze bardziej i to jest standard rasy!!!
Jest mnóstwo filmów pokazujących biegające watahy pięknych, umięśnionych (takie też powinny być csv) * nie mięśniakówwilków i o ile emocje towarzyszące np. polowaniu na początku pokazują wilki z kitami do góry - bo emocje, bo pobudzenie, o tyle później podczas biegu wilk będzie oszczędzał energię - za tym idzie płynny lekki ruch, a to też wiąże się z opadaniem niemal do poziomu ogona. Często na ringu wśród csv do młodzików włącznie, csv biegają z opuszczonymi ogonami - jednak z wiekiem, to się z mienia u psa z prawidłową budową i o dobrym charakterze.

P.S. Dla mnie POBUDZONY = ŻYWY
__________________

http://darwilka.blogspot.com/


Last edited by GRABA; 18-01-2012 at 20:38.
GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 20:36   #44
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Nietoperka, ale ja widzialam inne wilki niz tu podajes )))
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 20:45   #45
Faolan
Junior Member
 
Faolan's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Warszawa
Posts: 81
Default

Quote:
Originally Posted by Nietoperka View Post
Ale kto mówi o nieprawdziwości zdjęć? Oo chodziło tylko o pokazanie że wilki nie są cały czas w maksymalnym podnieceniu i nie muszą cały czas się prężyć i stroszyć.

W kwestii obserwacji zachowania wilków i psów proponuję poobserwować dowolne stado psów. Kierują się takimi samymi regułami, bez względu na rasę.

A dodam jeszcze od siebie: prawdziwa Alfa nie musi się na okrągło prężyć i podniecać. Prawdziwa Alfa samą psychiką potrafi przytłoczyć inne psy, by były jej uległe
Miałam się nie wtrącać, ale nie wytrzymałam... Alfa "przytłacza" psychiką, bez żadnych sygnałów? Czyli jak - chyba telepatycznie...? Przecież właśnie postura, sposób trzymania ogona itd. są widomym odzwierciedleniem psychiki, i to dzięki nim psy wzajemnie na siebie oddziałują.

Ponadto, alfa w swoim stadzie oczywiście nie musi "cały czas prężyć się i stroszyć" - ale tutaj jest przecież mowa o sytuacji, w której *obce sobie samce* spotykają się na ringu. Taka grupa nie jest stadem, nie ma w niej żadnej hierarchii, psy zatem stosują wyraziste sygnały, aby pokazać innym, z kim mają do czynienia. Bo to nie bieganie je pobudza, tylko bliskość innych osobników.
Faolan jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 20:49   #46
Nietoperka
Junior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 36
Default

Tylko że wstawiane zdjęcia chyba wszystkie były zdjęciami wilków amerykańskich a Salvator wstawił filmik pokazujący jak wyglądają zachowania wilków karpackich, które ma przypominać wilczak

I cały czas zaznaczam - nikt nie mówi o bezwładnie zwisającym ogonie tylko o sierpowato wygiętym noszonym jak to ładnie zostało wyżej ujęte w lekkim płynnym ruchu gdzie kita nie jest wywinięta nad plecami, bo taka pozycja jest typowa raczej dla bezpośredniej konfrontacji niż normalnej pewności siebie i truchtu

Poza tym nikt nie mówi, że wilki nie noszą ogona u góry, tylko że noszą bardzo wysoko u góry w sytuacjach innych niż trochę biegu :P
Nietoperka jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 20:59   #47
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by Nietoperka View Post
Tylko że wstawiane zdjęcia chyba wszystkie były zdjęciami wilków amerykańskich a Salvator wstawił filmik pokazujący jak wyglądają zachowania wilków karpackich, które ma przypominać wilczak
Jest na yotube filmik o wilkach naszych, zobacz w pewnym momencie jak zachowuje się wilk pobudzony, ten akurat odpycha łapy do tyłu (wyrzuca) i ma ogon bardzo zadarty. W stadzie samców, pewnie czujący się pies (a i wśród suk także) będzie miał przy pobudzeniu ogon wysoko uniesiony - i wadą, to nie jest, bo tak robią wilki, także te nasze
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 21:02   #48
Nietoperka
Junior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 36
Default

Quote:
Originally Posted by Faolan View Post
Miałam się nie wtrącać, ale nie wytrzymałam... Alfa "przytłacza" psychiką, bez żadnych sygnałów? Czyli jak - chyba telepatycznie...? Przecież właśnie postura, sposób trzymania ogona itd. są widomym odzwierciedleniem psychiki, i to dzięki nim psy wzajemnie na siebie oddziałują.
Tak, prawdziwa alfa przytłacza psychiką i, jakkolwiek to zabrzmi, w pewien sposób "telepatycznie". Nikt nie mówi że nie ma na to wpływu postała ciała ale wcale nie musi się stroszyć żeby pokazać kto jest górą. I mogłabym pokazać konkretne przypadki psów, które wchodzą do domu samców, które normalnie się stroszą i pokazują jakie są "męskie" a chwilę później te "męskie" samce bez słowa się odsuwają ustępując miejsca psu, który nawet się nie zjeżył. Po prostu wszedł i był u siebie

Quote:
Originally Posted by Faolan View Post
ale tutaj jest przecież mowa o sytuacji, w której *obce sobie samce* spotykają się na ringu. Taka grupa nie jest stadem, nie ma w niej żadnej hierarchii, psy zatem stosują wyraziste sygnały, aby pokazać innym, z kim mają do czynienia. Bo to nie bieganie je pobudza, tylko bliskość innych osobników.
I tu się pojawia problem z niezrozumieniem sytuacji. Bieganie po ringu z właścicielem nie jest sytuacją bezpośredniej konfrontacji z innym samcem. Moglibyśmy oceniać gdyby psy stanęły na luźnej smyczy na przeciwko siebie żeby miał "konkretnego" przeciwnika. Wtedy byłoby to porównanie. W natłoku sygnałów dobiegających z całej wystawy pies nie traktuje każdego innego przechodzącego psa jako bezpośredniego zagrożenia dla jego męskości, a bieganie z właścicielem po ringu traktuje raczej jak trochę ruchu. No chyba ze właściciel jest cały spięty i denerwowany, ale wtedy to też jest inna sytuacja.
Nietoperka jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 21:08   #49
Nietoperka
Junior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 36
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
Jest na yotube filmik o wilkach naszych, zobacz w pewnym momencie jak zachowuje się wilk pobudzony, ten akurat odpycha łapy do tyłu (wyrzuca) i ma ogon bardzo zadarty. W stadzie samców, pewnie czujący się pies (a i wśród suk także) będzie miał przy pobudzeniu ogon wysoko uniesiony - i wadą, to nie jest, bo tak robią wilki, także te nasze
Ale powtarzam - nikt nie powiedział że jest to wada Wiem doskonale jak zachowują się wilki i psy I wiem że wilki unoszą bardzo wysoko ogony przy stanie faktycznego, silnego pobudzenia (atak na ofiarę, konfrontacja z innym osobnikiem na podobnym poziomie hierarchii) ale nie są cały czas w takim stanie. I też stopniują podnoszenie ogona
Nie można winić psa w ringu o to że nie walczy z całym światem tylko skupia się na bieganiu z właścicielem. W tym celu nie musi ciągle prezetować swojej "męskości"

Last edited by Nietoperka; 18-01-2012 at 21:17.
Nietoperka jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 21:26   #50
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by Nietoperka View Post
Ale powtarzam - nikt nie powiedział że jest to wada Wiem doskonale jak zachowują się wilki i psy I wiem że wilki unoszą bardzo wysoko ogony przy stanie faktycznego, silnego pobudzenia (atak na ofiarę, konfrontacja z innym osobnikiem na podobnym poziomie hierarchii) ale nie są cały czas w takim stanie. I też stopniują podnoszenie ogona
Nie można winić psa w ringu o to że nie walczy z całym światem tylko skupia się na bieganiu z właścicielem. W tym celu nie musi ciągle prezetować swojej "męskości"
Trochę NIEEE - napisałam Ci o ogonach wcześniej.
Psa winić nie można za noszenie ogona, to nie jego wina przeca
Ale wzorzec masz, więc wiesz co tam pisze - zatem ogon w dół tylko w statyce
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 22:10   #51
Nietoperka
Junior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 36
Default

W dół w statyce - (tak jak nawet widać w tle tej strony :P) nie jest równoznaczne z niżej noszonym ogonem, bo wystarczy że jest podniesiona końcówka, by nie był ogonem wiszącym

A to w jakim stopniu psa pobudza bieganie po ringu nie powinno być przedmiotem oceny. Więc nawet jak jest nisko nie znaczy to że pies jest gorszy od tego co ma ogon wysoko tylko że się tak nie ekscytuje relaksującą przebieżką z panem w czasie natłoku wystawy

Byleby ogon luźno nie dyndał za psem, nie był kulony pod siebie ani nie leżał wywinięty na plecach.
Nietoperka jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 22:16   #52
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Wiesz Nietoperka, wśród wilków zobaczysz często ogonki spuszczone podczas ruchu - tego się nie pominie, ale zobacz co mówi wzorzec :
"ZACHOWANIE - TEMPERAMENT:
Żywy i bardzo aktywny, wytrzymały, łagodny i szybki w reakcjach.
Pewny siebie i nieustraszony, podejrzliwy, bezgranicznie oddany swemu
panu."
W dla takiego Z/T musi być ogonek wyżej - nie dyndający luźno w dole.
A jeżeli tak nie jest, to już odpada jako pozytyw to co wyżej i dochodzi źle noszony ogon - czyli 2 x źle jak dla mnie
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 22:33   #53
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Nietoperka View Post
Byleby ogon luźno nie dyndał za psem, nie był kulony pod siebie ani nie leżał wywinięty na plecach.
A widziałaś kiedykolwiek psa z podkulonym ogonem w biegu?
Popatrz (znów) na wilki-podkulony ogon oznacza jednocześnie obniżenie zadu i zwolnienie tempa, bo to diabelnie wyraźne zachowanie submisyjne.

Mamy wycofanego na wystawie psa (zdjęcie "cytowane" kilkukrotnie powyżej, daruję nam wszystkim po raz kolejny tego żałosnego widoku) - w statyce ogon pod brzuchem. Gdy pies rusza, ogon automatycznie idzie lekko do tyłu, bo tak to wynika z budowy i inaczej się nie da. Pies nie chce z tym ogonem robić nic, więc nie stawia go do góry. Gdy pies się zatrzyma-ogon znów wędruje pod brzuch. Jak u ludzi-nie wstaną z krzesła odchylając się do tyłu, takie uwarunkowania. Cięzko tu mówić jakimkolwiek prawidłowym ułożeniu ogona, bo ogon to tylko widoczna oznaka potężnego dyskomfortu psa. Mądry sędzia powinien sie dowiedzieć co jest tego przyczyną i inaczej ocenić psa, który jest na n-tej wystawie, zaczynał w bejbikach i nadal tak się (nie)prezentuje, wyraźnie ma fatalny charakter, a inaczej psa, który debiutuje, może ma jakieś przejścia za sobą i dopiero próbuje się otrzaskać z nowym wyzwaniem. Mówimy oczywiście o dorosłych klasach, chociażby championów, bo do cholery 'noblesse oblige', czyż nie?
Rozumiem w tej konkretnej sytuacji dezaprobatę Margo, bo pomijając poziom noszenia ogona Nergala, za co został skrytykowany, źle się dzieje, gdy tak ładnie rosną stawki na wystawach i tak fatalnie nagradzany jest żenująco niski poziom charakterów. Sędziowie powinni się wstydzić
W grudniu była wystawa w Nowym Dworze, kilka ładnych lat już oglądam wystawy, ale występ jednego młodziaka w klasie młodzieży (nie wiem psa, czy suki- w tej hodowli są nie do odróżnienia) nieźle mnie zszokował. A myślałam, że już wszystkie numery z tej dziedziny widziałam....
I znowu będzie za chwilę tak, że dziś biegająca młodzież oleje wystawy, bo odechce im się przegrywać za zalety uznane za wady.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 22:38   #54
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

ale wilczak jest psem zywo reagujacym, czyli inaczej latwo pobudzajacym sie. niereagowanie na otoczenie nie jest zaleta. pies jest wstanie pozostac w posluszenstwie i koncentracji mimo duzego pobudzenia, ale jego cialo bedzie wyrazalo, ze jest pobudzony i jaki poped mu sie zalaczyl, stad ta ogonomania-po ogonie najlatwiej poznac stan emocjonalny psa, a oceniajac go kontekcie danej sytuacji wazne elementy jego charakteru
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 22:42   #55
Salvator
Junior Member
 
Salvator's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 103
Default

może wymienimy sobie psa ze zdjęcia z imienia i hodowli bo jest jazda ale to się pomija ?

gaga-> w całej tej paplaninie zatraciliśmy sens, poparty został fakt że to nie jest ok odnośnie tego psa ( z foty) przez wszystkich, ale nie odnosi to przedmiotu dyskusji zadzierania ogona zbyt wysoko które też istnieje a wilczak to nie jest akita. Margo twierdzi im wyżej tym lepiej ... ja się z tym nie zgadzam uważam ze powinen być jak we wzorcu w lini lub oscylowac + - tej lini. Psy które świeca nam kakowym okiem co świadczy o ich wielkich jak pięści alfich jajach też nie są w środku rozkładu normalnego cech są na 2 jego koncu .


Jeszcze podlinkuje nasze bieszczadzkie. Te ogony w góre od znawców pewnie są na zdjęciach ze Stobnicy . Cóż pewnie się nie znam w końcu moje kwalifikacje zostały już tu podważone


Last edited by Salvator; 18-01-2012 at 22:51.
Salvator jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 23:01   #56
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Gaga, da się biegać z ogonem podkulonym Aszczura ostatnio tak przygryzła sukę, która się na nią rzuciła zza rogu, że ta z piskiem i podkulonym ogonem zwiewała gdzie pieprz rośnie A więc da się
__________________
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 23:04   #57
Salvator
Junior Member
 
Salvator's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 103
Default

dokładnie :P nie jeden burek wiejski tak biega jak zobaczy że nei ma szans nogi nakrywają głowę a ogon kryje klejnoty
Salvator jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 23:04   #58
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Salvator View Post
może wymienimy sobie psa ze zdjęcia z imienia i hodowli bo jest jazda ale to się pomija ?
Po co? Ale to żadna tajemnica- Declan Wilk z Polskiego Dworu.

Quote:
gaga-> w całej tej paplaninie zatraciliśmy sens, poparty został fakt że to nie jest ok odnośnie tego psa ( z foty) przez wszystkich, ale nie odnosi to przedmiotu dyskusji zadzierania ogona zbyt wysoko które też istnieje a wilczak to nie jest akita.
Mam salomonowe rozwiązanie-może skrobnij pytanie mailem do Oskara na przykład, w końcu to współtwórca wzorca, powinien dokładnie określić maksymalny poziom postawienia ogona. Albo chociaż kluby-czeski i słowacki. To bardzo serio propozycja.
Ja jestem 'sercem' za ogonami na sztorc, ale przyznam, że nie jest mi znany żaden zapis, który określa gdzie jest granica, która właśnie została przekroczona. Sama więc chętnie się dowiem, zwłaszcza, że mój pies tez miewa czasem zakwasy od noszenia ogona "na chorągiew", a doprawdy wiele można mu zarzucić, ale z pewnością nie brak zrównoważenia

p.s. z jakiego powodu wilk na filmie miałby demonstrować cokolwiek postawionym ogonem?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 18-01-2012 at 23:09.
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 23:05   #59
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Salvator View Post
dokładnie :P nie jeden burek wiejski tak biega jak zobaczy że nei ma szans nogi nakrywają głowę a ogon kryje klejnoty
Opuszczony. Jak podkulony to obniżony zad. Wtedy tylne nogi robią takie zajęcze "kicki". To nie jest normalny bieg.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012, 23:07   #60
Salvator
Junior Member
 
Salvator's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 103
Default

Jeżeli można mówić o normalnym biegu w ogóle u wiejskich burków
bardziej się śmiałem niż opisywałem zjawisko. btw.

Last edited by Salvator; 18-01-2012 at 23:16.
Salvator jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org