Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Sport i szkolenie

Sport i szkolenie Wilczaki jako psy użytkowe - jak je szkolić, jak uczyć kolejnych elementów, informacje o zawodach i seminariach...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-09-2011, 10:33   #21
Miru
Junior Member
 
Miru's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Krosno
Posts: 375
Send Message via Gadu Gadu to Miru
Default

Myślę że 3 miesięczny szczeniak (bo od tego wieku przyjmują), który wchodzi w psi świat raczej nie powinien mieć problemów, jeśli pies jest tchórzliwy lub agresywny od razu odpada. Nie ma specjalnych wytycznych jak pies ma sie zachowywać na teście. Jeśli szczeniak zda, rozpoczyna szkolenie, ale testy są powtarzane co rok i po każdym teście pies przecież może odpaść.
Ja wychodze z założenia że, jesli storat to jest to co będe i chce robić, to pies będzie selektywnie wybrany. Niestety u nas jest przekonanie że ta rasa czy ta nie nadaje sie. W NS jako psy ratownicze pracują ACD, i też było mówione że nie dadzą rady, że to rasa nie do tego. Ale jakie było zdziwienie że pies daje sobie rade lepiej niz labradory które tam przeważają. Więc dlaczego nie spróbować z wilczakiem.
__________________
gryzły jak aligatory, szczekały jak suchotnicy
Miru jest offline   Reply With Quote
Old 13-09-2011, 10:45   #22
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Miru View Post
Niestety u nas jest przekonanie że ta rasa czy ta nie nadaje sie. W NS jako psy ratownicze pracują ACD, i też było mówione że nie dadzą rady, że to rasa nie do tego. Ale jakie było zdziwienie że pies daje sobie rade lepiej niz labradory które tam przeważają. Więc dlaczego nie spróbować z wilczakiem.
Słusznie; ja też uważam, że tak jak w wielu dziedzinach, tak i tutaj jeśli nawet nie panują, to przynajmniej dochodzą do głosu stereotypy wyrobione nawet nie wiadomo na podstawie czego tak naprawdę.
Jeżeli znalazłaby się osoba, która byłaby w stanie poświęcić się temu ciężkiemu zajęciu ze swoim wilczakiem, to całkiem możliwe, że przełamałaby te stereotypy.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 13-09-2011, 11:24   #23
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Gaga ja szkolenia ratowniczego nie bralam pod uwage wiec nie klasyfikuje go ponizej sportowego. Nie ta liga To juz profesjonalne szkolenie dla zawodowcow a dostep do szkolen i egzaminow to wewnetrzny problem organizacji. Tropieniem uzytkowym dla zwyklych wlascicieli nazywam wszelkie zabawy wechowe (poszukiwanie ludzi, przedmiotow), wakacyjne IRO czy sporty w rodzaju tropienia francuskiego, TARTu, itd

Margo, czy w tarcie sa ezgaminy z samego tropienia, poszukiwania bez obrony?
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 01-12-2011, 23:58   #24
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

wlasnie wyczytalam ze GKSP zatwierdzilo regulaminy FH1, FH2 i IPO-FH jest wiec o co walczyc


Gratulacje dla Ohivaka z Molu Es za dwa CACTy w FH2. moze bedzie pierwszy wilczak z czeskim championatem pracy! trzymam kciuki za przyszly sezon.

i majowe seminarium ze sportowego:
http://www.dogomania.pl/threads/2186...1#post18103401
ciekawa metoda przedstawiona na filmiku
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 00:44   #25
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
i majowe seminarium ze sportowego:
http://www.dogomania.pl/threads/2186...1#post18103401
ciekawa metoda przedstawiona na filmiku
bardzo dobra metoda na karmenie psa
zartuje zartuje, normalna metoda jak na IPO bo tam troche cos innego jest niz w prace uzytkowej.
__________________

Last edited by wolfin; 02-12-2011 at 00:46.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 01:15   #26
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

wolfin juz byla dyskusja na ten temat.
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 08:58   #27
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
wolfin juz byla dyskusja na ten temat.
i co? temat o szkoleniach czy nie? warto chyba o innych disciplinach tez gadac
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 11:00   #28
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
i co? temat o szkoleniach czy nie? warto chyba o innych disciplinach tez gadac
Alez oczywiscie pisz o innych dyscyplinach! Kilka osob jest powaznie zainteresowanych uzytkowym i czeka na jakakolwiek konkretna informacje!
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 11:03   #29
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
Alez oczywiscie pisz o innych dyscyplinach! Kilka osob jest powaznie zainteresowanych uzytkowym i czeka na jakakolwiek konkretna informacje!
ja sama bawie sie w IPO tez ( mam trenera z Wloch) ale mi wieciej do duszy uzytki.
Jasne, teras zabiegana z mlodymi, ale juz knujemi na 2012 rok seminar z MT
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 11:20   #30
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Kto to jest MT?
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 17:29   #31
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
Kto to jest MT?
Nie kto, tylko co Mantrailing - tropienie i szukanie ludzi.
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 20:04   #32
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Nie orientuję się, więc zapytam. Medota pokazana na filmiku jest wstępem do nauki tropienia użytkowego czy sportowego?

Próbowałam układać Baszti takie tropy, ale kończy się tym, że olewa smakołyki i idzie po śladzie (później często wraca żeby zjeść to, co ominęła wcześniej ). Pies z filmiku pieczołowicie zbiera jeden po drugim...
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 20:31   #33
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Sportowego, ale nie wiem co chce osiagnac tym sposobem.

jesli chcesz robic sportowy to opisze ci kilka metod zeby jadla te smaki, bo to jest wazne.
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 20:41   #34
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
ciekawa metoda przedstawiona na filmiku
Maluch zajebisty!
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 20:49   #35
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
Sportowego, ale nie wiem co chce osiagnac tym sposobem.

jesli chcesz robic sportowy to opisze ci kilka metod zeby jadla te smaki, bo to jest wazne.
aha MT to mantrailing
dawaj tu- dla czego to wazne jak robic i inne, fajne miec info co i jak w jednym. i od razu dziekuje. ( mami psa ktorego na IPO muszymi przygotowac to info potrzebne)
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 22:40   #36
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Próbowałam układać Baszti takie tropy, ale kończy się tym, że olewa smakołyki i idzie po śladzie (później często wraca żeby zjeść to, co ominęła wcześniej ). Pies z filmiku pieczołowicie zbiera jeden po drugim...
Dla wilczaków samo pójście po śladzie jest na tyle "samonagradzające", że olewają smakołyki. Łowca robił to samo (tzn. na samym początku, gdy mu raz czy dwa zostawiłam na śladzie coś do jedzenia, bo zaraz potem przestałam to robić).
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 22:44   #37
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Dla wilczaków samo pójście po śladzie jest na tyle "samonagradzające", że olewają smakołyki. Łowca robił to samo (tzn. na samym początku, gdy mu raz czy dwa zostawiłam na śladzie coś do jedzenia, bo zaraz potem przestałam to robić).
dokladne. ja z Harka w dawno dawno temu - zrobilam IPO I slad od razu z katami i ... poslismi bez karmy. zrobila )) jasne potem dowiedzialam sie jak trzeba szkolic i jak dlugo ten IPO slad, ale bylam zeliona w tym to okazalo sie ze pies bez szkolenia robi lepej
sam slad dla wilczaka jest zabawa i tak naprawde trudno korzystac smakolyki bo one im ... mieszaja w prace wieciej niz pomagaja. moze dla tego wilczak w IPO nie da takich rezultatow jak inne psy, ktore maja duza frajde na jedzienie same niz na slad.

jefta popraw mnie jesli trzeba.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 22:51   #38
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Dla wilczaków samo pójście po śladzie jest na tyle "samonagradzające", że olewają smakołyki. Łowca robił to samo (tzn. na samym początku, gdy mu raz czy dwa zostawiłam na śladzie coś do jedzenia, bo zaraz potem przestałam to robić).
Potwierdzam. Pamietam, jak w lecie Gaga ułozyla trop dla Biesiaka i Jaskra. Nie pamietam, jak Jaskier, ale Bies był tak pochłonięty wąchaniem, że najpierw poszedl po śladzie, żeby wywąchać całą ścieżkę (olewając smakołykii), a potem drugi raz przeszedł - już jakby gwoli formalności - żeby zjeść te "ochłapinki", chociaż nie one byly najważniejsze. Samo zadanie było superabsorbujące, i to odkrycie było dla mnie niezwykłą frajdą - wąchanie wilczak ma we krwi chyba.
anula jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 23:37   #39
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

generalnie najpierw wyszukiwanie smaczkow na wydeptanym, czyli zainteresowanie psa wachaniem zdeptanego podloza a nie tym co moze byc na koncu sladu. jesli zacznie sie od razu od sciezek to jest wlasnie ryzyko, ze bedzie pedzic przed siebie w poszukiwaniu czaski zapachowej ktora zaprowadzi do konca. w tropieniu sportowym wazny jest dla psa sam slad a nie jego koniec. W kwadracie robi sie kondycje sladowa (bo to bardzo meczace) i uczy psa wyciszenia, koncentracji-jesli bedzie szalec albo sie rozkojarzac to wychodzi ze sladu na pusta trawe i sam sie karze
dopiero potem slad. no i nie kladziemy nic super na koncu-wysypujemy wiecej smaczkow i spokojnie wolamy psa do siebie i dajemy smaka

W praktyce-depcze sie kolo lub kwadrat (srodek tez) od 1,5 do 4 metrow srednicy, ryjac mocno ziemie lub trawe i wysypujac tam jedzenie (pol dziennej porcji), czesc jedzenia wdeptujemy w ziemie, chowamy w trawie, czesc bardziej na wierzchu. czekamy min. 15 min, zeby sie ulezalo i wpuszczamy psa bez linki (lub nadeptujemy na linke by nie poszedl sobie w diably ale zostawiajac duza swobode). Nie poprawiamy, nie zachecamy zbytnio. jak koncza sie smaki to dosypujemy za psa (z drugiej polowy dziennej porcji) tak by nie widzial. Jak zaczyna sie nudzic, dekoncentrowac wolamy do siebie i nagradzamy smakolykiem. Oczywiscie to czego nie zjadl z dziennej porcji juz sie nie nalezy w domu jesli pracowal krocej niz 15 min zanim sie znudzil
Smaki w takim przypadku sa czescia wachania i nie ma dokad pedzic bez ich jedzenia, nie sa wiec mniej atrakcyjne niz wachanie.
http://www.youtube.com/v/pBYkbVSmJ1Y...dded&version=3
Jesli pies nie je chetnie w domu, na codzien to z tropieniem sportowym bedzie mial ogromny problem, by nauczyc sie wymaganej precyzji i wlasciwego tempa, rytmu itd. + problem z zaznaczaniem przedmiotow, bo nie bedzie jak nagrodzic. Jedzenie powinno byc w malych kawaleczkach by pies nie podnosil lba w czasie gryzienia. jesli sucha karma to moczona. moze byc gotowane miesko, ser, a u doroslych psow ktorym nie groza juz tak bledy zywieniowe parowki lub kielbasa, cos atrakcyjnego w kazdym razie. Sexy w wieku ok. 4 miesiecy chodzila po scianach i suficie przez 20h/dobe, a w kwadratach wyciszla sie niesamowicie, pracowala spokojnie, w pelni skoncentrowana, myslaca. I w ten sposob rozkochala mnie w tropieniu sportowym Do dzis zdaza jej sie po przerwie isc na dwoch nogach, skaczac jak pijana malpa do postawy sladu (ten kwadrat potem zmniejszamy i staje sie podstawa sladu), i wystarczy jeden niuch by natychmiast sie wyciszyc i podjac spokojna prace

Jesli pies tropi wytrwale przez min. 15 min w kole/kwadracie mozna zrobic krotka sciezke, mocno wyryta, ze smakami w kazdym odcisku. Najlepiej tu wydeptac trojkat i z jednego jego rogu wyprowadzic sciezke ok. 10 krokow i zakonczyc malutkim kwadratem. Stajemy na lince uniemozliwiajac wejscie na sciezke dopoki sie nie zje wszystkich smakow z trojkata i potem pozwalamy wejsc na slad. jesli oleje smaki i poleci to znaczy ze jeszcze za wczesnie. Sciezki stopiowo wydluzamy. Jesli pies nadal ma tendencje to zainteresowania tylko koncem sladu i pedzi, mozna zrobic slad bez konca, czyli w ksztalcie kola i dosypywac smaki za psa.
http://www.youtube.com/v/XMlZAAlRM38...dded&version=3
Jak pies opanuje schemat i robi pewnie sciezki takie powiedzmy 200 krokowe z zalamaniem stopiowo wyjmujemy jedzenie. nie bojac sie jednak cofac w treningu jesli cos nie wychodzi, nawet do kwadratow z pierwszych treningow! Smakami w sladzie nagradzamy pokonanie kazdej trudnosci, wkladajac je w stopy juz w trakcie ukladania.

Najlatwiejszym podlozem jest krotka soczysta trawa potem wilgotna mocno organiczna ornina lub ozimka. im poloze bardziej suche i sypkie tym trudniejsze.

Quote:
jefta popraw mnie jesli trzeba
to zupelnie nie jest cecha charakterystyczna wilczakow. ten problem maja tez ONki i inne rasy o malinach nie wspominajac.
Wyjasnijmy tu jedna bardzo wazna rzecz. zrobienie sladu IPO (nawet IPO3) jest latwe dla kazdego psa nawet papillona (widzialam na wlasne galy, sama ten slad ukladalam). Ale to jest sport, a jego czescia jest rywalizacja. Bo co to bylby za sport gdyby wszyscy mieli po 100/100 pkt i I miejsce? Trzeba to jakos utrudnic. Koszty i trudy ulozenia na tyle trudnego sladu by wylonic najlepsze pary z kilkudziesieciu bylby ogromne. Wiec rywalizacja obywa sie na styl. Tak jak lyzwiarstwo figurowe czy skoki do wody. Sport i tyle. Nie ma po co doszukiwac sie w tym sensu/bezsensu
Zwykle FH (same slady) na duzych zawodach jest kilkudniowe, a to sa koszty, urlopy, hotele itd. a gdzie posluszenstwo i obrona jesli to ma byc nie tylko samodzielna dyscyplina, ale i czesc konkursow wszechstronnych?
__________________

Last edited by jefta; 03-12-2011 at 00:03.
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 23:43   #40
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

dzieki tylko mozes powiedziec dla czego potrzebne dawac smaki na sportowym sladzie? jesli wazny jest sam slad?
ja naprawde do tej pory ( a z IPO mam kontakt prawe 8 lat trochu) nie rozumie tego " wazny slad, ale kladzemi smakolyki" dla tego zeby pies chamowal na kazdy odczysk stopy?
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org