Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Hodowla

Hodowla Informacje o hodowli, selekcji hodowlanej i miotach....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 16-03-2013, 16:34   #121
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Jedna rzecz, bo już mi się stanowczo znudziło karmienie trolla.
Coś Ci się pomyliło brachu:
Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
Sama przecież powołałaś się na link dotyczący Historii Rasy CzW, w którym jak byk miałaś opisane główne linie hodowlane, od których przecież naturalną koleją rzeczy wyłoniły się z czasem konkretne typy wilczaków.
Ja nie wklejałam ani nie powoływałam na żadnego linka, więc cały Twój następujący po tych słowach wywód łącznie z zarzutem kłamstwa kieruj sobie gdzie tam chcesz, ale nie pod moim adresem. Adieu.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 16-03-2013, 16:36   #122
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
mam do Ciebie wielką prośbę... nie pogrążaj siebie jeszcze bardziej niż to zrobiłeś w poprzednich postach...odpowiem tylko na jedną bzdurę(na resztę mi się nie chce) i tylko dlatego, ze to Ty zarzucałeś innym czytanie bez zrozumienia...

jak to się ma do tego co napisałem w moim poście? jednak idąc Twoim tokiem myślenia to rozumiem husky bez rodowodu z patologicznej hodowli jako kundelek najpewniej będzie zdrowszy niż z rodowodem po dobrych rodzicach z dobrej hodowli? nie odpowiadaj - nie musisz...

Pozdrawiam
IMO - lepiej isc ze psem na spacer w taką cudowną pogodę, niz kontynuowac ten watek i dac sie dalej podpuszczac iras.owi
anula jest offline   Reply With Quote
Old 16-03-2013, 16:53   #123
Predator
Junior Member
 
Predator's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 166
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
lepiej isc ze psem na spacer w taką cudowną pogodę
ja sobie pozwalam bo Lupi już dziś zaliczył 2,5 godziny na wybiegu... teraz śpi słodko i nawet przez sen nie warczy - co jest dość dziwne jak na niego..

Pozdrawiam
__________________
Never Surrender
Predator jest offline   Reply With Quote
Old 16-03-2013, 18:28   #124
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
http://www.wolfdog.org/site/pl/dbase/d/11031#

A proszę Cię bardzo powyżej zalinkowałem Ci typ suczki wilczaka, który bardzo mi odpowiada, tyle tylko, że nie mam żadnej nawet pewności jakie będzie potomstwo po owej Isis Crying Wolf, skoro ona sama pochodzi z przeróżnistych linii hodowlanych, a mi zależy właśnie na takiej, która będzie najbardziej w danym interesującym mnie typie wyrównana, dzięki czemu szczenięta z niej będą przypominać swoich rodziców, tak jak Ci przypominali swoich, itd.
jezuszik, ale ty wilczaka nie chces okazuje sie
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 16-03-2013, 22:36   #125
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Hahah, to się robi coraz bardziej zabawne...
... a my tez jesteśmy już dziś po spacerku, 5-godzinnym, więc mogę sobie pozwolić na kilkanaście minut tutaj

ira.s - nieźle się uśmiałam, czytając Twoje dzisiejsze wywody. Naprawdę.
Z początku sądziłam, że serio chcesz pomocy, ale coraz bardziej mam wrażenie, że Ty chcesz po prostu zrobić wokół siebie szum.

Czepiłeś się linii hodowlanych jak rzep psiego ogona, na dodatek wysnuwasz teraz jakieś wyssane z palca teorie na temat tego, jakoby u wilczaków mioty były aż tak niewyrównane, że jeden szczeniak rodzi się owczarkiem, a drugi wilkiem, a trzeci to w ogóle nie wiadomo czym, gdyż jest mixem wszystkiego.
Otóż, tak NIE JEST. Pewnie, że mioty są niewyrównane, w zasadzie nie zdarzają się klony... ale to nie znaczy, że w jednym miocie może się urodzić zarówno wybitny przedstawiciel rasy, jak i kompletna miśkowata kaleka.
Jak miot jest po dobrych rodzicach, dobrze do siebie dobranych, to można mieć pewność, że każdy szczeniak z tego miotu będzie przynajmniej dobry. Ale wśród nich może trafić się perełka.
Jak miot jest kompletnie nieprzemyślany, a rodzice wyglądają jak kluski, to nie ma szans, żeby taka para dała wilczego szczeniaka - tu też mogą się narodzić lepsze i gorsze psy, ale genów się nie przeskoczy... więc nie wymyślaj bajek, bo szkoda Twojego i naszego czasu

Po dwa - wracajac do linii hodowlanych... naprawdę nie zauważyłeś o co w tym chodzi? Mając linki i bezpośrednie źródła wiedzy na ten temat?
Rasa została oparta na kilku parach (wilk + pies), przy czym każda z tych par dała początek osobnej linii hodowlanej... ale potem zaczęto krzyżować psy z jednej linii, z psami z drugiej... i z trzeciej itd.
Co oznacza, że KAŻDY wilczak ma w rodowodzie praktycznie każdą z tych linii.
Podawałam Ci namacalny przykład, mojego własnego psa, który ma w rodowodzie KAŻDĄ "linię hodowlaną".
Skoro twierdzisz, że to my się mylimy, a tylko Ty masz rację odnośnie linii hodowlanych w rasie to proszę, badź proszę tak miły i uświadom mnie psa z KTÓREJ (jednej) linii hodowlanej mam w domu, co?

Odnośnie bazy - nie wiem, do kogo masz pretensje, że w bazie nie ma zdjęć pierwszych wilczaków?
Do nas? Do ludzi którzy poświęcili własny czas i umiejętności, żeby tę bazę stworzyć i wciąż ten czas poświęcają, bo w bazie pracy nie ma końca? Do świata? Do tych pierwszych wilczaków? Do siebie?
Zastanów się co Ty piszesz... wyskakujesz z pretensjami nawet o to, że nie możesz pooglądać zdjęć wilczaków ileś tam pokoleń wstecz. Czy choć przez chwilę przemknęło Ci przez myśl, że kilkadziesiąt lat temu cykanie fotek nie było tak łatwe i szeroko dostępne jak dziś? Przeszło Ci przez myśl, że nawet jeśli ktoś robił zdjęcia tym pierwszym wilczakom, to może już nie żyć, albo nie ma z taką osobą kontaktu, żeby te zdjęcia zdobyć?
A mooże chcesz zostać wolontariuszem i pojeździć po świecie w poszukiwaniu zaginionych zdjęć pierwszych wilczaków?
Póki co potrafisz tylko wymagać i się obrażać...

A na koniec dodam - zdaje się, że kilka stron temu kłóciłeś się z kimś o to, że chcesz kupić wilczaka, który będzie wyglądał jak wilk... muszę Cię zmartwić.
"Twój typ" wilczy NIE JEST.

Ok. Na więcej szkoda mi czasu, bywaj!
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Old 16-03-2013, 22:46   #126
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Quote:
Originally Posted by makota View Post
A na koniec dodam - zdaje się, że kilka stron temu kłóciłeś się z kimś o to, że chcesz kupić wilczaka, który będzie wyglądał jak wilk... muszę Cię zmartwić.
"Twój typ" wilczy NIE JEST.
Hahaha, to prawda te wybory jakos slabo wilcze zeby nie bylo krytykuje obcego psa to zaznaczam ze ma menda jest i po Jolce i po Merry Bell wiec Amura z Ďáblova kaňonu mamy z dwoch stron rodowodu :P na szczescie ma menda w ogole do swego prapra nie podobna
__________________
Ja & Urciowaty
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 16-03-2013, 23:37   #127
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

amur i isis to sa jak dzien i noc )
a co do podobenstwa w miotach. noo nie wiem ale w psie mozna widziec i powiedziec kto byl jego dziadkem na przyklad. trzeba tylko troche pobyc z wilczakami, mocno to przekazuja i rozni sie kto po kim i z jaka krwa jest
a niektore wilczaki to ... nawet klonuja sie
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 00:20   #128
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Quote:
Originally Posted by avgrunn View Post
Hahaha, to prawda te wybory jakos slabo wilcze zeby nie bylo krytykuje obcego psa to zaznaczam ze ma menda jest i po Jolce i po Merry Bell wiec Amura z Ďáblova kaňonu mamy z dwoch stron rodowodu :P na szczescie ma menda w ogole do swego prapra nie podobna
Mi akurat bardziej o piękną sunię chodziło
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 00:24   #129
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Quote:
Originally Posted by makota View Post
Mi akurat bardziej o piękną sunię chodziło
Sunia swoja droga, samiec tez wilka nie przypomina
__________________
Ja & Urciowaty
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 08:08   #130
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
Suka ktora wrzuciles jest slabiutka...
Akurat trafiłem na jej fotkę zaraz przy samym wejściu na stronie głównej i dopiero po przeglądnięciu teraz jej galerii faktycznie wygląda jakby miała jakąś domieszkę krwi Saarloosa (u którego szczególnie te duże uszy wyglądają nieciekawie, skoro u ras północnych są one zupełnie niepraktyczne), u którego wyłącznie szaraczkowe umaszczenie po typowym wilku szarym jest warte uwagi (nawiasem mówiąc wcześniej po prostu wertowałem z tej polecanej przez Was stronki http://czw.pl/hodowle/ rodzime kennele, a że zakończyłem na Jantarowej Watasze, stąd też za bardzo zapatrzyłem się na tamtejszą Saarloosową suczkę, która w przeciwieństwie do swojego "muminkowatego" partnera wyglądała jakby sama miała jakąś domieszkę krwi CzW, przez co nastąpiło te moje zdezorientowanie).

Tak na marginesie, to sam fakt, że SW ma jedynie tylko 25% wilczej krwi, a aż 75% ON'kowej zupełnie dyskwalifikuje go u osób, które na owczarki niemieckie są uczulone - dlatego na zasadzie analogii chcę za wszelką cenę uniknąć takich hodowlanych linii CsV, w których wilczaki były krzyżowane z ON'kami, w wyniku czego wilcza krew u ich potomstwa rozwadniała się do zaledwie owych 25% (co ciekawe jakoś nie spotkałem się dotychczas z odwrotnym zabiegiem uszlachetniającym ową rasą, czyli z dopuszczeniem do wilczaka wilka, tak aby szczenięta po nich miały nawet 75% wilczych genów), przez co znacznie bardziej przypominały one owczarki, a niżeli wilki.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 08:25   #131
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
czytanie bez zrozumienia...
Rzeczywiście ta przypadłość bardzo Cię jak widać męczy, gdyż każdy kto choć w minimalnym zakresie przyswoił sobie wiedzę kynologiczną wie, że kundelki żyją z reguły znacznie dłużej i w lepszym zdrowiu od psów rasowych właśnie przez to, iż nie występuje u nich nie tylko chów wsobny (to właśnie w tych preferowanych przez Ciebie "hurtowych" hodowlach kryje się ze sobą bezmyślnie zbyt blisko spokrewnione pary hodowlane, byle tylko miały one rodowód, dzięki któremu podbije się cenę szczeniąt po nich), ale że w takich krzyżówkach uzyskuje się mieszańce, które biorą po swoich rodzicach na ogół lepszy pod względem zdrowotnym zestaw genów kosztem ich eksterieru (dlatego nie dziwne, że wzorcowy genotyp CsV zupełnie Cię nie interesował, gdyż z punktu widzenia zdrowotnego na jakiego mixa by Twój pies nie wyrósł był dla Ciebie akurat najmniej istotny).
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 08:35   #132
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Ja nie wklejałam ani nie powoływałam na żadnego linka...
A faktycznie... bardzo przepraszam za to rzeczową forumowiczkę Gia, że jej konstruktywny wkład w tym temacie przypisałem Grin(ch)'owemu przydupasowi Burej S*** (która najwidoczniej wabi się właśnie Irasiad, skoro na takie zawołanie jedynie reaguje).
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 08:38   #133
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
...ale ty wilczaka nie chces okazuje sie
W przeciwieństwie do tutejszych wielbicieli owczarkowych mixów właśnie na wzorcowym wilczaku bardzo mi zależy - niestety jak widać jestem tu w zdecydowanej mniejszości.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 08:54   #134
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
W przeciwieństwie do tutejszych wielbicieli owczarkowych mixów właśnie na wzorcowym wilczaku bardzo mi zależy - niestety jak widać jestem tu w zdecydowanej mniejszości.
Hahahaha, jestes zabawny Twoje wybory jakos slabo przypominaja wzorcowego wilczaka.
__________________
Ja & Urciowaty
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 09:25   #135
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by makota View Post
Jak miot jest kompletnie nieprzemyślany, a rodzice wyglądają jak kluski, to nie ma szans, żeby taka para dała wilczego szczeniaka...
To teraz się zastanów nad takim oto faktem, że często dobierając wzorcowe ze sobą wilczaki otrzymuje się po nich szczenięta nie dość, że zupełnie nie przypominające swoich rodziców, to na domiar złego znacznie bardziej w typie ON'ka, a niżeli CsV... i wszystko przez to, że ich drzewa genealogiczne mają znacznie więcej luk, a niżeli wiadomych, stąd nie jesteś w stanie przewidzieć w takim enigmatycznym przypadku, w którym dopiero pokoleniu ujawni się wilczy eksterier po ich (pra)dziadkach, jaki miał szczęście być udziałem ich rodziców.

Czy to na prawdę jest Wam aż tak ciężko pojąć?!

Quote:
Originally Posted by makota View Post
Rasa została oparta na kilku parach (wilk + pies), przy czym każda z tych par dała początek osobnej linii hodowlanej... ale potem zaczęto krzyżować psy z jednej linii, z psami z drugiej... i z trzeciej itd.
I tu się właśnie zasadniczo mylisz, gdyż w między czasie powstawały również takie linie hodowlane, które świadomie rozwadniały krew wilczaka na rzecz ON'ka (krzyżując po prostu owczarki niemieckie już nie z wilkami, ale z wilczakami, przez co 50% wilcza krew stopniała do 25%, aby w dalszym etapie zejść i do śladowych kilku(nastu) procent), co skutkowało tym, że wzorcowy typ CsV często był mieszany w przeróżnych hodowlach z typem znacznie bardziej owczarkopodobnym (i takich właśnie nieprzemyślanych mixów chciałbym nade wszystko uniknąć, selekcjonując zawczasu linie zachowujące wzorcową czystość, od tych wyraźnie bardziej ON'kowych).

Quote:
Originally Posted by makota View Post
Co oznacza, że KAŻDY wilczak ma w rodowodzie praktycznie każdą z tych linii.
Tylko, że właśnie mi tu nie chodzi o te 4-5 linii pierwotnych (gdzie wilk był krzyżowany z ON'kiem), lecz właśnie o te wtórne, które wyłoniły się później (w których to do wilczaka dopuszczano ON'ka).

Quote:
Originally Posted by makota View Post
...kilkadziesiąt lat temu cykanie fotek nie było tak łatwe i szeroko dostępne jak dziś?
Akurat to jest najmniejszym tutaj problemem, skoro w tej Bazie Danych nie sposób nawet dokładnie prześledzić ostatnich czterech pokoleń, a co tu dopiero mówić o wcześniejszych - dlatego właśnie, iż jest to niesamowicie utrudnione i sam z powyższych względów nie jestem w stanie w krótkim czasie tej klasyfikacji na linie i typy hodowlane uczynić, stąd też prosiłem o Wasze wsparcie w tym zakresie (tym bardziej, że sami przecież - układając tą Bazę Danych - wyodrębniliście przynajmniej kilka linii hodowlanych, które owocowały specyficznym typem wilczaka)... a to że poza obrażaniem się na mnie nie stać Was na nic innego, to już nie moja wina.

Quote:
Originally Posted by makota View Post
"Twój typ" wilczy NIE JEST.
Po pierwsze ja przynajmniej na Amura z Ďáblova kaňonu CS miałem odwagę wskazać (pomimo, że z wiadomych względów nie zapoznałem się jeszcze nawet ze wszystkimi typami wilczaków i stąd siłą rzeczy nie mogę mieć go z tego względu dokładnie sprecyzowanego... to bowiem dopiero wtedy nastąpi, kiedy uda mi się posegregować linie hodowlane CsV na te co bardziej charakterystyczne dla danego typu), kiedy Wy nie byliście w stanie przytoczyć choćby jednego przykładu wilczaka, którego typ by Wam odpowiadał - "przyganiał kocioł garnkowi" jak rozumiem jest Waszym jedynym zawołaniem w tym temacie, skoro gości krytykujecie za to, że sami nie potraficie podołać temu co powinno przychodzić świadomym hodowcom i wystawcom bez najmniejszego nawet problemu (no bo w końcu w tym rankingowym temacie siedzą - jakby nie patrzeć - od wielu lat).

Last edited by ira.s; 17-03-2013 at 09:27.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 09:33   #136
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by avgrunn View Post
Twoje wybory jakos slabo przypominaja wzorcowego wilczaka.
Ty z tutejszą ferajną nie macie za to żadnych typów, więc z politowania to ja się mogę co jedynie z Was śmiać (pierwszy raz się bowiem spotykam z sytuacją, w której to hodowcy i wystawcy z danej rasy nie są w stanie określić jaki konkretnie typ psa im się podoba i na niego siłą rzeczy wskazać)
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 10:03   #137
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
Ty z tutejszą ferajną nie macie za to żadnych typów, więc z politowania to ja się mogę co jedynie z Was śmiać (pierwszy raz się bowiem spotykam z sytuacją, w której to hodowcy i wystawcy z danej rasy nie są w stanie określić jaki konkretnie typ psa im się podoba i na niego siłą rzeczy wskazać)
Chcesz wiedziec jaki typ mi sie podoba, prosze bardzo, lubie wilczaki lekkie, z budowa ciala ktora pozwala im na szalencze akrobacje, na skocznosc i szybkosc, lubie jak maja dlugie lapy i krotkie ciala, lubie te posiadajace krotkie uszy, waski pysk, ale szersza czache, lubie jak sa rudawe, ze skosnymi jasnymi oczami w ktorych widac dzikosc, takie wlasnie lubie moze moj nie jest idealny pod tym katem ale jest wystarczajaco blisko dla mnie

Spojrzalby na inne watki i zobaczylby ze dajemy Tobie mnostwo przykladow wilczakow ktore nam sie podobaja http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=24882
__________________
Ja & Urciowaty

Last edited by avgrunn; 17-03-2013 at 10:05.
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 10:04   #138
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s
że SW ma jedynie tylko 25% wilczej krwi, a aż 75% ON'kowej zupełnie dyskwalifikuje go u osób, które na owczarki niemieckie są uczulone - dlatego na zasadzie analogii chcę za wszelką cenę uniknąć takich hodowlanych linii CsV, w których wilczaki były krzyżowane z ON'kami, w wyniku czego wilcza krew u ich potomstwa rozwadniała się do zaledwie owych 25%
Taka selekcja na procentową zawartość wilczej krwi nie ma całkowicie sensu. Osobnik z 25% zawartością wilczej krwi może mieć bardziej wilczy wygląd, niż ten z 50%. To dlatego, że procenty są jedynie orientacyjną wartością liczoną na podstawie rodowodu, a z dziedziczeniem genów tak łatwo nie jest. Pies, który ma w 3. generacji wilka ma teoretycznie 12,5% wilczej krwi, ale w rzeczywistości może mieć tych genów więcej lub mniej - wszystko zależy od szczęścia i selekcji na dane cechy.

Owczarkowata F1-ka z 50% zawartością wilczej krwi:
http://www.wolfdog.org/site/pl/dbase/d/910

Poza tym piszesz, że SW ma jedynie tylko 25% wilczej krwi. A ile według Ciebie mają CzW? Bo wartość ta nie jest dużo wyższa, różnica kilku procent.

Quote:
Originally Posted by ira.s
jakoś nie spotkałem się dotychczas z odwrotnym zabiegiem uszlachetniającym ową rasą, czyli z dopuszczeniem do wilczaka wilka, tak aby szczenięta po nich miały nawet 75% wilczych genów
Po pierwsze: jeśli czytałeś historię rasy, to wiesz, że krzyżowanie z wilkiem nie jest takie proste (np. okresowa płodność wilków, czy też nieakceptowanie psiego partnera),
Po drugie: CzW to rasa uznana przez FCI i domieszka wilków, czy ONów nie wchodzi już w grę, chyba, że udałoby się przekonać władze, że pula genetyczna jest zagrożona, a tak nie jest,
Po trzecie: oprócz eksterieru jest jeszcze charakter - domieszanie wilka spowodowałoby cofnięcie się w selekcji o kilkadziesiąt lat

Quote:
Originally Posted by ira.s
dlatego właśnie, iż jest to niesamowicie utrudnione i sam z powyższych względów nie jestem w stanie w krótkim czasie tej klasyfikacji na linie i typy hodowlane uczynić, stąd też prosiłem o Wasze wsparcie w tym zakresie
Prosisz o coś, co jest obecnie praktycznie nie do wykonania. Informacje o liniach CzW mają jedynie wartość historyczną. Nie pamiętam już, kto to powiedział, ale był to chyba ktoś na Słowacji, że teraz hodowla wilczaków idzie w stronę, gdzie linie CzW będzie można podzielić na: czeskie, słowackie, włoskie, polskie itp. Oczywiście to też jest wielkie uproszczenie, bo w każdym kraju różnica między hodowlami też bywa ogromna.

Quote:
Originally Posted by ira.s
pierwszy raz się bowiem spotykam z sytuacją, w której to hodowcy i wystawcy z danej rasy nie są w stanie określić jaki konkretnie typ psa im się podoba i na niego siłą rzeczy wskazać
Wystarczy wejść na drugi temat i zobaczyć, co się komu podoba. Ty chciałeś top listę repów i suk hodowlanych.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 10:52   #139
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
W przeciwieństwie do tutejszych wielbicieli owczarkowych mixów właśnie na wzorcowym wilczaku bardzo mi zależy - niestety jak widać jestem tu w zdecydowanej mniejszości.
jak powiesz ale dobrze wiedziec ze duza ilosc hodowli hodujace wilczakow nie bedzie miec miotow, ktore Ciebie trzeba.. uf jaki spokoj w glowe )
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 15:07   #140
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Chyba bardziej dosadnie i przejrzyście niż Huan nie da się tego wytłumaczyć, więc jeśli tego też nie zrozumiesz, to chyba nie widzę już dla Ciebie nadziei iro.s

Ja od siebie dodam tylko tyle - skoro jesteś takim znawcą tematu odnośnie dziedziczenia wilczych i owczarkowych cech... to na pewno () zadałeś sobie choć trochę trudu i zastanowiłeś się PO CO w tworzeniu rasy użyto owczarka, prawda?
Chcąc mieć maksymalnie dużo wilczej krwi (i nic poza tym), można było przecież zacząć hodować wilczaki używając samych wilków i przeprowadzić od nowa proces udomowienia. Ale tego nie zrobiono. Wiesz dlaczego?
Dla CHARAKTERU. Zdajesz sobie sprawę z tego jaki charakter ma wilk? Jesteś świadomy faktu, że wilka tak naprawdę nie da się oswoić? Że NIGDY nie będzie się zachowywał tak jak pies?
Właśnie z tego powodu nie chciano w rasie zbyt dużej ilości procentowego udziału wilczej krwi... aby mieć charakter możliwie najbardziej zbliżony do tego owczarkowego*.
A z pierwszych eksperymentalnych krzyżówek udowodniono, że jeśli o wygląd chodzi, mocniejsze są geny wilka. Dlatego też możliwie najszybciej zrezygnowano z "dolewek wilczej krwi", a postanowiono robić po prostu selekcję hodowlaną na eksterier wilka.

_______
*oczywiście wilczaki nie mają charakterów takich jak owczarki (o czym wszyscy tutaj wiedzą, ale dla pewności powtórzę dla Ciebie), bo są od nich o niebo bardziej wilcze w swoich zachowaniach, ale nie są też wilkami... gdyby były to 90% właścicieli nie dałaby sobie rady...


No ale jak widać Tobie, jak każdemu ceniącemu się szpanerowi zależy bardziej na cyferkach, którymi będzie się można pochwalić, niż na realnych wartościach 'produktu'

EDIT: Daiva, dobrze powiedziane!
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org