Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 30-08-2006, 09:29   #1
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default Ako najlepsie zvyknut na kotec

Caute, potrebovala by som teraz pre zmenu poradit ja - ako cubu zvyknut co najrychlejsie a najtichsie na kotec?

Cuba bohuzial v kotci ako mala nemohla byt - nie ze by som bola nejaka utlocitna, ale cez tu 10 cm mrezu sa jej permanentne darilo vyliezt von. A kedze hrozilo, ze sa pocas vylezenia prezerie nejakymi okrasnymi ale mierne toxickymi rastlinami, co nam na dvore rastu, neodvazili sme sa ju nechat tam. Takze chodila s nami do roboty a v noci spala so mnou v izbe. Obcas sme ju do kotca dali a niekolko krat tam par hodin vydrzala, ale potom sa vzdy zacala prepchavat von. Isty cas to dokonca vyzeralo na schopnost teleportacie.

Po navrate z tabora to vyzeralo ruzovo, na tabore si v priebehu par dni zvykla byt sama na retazi, isto jej v tom pomohlo ze hned na susednej mala kamarata. Po navrate domov sa uz z kotca nedostala, ci pre vzrast, alebo ci zabudla, ze to ide, neviem. Prve dni samozrejme vrieskala, ale vo stvrtok uz bola cely den pekne tichucko, nuz som sa tesila.

Po vikende ale zas zacala vyvreskovat, obcas tichucko kvili aj v noci ci nadranom. Zvuky su to sice domrzave, ale nie moc hlasne, cize zdalo by sa, ze to pojde, ALE

Najnovsie zacal chodit sused, ze im to plakanie vadi cez den pri praci a v noci pri spanku, a ze by sme to mali nejako zvukovo zaizolovat. Co samozrejme mozne nie je a samozrejme akekolvek chodenie za psom, ked vresti len prilieva vodu na jeho mlyn.

Cize otazka do plena - ake mate skusenosti s privykanim psa na kotec, ako ste to riesili so susedmi (mame na ulici aj hlasnejsie psy, lenze tie stekaju, nie placu), a tak dalej. Osvedcilo sa vam skor psa ignorovat? Alebo ak je chvilu ticho tak chvalit a tieto chvile predlzovat?

Dik moc za kazdy podnetny navrh.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 30-08-2006, 10:42   #2
samak
Junior Member
 
Join Date: May 2006
Location: Plzeň
Posts: 58
Default kotec

Jelikož mám 3 měsíční stěně řešil jsem podobnej problém. Od 7 tydnu jsem ho uz zaviral na noc v kotci před tím jsme tam spali par noci spolu. Potom už ani moc neprotestoval a knikal tak cca 15 minut. Ted uz si zaknuci jenom obcas a to spis jenom kdyz me vidi venku a nebo se hlasi ze ma dostat najist. Taky jsem mu daval jidlo jenom v kotci. Hodne me zalezelo na tom aby kotec prijal za svoje utociste a snad se me to dari. Vecer si snim treba chvili v kotci posedim, pak mu dam najist a odejdu.


Ted spis resim opacnou vec aby mohl byt se mnou ve vnitr, jakmile totiz ho vezmu do domu promeni se v demolicni cetu a nestacim schovavat veci a uklizet po nem.

Láďa
samak jest offline   Reply With Quote
Old 30-08-2006, 10:46   #3
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Zvykat nejlépe od malička, ale to jsi už prošvihla. Takže navrhuji přes žrádlo - nauč jí na povel místo běžet do kotce kam jí dáš misku se žrádlem. Nikde jinde ji nekrm! Musí si spojit kotec=žrádlo. Kvílet bude i po žrádle, ale nesmíš si jí všímat, ignoruj ji a občas ji pochval s pamlskem když bude ticho. Z kotce ji často pouštěj a její pobyt v něm postupně prodlužuj (vždy s povelem "míso" a nějakou dobrotou. Určitě si zvykne. Jsou to velmi chytrá stvoření, ale ty musíš být chytřejší?!
Aho Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 30-08-2006, 11:05   #4
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Dane, samozrejme dostava zrat v kotci od malicka a leti tam ked vidi misku v mojich rukach. Ona nema problem byt v kotci - ked dostane kost, tak si ju tam v tichosti zviaka, problem je ked sa kost minie, alebo je uz ozuzlana - vtedy si spomenie, ze chce byt s nami a skuci... Takisto ked som v kotci s nou tak je spokojna, dokonca aj ked je ona v kotci a ja vonku sedim a kukam na nu, za chvilu si lahne a spi.
Moj problem je najma ze co funguje lepsie - vobec si ju nevsimat, alebo ju chodit chvalit ze je dobra? Pomoze, ked v noci buntosi, ze vyjdem von a vynadam jej? Pomoze, ked budem s nou v kotci, alebo to vsetko len spomali? Pomoze ked poviem susedovi nech si trhne nohou a par tyzdnov vydrzi?

Benny - takze myslis, ze pomoze, ked s nu budem v kotci nejaky cas spavat? Ako psa presviedcas, ze kotec je jeho utociste? Moja je ochotna byt kdekolvek, pokial som tam ja s nou. Aj vnutri ked je tak zo zakazanych veci ohlodava uz len moje spodne pradlo a ponozky a na demolicnu catu sa meni len ked jej treba ist von a ja ju ignorujem.

Ono asi najlepsie by nam vsetkym pomohlo, keby sli susedia na dovolenku, ja by som bola menej nervozna a cuba tym padom tiez ;o)
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 30-08-2006, 11:25   #5
samak
Junior Member
 
Join Date: May 2006
Location: Plzeň
Posts: 58
Default

Quote:
Originally Posted by saschia
D

Benny - takze myslis, ze pomoze, ked s nu budem v kotci nejaky cas spavat? Ako psa presviedcas, ze kotec je jeho utociste? Moja je ochotna byt kdekolvek, pokial som tam ja s nou. Aj vnutri ked je tak zo zakazanych veci ohlodava uz len moje spodne pradlo a ponozky a na demolicnu catu sa meni len ked jej treba ist von a ja ju ignorujem.

Ono asi najlepsie by nam vsetkym pomohlo, keby sli susedia na dovolenku, ja by som bola menej nervozna a cuba tym padom tiez ;o)

To nevim jestli to pomuze nebo jenom problem oddali. Me se to osvedcilo ale s hodne mladym hafikem, to jeste spal tvrde a dlouho a tak se treba ani neprobudil kdyz jsem odesel potom dovnitr. Asi bych se mu rozhodne potom kdyz bude narikat v kotci vubec neukazoval a nechal to byt. Problem jsou asi ty sousedi, v tom mame stesti protoze nasi sousedi jsou tolerantni. Kdyz jsem mel pred 10lety nem. ovcaka tak ten kdyz si zvykal na kotec vydrzel treba 3 hodiny v kuse narikat, radit stekat. Musel jsem vytrvat a vydrzel radit takhle mozna tyden pak se zklidnil. A on umel opravdu srdcervoucne narikat, ze jsme z toho meli nervy nadranc ze mu ublizujem ale pak se to srovnalo.

Takže drzim palce at si brzo zvykne.

Láďa
samak jest offline   Reply With Quote
Old 30-08-2006, 13:21   #6
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Pochopitelně se žádnému členovi smečky nelíbí pokud nemůže být s ostatními a je separován na jiném místě. Někdo to nese lépe někdo hůře, zvlášť pokud byla stále s tebou bude si zvykat hůř. Zkrátka jedinou možnost vidím-vydržet. Nepouštěj jí a nechoď k ní když kňučí. Nelituj jí a nechlálol, tvař se jako že jde o naprosto běžnou věc. Samostatnost trénuj i jinak, např. odkládáním na různých místech mimo domov, tak aby tě neviděla
Pevné nervy, Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 30-08-2006, 13:28   #7
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Ještě jedna poznámka: je to pes, ty jsi její pán-vůdce smečky a ty by jsi měla důsledně dbát na plnění všeho co od ní chceš. Jestliže je v klidu, když má zábavu(kost) a pak kňučí, dělá si z tebe dobrý den a dobře ví co na tebe platí. Chci tím říct, že je to taky trochu o poslušnosti a výchově. Nesmíš jí povolit, pak by tě i nedostatečně respektovala.
Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 30-08-2006, 13:32   #8
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ahoj, Dane, dik. Pises mi presne to co viem, ze treba, aj sa to snazim dodrzovat, ale i tak dik za uistenie. Myslim, ze tie nervy mi treba najma na susedov, ale dufam, ze to inak nepokazi nase vztahy, lebo doteraz boli dobre. Inak ako som pisala, na tabore bola cuba v pohode na retazi a aj ked idem do obchodu, vacsinou pekne sedi a caka (ze ma sediet si vymyslela sama), iba ked je okolo velky ruch, alebo nevidi dobre na dvere, ktorymi som odisla, tak je nepokojna, ale zdaleka nerobi taky cirkus, ako ked ju dam do kotca. Dokonca ked som ju nechala samu v aute na parkovisku hypermarketu (v podzemnej garazi a s pootvorenymi okienkami) tak som ju pri prichode nasla stocenu do klbka spat, ze som nazad si vsimla, az ked som zacala otvarat auto.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 30-08-2006, 13:45   #9
Dušan
Junior Member
 
Dušan's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Veselí nad Moravou
Posts: 65
Default

To byl i u nás problém číslo 1!!
Se sousedy jsme měli velmi napnuté vztahy, byly i stížnosti na policii, pokusy psa otrávit, výhrůžky atd.
Se psem jsem byl maximum času, co jsem si mohl i nemohl dovolit, časté vycházky, často puštěný z kotce ven, ale i zvykání tak, že pes byl v kotci a já někde poblíž na dvorku. Když kňučel, nevšímal jsem si ho. Když v noci ječel, hodil jsem mu kotky nebo něco, co by ho zaujalo. Občas jsem ho okřiknul, ale to stejně zabralo na pár minut. Jenom jeden jediný pes v kotci neječel - jedna hodně sebejistá a flegmatická fena, která paradoxně vyrůstala v bytě s rodinou. Na kotec si ihned zvykla a za celý čas jsem ji neslyšel jedinkrát zakňučet. Prostě si vystačila. sama. Co ale dělat, když už psa máme a je hodně závislý? Osobně bych asi aspoň částečně omezil nebo zrušil každodenní vítání a mazlení (pokud je), úplně bych zrušil loučení (ani pohled na psa, natož nějaké slůvko na psa!!). Co v případě nervózních a netolerantních (a militantních) sousedů? Žádat je o trpělivost asi moc nepomůže. Asi by pomohlo psa kdekoliv a kdykoliv zvykat na větší samostatnost, tzn. odkládat (postupně protahovat odložení), krmit před odchodem na delší dobu, popř. až na noc, mít v zásobě žvýkací kůže, které psa zabaví, atd. Já osobně bych se snažil ihned omezit bouřlivé vítání a loučení, a psa vést k větší nezávislosti. Asi nikdy to nebude zcela ideální, ale dobré něco, ne?
Za dva-tři roky si chci koupit opět štěňátko a hned odmalička ho budu po svých předchozích neblahých zkušenostech vydatně chválit za každou chviličku, kdy bude samo a vydrží nějakou chvíli být zticha. Často ho budu odkládat někde u cesty, na návštěvách, na cvičáku, u křižovatky, na dvoře i v kotci. Samozřejmě přiměřeně věku. na kotec ho budu zvykat tím, že jakmile budu mít práci na dvorku, zavřu jej do kotce, aby mě mohlo pozorovat, aby tam nebylo samo na dvorku, opuštěné, pak zalezu domů, za chvilku vylezu, jestli bude klid, dostane piškotek, atd. Nějak to přece jít musí!!

Tak hodně zdaru!!

Dušan
Dušan jest offline   Reply With Quote
Old 30-08-2006, 14:06   #10
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Dusan, diky moc. To vitanie myslim ze by som este mohla odburat, lucit sa s nou uz nelucim a navyse potichu zdrham cez garaz ;o)
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 30-08-2006, 21:07   #11
Zbijowski
Junior Member
 
Zbijowski's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Chotěbuz
Posts: 7
Send a message via Skype™ to Zbijowski
Default

U nas zase mame problem, ze v noci CsV jeci, kdyz zavreni spatri kocku, hada nebo jezka a nemohou na neho dosahnout zoubky. Je to skoro kazdou noc. Je to dobre - zaden zlodej k nam na vecer nezavita a my jsme to vyresili vymenou oken s izolacnim trojsklem. Kdyz zavrem okna nic venku neni slyset.
Zbijowski jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org