Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-02-2015, 04:55   #1
Avatar
Junior Member
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 3
Smile neočekávaně hodný štěně

Ahooj, chtěla bych se zeptat, koupila jsem si štěně ČSV a je zlaté, kouše co může kousat, relativně čistotné, nic neničí. Se všemi je kontaktní, takový ,,šoumen''. Než jsem si ho pořizovala, tak mě lidi z toho zrazovali, že jsou to zlý, agresivní psi, že potřebují pořádný výcvik, aby poslouchali atd..... Mám ho 6tým dnem a říkám si, proboha dyť je to štěně jako každé jiné, nepřipadá mi, že by byl nějak výjimečně demoliční, hyperaktivní nebo nezvladatelný.... Na intonaci hlasu funguje výtečně. Když mě kousne silněji, tak písknu a hned toho nechá. Všude po domě za mnou chodí.... Je sice fakt, že mám doma smečku 3 dospělých fen kříženek a ČSV přišel do smečky jako poslední, takže mi feny i dost pomáhají s výchovou. Hraje si s nimi a parádně se unaví, když udělá něco co nemá, tak mu to feny taky vysvětlí a feny zase poslouchají mě.... Ani nevím co jsem čekala, nějakého zabijáka od pohledu a teď když ho poznávám, tak mi připadá úplně zlatý. Chtěla bych se zeptat, co mám očekávat do budoucna, jestli bude ještě klidnější(už teď mi připadá klidnej), nebo naopak se teprve probere.... :-D .... občas si říkám, že mám na ty zvířata uspávací vliv, mám kříženku z útulku NO x Beauceron, kříženku afghánského chrta a kříženku fr. buldočka a všichni jsou tak užasně přizpůsobivý, že to nechápu..... Vždycky jsem četla, že velký pes musí mít spousty pohybu, jinak je neurotický a agresivní a zatím jediný co má smečka chce, je být co nejvíce se mnou.... Vždycky jsem měla psa jako parťáka a vždy jsem si vystačila s ,,pocem, sedni, fuj, vystřel''...... Proto nechápu, proč zrovna o ČSV pejskaři říkají, že MUSÍ mít výcvik, jinak je nezvladatelnej..... Zatím se s mým štěnětem dorozumíváme na základě mého selského rozumu(nehledám problémy tam kde nejsou) a klape nám to......
Avatar jest offline   Reply With Quote
Old 12-02-2015, 10:02   #2
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

Já myslím, že po šesti dnech je ještě dost brzo dělat závěry, teprve se rozkoukává a zvyká si na nové prostředí Ono to ještě všechno přijde První shrnutí bych dělala tak ve třech letech, až budete mít za sebou veškeré štěněčí řádění i pubertu a jeho povaha se ustálí
__________________
www.jezek.vyjimecny.cz
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 12-02-2015, 12:25   #3
Dagmar
Junior Member
 
Dagmar's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Praha-východ, Telč
Posts: 85
Default

Ahoj,
čsv máme 5 let. Fenku od štěněte (je jí 5 let), pejska od jeho 5 let (je mu 7 let). U čsv je z mého laického pohledu důležité nepodcenit vlčí povahu. Bude se pravděpodobně snažit být vůdcem smečky. Proto je potřeba si štěně nenechat přerůst přes hlavu. My jsme se při výchově radili se zkušenějšími a při snaze štěněte mít nad pánem navrch jsme fenku zalehli. Prostě se chovali tak, jak by se ve vlčí smečce choval dominantnější jedinec, aby toho drzouna zklidnil do patřičných mezí. Bude to zkoušet, až bude větší, teď je to skutečně mimino.
Co se týká puberty, tak hodně lidí vidí přibližně kolem 1,5 roku u svého čsv, že zapomene vše, co se naučil, má svou hlavu a možná víc zkouší, kam až ho jeho pán pustí ve smečce.
Nicméně čekat do 3 let věku čsv je už docela pozdě. Pokud se něco zanedbá, ve 3 letech se to bude safra špatně napravovat. Vidíme to u našeho psa, u kterého se snažíme už 2 roky napravit to, co první majitel do jeho 1. roku dost zanedbal (dle PP jsme jeho 3. majitelé). Děláme pokroky, ale pes se spíš naučí nové dobré návyky, než se přeučí z těch špatných na nové.
Co se týká ničení věcí, tak s fenkou jsme neměli žádné velké zkušenosti, ale s pejskem si užíváme. Špatně dovřeme garážová vrata a už tam šmejdí. Otevře si dveře od auta a proleze ho, jestli tam nic není. Hlavně když je venku mokro až blátivo.
Žijou na zahradě, takže se soužitím doma nemáme zkušenost, ale fakt je, že jsou to závisláci největší. Cvičákem se určitě nic nezkazí. Většinou je to baví, ale nejsou to NO, takže drilování nemusí. My chodíme s oběma, jako odměnu dostávají párky a jejich skoky přes metrovou překážku obdivují všichni majitelé těžších pejsků, protože skutečně skáčou jako laňky. A pro páreček ještě víc.
Ať se se štěňátkem daří a je pořád tak zlaté.
Dagmar jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org