Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-03-2010, 10:38   #61
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Kasiu, właśnie o tym pisałam. Co innego kiedy do bonitacji przystępuje pies szkolony do obrony, stabilny, dojrzały, przewidywalny i właściciel czuje, że pies rozumie "umowność" zabawy przy paliku... a co innego, kiedy ktoś autorytarnie pisze na forum: "nic wilczakowi nie będzie", "róbmy bonitacje z marszu" nie uwzględniając specyfiki psa, jego doświadczeń i konkretnych sytuacji w których pies funkcjonuje na co dzień... że o priorytetach właściciela nawet nie wspomnę.


Przy paliku - nie, ale czy jesteś w stanie zagwarantować, że każdy wilczak po paliku też nie?
prosze ci zrozum test z szkolionym psem to juz nie nazywa sie testem na naturalne instinkty psa, a na psa szkolonego. Tak maja Owczarki, czy dobermany - maja test na psa szkolonego a nie naturalny instinkt.
No ale ja Ciebie nie przebije - slowa jak w sciane
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 10:44   #62
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Kasiu, właśnie o tym pisałam. Co innego kiedy do bonitacji przystępuje pies szkolony do obrony, stabilny, dojrzały, przewidywalny i właściciel czuje, że pies rozumie "umowność" zabawy przy paliku... a co innego, kiedy ktoś autorytarnie pisze na forum: "nic wilczakowi nie będzie", "róbmy bonitacje z marszu" nie uwzględniając specyfiki psa, jego doświadczeń i konkretnych sytuacji w których pies funkcjonuje na co dzień... że o priorytetach właściciela nawet nie wspomnę.
Robienie bonitacji z 'marszu" i u bardzo młodego psa - to nie jest najlepszy pomysł. Tu Rona zgadzam sie z Toba w 100%.
Widziłam bonitację suki około 5 - 6 letniej która nie była do niej przygotowywana. Koleś chciał tylko zrobic przegląd młodych. Sedzia nie zgodził sie na przegląd młodych i z "marszu" podeszła do bonitacji.
Jej reakcje przy paliku były super!!! Nawiązała kontakt z pozorantem - przy teście z kijkiem - zdziwiła sie ale nie uciekła a potem szczeknęła i ruszyła w kierunku pozoranta. Po wszystkim ponownie przywitała sie z pozorantem.
Nie była to "czeska" bonitacja Wiekszość widzów zaczęła klaskać.
Myslę że większość właścicieli wilczaków chciałoby aby ich pies tak sie zachowywał.
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 10:45   #63
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

ok ostatni post i ide z tat
test na naturalne zachowania psa: to taki test gdzie idzie ( ma isc) pies bez przygotowania do niczego- rekaw, obrona - poprostu tylko sama socializacia i pies.
test uzytkowosci ( jakie maja ON'y, belgi, dobermany, rotweilery) to test gdzie tez jest naturalne zachowanie psa ORAZ obrona z gryzeniem rekawa i mocnym atakiem pozoranta. Tam testuje sie naturalne zachowanie psa - socializacia i jego uzytkowosc.
Prosze nie milyc tego. Test bonitacii u wilczakow to ma byc testem naturalnego zachowania bez treningu.
pies ktory idzie juz wyszkolonym na bonitacje robi podrobke wynikow i oklamuje i wlasciciela i statystike.
Vsio - powiedzialam
i do spotkania sie na bonitacii
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 10:48   #64
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
i do spotkania sie na bonitacii
Daiva - oby jak najszybciej!! Juz nie mogę doczekac sie spotaknią!!
Do zobaczenia. Przepraszam za OT.
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 10:52   #65
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by szasztin View Post
Daiva - oby jak najszybciej!! Juz nie mogę doczekac sie spotaknią!!
Do zobaczenia. Przepraszam za OT.
ja tez

drugi raz wklejam ( troche pospamuje) zachowanie suki bez szkolenia w wieku 18 miesiecy.

__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 10:53   #66
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Ta bonitacja mi sie podobała - reakcja właściwa. Suka ma dobry charakter!
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 10:55   #67
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by szasztin View Post
Ta bonitacja mi sie podobała - reakcja właściwa. Suka ma dobry charakter!
mi tez bo to i jest ta NUKLEARNA bestie
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 10:57   #68
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
prosze ci zrozum test z szkolionym psem to juz nie nazywa sie testem na naturalne instinkty psa, a na psa szkolonego. Tak maja Owczarki, czy dobermany - maja test na psa szkolonego a nie naturalny instinkt.
No ale ja Ciebie nie przebije - slowa jak w sciane
No ale chyba zgodzisz się, że nie każdy potrzebuje testować naturalne instynkty swojego psa? Tak jak nie każdy odczuwa potrzebę aby porównywać go na wystawach z innymi psami, albo używać w hodowli... Chcesz, bonituj swoje, któż Ci broni (są nawet tacy co przystępują do bonitacji co roku )

Ja piszę wyłącznie o odpowiedzialności za słowo - nie każdy musi podzielać Twój pogląd na bonitację, zgadzać się z nim i mieć takie jak Ty priorytety wobec traktowania czy wychowywania psów. Ja na przykład mam inne i mam prawo je mieć, a nawet pisać o tym na forum, czyż nie?

A co do rzucania słów jak w ścianę, to.... może lusterko?
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 11:04   #69
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Rona to i MOWIE ze to MOJA opinia i ze kazdy moze myslec ( dobrze albo bledne) o to czy tam to.
Ale roznice miedzy testami na test naturalni i test wyszkolonego psa, chyba umie kazdy widziec? czy nie?
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 11:14   #70
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
Ale roznice miedzy testami na test naturalni i test wyszkolonego psa, chyba umie kazdy widziec? czy nie?
Tak, to jest jasne jak słońce, zrozumiałe, itd.
Tylko zdaje się, że trzeba by to ogłaszać wielkimi literami nie tylko na naszym forum, bo z tego, co ludzie tu pisali, można wysnuć wniosek, że i tak większość psów przystępujących do bonitacji jest do niej w jakiś sposób przygotowywana.
(Osobiście oczywiście nie widziałam tego, tylko wyciągam wnioski na podstawie wypowiedzi innych.)
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 11:17   #71
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Tak, to jest jasne jak słońce, zrozumiałe, itd.
Tylko zdaje się, że trzeba by to ogłaszać wielkimi literami nie tylko na naszym forum, bo z tego, co ludzie tu pisali, można wysnuć wniosek, że i tak większość psów przystępujących do bonitacji jest do niej w jakiś sposób przygotowywana.
(Osobiście oczywiście nie widziałam tego, tylko wyciągam wnioski na podstawie wypowiedzi innych.)
do bonitacii na CZ - na bonitacii na SK malo kto zajmuje sie tym. bierzie psa z kojca i na bonitacje
w Pl - to chyba polaki beda wiedziec czy co robia czy nie. na Lt nie jest przygotowane psy, bo nawet na szkolenie nie chodza ( maja domowe)
inne kraja - Niemcy tez nie za bardzo szkola ogolne, we Francii byli psy CALKOWI CIE nieszkolone, innych krajow nie moge podac bo narazie nie spotkalam sie z psami z tych krajow ( ah oproc kilka z Holandii ale i te bez szkolenia na pozoranta czy bonitacje bo sa pieski z rodziny)
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 11:22   #72
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Kiedy Lorka miała ok roku były Juwenalia - masy podpitych i podpalonych studentów i "studentów" szwendały się na ulicach. Wracałam z młodą ze spaceru wąską uliczką pełną takich rozbawionych "wesołków". Próbowali ją łapać za ogon, zaczęli rzucać w nią puszkami po piwie... Lorka spojrzała na mnie prawie ludzkim wzrokiem jakby chciała spytać "Co robimy"? Błyskawicznie oceniłam sytuację - wdawanie się z naćpanymi głupkami w jakikolwiek dialog było bez sensu. Wzięłam burą na krótką smycz i powiedziałam zdecydowanie: "Lorka, idziemy!" Sucz przeszła ze mną szybko przez tłum ze wzrokiem utkwionym przed siebie... Nie stawiała sierści, nie atakowała, nie podkulała ogona, choć co chwilę trafiały w nią puszki - po prostu biegła tuż przy mojej nodze lekkim truchcikiem spokojnie ignorując tłum. W domu dostała wielką kość!

Dla mnie test charakteru zdała, skoro mając 11 miesięcy w sytuacji autentycznej zachowała się tak, jak tylko mogłabym sobie wymarzyć.... Więc po kiego miałabym ją jeszcze przywiązywać do jakiś palików?
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 11:37   #73
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
Rona to i MOWIE ze to MOJA opinia i ze kazdy moze myslec ( dobrze albo bledne) o to czy tam to.
Ale roznice miedzy testami na test naturalni i test wyszkolonego psa, chyba umie kazdy widziec? czy nie?
Gdzie to jest napisane w regulaminie bonitacji, że pies ma być nie przygotowany.
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 11:39   #74
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Gdzie to jest napisane w regulaminie bonitacji, że pies ma być nie przygotowany.
a gdzie jest napisane ze przed tym ma zaliczyc szkolenie na rekaw. Mysl, kochany, mysl ....
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 23:07   #75
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Daiva, nie wnikając w dyskusję czy bonitacja jest OK czy nie.. ale proszę Cię, nie mów, że tam idą psy z marszu. Od lat na obozach (choćby w Lazne Belohrad) dzień w dzień są przygotowania do bonitacji i uczestniczy w nich wielu właścicieli. Bo wiedzą, że tego testu spalić nie mogą. To jeden z ważniejszych treningów-stałych punktów obozu .
Wspomniałam wcześniej o zdawaniu na własnym pozorancie- skoro praktyki przygotowawcze zabrnęły aż tak daleko, to odpuśćmy sobie teorie o zdawaniu bez przygotowania
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 23:10   #76
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Lazne Belohrad to nie caly swiat ja troche wieciej widzialam w zyciu co dotyczi bonitacii.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 23:18   #77
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

No zapewne Nie mniej jednak, psa do bonitacji się przygotowuje i nie jest to żadnym odstępstwem. Jeśli ktoś życzy sobie iść na żywioł, to nikt mu nie zabroni, ale nie czarujmy się
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 23:24   #78
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
No zapewne Nie mniej jednak, psa do bonitacji się przygotowuje i nie jest to żadnym odstępstwem. Jeśli ktoś życzy sobie iść na żywioł, to nikt mu nie zabroni, ale nie czarujmy się
Boze moj te kraje, gdzie bonitacia nie jest potrzebna na dostanie hodowlanki ida na to jak na zabawie bez przygotowania. Slowackie psy tez wieciej sa naturalne na bonitacii niz czeskie ( roznica testow, i dla tego liubie ten slowacki wariant niz czeski).
oraz zrozum prosze i to, ze SA psy i bez przygotowania, ktore zdaja to bez problem. Zgodzis sie z tym? bo ja znam duzo takich bardzo duzo
to chyba czary ze sa psy, ktorym nie potrzebne jakies szkolenie
no i koniec sprawy
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 23:44   #79
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Ale rzadko kiedy jest to pies wzięty z ciemnej szopy, nie mający kompletnie kontaktu z otoczeniem. Zamiast korzystać z określenia "przygotowanie", to może po prostu powiedzieć o "socjalizacji". Daiva, nie rób nic z psem, zamknij go w kojcu 2x2 metry i ciekawe, czy wtedy przejdzie bonitację bez problemu. Tak jak musi się obyć z otaczającym go światem, ludźmi, tak może też doświadczyć, co to jest pozorant. Nie czarujmy się, podczas bonitacji oceniana jest może w 10% genetyczne cechy charakteru, na resztę ma wpływ to w jaki sposób był prowadzony przez właściciela. Jedynie ekstermalne przypadki nie da się przygotować do bonitacji. A to i tak dobrze, bo przynajmniej jakaś selekcja jest - najbardziej odbiegające od wzorca psy jej nie przejdą choćby nie wiadomo co by robił właściciel.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey

Last edited by Huan; 23-03-2010 at 23:50.
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 23-03-2010, 23:55   #80
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Przemku, tak, tobie lepej udalo sie to powiedziec niz mi - pies rodzinny-domowy z prawidlowa socializacja da rade to zrobic bez spec. szkolenia na bonitacje.
i ostatnie slowo bo juz w kolko temat- pies z prawidlowa socializacja zda test bez przygotowania ( mami przyklady takich psow i duzo), jasne ze te liudzie, ktorym wyglada ze ich pusio nie zda beda pracowac i przygotowywac psa na to. Test bonitacii nie jest super cudem, ale tez daje info o psie. Nikt nie jest zmuszony jego robic ( oprocz tam gdzie maja to miec) i kazdy wlasciciel sam przyjmoje decyzje robic to czy nie.
taki test kazdy pies, zyjacy miedzy liudzi, ma kazdego dna.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org