Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wystawy

Wystawy Nasze sukcesy wystawowe, jak przygotować CzW, jak wystawiać....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-12-2011, 23:06   #1
olgam
Junior Member
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 61
Default Wystawianie wilczaka

Od przyszłego roku mam zamiar zacząć z Everettem podbijać serca sędziów I jak każdy wie - na wystawie trzeba umieć zaprezentować swojego kompana. I tu pojawia się pytanie: czy są jakieś specjalne zasady dotyczące wystawiania wilczaków? I jak wystawić psiaka, żeby wypadł jak najlepiej?
Czekam na rady bardziej doświadczonych ode mnie
olgam jest offline   Reply With Quote
Old 28-12-2011, 23:49   #2
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

mi sie podoba wystawianie K-lee Vorni z Peronowki i niezyjacej juz Uni od Uhoste-popatrz sobie na youtube
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 10:55   #3
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Wydaje mi się (na logikę biorąc), że wystawiać psa należy tak, aby umożliwić sędziemu porównanie psa ze wzorcem. Zatem w przypadku wilczaka w statyce powinniśmy chyba dążyć do tego, aby pies stał "prosto" ale naturalnie - bez odstawiania tylnych nóg jak u ON-ków. Natomiat w ruchu należy dążyć do tego, aby pies biegł swobodnie i chętnie, co przy sprzyjających okolicznościach powinno "zaskutkować" tak pożądaną linią głowy i grzbietu.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 13:58   #4
olgam
Junior Member
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 61
Default

Dzięki. A czy to prawda, że wilczaka się nie tyle ustawia, co trzyma rękę (ze smaczkiem) przed nosem (albo jakoś tak) i sam się ustawia? A jeśli nie to jak go "zmusić" do ładnego ustawienia się?
olgam jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 14:25   #5
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by _Alexx_ View Post
Dzięki. A czy to prawda, że wilczaka się nie tyle ustawia, co trzyma rękę (ze smaczkiem) przed nosem (albo jakoś tak) i sam się ustawia? A jeśli nie to jak go "zmusić" do ładnego ustawienia się?
"Technik" jest tyle, ile psów i ludzi. To wszystko zależy od bardzo wielu czynników i tego, co preferuje człowiek i pies.
A ładne ustawianie (się) psa na wystawach osiąga się jak wszystko inne - dużo ćwicząc.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 14:25   #6
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Ja z własnego doświadczenia wiem, że najwygodniej wystawia mi się Aszczu na "kontakt". Aszczu dostaje komendę "siad" potem komendę "wstań". Jak wstaje to sama się ustawia wygodnie dla niej. Następnie staję przed nią (Chyba jestem jedyną osobą wystawiającą psa z przodu, ale wtedy sędzia przynajmniej widzi psa a nie mnie ) i wystawiam palec na który Aszczu łapie kontakt. I jak niejednokrotnie zauważyłam jest to znacznie lepsze niż to jak ja ją ustawiam przestawiając jej łapy i zachęcając do wypięcia klaty (to właśnie się robi przystawiając smaka do nosa psa i odsuwając go nieznacznie aż pies się wyciągnie).
__________________
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 16:08   #7
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
zachęcając do wypięcia klaty (to właśnie się robi przystawiając smaka do nosa psa i odsuwając go nieznacznie aż pies się wyciągnie).
Tu nie chodzi o wypięcie klaty tylko o przeniesienie ciężaru ciała na przód, tak aby łapy tworzyły z podłożem kąt 90 st
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 16:21   #8
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Tu nie chodzi o wypięcie klaty tylko o przeniesienie ciężaru ciała na przód, tak aby łapy tworzyły z podłożem kąt 90 st
M mnie to zawsze wygląda jak wypięcie klaty
__________________
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 18:07   #9
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Dobrze zbudowany wilczak staje zawsze tak, że sędzia nie ma problemu z oceną kątowania, linii grzbietu itp.Jakby go nie ustawić-zawsze łapy sa w odpowiednim miejscu. Jak ma do tego dobre samopoczucie (czytaj:nie kuli się na ringu ze strachu), to smaczek poprawia pozycję głowy, daje ten błysk zainteresowania w oku, co wpływa na ogólne wrażenie. Zestresowany pies nie będzie żadnym smaczkiem zainteresowany.
Samca uczymy oprócz pokazywania zębów, również pokazywania jąderek podczas oceny (bez odgryzania sędziemu ręki)
Kluczem jest zawsze współpraca między handlerem i psem
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 19:00   #10
olgam
Junior Member
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 61
Default

Nikomu ręki nie odgryza za sprawdzanie jader, ale zębów nie chce pokazywać... Jak można go do tego przyzwyczaić?
olgam jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 19:31   #11
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Ja ucze odchylajac lekko warge jak pies jest zaspany podczas wspolnego lezakowania. Potem dopiero grzebie coraz glebiej i w wiekszym pobudzeniu. Nigdy nie nagradzam by psa nie pobudzac i by grzebanie w zebach nie stalo nie przeszkoda w wyczekiwaniu na jedzenie. W trakcie nauki ignoruje zle zachowanie i nastepnym razem robie latwiejsza wersje. Sexy nauczyla sie w ok tydz. pokazywac boki i przod i kolejne 2 otwieranie paszczy. Od pierwszej wystawy nie cwiczymy juz w domu ale przed wejsciem na ring musze przecwiczyc.
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 19:33   #12
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Quote:
Originally Posted by _Alexx_ View Post
Nikomu ręki nie odgryza za sprawdzanie jader, ale zębów nie chce pokazywać... Jak można go do tego przyzwyczaić?
Upierdliwie sprawdzac mu zeby, nie ma ze nie chce trzeba i juz.
Popros znajomych by sprawdzali mu zeby i pomacali po jajkach.

Nasze psy sa uczone ze mozna je zawsze i wszedzie dotkac, dzieki temu w sytuacjach gdy maja problemy ze zdrowiem ja nie ryzykuje ze pies mnie walnie zebem. Niby potrzebne do wystawy a przydaje sie na codzien

Last edited by avgrunn; 29-12-2011 at 19:40.
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 19:54   #13
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Jefa dzięki. Podałaś dwa skrajne przypadki sucysk: szkolonej i takiej, co to codzienność była jej nauką. No ale na nasze wystawianie miała wpływ Gaga, która zawsze twierdzi, że ważne radosny wilczak na ringu lepiej się będzie prezentował
Przy Unce ja skupiłam się tylko na ćwiczeniach (zawsze podczas spacerów z innymi psami) na "nie ciągnij"/"powoli" - u mnie zawsze spacery są łączone.
Nie radzę też trzymać ringówki jak ja często jeśli nie umie się wyczuć czy już podnosisz głowę psu podczas biegu czy nie.
(chyba, że macie uraz ręki podobny do mojego i takie jej "trzymanie" jest dla Was wygodne)
Wystawianie od przodu: dobre tylko dla tych co skupiają się na wzorcu i patrzą gdzie ich pies zostawia łapy, bo one nie mają prawa wystawać za tyłek.Smaczek przed nosem TAK, ale nie tak żeby pies miał głowę prosto, a szyja ma być pod kątem jak we wzorcu - o tym nie wolno zapomnieć!
Dawanie smaka tak żeby pies patrzył do góry powoduje (to co widzi sędzia i reszta): długie uszy i okrągłe oczy.
Jednak jak dla mnie bardzo nie ładnie, gdy dorosłego psa obytego z wystawami ciągle na ringu nagradza się smakami, to przeczy
i show, i pracy z człowiekiem.
To takie moje.... Najważniejsze aby pies na ringu dobrze się czuł, a tego nie osiągnie się tylko smakami i ćwiczakiem - widzę po Chantalce
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 20:38   #14
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
Jefa dzięki. Podałaś dwa skrajne przypadki sucysk: szkolonej i takiej, co to codzienność była jej nauką. No ale na nasze wystawianie miała wpływ Gaga, która zawsze twierdzi, że ważne radosny wilczak na ringu lepiej się będzie prezentował
To prawda, ale też zawsze doceniałam dbałość handlerów o szczegóły. Dlatego lubię wystawianie Gii, która (wg mnie) wystawia Kalinkę "na ozdóbkę", lubiłam wystawianie Unki przez Agę i jej szlifowanie postawy handlera w biegu, lubię jak oba końce ringówki są ze sobą połączone nie tylko tym metrem sznurka. Bo na ringu, mimo stresu (mniejszego czy większego przewodnika) zawsze widać na ile ważny dla człowieka jest pies, jako istota, partner, przyjaciel. Jeśli tu "gra", to i wrażenie ogólne zawsze będzie lepsze i satysfakcja, i to bez względu na werdykt sędziego.

Quote:
Najważniejsze aby pies na ringu dobrze się czuł, a tego nie osiągnie się tylko smakami i ćwiczakiem - widzę po Chantalce
Święte słowa kumo!
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 20:53   #15
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Ja jestem z tej szkoły gdzie za prace nalezy sie wynagrodzenie, wiec smaki mnie nie rażą, wrecz przeciwnie. Jedyne co mnie razi to zmuszanie psow do wystawiania
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 21:45   #16
olgam
Junior Member
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 61
Default

Ja też uważam, że nic bardziej do dalszej pracy nie motywuje jak nagroda. A to, że pies musi być dobrze zgrany z handlerem i odwrotnie to już wiem.
Może trochę odbiegnę od tematu, bo tamten już został mi (mało-rozumnemu człowieczkowi ) wyjaśniony. Co sądzicie o wystawieniu wilczaka w konkursie Młody Prezenter?
olgam jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 21:53   #17
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Konkurs ten rzadzi sie swoimi prawami, generalnie pies powinien byc doswiadczony i samowystawiajacy. Takiego psa mozesz pozyczyc np Gisotsu czy Amber Wolfa.
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 22:43   #18
olgam
Junior Member
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 61
Default

A gdybym chciała wystapić z Everem to co musi potrafić?
olgam jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 22:59   #19
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

W konkursie Młody Prezenter nikt nie ocenia eksterieru psa, tylko pracę młodego handlera. Pies powinien być doświadczony bo z takim będzie łatwiej... ale to Ty musiałabyś się nauczyć choćby podstawowych figur. W finale konkursu handlerzy wymieniają się psami, wtedy trzeba umieć wystawić psa konkurenta, który może być z zupełnie innej grupy, np dostaniesz bullteriera albo charta afgańskiego

K-Lee brała udział w konkursie Młodego Prezentera, niestety nie ze mną ale poproszono mnie o jej wypożyczenie, dziewczyny dostały 5 pkt na 5 możliwych ale nie przeszły dalej... dla większości sędziów wilczaki są mało widowiskowe, więc ciężko przejść dalej...

A Kalinkę wystawiam różnie, na kontakt, "na ozdóbkę" jak to ujęła Gaga, lub zwyczajnie, w zależności od nastroju mojego i suki, od sędziego, od pogody
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2011, 09:29   #20
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by _Alexx_ View Post
Nikomu ręki nie odgryza za sprawdzanie jader, ale zębów nie chce pokazywać... Jak można go do tego przyzwyczaić?
Najlepiej tak jak ze wszystkim - przez częste ćwiczenie, zaczynając od tego co najłatwiejsze (i najmniej nieprzyjemne) dla psa.
My zaczynaliśmy po prostu od szybkiego odsunięcia warg z przodu (tak mniej więcej jak się pokazuje zgryz u szczeniaków), stopniowo dodawaliśmy kolejne elementy, na otwieraniu paszczęki na całą jej szerokość kończąc. Oczywiście za każdym razem pies był nagradzany. Dobrze (a nawet trzeba by) wprowadzić komendy do pokazywania zębów (np. zęby, otwórz itp.), gdy pies usłyszy od nas taką komendę na wystawie, będzie wiedział, co go czeka i nie zestresuje się.
Co jeszcze? Lepiej robić częste i króciutkie ćwiczenia, niż rzadziej, a "męczyć" psa dłużej. Gdy pies już bardzo dobrze znosi nasz przegląd uzębienia, należy to jeszcze przećwiczyć z obcymi.
W ogóle dobrze jest, jak już wcześniej wspomniano od samego początku przyzwyczajać psa do dotyku naszego i obcych ludzi i tu też warto wprowadzić komendę (np. badanie, albo coś w tym stylu). Przyda się nie tylko na wystawy, ale też do weta.
Grin jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org