Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Sport i szkolenie

Sport i szkolenie Wilczaki jako psy użytkowe - jak je szkolić, jak uczyć kolejnych elementów, informacje o zawodach i seminariach...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-09-2008, 22:07   #21
Joanika
Junior Member
 
Join Date: Sep 2008
Location: Bydgoszcz
Posts: 110
Send Message via Gadu Gadu to Joanika
Default

Dzieki AngelDream nie moglam znalezc odpowiedniego slowa - znak smycza! Wiec ja daje znak smycza a nie szarpie

Shaluka ja tez przy ciagnieciu staje i dalej nie ide dopoki pies nie poluzuje smyczy czyli sie nie cofnie.

Jefta - jak zrobiłaś waruj na odległość siłowo?
Joanika jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2008, 22:13   #22
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Mi trenerka zawiązała linkę w pasie i pokazała, jak szarpać... A co robi ciągnięcie - prawie śniadanie przywitałam...
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2008, 22:48   #23
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Metoda drzewka (kiedy zatrzymujemy się gdy pies ciągnie) była u nas stosowana przez dobrych kilka miesięcy - nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Sprawdził się kantarek. I mimo, że zarzekałam się, że będę szkolić tylko pozytywnie, musiałam zmienić podejście. Bo niestety czasem szarpnąć muszę (czywiście na obroży, nie na kantarku...).
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 30-09-2008, 23:44   #24
Joanika
Junior Member
 
Join Date: Sep 2008
Location: Bydgoszcz
Posts: 110
Send Message via Gadu Gadu to Joanika
Default

Ma ktoś doświadczenie w uczeniu wilczaka sztuczek, nie mam na myśli od razu dogdancing, ale np łapa, głos, ...... slalom między nogami
Joanika jest offline   Reply With Quote
Old 01-10-2008, 09:14   #25
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Garuda daje lape i robi slalom miedzy nogami.
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 01-10-2008, 09:29   #26
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Baaj daje obie łapy, uczymy rozróżniać strony. Daje je też na kolano i na stopę. Prosi. Slalomu się uczył, ale zarzuciliśmy na razie. Kręci obroty, przybija piątki i szczeka, ale tego ostatniego nie polecam :P Robi też trupa. Generalnie z takich sztuczek robi sporo i nawet chętnie, ale ma swoje bardziej i mniej ulubione.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 01-10-2008, 09:41   #27
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

No Garuda lape dawac uwielbia! Uczylysmy sie zdech pies, juz zaczela lapac o co chodzi, ale musialam zrezygnowac na jakis czas, bo na komende lezec zdychala
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 01-10-2008, 12:58   #28
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

K-lee daje obie łapy, na przemian oczywiście Robi też slalom z frisbee, łapie frisbee i rolerki i już czasem krótkie rzuty. Robi też sportowe obejście do nogi, takie do startu za frisbee
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 01-10-2008, 13:19   #29
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Baaj złapać, złapie prawie wszystko, ale gorzej z przyniesieniem
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 02-10-2008, 01:05   #30
Joanika
Junior Member
 
Join Date: Sep 2008
Location: Bydgoszcz
Posts: 110
Send Message via Gadu Gadu to Joanika
Default

AngelsDream widziałam na galerie Baaja Jak on szybko rośnie aż nie chce się wierzyć że niedawno taki mały szczeniaczek a już taki gość z niego. Fajnie że chodzicie na szkolenie, efekty są?
Joanika jest offline   Reply With Quote
Old 02-10-2008, 01:19   #31
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Są, nawet całkiem przyzwoite.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2008, 01:19   #32
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Szkolenie dało tyle, że skusiłam się na kliker.

Sama się uczę, więc wybrałam coś prostego.



__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2008, 19:51   #33
Bajka
'Wilk z baśni' :)
 
Bajka's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Kraków / Żydów...i tak na zmianę:)
Posts: 749
Default

A my zrobiliśmy eksperyment Uwaga, będzie brzmiało jak reklama proszku do prania: ”jedną skarpetkę wyprałam w proszku takim a drugą w takim”. Zaczęliśmy szkolenie z obydwoma psami równocześnie. Z Furią zapisaliśmy się do profesjonalnej szkoły klasycznej, natomiast z Żabą zaczęliśmy klikać w domu bez nauczyciela na podstawie tego, co wyczytaliśmy w internecie (czyt.: „pewnie z całą masą błędów”). No i teraz o wynikach. Nam też szkolenie klasyczne dało tyle, że pewnie zaczniemy stosować kliker. W żadnym wypadku nie krytykuję klasycznych szkół, bo uważam, że dla każdego co innego dobre, każdy pies inny, każdy człowiek inny, każdy wilczak inny (np. do przedszkola w tej samej szkole klasycznej chodzi Lorelay z Peronówki i podobno bardzo fajnie im idzie-Rona, pochwal się.
Furii szkoła klasyczna średnio odpowiada…i nie ukrywam, że mnie także (generalnie brakuje mi tego, żeby ktoś wytłumaczył mi dlaczego coś powinno działać/działa lub przeciwnie - dlaczego nie działa, a nie jedynie powiedział, że ma działać i jak to fizycznie osiągnąć) W szkole klasycznej brakowało mi trochę zwrócenia uwagi na psychikę psa, zamiast ukierunkowania w głównej części (bo nie mówię, że„jedynie”) na rozwiązania fizyczne (pies nie siada to ręka na zad i siedzi itp). Jak nam pójdzie z klikerem – zobaczymy.
Żabie kliker bardzo pasuje -a to skrajny introwertyk i sceptyk po przejściach.

Angels Dream - czy mnie się wydaje bo na filmie niewyraźnie widać, czy Wasz target to palcat? (a jeśli nie, to czego używacie jako target? )
__________________

www.wilkzbasni.pl
Kalaratri z Peronówki (Furia) & Clair De Lune Srdcerváč (Luna) & Bazyliszek Wilk z baśni
Bajka jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2008, 20:20   #34
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Nasze klasyczne szkolenie sobie chwalimy, bo trafiliśmy na dobrego trenera - takiego, który słucha i nas i psa.

Tak, nasz target to najtańszy palcat, z taśmą na końcu. Na sam kliker nie przeniosę się na pewno nigdy - nie takie psy, bo i Celar ma swoje za uszami, ale na pewno będę ćwiczyć nie tylko targetowanie



Celar targetu się bał, kiedyś [2 sesja] zostawilismy go podczas ćwiczeń Baaja [te filmiki, to ich 4 sesja z klikerem] i teraz problemu nie ma, ale nie utrudniam mu tak, jak Baajowi

Kliker jest świetny w domu, w spokoju. Na spacerze, gdy tu smycz, tu drugi pies, tu ręce zamarzają albo ich brakuje kliker zaczyna zawadzać. Ale nie powiem metoda fajna, ale trzeba chcieć.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2008, 20:47   #35
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Aga Wó. View Post
W żadnym wypadku nie krytykuję klasycznych szkół, bo uważam, że dla każdego co innego dobre, każdy pies inny, każdy człowiek inny, każdy wilczak inny (np. do przedszkola w tej samej szkole klasycznej chodzi Lorelay z Peronówki i podobno bardzo fajnie im idzie-Rona, pochwal się.
Furii szkoła klasyczna średnio odpowiada…i nie ukrywam, że mnie także (generalnie brakuje mi tego, żeby ktoś wytłumaczył mi dlaczego coś powinno działać/działa lub przeciwnie - dlaczego nie działa, a nie jedynie powiedział, że ma działać i jak to fizycznie osiągnąć) W szkole klasycznej brakowało mi trochę zwrócenia uwagi na psychikę psa, zamiast ukierunkowania w głównej części (bo nie mówię, że„jedynie”) na rozwiązania fizyczne (pies nie siada to ręka na zad i siedzi itp). Jak nam pójdzie z klikerem – zobaczymy.
Nie bardzo mam się czym chwalić , bo okazało się, że choć Lorce podobało się 'klasyczne' przedszkole (NB jej się podoba każde miejsce gdzie są pieski i coś się dzieje) nam odpowiadało raczej średnio i to z różnych względów Dlatego postanowiliśmy zmienić szkołę i metodę. Od wtorku zaczynamy klikać w małej grupce czterech - pięciu psów. Jeśli dobrze pójdzie - w miłej atmosferze, bez pospiechu i w uroczym towarzystwie drugiego wilczaka
__________________


Last edited by Rona; 28-11-2008 at 20:57. Reason: korekta
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2008, 22:48   #36
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Aga Wó,.. kliker, sam w sobie jest tylko przydatnym narzędziem, nawet nie jest niezastąpiony Jest wygodny bo precyzyjny i bardzo łatwy do stosowania przy psie. Nie nalezy utozsamiać szkoły z owym małym pudełeczkiem. Natomiast róznica między szkołami polega na tym, że zazwyczaj "klikerowcy" inaczej podchodzą do psa. Nei stosują naciskania zadu ani łopatek ani tez ściagania psa za obrożę przy nauce komend. Jesli juz to naprowadzaja, kształtują.. na ogól spokojnie, bez pospiechu i z czasem dla każdego psa.
Wielka szkoda, ze pozostałe szkółki niekoniecznie chca poswięcic czas, wolą łańcuchy, kolce, szarpania itp i oczywiście nie mówię o sportowym szkoleniu, gdzie owe ustrojstwa sa celowo uzywane w konkretnych celach, a o podstawach przy młodym psie. Chodzą potem te psy ze zwieszonymi łbami jak ciele idace na rzeź a przewodnicy maja uwaloną raz na zawsze motywację do szkolenia.
Nie sądze aby klikerowo dało sie wychowac wilczaka, nie sądze tez aby taki klikerowy pies chodził na ładnym kontakcie i z wizgiem.. ale uwazam, że wobec dośc powszechnej rzeczywistości podzial pomiędzy "klikerowymi" i "tradycyjnymi" będzie sie poglebial ...a to zupełnie nie o to chodzi...
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2008, 23:04   #37
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Ja doceniam kliker za to, że łatwo nim zaznaczyć dobre zachowanie - nie zmienia się jak ton głosu, czy siła poklepania/pogłaskania. Jest jasny, prosty. Dla psa. Dla człowieka już trochę trudniejszy, bo trzeba mieć refleks.

Baaj przeszedł przez zwykłą obrożę, przez zaciskową materiałową, przez łańcuszek i przez kolce, a teraz mam nadzieję już na stałe będzie chodził w szerokiej skórzanej obroży.

Żadna metoda [w granicach normy] nie jest zła, gdy się wie, po co jej używać i co się chce uzyskać. W Polsce klikerowcy mają specyficzne podejście. Nie łapią, że nie każdy pies chce pracować dla pracy, nakręca się na zabawkę, czy chce jeść smakołyki na spacerze. Nie każdy człowiek ma też czas, siłę i możliwości, by czasem bardzo mozolnie wyklikiwać kolejne istotne zachowania.

Najważniejsze to patrzeć na psa, jego słuchać. Dalej idzie z górki.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2008, 23:08   #38
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by AngelsDream View Post
Nie łapią, że nie każdy pies chce pracować dla pracy,
A są takie psy??

Co do obrozy:sa jeszcze niemieckie plastikowe kolce.. bardzo ostre



i ..pozostaje zawsze drut kolczasty..
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 28-11-2008 at 23:12.
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2008, 23:18   #39
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Według niektórych osób owszem są. Ja się z tym nie zgadzam, a przynajmniej nie na zasadzie pewników i szablonów przykładanych do każdego psa.

Dziś na Allegro widziałam jeszcze jeden typ kolczatki z tworzywa - dziwnie toto wyglądało i bynajmniej nie kojarzyło się z czymś przyjaznym, na co wskazywałby tytuł aukcji.

Drut kolczasty mamy, a i owszem. I może nawet będziemy jeszcze używać
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 28-11-2008, 23:37   #40
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

A dla tych, co sądzą, że kliker to tylko pozytywy:

http://members.westnet.com.au/b-m/ro...rozdz04b04.htm

Inna możliwość dopracowywania przywołania - polecam przeczytać, przemyśleć i ocenić. Ja wiem, co takie coś zrobiłoby z Baajem.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org