Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 02-09-2011, 19:55   #1
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default Regulaminy bonitacji

Ponieważ artykułów nie da się odkopać, a na Peronówce nie znalazłam tych, których szukam to zarzucam pytanie publicznie: czy ktoś jest w posiadaniu aktualnych regulaminów czeskich i słowackich przeglądów i mógłby mi POKAZAĆ?
Szukam, bo po raz pierwszy zobaczyłam jakieś dziwne oceny z ostatniego przeglądu w Późnej i ich nie rozumiem. Zaznaczam, że nie chodzi mi o to, że nie są wyższe, ale że są dotychczas niespotykane
Coś się zmieniło w regulaminach, w ostatnich miesiącach?

p.s. po szukaniu źródła informacji rozszerzam pytanie o litewski regulamin, Daiva?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 02-09-2011 at 20:25.
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 19:58   #2
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Gaga to jeszcze pikuś .
Opis psa na przeglądzie po angielsku ( trochę dziwne) , a w jakim języku jest wystawiona ocena tego nie mogę do tej pory rozszyfrować .
Co do regulaminu to jeszcze jedno pytanie czy mając agresywnego psa mogę sobie sam pomierzyć psa bo sędzia nie jest wstanie do niego podejść ??

Last edited by DanielZ; 02-09-2011 at 20:05.
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 20:08   #3
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Regulamin słowacki:
http://csv.sk/docs/bonitacny_poriadok.doc

ale nie znajdziesz tam informacji o kodach. Nie widziałem kodów z ostatniej bonitacji, ale co dokładnie jest tam innego?
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey

Last edited by Huan; 02-09-2011 at 20:13.
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 20:09   #4
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

MN na svodzie?
P.S. Sądziłam, że to pomyłka
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 20:27   #5
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

No, chodzi o oceny MN.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 20:34   #6
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

może chodzi o słowackie VN??
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 20:39   #7
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by Huan View Post
może chodzi o słowackie VN??
tak sobie pomyślałam.... A jest gdzieś skala ocen jakie można dostać np. na słowackim przeglądzie młodych?
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 20:39   #8
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Zdecydowanie nie Velmi nadejny>nadejny..MN (malo nadejny? tak to bylo po słowacku?czesku?) - tego własnie nie wiem i pragnę się dowiedzieć.
Przemek, a masz gdzieś kartę bonitacji ? Bo tam były na pewno oceny bonitacyjne, nie pamiętam tylko czy były tez svodu mlodych.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 21:57   #9
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

MN to malo nadejny - bonitacja robiona wedlug slowackiego regulaminu ( ostatni raz) i bylo rozmowa co dac czy niedostateczny czy taki -bylo ustalona ze narazie to sa mlode psy i dostaja takie to a nie NDT niedostateczny
DanielZ czy masz prawo myslec ze sedzia boji sie a moze pozwolila inemu sedziemu FCI robic wymiary psow, bo ona ma asystowanie i praktyke na sedziego bonitacii? mogles spokojne przyjsc i zapytac byles tam ledwo kilka metrow od miejsca bonitacii.
co do opisow - jestesmi obywateliami Litwy- mielismi pisac po ... litewsku? czy uzywac jezyka FCI tz angelskiego. Nie ma problemu mozemi pisac i po naszemu nam bedzie latwej
jeszcze jakies pytania? chetne odpowiem
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 22:00   #10
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
MN to malo nadejny - bonitacja robiona wedlug slowackiego regulaminu ( ostatni raz) i bylo rozmowa co dac czy niedostateczny czy taki -bylo ustalona ze narazie to sa mlode psy i dostaja takie to a nie NDT niedostateczny
A rzuciłabyś mi linkiem to źródła? W tym, co podal Przemek, nie ma
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 22:36   #11
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
co do opisow - jestesmi obywateliami Litwy- mielismi pisac po ... litewsku? czy uzywac jezyka FCI tz angelskiego. Nie ma problemu mozemi pisac i po naszemu nam bedzie latwej
jeszcze jakies pytania? chetne odpowiem
Język FCI nie przypominam sobie żeby FCI miało jakiś konkretny język.
Z tego co wiem opisy robi się w języku danego kraju ,a narodowość sędziego nie ma nic do rzeczy .

I ponawiam pytanie Gagi , bo w regulaminie podesłanym przez Przemka nie znalazłem oceny MN.
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 22:53   #12
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Język FCI nie przypominam sobie żeby FCI miało jakiś konkretny język.
cos gdzies czytalam w jakis regulaminach o `jezykach FCI`, chyba ze sedzia miedzynarodowy musi znac jeden `jezyk FCI` czyli francuski, angielski, niemiecki lub hiszpanski
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 22:58   #13
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

A gdzie można znaleźć oceny z ostatniego przeglądu i bonitacji w Późnej?
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 23:03   #14
Deima
Junior Member
 
Deima's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Kaunas
Posts: 248
Default

All complainings about bonitation or youth presentation that was in Pozna on 28th of August, please, sent to Lithuanian Czekoslovakian wolfdog club with OFFICIAL letter.


Thank You
Deima jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 23:14   #15
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
A gdzie można znaleźć oceny z ostatniego przeglądu i bonitacji w Późnej?
http://www.wolfdog.org/eng/bonitations/
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 23:32   #16
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Deima View Post
All complainings about bonitation or youth presentation that was in Pozna on 28th of August, please, sent to Lithuanian Czekoslovakian wolfdog club with OFFICIAL letter.


Thank You
Ja protestów składać nie zamierzam, mam już wyjaśnione, że bonitacja była robiona wg. słowackiego regulaminu, więc sorry ale litewski klub jest mi po nic w tej sprawie. Ponieważ nigdzie nie można znaleźć podanej skali ocen, a gdzieś MUSI być, jedyną słuszną drogą wydaje się być pytanie skierowane do Słowaków.

p.s. Poza tym po co oficjalne pisma do Klubu, skoro autorki oficjalnego stanowiska mamy tu, ma forum? Podpiszecie mi się: Daiva i Deima
W życiu trzeba sobie ułatwiać
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 02-09-2011 at 23:47. Reason: ps
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2011, 11:50   #17
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Szukam, bo po raz pierwszy zobaczyłam jakieś dziwne oceny z ostatniego przeglądu w Późnej i ich nie rozumiem. Zaznaczam, że nie chodzi mi o to, że nie są wyższe, ale że są dotychczas niespotykane
Coś się zmieniło w regulaminach, w ostatnich miesiącach?
Nic sie nie zmienilo - oceny na przegladzie odpowiadaja ocenom szczeniat w FCI, czyli bedzie to "wybitnie obiecujacy", "obiecujacy", "mniej obiecujacy" i "niedostateczny". Zreszta jest to opisywane w czesci "bonitacja" na stronie spotkania - czesc ta jest taka sama i nie byla zmieniana od czasu pierwszej bonitacji - wyjasnienie kodow jest tam od kilku dobrych lat:
http://www.wolfdog.org/pol/events/168.html
"U szczeniąt (na przeglądzie młodych) sędzia próbuje ocenić przyszłą wartość hodowlaną danego szczeniaka - właściciel dostaje dokładny i bardzo szczegółowy opis swojego psa wraz z ogólną ocena (wybitnie obiecujący, obiecujący, mniej obiecujący)."

Prawda jest, ze sa to oceny niespotykane, a w sumie szkoda.... W Poznej psy dostaly je za konkretne rzeczy. A zwykle jest niestety tak, za czasem szczeniak KOMPLETNIE nie przypominajacy wilczaka jest AZ "obiecujacy"...

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Gaga to jeszcze pikuś .
Opis psa na przeglądzie po angielsku ( trochę dziwne) , a w jakim języku jest wystawiona ocena tego nie mogę do tej pory rozszyfrować .
Wedlug FCI:
This report should be written in the native language of the organising country or in one of the four FCI working languages. The organiser decides on the type of the report and is held responsible for its translation.
Czyli raport (wystawowy - ale tyczy sie to tez bonitacji) ma byc pisany w jezyku organizatora lub jednym z czterech jezykow FCI. Decyzja o jezyku angielskim zapadla dlatego, ze udzial w bonitacji biora tez osoby z Niemiec i innych krajow europejskich, ktore maja problem z jezykiem polskim, a za to zadnego z angielskim. Angielski nie stanowi jednoczesnie (wiekszego) problemu dla osob z Polski i z latwoscia rozszyfrowali to co bylo napisane....

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Co do regulaminu to jeszcze jedno pytanie czy mając agresywnego psa mogę sobie sam pomierzyć psa bo sędzia nie jest wstanie do niego podejść ??
Tzn wspominasz tutaj trzy rozne rzeczy.

SEDZIA - nie jest postacia "wiodaca"... Bonitacja to nie wystawa, gdzie oceny psa dokonuje sedzia. Przeglad hodowlany przeprowadza cala komisja. Rownie dobrze kody bonitacyjne moze nadawac (wpisywac) osoba, ktora nie ma uprawnien sedziowskich (oczywiscie po naradzie z reszta komisji) - tak bylo i jest np na wielu bonitacjach w Czechach (gdzie poradca chowu ma o niebo wieksza wiedze niz uczestniczacy w przegladzie sedzia)

MIARY - musza byc dokladne. Chodzi o to, aby jak najbardziej odpowiadaly rzeczywistosci... Na wiekszosci bonitacji psy mierzy czlonek komisji na ktorego psy "lepiej reaguja"... Bo jedynie pies "wyluzowany" daje sie prawidlowo zmierzyc (stad tez np te 2-3cm roznice we wzroscie psow zalezace od tego, czy psa mierzy mezczyzna czy kobieta )
Na serio nie ma znaczenia, czy centymetr trzyma na nosie wlasciciel psa, czy dotyka go palec sedziego - centymetry pozostaja takie same...

CHARAKTER - agresja przy sedziowaniu ma wplyw na ogolna ocene charakteru. W tym wypadku byl to "swiezak", ktorego nikt nigdy nie mierzyl, wiec reagowal tak jak reagowal - czyli totalnym sprzeciwem. Calkiem cos innego zaprezentowal potem na samym tescie charakteru - bylo to o tyle znaczace, ze psy "agresywne" (podczas mierzenia) sa jeszcze bardzej agresywne "na paliku". Natomiast ten calkiem sie wyluzowal (bo nie czul juz przymusu) i zachowywal sie 100% przyjacielsko. I jak widac to zadecydowalo o jego ocenie...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2011, 14:17   #18
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Margo View Post
Nic sie nie zmienilo - oceny na przegladzie odpowiadaja ocenom szczeniat w FCI, czyli bedzie to "wybitnie obiecujacy", "obiecujacy", "mniej obiecujacy" i "niedostateczny". Zreszta jest to opisywane w czesci "bonitacja" na stronie spotkania - czesc ta jest taka sama i nie byla zmieniana od czasu pierwszej bonitacji - wyjasnienie kodow jest tam od kilku dobrych lat:
http://www.wolfdog.org/pol/events/168.html
"U szczeniąt (na przeglądzie młodych) sędzia próbuje ocenić przyszłą wartość hodowlaną danego szczeniaka - właściciel dostaje dokładny i bardzo szczegółowy opis swojego psa wraz z ogólną ocena (wybitnie obiecujący, obiecujący, mniej obiecujący)."

Prawda jest, ze sa to oceny niespotykane, a w sumie szkoda.... W Poznej psy dostaly je za konkretne rzeczy. A zwykle jest niestety tak, za czasem szczeniak KOMPLETNIE nie przypominajacy wilczaka jest AZ "obiecujacy"...
Wyjdzie, że jestem upierdliwa (nie pierwszy raz zresztą), ale ja szukam źródła. NIE NEGUJĘ tego co piszesz - dziękuję, ale nie o to mi chodziłoTo jest opis, a ja szukam pierwowzoru i tyle, dla zaspokojenia własnej ciekawości.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2011, 15:54   #19
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Wyjdzie, że jestem upierdliwa (nie pierwszy raz zresztą), ale ja szukam źródła. NIE NEGUJĘ tego co piszesz - dziękuję, ale nie o to mi chodziłoTo jest opis, a ja szukam pierwowzoru i tyle, dla zaspokojenia własnej ciekawości.
W porzadku. Tez tak to odebralam.
Jednak regulamin bonitacji jest taki jak widzisz, tzn taki jak ten w linku wyslanym przez Przemka... Ogolnikowy do granic mozliwosci... Wiele rzeczy robi sie wiec tak "jak zwykle"... problem w tym, ze "jak zwykle" znaczy wszystko i nic... wiec niewiadome wyciaga sie z regulaminu wystaw FCI....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org