Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 20-10-2012, 15:38   #1
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default serducho

Zakladam nowy temat, poniewaz nie doszukalam sie tematu traktujacego stricte o psim sercu - abstrahujac psie uczucia oczywiscie - (albom ślepa):
- jakimi wadami serca zagrozone sa wilczaki najczesciej?
- jakie to sa badania tzw certyfikowane, i gdzie mozna je przeprowadzic?
- jak postepowac z tzw. sercowym wilczakiem?

Pytam z czystej ciekawosci, poniewaz przy okazji darmowego badania Biesowego serducha (Jacku, dzieki [dla zainteresowanych: wynik ksiazkowy, w normie ]), zaczelam sie zastanawiac, jak nalezy traktowac mlodego psiura ze zdiagniozowana pewna nieprawidlowoscia serca, np niedomykalnosc zastawki albo cos w tym guscie... Czy pies wymaga tylko kontroli, czy specjalnego traktowania? Ma ktos doswiadczenia w tym wzgledzie, nawet niekoniecznie z wilczakami?
anula jest offline   Reply With Quote
Old 20-10-2012, 17:33   #2
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

My zrobiliśmy 1,5 tyg. temu całą analizę serca z pięknym opisem. Nie brałem certyfikatu, bo nie jest mi potrzebny - dodatkowy koszt 100 (o ile dobrze pamiętam). Takie badanie robi np. Pani dr Garncarz. Młoda też ma minimalną niedomykalność zastawki dwudzielnej. Pani dr powiedziała, żeby powtórzyć badanie w wieku ok. 7-8 lat, żeby zobaczyć, czy coś się z tym dzieje. Póki co "serce sportowca"
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 20-10-2012, 17:37   #3
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Biesiakowi nic nie wyszlo, tak sie zastanawialam na przyszlosc, gdyby kiedys przyszlo mi miec psa z nie calkiem prawidlowym sercem...
anula jest offline   Reply With Quote
Old 20-10-2012, 19:44   #4
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Nasz owczarek okolo rok temu mial wykryte ze cos sie tam nie domyka w serduchu, ale to juz starszy pan, wiec wet zalecil Vetmedin. Zuzio ogolnie ma sie dobrze, jest radosny, uwielbia zabawy i mizianie, bardziej mu w sumie przeszkadzaja tylnie lapki niz serducho, choc jak ktos sie kreci kolo bramy to leci jak glupi
Z Urciowym musze sie wybrac na badanie do Dr Garncarz, ale czekam az bedzie w Trojmiescie, kilka miesiecy temu robilismy badanie u naszego weta i wyszlo wszystko super, mam nadzieje ze tak zostanie
__________________
Ja & Urciowaty
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2012, 11:07   #5
Bajka
'Wilk z baśni' :)
 
Bajka's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Kraków / Żydów...i tak na zmianę:)
Posts: 749
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
- jakie to sa badania tzw certyfikowane, i gdzie mozna je przeprowadzic?
Jeśli ktoś z Was szukałby namiarów na wetów robiących dokładne badania, certyfikowane serca, to:

- wspominana dr Garncarz (Warszawa)

- dr Rafał Niziołek (Warszawa, ale jeździ po całej Polsce, ma na stronie info o tym, gdzie będzie w najbliższym czasie) - bardzo ale to bardzo chwalony, chociaż słyszałam ostatnio kilka głosów, że ze względu na to, że jest bardzo znany, troszkę zaczął mniej dbać...ale nie wiem, może to tylko plotka...

- dr Patrycja Bednarz (Wrocław, także jeździ po PL) - młoda osoba, ale bardzo solidna, dokładna.

i oczywiście
- prof. Pasławska (Wrocław) - guru kardiologiczne

Jeśli ktoś planuje badać, to warto przeprowadzić całkowite kompleksowe badanie, na porządnym sprzęcie, takie, jakie robi się do certyfikatu. Na samym EKG (podobno nie raz oferowanym na wystawach...) część problemów z serduszkami nie wychodzi wcale.
__________________

www.wilkzbasni.pl
Kalaratri z Peronówki (Furia) & Clair De Lune Srdcerváč (Luna) & Bazyliszek Wilk z baśni
Bajka jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2012, 14:26   #6
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Ja mogę polecić wszystkim niezdecydowanym, obawiającym się, dr. Magdę Garncarz, atmosfera badania warta każdej sumy, choć bez certyfikatu to koszt ok 120 zł. Warto - jeśli pies przechodził jakieś choroby, coś miał podawane-spisać sobie porządnie, chronologicznie na karteczce, bo pani doktor robi porządny wywiad. Samo badanie nie różni sie wiele od wystawiania psa Czyli bury stoi, ustrojstwo jeździ mu pod pachą, a my raz na jakiś czas zamykamy psi pychol (odpowiednik ludzkiego: "oddychaj-nie oddychaj"). Nawet niespokojny pies, taki co nie lubi wizyt u weta, spokojnie zniesie to badanie.
W naszej karierze badań to było jedno z najspokojniejszych, najsympatyczniejszych badań

p.s. Bajka prawdę rzecze - najczęściej po zwykłym EKG i tak idzie się na echo serca, więc warto od razu zrobić badanie docelowe.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2012, 14:56   #7
Bajka
'Wilk z baśni' :)
 
Bajka's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Kraków / Żydów...i tak na zmianę:)
Posts: 749
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Samo badanie nie różni się wiele od wystawiania psa Czyli bury stoi, ustrojstwo jeździ mu pod pachą, a my raz na jakiś czas zamykamy psi pychol (odpowiednik ludzkiego: "oddychaj-nie oddychaj").
Ja tylko jeszcze dodam, że u wilczaka nie trzeba golić sierści do badania Nam przy zamykaniu pyska pomogła komenda wystawowa" pokaż zęby" Samo echo jest kompletnie niesteresujące,. Bardziej stresujące było tylko EKG (zapach płynu+klamerki), ale też do przejścia tragedii nie było Nie ma się czego bać
__________________

www.wilkzbasni.pl
Kalaratri z Peronówki (Furia) & Clair De Lune Srdcerváč (Luna) & Bazyliszek Wilk z baśni
Bajka jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2012, 15:36   #8
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Aniu, miałam zakładać taki temat

Ja byłam z Baszti na badaniu w zeszłym tygodniu. Wyszło, że zastawka minimalnie się nie domyka. To podobno nie problem i pies może wciąż być bardzo aktywny, tyle tylko, że trzeba będzie kontrolnie, raz na rok badać. My pójdziemy na kontrolę na wiosnę, bo po pierwsze się denerwuję a po drugie nie można było zrobić pełnego doplera a to może też coś wyjśnić.

Wygląda zatem na to, że może być w rasie problem z zastawkami. Ciekawa jestem kto jeszcze badał swojego psa i jakie ma wyniki. Myśle, że to moze być ważne w hodowli, bo takie wady są dziedziczne. Może certyfikaty powinny stać sie standardem dla psów hodowlanych tak jak chociażby prześwietlenie na dysplazje?
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2012, 15:42   #9
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Może być tak, że nie jest to problem, a pewna cecha, nie rzutująca kompletnie na jakość życia. Tak np. mamy w wynikach badania krwi - teoretycznie zwracająca uwagę "małopłytkowość", która okazuje się być jednak normą. Ale to trzeba ustalić na podstawie kilku-kilkunastu wyników, różnych psów.
BTW: u nas tez została stwierdzona minimalna niedomykalność zastawki, która mamy się zupełnie nie przejmować, nie dała ona nawet pomiaru, taka jest mała. Kontrola (ze względu na wiek, za rok). Ja zadaję wtedy konkretne pytanie: czy mam się tym przejmować? jeśli nie? Stosuję się
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2012, 18:10   #10
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Badanie Biesiaka (echokardiograf) trwalo ok. pol godziny, chlopak sie stresowal, ale on w ogole ma jazde na gabinety weterynaryjne ostatnio - nie lubi i juz. Było to kompletnie nienwazyjne jeżdżenie glowicą po klacie, bez golenia.
Przed badaniem pies zostal dokladnie obmacany i osluchany (czy jest bezszmerowy, cokolwiek to oznacza).
W rezultacie mamy b. dokladny opis: pomiary wielkosci komor, grubosci scian, przegrody, przedsionka, stan zastawek i ich domykalnosc, przeplywy przez aorty, funcje skurczowe i takie tam inne cuda na kiju - wszystko w najlepszym porzadku, z czego sie bardzo ciesze .
(Mozna skontrolowac psa w starszym wieku, to nie zaszkodzi)

A tak BTW zastanawialam sie, czy pies z wada serca ma szanse na aktywne zycie - ale wyglada na to, ze tak - to dobrze.

Gaga - co to jest małopłytkowość?

Last edited by anula; 22-10-2012 at 18:12.
anula jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2012, 19:34   #11
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Ja mogę polecić wszystkim niezdecydowanym, obawiającym się, dr. Magdę Garncarz, atmosfera badania warta każdej sumy, choć bez certyfikatu to koszt ok 120 zł.
Zgadzam się!!!! tylko koszt z usg to 210 złotych, jeśli certyfikat to jeszcze więcej

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Ja byłam z Baszti na badaniu w zeszłym tygodniu. Wyszło, że zastawka minimalnie się nie domyka.
Młoda ma dokładnie to samo. Nic się nie dzieje, żyje się normalnie - kontrola w wieku 7-8 lat
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2012, 19:50   #12
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

A ja sie zastanawiam czy stres psa u weterynarza podczas badania serca moze miec wiekszy wplyw na jego wynik, czy weterynarz bierze to pod uwage?

To tak z ciekawosci, bo o ile Urciowy lubi weterynarzy to niekoniecznie lubi gabinety i chce z nich szybko wychodzic :P
__________________
Ja & Urciowaty
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2012, 20:08   #13
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by avgrunn View Post
A ja sie zastanawiam czy stres psa u weterynarza podczas badania serca moze miec wiekszy wplyw na jego wynik, czy weterynarz bierze to pod uwage?

To tak z ciekawosci, bo o ile Urciowy lubi weterynarzy to niekoniecznie lubi gabinety i chce z nich szybko wychodzic :P
Bies raczej tez lubi przyjaznych i niebojących ludzi, ale gabinety niekoniecznie. Godzine przed badaniem mial intensywne bieganie z kumplem na spacerze, w samym gabinecie stres, bo gabinet i duchota, ale nie rzutowalo to na obraz serca
anula jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2012, 20:10   #14
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
Gaga - co to jest małopłytkowość?
Mała ilość płytek krwi (trombocytów), ale medycznie tłumaczyć się nie podejmuję
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2012, 20:13   #15
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Stres ma wływ na tętno (serce bije szybciej, działa też tak ludzi i nazywa się syndromem białego fartucha ), ale jeżeli chodzi o badanie pracy samego serca wpływu nie ma.
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2012, 20:17   #16
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Stres ma wływ na tętno (serce bije szybciej, działa też tak ludzi i nazywa się syndromem białego fartucha ), ale jeżeli chodzi o badanie pracy samego serca wpływu nie ma.
Dobrze wiedziec, dzieki
__________________
Ja & Urciowaty
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2012, 20:28   #17
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Mała ilość płytek krwi (trombocytów), ale medycznie tłumaczyć się nie podejmuję
Zatem wypytam Rybke w weekend
anula jest offline   Reply With Quote
Old 25-10-2012, 00:06   #18
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Może Rybka się wypowie... ja swoich suk jeszcze nie badałam, choć zamierzam. Ale... badano jakiś czas temu mnie i wyszła niedomykalność zastawki mitralnej (o ile nic nie pokręciłam). Ja się przeraziłam, ale wytłumaczono mi, że u ludzi szczupłych/chudych/drobnej budowy/z wąską i płytką klatką piersiową (taką mam ja - jestem wzorcowym wilczakiem? ) to całkowicie normalne i absolutnie nie rzutuje na aktywność w życiu i nie generuje jakichkolwiek chorób. Czy ma to jakieś odniesienie u psów?
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 25-10-2012, 00:29   #19
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
- jakimi wadami serca zagrozone sa wilczaki najczesciej?
- jakie to sa badania tzw certyfikowane, i gdzie mozna je przeprowadzic?
- jak postepowac z tzw. sercowym wilczakiem?
- nie mam pojęcia- to pytanie do ludzi, którzy od lat się zajmują wilczakami i ich zdrowiem. Obawiam się jednak, że niewiele wilczaków w przeszłości było badanych w kierunku chorób serca;
- badanie certyfikowane to kompleksowe badanie serca polegające na dokładnym osłuchaniu (czy występują szmery towarzyszące wadom zastawek, zwężeniom głównych naczyń lub innym wadom- często wrodzonym), wykonaniu ECHO serca (tu ocenia się budowę, grubość i wielkość przedsionków i komór, budowę i "szczelność" zastawek), oraz EKG (ocenia przewodnictwo impulsów w sercu i kilka innych rzeczy). Lekarz uprawniony (spis został podany powyżej) ma prawo wydać certyfikat, który potwierdza czy serce jest zdrowe;
- to zależy jaka jednostka chorobowa została stwierdzona i jakie pies wykazuje objawy;


Choroby serca to temat rzeka.
Są choroby wrodzone lub nabyte w późniejszym wieku. Niektóre wady czy choroby się dziedziczy innych nie. W niektórych chorobach pies musi przyjmować leki, w innych jedyną metodą leczenia jest operacja.
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 25-10-2012, 08:00   #20
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
(...)badano jakiś czas temu mnie i wyszła niedomykalność zastawki mitralnej (o ile nic nie pokręciłam). Ja się przeraziłam, ale wytłumaczono mi, że u ludzi szczupłych/chudych/drobnej budowy/z wąską i płytką klatką piersiową (taką mam ja - jestem wzorcowym wilczakiem? ) to całkowicie normalne i absolutnie nie rzutuje na aktywność w życiu i nie generuje jakichkolwiek chorób. Czy ma to jakieś odniesienie u psów?

Jak wiecej psów zostanie przebadane a własciele podzielą się wynikami będziemy mogli się przekonac. Może faktycznie specyficzna budowa klatki piersiowej Gii i wilczaka powoduje taką a nie inną budowę serca?
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org