Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-02-2012, 18:20   #1
Šakalka
Junior Member
 
Join Date: Feb 2011
Location: Praha-východ
Posts: 36
Default Trest - kdy a jaký

Ahoj všem,

naše nádhera (14 měsíců) naskočila do pubetičky v plné síle, s tím přišla ruku v ruce absolutní ignorace povelů, opět začala požírat své vlastní bobky, vrčí na nás, když má nějakou ňamku (kost, buvolí kostička,..) a startování po psech. A moje otázka zní, jak kočírujete poslušnost u svých miláčků, jaký používáte trest ?
Důslední se snažíme být na maximum, ale ani to už bohužel nestačí, 2x týdně, pokud to vyjde, jsme na cvičáku + imitaci cvičáku praktikujeme i během týdne. Dokonce už nepomáhají ani jinak oblíbené pamlsky a usměrňovací povely Sedni/ Lehni. Příkladně přivolání ze zahrady, když je někde nějaký rušivý element, je nemožné. A pokud ji nechám na zahradě běhat se stopovačkou, tak ji během chvíle překouše. Přestala fungovat už i chvilková separace v jiné místnosti, nebo v kotci.
A jak byste řešili to zmiňované vrčení na nás ? Arwen dostává jednou za čas buď klasickou kost, nebo jinou ňaminku. Ale za poslední dobu se stává, že stačí jen projít okolo ní a zavrčí, nebo sedíme na gauči, Arwen jde k nám sama od sebe s kostí v hubě a vrčí. Má smysl jí kost sebrat ? Nebo stačí jen vynadat a kost nechat ? Nerada bych, aby začala toto chování stupňovat.
A jak dlouho vlastně trvala u vás puberta ?

Moc díky za tipy a triky a pokud není rady, pak mi doporučte nějaké fajn antidepresiva .

Last edited by Šakalka; 25-02-2012 at 18:23.
Šakalka jest offline   Reply With Quote
Old 27-02-2012, 16:30   #2
juliana
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 52
Default

Ahoj,

mám 14měs. psa, který je povahou flegmatik, ale přežírá vodítka taky a vrčí si taky. Jsem hodně dominantní psovod a nemám obavu, že by jeho vrčení byla dominance - vrčí si prostě, protože je teď hrozně důležitý, že si něco nese. Je to takové bublání. Tak jestli ta tvoje fena to taky nemyslí takhle? Shadow mi na povel přinese a pustí do ruky cokoliv, co najde nebo nese - kosti, mrtvý ptáčky (extra chuťovka), cokoli. Ví, že nemá smysl si přede mnou nic hlídat, ale vrčí si, když si něco nese. Já ho většinou ještě pomuchluju a říkám mu "drž si ho, to víš že jo." :-)

Kdyby to tvá fena myslela vážně, řešila bych to tak:
trochu bych poodešla a přivolala si ji i s kostí (pokud neposlouchá, tak na vodítku), pochválila, hladila bych ji po hlavě i přes tu kost, ale bez pokusu o odebrání. Pokud by se vztekala, když se dotýkáš kořisti, dominantním hlasem bych ji upozornila, ať se uklidní (nesmí v tom být strach ani výhružka, jen uklidnění), a pustila bych ji. Tohle bych kombinovala s občasným odebráním kořisti (bez přivolání: ty přijdeš k ní, řekneš pusť, vyndáš jí věc z tlamy, pochválíš, vrátíš jí kořist a dáš volno). Odebírání bych dělala míň než přivolání s kořistí. Fena ti musí věřit: že jí nic nebereš, ale že když má něco na tvůj povel pustit, že prostě pustí. Je to asi složitý, ale funguje to. :-) Žiju se smečkou od dětství a mám leccos odkoukaný.
__________________
http://juliana.dobrodruh.net
juliana jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2012, 12:32   #3
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

asi bych si nedovolil radit takhle z fleku... určitě by bylo nejlepší se sejít s někým zkušenějším a nechat si poradit. V každým případě bych nepokládal první otázku "Jak trestat?", ale "Jak vyřešit problém?" To že nepomáhaj pamlsky může bejt tím, že jsou pamlsky málo zajímavý... zkusil bych jiný. Co třeba kousky masa?
Je dobrý, aby pes věděl, kdo má převahu, ale to je celkem alchymie a respekt je lepší získávat jinak než odebíráním dobrot, ikdyž to je dobrý učit psa už odmala... co žrát nemá, zabavim a dám pamlsek nebo něco co kousat má.
Ale tohle je všude individuální, tak asi lepší navštívit nějakou společnou akci nebo se zkontaktovat s chovatelem, případně s někým, u koho máš pocit, že ví co dělá.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2012, 12:55   #4
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

Quote:
Originally Posted by Šakalka View Post
A jak byste řešili to zmiňované vrčení na nás ?
Možná si někteří zkušenější budou ťukat na čelo, ale já bych to neřešila Mě doma od mala učili, že když zvíře jí, tak má právo na soukromí, nechodí se k němu, nesahá se na něj, neruší se. Je to jeho miska nebo kost nebo co, tak mu do toho prostě nelezu. Pokud nutně musím, pak prostě jdu, chytím si ho za obojek a seberu mu to. Moment překvapení a pes zůstane jen hloupě koukat Přijde mi zbytečné ho stresovat tím, že mu polezu do večeře. Dingo taky občas vrčí, když si něco žvýká a moc se přiblížím, ale co? Prostě mi jen oznamuje, že ho prudím u jídla, taky na něj štěkám, když mi chce strčit hlavu do talíře
A pamlsky bych taky zkusila změnit. Já vůbec pamlsky hodně střídám, používám asi deset druhů a vždycky mám v palskovníku několik různých. Dingovi některé chutnají víc, některé míň, ale nikdy neví, jaký zrovna dostane, což ho neustále udržuje v napětí Netvrdím, že to zachrání všechno zlobení, ale rozhodně to podporuje poslušnost
__________________
www.jezek.vyjimecny.cz
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2012, 14:02   #5
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
To že nepomáhaj pamlsky může bejt tím, že jsou pamlsky málo zajímavý... zkusil bych jiný. Co třeba kousky masa?
A v případě, že pamlsky (jakékoliv), skutečně nezabírají?
(o nějakých hračkách apod. nemluvě..)
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2012, 14:09   #6
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Pak musíš psa utáhnout čistě na sebe
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2012, 15:29   #7
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
A v případě, že pamlsky (jakékoliv), skutečně nezabírají?
(o nějakých hračkách apod. nemluvě..)
Nám na cvičáku tvrdí, že každý pes se dá naučit na pamlsky. Tak jako se prý dá naučit jiné věci, dá se naučit i fungovat přes pamlsky... My s tím problém nemáme, Dingo sežere cokoliv, co vidí
__________________
www.jezek.vyjimecny.cz
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2012, 16:02   #8
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Kometa View Post
Nám na cvičáku tvrdí, že každý pes se dá naučit na pamlsky. Tak jako se prý dá naučit jiné věci, dá se naučit i fungovat přes pamlsky... My s tím problém nemáme, Dingo sežere cokoliv, co vidí
Nám se běžně stávalo, že jsem koupila feně extra mňamku na cvičák - den před tím jsem dobrotu vyzkoušela. Např. olomoucké syrečky. Tvářila se nadšeně a fungovala na ně výborně. Den před cvičákem. Následující den na cvičáku na to ohrnula nos..jakože "tohle Ti žrát nebudu". Cvičili jsme běžně i na syrové maso (jak se na mne tvářili ostatní, si asi umíte představit).
Jako štěně byla fenka taky žravá, s pamlsky nebyl problém. Střídali jsme je, aby nebyly stále stejné..(ačkoliv na cvičáku prosazovali salám, v horším případě piškoty)
Nicméně později až do dnešních dnů, to není ani tak o pamlscích, jako o celkovém rozpoložení feny. A nezabírají ani rady tipu: nechte ji 2-3dny o hladu apod. Když cvičit nechce, tak cvičit nebude. Jiný řekne naopak, že pes má cvičit nažraný..

Trzení typu: "každý pes se dá naučit...", beru s rezervou. Každý pes je individualita a pro moji fenu žrádlo není vždy na prvním místě. Někdy zkrátka funguje bezvadně a to bez pamlsků..je vidět, že ji to baví, má radost, je rychlá, přesná, nadšená. Jindy se tváří, že povel "k noze" slyší prvně v životě a vlastně ani neví, jestli je to na ni..pamlsky nepamlsky.

Ještě k cvičáku: na jednom cvičáku při první hodině nabyli mylného dojmu, že fena bude dobře cvičit na hračku..když jsem upozornila, že to je jen prvních pár chvil a pak ji nadšení pouští, nevěřili mi. Po 2lekcích museli uznat, že s hračkou už to vůbec nepůjde..
Ale to jen tak na okraj. Pes se zatím tváří zcela opačně..tak snad mu to vydrží:-)

Jani, Sofa a Kerb
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2012, 16:46   #9
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

Co je špatně na syrovém mase? Já ho teda nepoužívám, protože bych z toho byla zapatlaná až za ušima, to ho radši vždycky aspoň trochu ovařím, ale jinak bych ho používala klidně taky. Krom různých typů vařeného masa používám i párky, různé druhy granulí, sýr, případně peču různé sušenky. Piškoty nepoužívám. Ale je pravda, že Dingo, když začne cvičit, tak cvičí na cokoliv, klidně na kousky suchého chleba
Ta naše cvičitelka povídala, že někteří její psi taky nechtěli fungovat na pamlsky, že je to musela dlouho učit, trvalo to několik měsíců, než našla takové pamlsky, které jim chutnaly, a postupně z toho přešla na běžné pamlsky, na které jí normálně fungují dneska. Tak to vysvětlovala. Ale jak říkám, já jsem tohle nikdy řešit nemusela, Dingo nežere pamlsky jen pokud je v opravdu krajním stresu a to ještě jen chvíli, pak si to rozmyslí zhltne je stejně
__________________
www.jezek.vyjimecny.cz
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2012, 16:55   #10
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
A v případě, že pamlsky (jakékoliv), skutečně nezabírají?
(o nějakých hračkách apod. nemluvě..)
Moje fena taky neni žravá - žrádlo je pro ní příjemná tečka, jakože pamlsek vyžaduje, ale rozhodně jí na pamlsek nedonutim cokoliv udělat. Motivace je pro ní akce a po té akci si přijde pro žrádlo jako bonus. Jak to popisuješ, je to podle mě o motivaci. Nejde o to, s jakou hračkou si hraješ, ale jak si s ní hraješ, ta zábava musí jít od tebe ne od hračky, hračka je jen prostředník. Taky sem si neuměla hrát se psem tak aby ho to bavilo, naučila sem se to až na víkendovym pobytu. Na cvičáku za hodinu či 2 tejdně většinou neni čas každýho individuálně učit hrát si se psem. Rozdíl je v tom, např. když mám tahací hračku a staticky jí strčim psovi do huby a čekám že se začne tahat což nezačne, a nebo mu s hračkou utíkám a dělám kolem toho tak šílené divadlo, že prostě pesan nevydrží a jde hračku ukořistit a pak se přetahuje, různě ho u toho rozdrážďovat, střídat období když je úplně vydrážděnej s přerušováním hry a hlavně - vždy končit v nejlepším. Ať se na příště těší, ať je nabuzenej. A mít nějakou svojí hračku, která je psovi normálně nepřístupná, se kterou si nehraje sám, ale výhradně s tebou. A klíďo ho při přetahování nechat vyhrát, ne že musí pokaždé vyhrát páníček, aby si budoval dominantní postavení - taky by mě nebavilo hra, u který pokaždý prohraju. Doporučila bych ti někoho klíďo kdo třeba vede kurz štěňat, nemusí to bejt ani člověk zkušený přes čsv, ať se ti věnuje,ať se podívá, jak si s pesanem hraješ, zkusí to on - kolikrát sem viděla lidi tvrdit, že jejich pes se prostě nechce tahat a pak se nadšeně tahal a "zabíjel" kořist. Třeba to nepomůže, ale za pokus to stojí. Tak hodně štěstí.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2012, 17:16   #11
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Moje fena taky neni žravá - žrádlo je pro ní příjemná tečka, jakože pamlsek vyžaduje, ale rozhodně jí na pamlsek nedonutim cokoliv udělat. Motivace je pro ní akce a po té akci si přijde pro žrádlo jako bonus.
Jo, tohle docela odpovídá. Osobně si myslím, že je to hodně o tom, že ani mne samotnou poslušnost nenadchla. Zvláště po určitých zjištěních.

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Jak to popisuješ, je to podle mě o motivaci. Nejde o to, s jakou hračkou si hraješ, ale jak si s ní hraješ, ta zábava musí jít od tebe ne od hračky, hračka je jen prostředník. Taky sem si neuměla hrát se psem tak aby ho to bavilo, naučila sem se to až na víkendovym pobytu. Na cvičáku za hodinu či 2 tejdně většinou neni čas každýho individuálně učit hrát si se psem. Rozdíl je v tom, např. když mám tahací hračku a staticky jí strčim psovi do huby a čekám že se začne tahat což nezačne, a nebo mu s hračkou utíkám a dělám kolem toho tak šílené divadlo, že prostě pesan nevydrží a jde hračku ukořistit a pak se přetahuje, různě ho u toho rozdrážďovat, střídat období když je úplně vydrážděnej s přerušováním hry a hlavně - vždy končit v nejlepším. Ať se na příště těší, ať je nabuzenej. A mít nějakou svojí hračku, která je psovi normálně nepřístupná, se kterou si nehraje sám, ale výhradně s tebou. A klíďo ho při přetahování nechat vyhrát, ne že musí pokaždé vyhrát páníček, aby si budoval dominantní postavení - taky by mě nebavilo hra, u který pokaždý prohraju.
Řekla bych, že hrát si spolu umíme, nemám problém fenu nechat vyhrát..přesně jak píšeš. Na posledním cvičáku jsme cvičili vždy individuálně, s přestávkami. Přesto tam byly obrovské rozdíly mezi jednotlivými lekcemi. Mnohokrát se mi stalo, že jsme opravdu doma poctivě trénovali..vždy chvilku a jak píšeš, i prokládáním her..a výsledek na cvičáku byl katastrofální. Jako bychom nic nedělali. A naopak. Začli jsme zkoušet stopy..měli za sebou, plácnu, 3lekce..pak snad 4měsíce pauzu (na cvičáku, ani doma jsme netrénovali). Po těch 4měsících jsme čistě pro vyplnění času po poslušnostech šli na stopy. Výcvikářky byly nadšené, jak to feně jde..že jsme museli poctivě trénovat. Netrénovali jsme, vůbec. Prostě "jen měla svůj den". Ještě podotknu, že jsme vždy chodili na běžné cvičáky-ne čistě pro čsv.

U té poslušnosti si myslím, že jsme na vině obě...je to složitější a nechci to teď tahat sem. U jiných činností je to lepší. Vím, že fenu baví obrany-právě jako hra. O něco se tahat, ukořistit to a "usmrtit", stejně jako stopy. Takže mám v plánu se zaměřit spíše na tyto činnosti. Na nich je vidět, že to fenu baví a pak to baví i mě. Máme radost obě.

Co se týče té poslušnosti, ráda o tom prohodím řeč v mailu.. a za tipy budu ráda:-). Obecně to vidím spíš jak psal Roman.

Jani
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2012, 17:29   #12
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Kometa View Post
Co je špatně na syrovém mase? Já ho teda nepoužívám, protože bych z toho byla zapatlaná až za ušima, to ho radši vždycky aspoň trochu ovařím, ale jinak bych ho používala klidně taky.
Jo, já ho taky používala a často ještě používám. Ale když pak máš něco cvičit s někým dalším, běžným pejskařem, a místo tradičních granulí, případně salámu, mu na ruku vysypeš syrová kuřecí srdce...ne každý to zvládne. Taky nejsem nadšená, že jsem od masa a krve všude možně, ale když vím, že to zabere..,resp. by to mohlo zabrat.

Z toho co píšeš, bych fenu utáhla (ale velmi krátkodobě-tím myslím třeba 5min), na vařené maso, párky. Tím končíme. Granule vůbec, ty žere i normálně z nouze (teď sem tam jo-v konkurenci psa, ale ani ta konkurence pro ni není dostatečná motivace), sýr - to je tak na ochutnání. Na pečení sušenek čas nemám. Někdy si říkám, že budem cvičit na mandarinky..ty zbožňuje, ale taky to není jistota...ještě vařený celer jí občas dost šmakuje..ale ten zas degustuje tak dlouho, že na klasický výcvik to taky není zrovna vhodné (důvod, proč nám na cvičáku doporučovali spíš salám, než třeba sušené plíce - fena fakt vychutnává, což bylo na cvičáku nežádoucí)


Quote:
Originally Posted by Kometa View Post
Ta naše cvičitelka povídala, že někteří její psi taky nechtěli fungovat na pamlsky, že je to musela dlouho učit, trvalo to několik měsíců, než našla takové pamlsky, které jim chutnaly, a postupně z toho přešla na běžné pamlsky, na které jí normálně fungují dneska. Tak to vysvětlovala. Ale jak říkám, já jsem tohle nikdy řešit nemusela, Dingo nežere pamlsky jen pokud je v opravdu krajním stresu a to ještě jen chvíli, pak si to rozmyslí zhltne je stejně
Vzhledem k tomu, že u nás to bylo přesně naopak nemám dojem, že by to zabralo. Začínali jsme právě na široké škále pamlsků, které jsem i dost obměňovala (piškoty, syrové, salámy, párky, slanina, sušené plíce apod., sýr..). Postupně na většinu přestala fungovat, takže když už něco, tak to syrové, eventuelně salám/párek..ale ani jedno není jistota, že zrovna ten den na to bude fungovat. Pro fenu to zkrátka není něco, za co by jí stálo udělat to, co po ní chceš. Jak píše Vlkodlak.
Pokud je v nějakém ruchu, stresu, tak si nevezme ani syrové kuře..cokoliv. Na výstavě, na bonitaci apod..psí sraz..Podobně např. když jsme byli týden na dovolené, já se jí jak blbec táhla se syrovými granulema..přijeli jsme a ze psa jsem měla radiátor. Protože měla evidentně tolik zajímavostí kolem, že ji žrádlo prostě nezajímalo. Normální žrádlo-které dostávala večer. A to ani v konkurenci jiného psa, žrádlo jsme zkoušeli i vyměnit..nic platné. Prostě když někam jedem, vím, že víc jak 2hrstě granulí nemá cenu brát.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2012, 17:58   #13
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

No jo, tak my cvičíme pozitivní motivaci, tak to Dinga asi prostě baví Jak vezmu do ruky klikr a pamlskovník, tak mám pocit, že mám místo čévéčka borderku, úplně šílený výraz v očích a už si zkusmo sedá a lehá a cpe mi packy, co z toho by mohlo být dobře Hrozně ho baví vymýšlet, co po něm chci, když to nechápe a nemůže na to přijít, tak se začne vztekat Ale taky má své dny, kdy si na "sedni" lehá a naopak, tváří se, že některé povely v životě neslyšel a nakonec se sebere a odejde úplně Asi to dělá, protože ho to baví, ale když pamlsky nemám, tak to se na mě vykašle, to zase jako takový blázen není
My krmíme masem, takže granule jsou pro něj zajímavé, takže používám jako pamlsky. V cizím prostředí mi žere bez problémů, od mala ho tahám po všech čertech, ob týden ho vozím do školy, o víkendech jsme taky skoro pořád pryč, takže kdyby žral jen doma, tak už asi chcípnul hlady Výstavy a srazy pro něj nejsou stres, ale něco, co zbožňuje, takže s tímhle problém nemáme. Spíš naopak, všichni ti psi a lidi jsou tak hrozně zajímaví, že nějaká panička s pamlskama je mu někde. Ale když se mi ho podaří soustředit na sebe, tak "přepne" a je schopen s relativně dobrým soustředěním cvičit třeba uprostřed výstsavní vřavy. To asi dělá ta pozitivní motivace, jinak si neumím vysvětlit, jak je možný, že je z toho roztěkaného blázna najednou soustředěný pes
__________________
www.jezek.vyjimecny.cz
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2012, 18:19   #14
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Samo taky primárně cvičíme na pozitivní motivaci. To bez debat. Ale zrovna u feny mi na ni na cvičáku nasadili stahovák jakmile zjistili, že jí nevadí, tj. ani ne ve 4měsících (taky už tam dávno necvičíme). Ale moje fena je zkrátka jiná. Socializovaná je velice dobře, si troufnu říct. Ale velké akce-na celý den (což výstavy apod. jsou), prostě nemusí. Nedostává nažrat jen doma, ale v ruchu, nebo při zajímavějších podnětech, ji žrádlo zkrátka "netankuje". Na dovolené žádný stres nebyl. Naopak, spousta pohybu, samí známí lidé, psí kámoš na hraní..Zas je fakt, že "když má svůj den", funguje sama, bez pamlsků, nebo hračky.
Krmím obojím, granule spíš jako doplněk, nebo nouzovka (na výlety apod., když nemám maso)..ale granule zkrátka nemusí a mohou být sebelepší. Zkrátka, mám jiného psa. Co funguje na jednoho, nemusí fungovat na druhého.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2012, 18:36   #15
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Akorát bych ještě podotkla, že je rozdíl při poslušnosti na cvičáku a při poslušnosti v "civilu". Tedy samozřejmě u slušně vychovaného psa by poslušnost měla být pouze jedna, ale o tom až jindy Tady řeším hlavně tu poslušnost cvičákovou - cvičák je od mala zábava, místo kde je sranda, jiní psi, spousta dobrot, činností..takže když řeknu, že mám vzorné přivolání, tím myslím při výcviku, kde ostatní psi jsou na vodítkách, já vypustím bestii a mám si jí přivolat-tam funguje pozitivní motivace výborně. Mimo cvičák je to o něco horší, ale jak říkám-to sem nepatří
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 29-02-2012, 12:36   #16
Saerithra
Junior Member
 
Saerithra's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 96
Default

A co zkusit ten klikr, když na hračky a pamlsky nejde?
Saerithra jest offline   Reply With Quote
Old 29-02-2012, 14:36   #17
juliana
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 52
Default

Quote:
Originally Posted by Saerithra View Post
A co zkusit ten klikr, když na hračky a pamlsky nejde?
Klikr je založen na odměně pamlskem...
__________________
http://juliana.dobrodruh.net
juliana jest offline   Reply With Quote
Old 29-02-2012, 15:36   #18
Saerithra
Junior Member
 
Saerithra's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 96
Default

Pravda, že o tom moc nevím, ale jde přece hlavně o to, aby si zvuk klikru spojil s něčím příjemným = bude to chápat tak, že udělal něco správně. Nemyslím si, že by bylo nutné vytvořit spojitost klikr=vykonáno dobře jen díky pamlskům, ale třeba pomazlení, hračka, pochvala.. Jen si myslím, že by to mohlo stát za zkoušku.
Saerithra jest offline   Reply With Quote
Old 29-02-2012, 16:14   #19
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

na cvicak nechodime,ale chtela jsem k tomu vrceni. Ja bych to taky neresila,cuba ma ruzne zvukove projevy,mezi ne patri i takove chrceni/vrceni,kdyz ji neco beru co nema zrat,ale jsem si stoprojista,ze se do me neotoci,proste oni jsou ukecani.Nikdy jsem ji cvicne neodebirala misku,proste kdyz potrebuju,tak ji ji treba podrzim,at s ni nesoupe po podlaze a myslim,ze vi,ze se o jidlo bat nemusi.Babicka se divila,ze me nerozsapala pote,co jsem ji misku takhle pridrzela,protoze jeji pudl jednou moji matce prokousnul ruku,kdyz si dovolila vzit mu kost. A vubec bych byla s trestanim opatrna,pokud bych si nebyla stopro jista,ze pes tomu,co po nem chci rozumi a jen si stavi hlavu....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 29-02-2012, 19:51   #20
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

Pokud funguje i jen na pochvalu (Dingo třeba ne, tomu je upřímně jedno, co já si myslím, hlavně když dostane ten kus žvance), tak by se teoreticky asi dal klikr použít. Ale prakticky si to neumím moc představit Ale když tak nad tím přemýšlím, možná by to i tak pomohlo. Pokud žere aspoň někdy aspoň nějaké pamlsky, tak by se dalo přes to vytvořit vazbu klik-pamlsek. A když si to pak zafixuje jako reflex v podstatě, možná by to mohlo pomoct v ochotě přijímat pamlsky i v situacích, kdy je normálně nechce, protože by to prostě měla tak spojené a nepřemýšlela by nad tím. Je to ale čistě můj teď zrovna momentální nápad a netvrdím, že je to samospásné, jen že by to třeba mohl být jeden způsob, jak tomu napomoct. Nemám tušení, jak tyhle situace řešit, na Dinga klikr a pozitivní motivace funguje 100%, mohl by být učebnicovým příkladem Ale každý pes je hold jiný a na každého funguje něco jiného))
__________________
www.jezek.vyjimecny.cz
Kometa jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org