Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-02-2011, 22:38   #21
bambas
Junior Member
 
bambas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Send a message via ICQ to bambas
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
N.o jo,ale reakce na cvicaku nejsou reakce v realnem zivote. Aspon ja to tak vnimam.Myslim,ze je dost psu,nejen CV,kteri maji na cvicaku perfektni poslusnost,ale mimo uz to moc nefunguje. Nebo se tam da nacvicit privolani od mrsiny nebo zvere? A druhak,ja proste nejsem cvicakovsky typ a nebavi me tam chodit.Myslim,ze musi byt i jina cesta,jak na privolani a myslim,ze ten klic je vzajemny vztah.A je to prace hlavne na sobe,pes je slusnej kopirak cloveka...
Jeste mimo privolani. Me treba fascinuji takovi lidi,co maji nejakeho toho vorecha a ten se pohybuje naprosto volne ve meste,u silnic a oni to vubec neresi,ze se muze neco stat.Ja bych si to teda neriskla.Proste cube zas tak neduveruju,ze by mi do ty silnice neskocila za kockou trebas.
No vidis, to treba na cvicaku v Bohutine u Pribrami, kam chodime, to privolani od zvere nebo mrsiny cvicime Pan se totiz venuje i loveckemu vycviku, tak Bizzy dostane na aport nekdy mrtvou kachnu nebo zajicka....
Jinak muj nazor jak nacvicit privolani je mit u sebe dost pamlsku, ty postupne odbouravat a samozrejme zacit se sopovackou. Nejdrive poustet na volno, kde nejsou rusive elementy a pak se postupne presouvat dom mist, kde pocet rusivych elementu stoupa...
__________________
Lubomír
bambas jest offline   Reply With Quote
Old 14-02-2011, 00:08   #22
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by bambas View Post
Jinak muj nazor jak nacvicit privolani je mit u sebe dost pamlsku, ty postupne odbouravat
Neodbourávat, stále oživovat, jedině tak fungují.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 14-02-2011, 07:08   #23
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Neodbourávat, stále oživovat, jedině tak fungují.
pamlsky funguji,ale nestalo se ti,ze kdyz ti nahodou dosly nebo jsi je nemela,ze se pes na privolani vykaslal? tohle bych nerada. Jinak dnes rano byla na stopce a fungovala pekne.Ono to cas od casu neuskodi,ji to pripomenout. Ale se stopkou je problem ten,ze v zime,pokud nejsem na osvetlenem miste ji nevidim a nemuzu ji ani zaslapnout,rozhodne -li se pes vzit caru.
Na cvicak urcite momentalne chodit nechci.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 14-02-2011, 09:00   #24
bambas
Junior Member
 
bambas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Send a message via ICQ to bambas
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Neodbourávat, stále oživovat, jedině tak fungují.
Nemyslel jsem tim uplne odbourat, ale v podstate to, ze nebudu odmenovat pamlskem za kazdy dobre provedeny ukon. Ale to je moje chyba, spatne sjem se vyjadril
__________________
Lubomír
bambas jest offline   Reply With Quote
Old 14-02-2011, 09:01   #25
bambas
Junior Member
 
bambas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Send a message via ICQ to bambas
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
pamlsky funguji,ale nestalo se ti,ze kdyz ti nahodou dosly nebo jsi je nemela,ze se pes na privolani vykaslal? tohle bych nerada. Jinak dnes rano byla na stopce a fungovala pekne.Ono to cas od casu neuskodi,ji to pripomenout. Ale se stopkou je problem ten,ze v zime,pokud nejsem na osvetlenem miste ji nevidim a nemuzu ji ani zaslapnout,rozhodne -li se pes vzit caru.
Na cvicak urcite momentalne chodit nechci.
Ja to resim tak, ze davam psovi kolem krku celovku Sviti mi na cestu a krasne ho vidim...
__________________
Lubomír
bambas jest offline   Reply With Quote
Old 14-02-2011, 10:38   #26
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
pamlsky funguji,ale nestalo se ti,ze kdyz ti nahodou dosly nebo jsi je nemela,ze se pes na privolani vykaslal? tohle bych nerada. Jinak dnes rano byla na stopce a fungovala pekne.Ono to cas od casu neuskodi,ji to pripomenout.
Na pamlsky jsem dost lajdák, navís fena potřebuje mňamky často střídat, nemluvě o tom, že když se "blbě vyspí", tak nechce ani syrové maso. Celkově ale nemám dojem, že by se díky absenci pamlsků přivolání zhoršilo. Naopak, když už něco dobrého mám, fena je mile překvapena a dá si tím spíš záležet při dalším přivolání. Ovšem u zvěře apod. bych jí mohla nabízet klidně celé tele..a půjde za zvěří. Samozřejmě, zvěř nás navštěvuje jedině když nemám psa na stopce.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 14-02-2011, 11:12   #27
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Jen jsem to tak prolít:

1) zkusil bych Hostivař, jasně že to nejsou čévéčkáři, ale mají vstřícný přístup

2) házení věcí funguje dle povahy psa. Dakouš poslechne, Agyr uskočil a vrátil se k původní činnosti

3) Lonž je dobrá, používám 8m, ale po většinu vycházky s ní neustále pracuju. Tj. držím oběma rukama a namotávám a povoluji tak, abych měl možnost kdykoliv cuknout. Zvlášť v oblastech kde je potřeba cuknout pravděpodobná. Přivolání na lonži trénuju buď když vim že poslechne (max. 2x za venčení) a nebo když ho něco zaujme. Snažim se aby přišel (bez přesnosti, stačí když jakkoliv přijde ke mně) a pak ať se stará o další.

Zašlapávání stopovačky občas zklame na měkkém podkladu - konec prostě podjede pod botou. Pokud tedy třeba něco začne žrát nebo čumět kam nemá, NEJŘÍV se snažím vklidu uchopit stopovačku a teprve pak povel. Samo tohle nefunguje pokud už je někam rozběhlej, proto se vyplatí mít pořád oči na stopkách. Navíc důsledně učím povel "čekej", kterej mi většinou dá trochu času a pes se často aspoň v úvodu spokojí s nehnutým pozorováním.

Jinak civčák doporučuju - ve včech ohledech je to dobrá investice. Osobně považuju za nejpřínosnější kromě toho že se člověk naučí jak cvičit to, že pes je nucen v dané pozici chvíli vydržet než výcvikář všechny obejde. Při "samocvičení" to často funguje tak, že člověk dá povel, při splnění pochválí a jde se dál.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 14-02-2011, 11:18   #28
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
1) zkusil bych Hostivař, jasně že to nejsou čévéčkáři, ale mají vstřícný přístup
Jo, Hostivař je dnes asi nejlepší varianta v Praze, protože tam dělají širokou škálu výcviků od IPO po TART a především nemají žádné předsudky k jakýmkoliv plemenům psů. A taky tam čévéčka znají, protože jich tam pár už prošlo.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 14-02-2011, 13:43   #29
bambas
Junior Member
 
bambas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Send a message via ICQ to bambas
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Jo, Hostivař je dnes asi nejlepší varianta v Praze, protože tam dělají širokou škálu výcviků od IPO po TART a především nemají žádné předsudky k jakýmkoliv plemenům psů. A taky tam čévéčka znají, protože jich tam pár už prošlo.
Jojo, Hostivar muzu doporucit, taky jsem tam chvili chodil, nez jsme se prestehovali.
__________________
Lubomír
bambas jest offline   Reply With Quote
Old 14-02-2011, 14:21   #30
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
Na pamlsky jsem dost lajdák, navís fena potřebuje mňamky často střídat, nemluvě o tom, že když se "blbě vyspí", tak nechce ani syrové maso. Celkově ale nemám dojem, že by se díky absenci pamlsků přivolání zhoršilo. Naopak, když už něco dobrého mám, fena je mile překvapena a dá si tím spíš záležet při dalším přivolání. Ovšem u zvěře apod. bych jí mohla nabízet klidně celé tele..a půjde za zvěří. Samozřejmě, zvěř nás navštěvuje jedině když nemám psa na stopce.
Absolutně souhlasím !!
Já se taky mohu rozkrájet a nic nezabralo. Nyní chodí na stopovačce + navolno kde má 99% jistotu, že snad nic neuvidí.
jak napsal jerabekj - se stopovačkou pracujeme stejně. Sice polovinu procházky kde jsou riziková místa motám a povoluji jako blbeček, ale funguje to. Např. včera byla ode mne asi 4-5 metrů vedle cca 10 metrů se rozběhlo v lese stádečko srn, pustia jsem zbytek na zem a držela pouze konec, fena cca 2 metry poskočila a stačilo důrazné "NE NEsmíš" a pak "Ke mně", po tentokrát jsem její vjem přerušila důrazným hlasem, ale né vždy jí to stihnu přerušit. Elektronika ( u mé první fenky) byla dokonalá v tom, že se tomu psovi přeruší vjem a pak u nás to tedy tak většinou funguje - poslechne. U starší byl problém, že se soustředila pouze na ten vjem a když dostala pípnutí, potom výboj lekla se a bála se přijít nevěděla odkud o přišlo, ale byla to moje chyba, že jsem neměla více trpělivosti, u ní jsme to také vyřešili stopovačkou a teď už ji to fakt nebaví, zbystří ale neutíká ( naštěstí). Jak jsem psala doufám, že ji to přejde. Chce to motivaci já p kapsách nosím různé hračky, kožené aporty atd. Pokud uvidí srnu "pokusím se" jí odvolat (byť na stopovačce, nebo na volno), a hned po tom se jí snažím nmotivovat na jinou věc aby, aby přestala myslet na to co ji tak staršně upoutalo. Nevím jestli je to z hlediska výcviku správně, ale u nás to funguje.
Jinak cvičák je určitě fajn pro každé čsv, nám v mládí strašně pomohl (socializace, psi, pachy, lidé...). Teď už na něj není tolik času a je daleko.
Přeju všem mnoho klidných procházek.
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 14-02-2011, 19:53   #31
Monika Edgamo
Edgamo
 
Monika Edgamo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Jelenec
Posts: 19
Default

Ja mám na privolanie TRI rôzne povely, pri všetkých používam pamlsky, MUSÍ vedieť že ich mám, na jeho lásku ku mne sa nemôžem zatiaľ spolahnúť:
1. "pocem" (poď sem) - ten používam na nie veľkú vzdialenosť, "pocem" cvičím s nahnevaným, milým aj normálnym hlasom, tak aby reagoval za každých okolností, aj do budúcnosti, keď budem napr. naštvaná (na neho). Na "pocem" príde aj keď žerie mrtvolku, v podstate mi ju prinesie a vymení za pamlsok, pri "pocem" ho NIKDY nehreším, netrestám, vždy to musí byť pozitívne, nemusí predsadať, dám mu viac pamlskov za sebou s rôznymi intervalmi, voľno až na môj povel.
2. Špecifický výrazný piskot z mojej medzierky medzi zubami - ten je na večšie vzdialenosti, keď ho strácem z dohľadu, alebo je za kríkmi. Strašne silné hválenie už keď beží smerom ku mne, moja veľká radosť, nemusí predsadať, pamlsky tak ako vyššie, voľno až na môj povel.
3. "Ku mne" - len na pľaci kde cvičíme, v rámci výcviku poslušnosti, krásne vzorové prdsadnutie, očička musia čumieť do mojich, veľké úsmevy, pamlsky špecificky podľa druhu tréningu.

V lese chodí na 10 m Flexi, na voľno len v miestach kde je široký ďaleký rozhľad a v práci. Inak super ho vie privolať moja sučena, stačí keď zašteká a už je pri nej, ako to tá suka robí...a ani pamlsky namá, len ho stále sekíruje....
Monika Edgamo jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2011, 22:14   #32
Šakalka
Junior Member
 
Join Date: Feb 2011
Location: Praha-východ
Posts: 36
Default čůrání a jiné zkušenosti

Ahoj všem,
mám tady další všetečné dotazy.
Dotaz první, našemu štěndu už je 10 týdnů, brali jsme si ho v sedmi týdnech. Do dnešního dne nejsme schopni čubinku naučit čůrat venku.Bydlíme v baráku, takže venčit můžeme velmi často, ono tedy nic jiného ani nezbývá, chodí třeba 2x do deseti minut. Venku moc chválíme za každou vykonanou potřebu. Ale stejně pořád koná potřebu doma, nefungují ani rady typu říct důrazně nesmíš.Stejně si udělá po svém a ještě se u toho tváří stylem: a to máte za to. Velkou potřebu doma nekoná, tu si ven nechá. Ale nechápu, jak je u ostatních hfanů psáno že své štěně venčí tak ob hodinu.
Dotaz druhý, jaké byly vyše štěněcí začátky ? Mám pocit, že náš mazel je odrůda ignoranta, jak kdyby ani neměla uši. Něco jí zakážete a ona se na vás při té "špatné činnosti" drze dívá s myšlenkou: Co ty na to ? Co uděláš ?
Dotaz třetí: jak jste odnaučili svého hafíka pojídat vlastní exkrementy ?

Všem moc díky.

P.S. - v kontaktu s chovatelkou jsme, máme i nějaké rady, ale každý pejsek je jiný.
Šakalka jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2011, 22:17   #33
Šakalka
Junior Member
 
Join Date: Feb 2011
Location: Praha-východ
Posts: 36
Default

výborně, vůbec nevím, proč si mi tento příspěvek vložil sem a ne jako samostatná nit
Šakalka jest offline   Reply With Quote
Old 15-03-2013, 16:44   #34
ravalah
Guest
 
Posts: n/a
Default

Sice uz to pisu po nekolika letech od zalozeni, ale snad to nevadi
S Gorem chodim kazdy den rano na pul hodiny do lesa, chodime po cestach i mimo cesty a snazim se kazdy den chodit jinudy, aby neutikal, kdyz zacne predvidat, kam asi jdeme. Voditko jsem pouzival zezacatku, kdyz jsme se neznali. V jeho cca 10-11 tydnech jsem voditko prestal pouzivat a ani ho nenosim doted (budou mu 4 mesice). Pozor..to se tyka jen te ranni prochazky po tom, co ho vypustim z kotce
Odpoledne, kdyz vyrazime znovu s kocarkem, tak je vicemene na voditku 3m a jen v jistem useku, kde nikdo neni, ho vypustim a beha okolo nas. Vcera videl zajice a popobehl dopredu. Zavolal jsem na nej, otocil se, videl, ze jdeme dal a bezel za nama.
Ted na te ranni se drzi tak kolem 0-30 metru ode mne, kdyz nereaguje na zavolani, coz se mi rano nestava, tak zapiskam na prsty a to je videt okamzita reakce, otocka a bezi ke mne.
Na cvicaky nejezdim a ani asi nebudu, chci od nej pouze sedni, lehni, zustan, ke mne, nesmis, stekej a vetsinu z toho tak nejak zvlada. Navic v aute zacina slintat po prvnich 100 metrech a po pul kilometru bleje , tak ho nebudu mucit. Zajimavych objektu a i psu tu v okoli mame dost.
Ze zacatku jsem mu daval pri privolani piskoty a hodnekrat jsem musel jit do podrepu, protoze proste koukal a neprisel, nebo proste delal neco jineho a pribehl, az kdyz to dodelal. Je ale videt, ze piskoty nejsou pro nej zrovna nejlepsi motivacni pamlsek..sice je sezere, ale nejradsi by sezral kocici granule na jedno nadejchnuti. Takze ted budu hledat neco jineho.
Ted uz nemam moc duvod na nej volat, kdyz se u me drzi, takze se to nejak spravilo samo. Doma to vetsinou slo, venku to vetsinou neslo.
Uvidime, co prinese cas a jestli se bude postupne vzdalovat.
  Reply With Quote
Old 15-03-2013, 17:34   #35
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

No, drzim palce aby to vydrzelo :-))). Prece jen, 4 mesice jsou najakykoliv usudky dost brzo .
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2013, 16:45   #36
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
No, drzim palce aby to vydrzelo :-))). Prece jen, 4 mesice jsou najakykoliv usudky dost brzo .
řekla bych hooooodně brzo, já mám ověřeno že veseleji začíná být kolem toho 10 měsíce. Naopak by mi přišlo smutný, kdyby 4 měsíční štěně to přivolání nemělo a nedrželo se blízko smečky
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org