Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-12-2010, 18:41   #1
Drummer
Junior Member
 
Drummer's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Ostrava
Posts: 49
Send a message via ICQ to Drummer Send a message via Skype™ to Drummer
Default Moc Prosím.... Mám se smířit?

Dobrý den, mám 6-ti měsíčního kluka a nemá sestoupené jedno varle. Někteří doktoři mi sdělili že už je pozdě na sestoupení někteří, že má ještě čas. S různosti rad od Vetů jsem neskutečně zmatená. Mám se smířit s tím, že pejsek nebude chovný nebo můžu ještě doufat. Samozřejmě nekupovala jsem si psa jen kvůli uchovnění, ale byla bych za to i celkem ráda. Je to krasavec s perfektní povahou a úvahy nad pořízením druhého psa by mě zaváděli ke štěndu po něm. Chtěla bych vědět na čem jsem. Popřípadě doporučit dobrého Veta v Ostravě, který mi nebude říkat obecné info. Děkuji Vám
Drummer jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2010, 19:43   #2
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Ahoj,
půl roku už je myslím celkem dost a každým dnem se ta šance snižuje. Jen to zkus brát víc sportovně, tahle vada prostě existuje a tomu psovi to ve spokojeným životě nepřekáží, tak to tak ber taky.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2010, 21:04   #3
Tyger
Junior Member
 
Tyger's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Praha
Posts: 185
Default

Ahoj, nas braska z vrhu to ma taky. TAky jim bylo receno ze se s tim uz neda nic delat, je to geneticke (ted je mu 10 mesicu). Zalezi na tom, jak se k tomu postavis, to, ze neni tak celkem "kompletni" neznamena, ze nebude mit plnohodnotny zivot, i kdyz nebude uchovnen. Ne z kazdeho vyroste sampion, i kdyz je to krasavec, hlavne abys ho ty mela rada takoveho, jaky je.
Tyger jest offline   Reply With Quote
Old 10-12-2010, 19:08   #4
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Šance že varle ještě sestoupí je sice malá, ale pořád je. Osobně z vlastní zkušenosti znám dva případy, kdy varle sestoupilo mezi šestým měsícem a jedním rokem. Ale jak říkám, ta pravděpodobnost je velmi nízká. A i kdyby sestoupilo, tak už jen to že sestoupilo takto pozdě je varováním, že v tomto ohledu není vše v pořádku. Takže s využitím v chovu by to nebylo slavné. Ale nedělej si z toho hlavu, pes má průměrně tři krytí za život - někteří samozřejmě více, ale dost těch kteří chovní jsou třeba nemají stejně štěňata. Prostě se pro ně nepodaří najít vhodnou fenu, nebo něco jiného nevyjde... Není to tak že pes by kryl pětkrát do roka... to je dáno tím, že máme přibližně stejný počet chovných psů a chovných fen, a průměrný počet vrhů odchovaných na jedné feně jsou cca 3 vrhy - tudíž logicky na jednoho psa vychází průměrně tři krytí za život. Kryptorchismus přináší pro psa další omezení pouze v tom, že nemůžeš na výstavy. Nebo teda můžeš, ale z kruhu tě pošlou hned po kontrole varlat se známkou nedostatečná. Jinak všech akcí, jak klubových, tak ostatních (svod, bonitace, zkoušky atd.) se účastnit můžeš. A ještě jednu věc - ale tu Ti asi řekl i veterinář: Nesestouplé varle je potřeba chirurgicky odstranit, ideálně tak mezi věkem 1,5 až 2 roky. Jinak ve vyšším věku psa hrozí, že bude dělat "neplechu", která může vyústit až ve vznik nádoru.

Nedělej si z toho těžkou hlavu - to se prostě někdy stane. A Tvému psovi je to srdečně ukradené, jestli má jedno nebo dvě varlata, on nepřemýšlí jako člověk. A bude Tě mít úplně stejně rád ať bude chovný, nebo ne.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 10-12-2010, 19:14   #5
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Ještě jedna věc - Ti kdo budete mít pejska kryptorchida, přijďte s ním na bonitaci nebo aspoň na svod. I když nebude chovný, tak každý jedinec který se bonitace zúčastní přináší cenné informace pro chovatelskou komisi. S vylučující vadou máte navíc bonitaci zdarma. Kryptorchismus je vada recesivní, tudíž blbě selektovatelná, pokud není přehled o jeho výskytu protože lidi s těmito psy na bonitaci prostě nepřijdou, tak těžko s tím vůbec něco dělat. Tím že s takovým pejskem na bonitaci přijdete možná pomůžete tomu, aby nebylo realizováno spojení se zvýšeným rizikem, že se v něm kryptorchismus znovu vyskytne.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 10-12-2010, 21:40   #6
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
... je vada recesivní, tudíž blbě selektovatelná, pokud není přehled o jeho výskytu protože lidi s těmito psy na bonitaci prostě nepřijdou, tak těžko s tím vůbec něco dělat. Tím že s takovým pejskem na bonitaci přijdete možná pomůžete tomu, aby nebylo realizováno spojení se zvýšeným rizikem ...
Toto by malo byt tesane do kamena! Kym nie su co najlepsie podchytene vsetky nedostatky a vady, budu sa stale vyskytovat.

A ludia, neberte tragicky ked vase CVcko nieje chovne, samozrejme, kazdy by bol radsej keby bolo, ale ako je smutne, ked dobry psik alebo sucka nikdy nemaju steniatka z nejakej blbej priciny, je rovnako smutne, ked sa nejake vady/ochorenia nekontrolovatelne siria populaciou, pretoze ich ludia zataja.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org