Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Hodowla

Hodowla Informacje o hodowli, selekcji hodowlanej i miotach....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-03-2006, 22:12   #1
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default Czy to jest hodowca - Ukraina?

У нас есть щенки. Обращайтесь. Мы привезли пару из Словакии 2 года назад. И вот появились щенки. И по 2 месяца. Оч-ч-ч-чень рекомендую!
Есть щенки чехословацкой волчьей собаки. Д.р. 27.12.05г. Документы КСУ, FCI, родословная. Отец- лучший в породе, «отлично» на выставке. Очень красивые и умные.

tlumaczenie
"u nas jest szczienki.Czekami.My przywiezliszmi paru CsV z Slovakii przed dwa lata.I mami szczienki. I ona juz maja 2 miesiaca.Baaardzo rekomendujemi.
Dokumenty FCI, KCY, rodowod.Otec-najlepszy pies w rasie, "dosklonaly" na wystawe.Bardzo piekne i umyslowe".


No i co wy myszli cie o takich "hodowcach".
wedlug mnie nie-bo to jest ogloszenie z foruma ruskiego, a my o tych psach niewemi nic-nawet jakie to psy. i watpie czy oni maja zrobione choc minimum tego co maja CsV na Polsce.
To moze dla tego hodowcy niechca przedawac pieskow do Ruska.
co wy na to?
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 16:02   #2
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Czasami ludzie nie znaja netetykiety i nie wiedza, ze nie wolno reklamowac sprzedazy miotow, czy tez nie mieli nigdy kontaktu z wolfdog.org i tylko za to nie mozna ich potepiac. Ogloszenie zostalo usuniete, ale nie dlatego, ze ich psy nie maja osiagniec, ale dlatego, ze napisali to w zlym miejscu.

Dopiero jak przesla wszystkie informacje o swoich psach, to beda mogli opublikowac reklame miotu w odpowiednim dziale. Tak dziala wolfdog: hodowcy moga reklamowac bezplatnie mioty, ale w zamian oczekujemy przesylania informacji o ich psach, psach z ich hodowli i wlascicielach. Jesli nie sa w stanie tego zrobic to nie sprawy, ale ich informacje nie pokaza sie na wolfdogu. Wolfdog opiera sie na dwustronnej wspolpracy.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 16:34   #3
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Wolfdog dziala barterowo
A powaznie, moze tez nie posiadaja umiejetnosci reklamowania psow? Moze nie potrafiporuszac sie po internecie? Poczekajmy... moze cos z tego wyniknie...
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 17:12   #4
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default Czy to jest hodowca?

Ciezko cos mowic.... Podobne klopoty byly z wlascicielami np z Wloch, czy Francji... na poczatku... Ale nie w zlym sensie. Po prostu wchodzac na Wolfdoga uwazali, ze to najlepsze miejsce na sprzedaz szczeniat, bo trafiaja tu osoby, ktora interesuja sie rasa i zwykle cos juz na ten temat wiedza.
A nie znali zasad....bo sa one zwykle niepisane...

Wedlug mnie o niebo gorsze sa osoby, ktore na Wolfdogu siedza juz dlugo czas i nagle, gdy ich piesek dostanie prawa hodowlane robia na forum ogromna reklame w stylu "MOJ DOSKONALY PIESEK CZEKA NA CHETNE SUCZKI!"

Quote:
Originally Posted by wolfin
wedlug mnie nie-bo to jest ogloszenie z foruma ruskiego, a my o tych psach niewemi nic-nawet jakie to psy. i watpie czy oni maja zrobione choc minimum tego co maja CsV na Polsce.
Eeeee...to tez trzeba uwazac.... Bo warunki hodowlane sa rozne w roznych krajach.... Np robiac to co trzeba miec na minimum hodowlane w Polsce hodujesz na psach, ktore w Czechach i Slowacji bylby... niehodowlane i wielu Czechow czy Slowakow mogloby napisac: nie rozumiem jak Polacy moga rozmnazac takie psy... We Wloszech wymagania sa np jeszcze mniejsze, bo pies na ktorym hodujesz musi miec jedynie rodowod... A np we Wloszech, Niemczech, czy Francji otwarte sa ksiegi wstepne i no nie masz 100% pewnosci, ze kupujac psa (nie znajac sie na rasie) nie kupisz osobnika, ktory nie jest 100% wilczakiem..... A wtedy Ukraina moze nie wypadac tak zle....

Quote:
Originally Posted by wolfin
To moze dla tego hodowcy niechca przedawac pieskow do Ruska.
co wy na to?
Glowny problem z Rosja jest taki, ze mamy zbyt maly kontakt z osobami tam mieszkajacymi. W wielu rasach Rosja to potega i maja np dobki i sznaucery o wiele lepsze niz te, ktore widzisz w kraju pochodzenia rasy, czyli w Niemczech. I jest wiele pol na ktorych inne kraje pod wzgledem kynologicznym wypadaja raczej slabo.... nawet te wspaniale kraje "zachodnie", czy chocby USA.
Ale jesli chodzi wilczaki to teren "na Wschod od PL" (oczywiscie za wyjatkiem Litwy :P ) to jedna wielka biala plama.... I wiekszosc osob rzeczywiscie boi sie wysylac tam swoje szczeniaki...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 17:30   #5
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

dzieki, ja to i chcialam uslysac
chodzilo my o to ze CsV jest taka rasa w ktorej muszimi wszystko robic zeby bylo jak najlepej dla nej, i poprostu niepodoba sie mnie to ze ruski sa w tym kiespske, i umieja tylko pokazac, ze oni wszystko wiedza o psach (o CsV).
i watpie czy oni juz tak i nie umieja korzystac z internetu zeby nie znalesc i nie przeczytac o tym ze wolfdog-to dom dla wszystkich kto jest zwiazane z CsV i ze wszystkie (wieksza ilosc ) pomoze we wszystkim jesli bedzie to potrzebne.
poniewasz ja mieskam w rejone bywszego USSSR wiem czego potrzeboja liudzi z "kraju duzej matki" zeby kupic suke, ile ona w rok moze miec szczienkow ile kosztuje pieski... i temu podobne-jednym slowem ich interesuje tylko 1 JAK ZROBIC BIZNEZ.
ja do tej pory spotkalam z Russka tylko takich liudzi (Natalya i Brian-to niedotyczy).
jesli ktos interesowal sie to wie jak wygliadala historia z Nuki od Uhoste. suka byla kupiona zeby...robic biznes, a kedy nie udalos ei to-byla poprostu wywaliona na ulice.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 17:56   #6
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

To co dostalam od Natalya:

Daiva, ńîěíĺâŕţńü, ÷ňî ňĺáĺ îňâĺň˙ň. Ďî ďđîńüáĺ Ěŕđăî ˙ ńďđîńčëŕ ó ýňčő ăđŕćäŕí ďîëíűĺ čěĺíŕ čő ńîáŕę, ďîďóňíî îáú˙ńíčâ, ÷ňî îöĺíęč "îňëč÷íî" íŕ óęđŕčíńęčő âűńňŕâęŕő, ÷ĺěďčîíńęčĺ ňčňóëű ňŕě ćĺ - ďîëíŕ˙ ôčăí˙, ŕ îňńóňńňâčĺ áîíčňčđîâęč č äîďóńęŕ ę đŕçâĺäĺíčţ - ýňî ďëîőî. Ďîńëĺ ýňîăî îíč ďđîďŕëč.
tlumaczenie:

daiva, nie wiem czy oni tobie odpowie. Jak prosila Margo, ja zapytalam tych liudzi jak ime maja ich psy, i powiedzialam, co ocenki "doskonala" na wystawach na Ukraine, i czempionskie tituly tam-to nic, a to ze niemaja oni bonitacii i pozwolenia na hodwle-to zle. Posli tego oni poprostu przepadli


dal mnie to wszystko to przepadne cie jeszle kilkow CsV gdziesz tam.
smutno...
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 18:27   #7
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin
jednym slowem ich interesuje tylko 1 JAK ZROBIC BIZNEZ.
ja do tej pory spotkalam z Russka tylko takich liudzi (Natalya i Brian-to niedotyczy).
Wlasnie o to mi chodzi - aby wylapac z tej masy ludzi wlasnie takie osoby jak Natalya i Kiril... W takim ogromnym kraju na 100% jest spora grupa takich osob, ktore moga byc doskonalymi wlascicielami CzW... i niezle promowac rase... Ale trzeba je zachecic do wspolracy to kontaktow ZANIM sprzeda sie im szczeniaka.... :P
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 19:29   #8
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Ahoj, mam obavy z toho, aby to nebyla stenata od nasi Nuki. Nuki mela byt na vystavy, chov. Majitelka slibila me hory,doly. Nuki byla spatne socializovana a placha. Psa se ji nepodarilo sehnat a Nuki je pry na Ukrajine. Natalia mi sehnala informace o novych vlastnicich. Bohuzel mi psala, ze chteji na Nuki chovat bez rodokmenu. Mozna je to ona? Chtela jsem Nuki koupit zpet, ale majitelka se mnou prestala komunikovat.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 19:46   #9
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Hanko, o ile sie nie myle, to ojcem jest Adar z Cakajovského dvora kupiony na Slowacji, ale o matce nie mamy na razie informacji. Sprobujemy sie dowiedziec.

Quote:
Originally Posted by wolfin
i czempionskie tituly tam-to nic, a to ze niemaja oni bonitacii i pozwolenia na hodwl
Z tego co wiem, to pisali, ze szczeniaki maja rodowody... a ze nie maja bonitacji? jak 90% hodowanych psow poza Czechami i Slowacja.. Zawsze lepiej jak pies ma bonitacje, ale niestety takie sa realia.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 19:57   #10
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Przemek

Quote:
Originally Posted by wolfin
i czempionskie tituly tam-to nic, a to ze niemaja oni bonitacii i pozwolenia na hodwl
Z tego co wiem, to pisali, ze szczeniaki maja rodowody... a ze nie maja bonitacji? jak 90% hodowanych psow poza Czechami i Slowacja.. Zawsze lepiej jak pies ma bonitacje, ale niestety takie sa realia.
tak z ta bonitacja to jest racja-nie wszystkie maja mozliwosc to zrobic (jak psy z Finlandii- daleko maja do Sk ale robia badania genetyczne-cos dobrego), bo ja mozna zrobic tylko w rodzinych krajow-nawet ja jej niemialamby, jesli by niepojechalam do Sk.
ale miesto tego mozna zrobic kilka innych zecy (oczywiszcze dopoki nieznajdze sie mozliwosc rzobic bonitacii) zrobic hodowlane oceny, i tak postara cie zeby choc by jeden sedzia byl tym, ktory w swoim zyciu widzial wilczaki, zrobic HD i ED badania (PRA tez (ja nie mam bo u nas lekarza niema, ja to moglam tylko w Wa-wie zrobic)) zdac test psichizny- w kazdym kraju oni sa, takie czy takie, zdac choczby 1 minimalny egzamin szkolenia.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 20:07   #11
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Przemek
Hanko, o ile sie nie myle, to ojcem jest Adar z Cakajovského dvora kupiony na Slowacji, ale o matce nie mamy na razie informacji. Sprobujemy sie dowiedziec.
ale danych o tym pse ja nie moge znalesc na bazie wolfdoga
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 20:22   #12
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin
ale danych o tym pse ja nie moge znalesc na bazie wolfdoga
Bo hodowca nie przeslal nam danych o miocie. Ale tu znajdziesz troche danych:
'z Čakajovského dvora'
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 21:17   #13
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default Czy to jest hodowca?

Quote:
Originally Posted by Margo
Ale jesli chodzi wilczaki to teren "na Wschod od PL" (oczywiscie za wyjatkiem Litwy :P ) to jedna wielka biala plama.... I wiekszosc osob rzeczywiscie boi sie wysylac tam swoje szczeniaki...
dzieki za Litwe, ale powiem czerze ze ja...boje sie iz za Litwu.
Tak-JA zrobie wszystko zeby jak najwencej zrobic dla tych kogo kocham, poniewasz kedy kocham oddaje siebie cala za nich.
Ale czy inni liudzi, ktore kupia pieska CsV beda robic to samo-JA nie moge tego gwaratowac

(mami takich "nowych ruskich" i na Litwie-mialam nie jeden i nie dwa meila-ze "rewelka pies-chce takego zeby biegal i chronil moj dom-a tam wystawy i reszta tych bzdur mnie nie interesuje", albo nawet i to-ze"chce pieska bez rodowodu")
Nawet nowa sunia na Litwie...terasz czisza-ale jak bedzie poznej?
Boje sie iz za na, ze moze wlascicielka zakochala sie na obrazku i nie widziala ze jest napisane "DANGER" to pies z charakterem.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 14-03-2006, 18:12   #14
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default Czy to jest hodowca?

Quote:
Originally Posted by wolfin
dzieki za Litwe, ale powiem czerze ze ja...boje sie iz za Litwu.
Tak-JA zrobie wszystko zeby jak najwencej zrobic dla tych kogo kocham, poniewasz kedy kocham oddaje siebie cala za nich.
Ale czy inni liudzi, ktore kupia pieska CsV beda robic to samo-JA nie moge tego gwaratowac
Ale nie masz sie o co bac.... Bo nie TY jestes za to odpowiedzialna.... I nie masz na to wplywu... Wiem dobrze, ze nawet jak dla kogos pies tej rasy nie bedzie sie nadawal i nawet jesli Ty takiej osobie nie sprzedaz szczeniaka, to jesli bedzie ona chciala miec CzW to znajdzie takiego hodowce, ktory sprzeda jej wilczaka nie pytajac o nic...
Poza tym nie zawsze poznasz sie na ludziech - czasem z pozoru normalne i sympatyczne osoby okazywaly sie niesamowicie leciec na kase.... Niestety czasem pierwsze wrazenie zawodzi....

Quote:
Originally Posted by wolfin
(mami takich "nowych ruskich" i na Litwie-mialam nie jeden i nie dwa meila-ze "rewelka pies-chce takego zeby biegal i chronil moj dom-a tam wystawy i reszta tych bzdur mnie nie interesuje", albo nawet i to-ze"chce pieska bez rodowodu")
Tzn w przypadku "pieska bez rodowodu" zwykle kupujacy sie straszliwie zawodza... Bo kto oferuje CzW bez rodowodu? 3 typy ludzi:
1) - tacy, ktorych psy nie przeszly pozytywnie przeswietlenia na dysplazje. Czasem ich wlasciciele nie moga sie z tym pogodzic i mimo tego rozmnazaja psy chore (oczywiscie mowie o Slowacji i Czechach, bo tam jest jakas kontrola i szczeniaki po takich rodzicach nie dostaja rodowodu, a u nas chore i nieprzeswietlone wilczaki niestety mozna rozmnazac oficjalnie)...
2) - tacy, ktorych psy nie przeszly bonitacji ze wzgledu na niekontrolowalna agresje lub zbytnia strachliwosc. Ponownie mowie o przegladach hodowlanych w Czechach i slowacji, bo u nas niestety tez kontrola nie jest tak doskonala i na wystawach maja jeszcze szanse uzyskac prawa hodowlane nawet osobniki strachliwe....
3) - tacy, ktorzy nie maja wiklczakow, ale szare owczarki. Oferuja szczeniaki po nich jako wilczaki, bo takie maluchy o wiele lepiej sie przedaja niz zwyczajne ONy.... Taki chwyt reklamowy handlarzy....

Czyli osoba kupujaca CzW bez rodowodu bedzie miala albo psa po agresywnych/strachliwych rodzicach, albo po rodzicach chorych, albo .. wcale nie bedzie miala wilczaka, tylko jakas nieznana ONowata krzyzowke...

A co do ludzi kupujacych psa do domu.... To nie jest takie zle... Ja o wiele bardziej wole sprzedac psa "do domu" na towarzysza, niz do hodowli jako kolejny "material hodowlany"...
Rozumiem w pelni o co Tobie chodzi (na hodowcach tej rasy spoczywa ogromna odpowiedzialnosc za jej rozwoj i czlowiek zawsze mysli nad kazdym miotem w kategorii "a co wniesie on dobrego do populacji CzW"). Ale z drugiej strony trzeba pamietac po co hodujemy psy tej rasy.... Nie jest to sztuka dla sztuki, ale "wypuszczanie na rynek" zdrowych psow o konkretnym charakterze i wygladzie. Zadaniem hodowcy jest nie tylko odbalosc o rase, ale i dostarczanie swietnych psow dla osob, ktore lubia psy aktywne, zywe i inteligentne, ktore moga byc wspanialymi czlonkami rodziny... Wiec jesli uda sie wypuscic z hodowli psa, ktory jest fajnym towarzyszem to mozna sie tylko cieszyc...
Przyznaje, ze my dogadujemy sie z wlascicielami szczeniakow na prawa hodowlane (bo to pozwala nam kontrolowac zdrowie i "jakosc" psow on nas), ale nie zmuszamy do hodowania, bo tego trzeba chciec, lubic i ... miec na to czas....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 14-03-2006, 18:31   #15
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

to Margo:
nie tak moze napisalam-dla mnie 1 miejsce to ja moj wilczak, a poznej juz wystawy hodowla i t.d. tylko te, ktore pisza ze "chce tylko dla domu" potem moga robic tak:
1.hodowacz bez niczego (HD, test psichiczny i...) tylko po to ze znajomy chca takich pieskow, albo-suka dla zdrowia muszy miec jeden miot w zyciu.
2.wpakuja psa do kojca albo wywala na ulice, kedy on juz nie bedzie ich zabawiac.

i dla tego wszystkim zadaje te same pytania: wystawy badania zrobienia hodowlanki....i t.p. i jesli! czlowiek mowi ze-"nie chcemi na wystawy ale jesli to jest potrzebne-zrobimi"-to pokazuje wedlug mnie ze czlowiek naprawde chce wilczaka dla siebie a nie po to ze "fajny wyglad, rzadkosc, moje znajomy takego nie ma a ja bede mial".
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 14-03-2006, 20:43   #16
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin
1.hodowacz bez niczego (HD, test psichiczny i...) tylko po to ze znajomy chca takich pieskow
Oj, widze, ze Wasi pseudo-hodowcy doskonale rozumieja sie z naszymi rozmnazaczami psow...

Quote:
Originally Posted by wolfin
albo-suka dla zdrowia muszy miec jeden miot w zyciu.
....i co niektorzy Wasi weci chodzili na te same studia co niektorzy od nas....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 14-03-2006, 20:59   #17
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Margo
Quote:
Originally Posted by wolfin
1.hodowacz bez niczego (HD, test psichiczny i...) tylko po to ze znajomy chca takich pieskow
Oj, widze, ze Wasi pseudo-hodowcy doskonale rozumieja sie z naszymi rozmnazaczami psow...

Quote:
Originally Posted by wolfin
albo-suka dla zdrowia muszy miec jeden miot w zyciu.
....i co niektorzy Wasi weci chodzili na te same studia co niektorzy od nas....
no mami mami perelka
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org