Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wystawy

Wystawy Nasze sukcesy wystawowe, jak przygotować CzW, jak wystawiać....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-11-2011, 13:58   #101
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
Gaga, a zobacz u jakich sedziow wygrywaly takie psy jak Agar, czy Jerry - to nie byli sedziowie z Burkina Faso, ale tez "klubowi eksperci"? Nie chcesz mi chyba powiedziec, ze ich budowa byla prawidlowa?

Akurat na tym zdjęciu zadek mi sie nie podoba, bo na nartach po nim mozna zjeżdżać Ale ja nie o tym- podniosłaś argument dobrych sędziów, twórców i współtwórców rasy, w tym: O. Dórę, który kilkukrotnie stawiał Amore na czołowych lokatach, na klubówce słowackiej również, czyli na tej wystawie, na którą (wg Twoich słów) zjeżdżają porządni, świadomi hodowcy.. Stąd mój wniosek, że wygrana Amore niezupełnie jest czymś zaskakującym.
I tyle.
Druga sprawą jest moje wrażenie po obejrzeniu zdjęć (co podkreśliłam). Znam róznice w wyglądzie psów oglądanych na fotkach i w realu, i mnie raczej nie masz podstaw zarzucać myślenia pod czyimkolwiek wpływem. Patrząc na zdjęcia, gdzie widzę 3 psy (Declan mało widoczny-pomijamy)- dwa pierwsze naprawdę wyróżniają się estetycznie. Wybacz, że wprost, ale Eligo na tym zdjęciu wygląda tak, jakby miał bardziej zmechraną sierściuchę od Cheya Dlaczego? Niewyczesany? Brudny? Chory? Piszę o wrażeniu. A wystawy to w dużej części jednak show i niektórzy sedziowie sędziują na handling, lubią elegancję i przygotowane psy. Tak po prostu jest.
Zupełnie nie dyskutuję na temat jakości hodowlanej żadnego z psów co zresztą też zaznaczyłam, piszę o tym, co widzę i w odniesieniu do czegoś co mi się nie zgadza, bo brak w tym konsekwencji.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 04-11-2011, 14:29   #102
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Wybacz, że wprost, ale Eligo na tym zdjęciu wygląda tak, jakby miał bardziej zmechraną sierściuchę od Cheya Dlaczego? Niewyczesany? Brudny? Chory? Piszę o wrażeniu.
To zart? Tak wygada BRUDNY, CHORY i NIEWYCZESANY pies? Wybacz, ale trzeba byc na serio uprzedzonym, aby takie slowa wymyslec...


Ja ci powiem dlaczego tak wygladal: jak JEDYNY samiec w tej stawce mial siersc? Jako jedyny nie byl LYSY. Dlatego nie byl taki "gladki" i "ulizany"? Jako jedyny z tych psow posiadal prawidlowa szate. Jesli to dla ciebie WADA, bo wyglada jak KUDACZ to coz...

Nie wiedzialam, ze teraz jest moda na wilczaki bezwlose...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP

Last edited by z Peronówki; 04-11-2011 at 14:31.
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 04-11-2011, 14:52   #103
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
To zart? Tak wygada BRUDNY, CHORY i NIEWYCZESANY pies? Wybacz, ale trzeba byc na serio uprzedzonym, aby takie slowa wymyslec...
Uprzedzona? Do Eligo? Dlaczego? OK, było za bardzo wprost, żachnęłaś się- miałaś prawo. Ja powtarzam- piszę o wrażeniu, na podstawie zdjęcia. Eligo znam z realu, Gisu tez. Amore nie widziałam. O żadnym z tych psów nie mogę powiedzieć: lubię/nie lubię. Co więcej: nie oceniam ich jako wilczaków, repów itp. Mówię o zdjęciach z tej wystawy. Dla Ciebie wygrane psy to owczarki, dla mnie ...już napisałam. Wiesz, że uwielbiam pasjami FUTRO na psie, ono zawsze będzie sprawiało, że pies jest efektowny, nieważne czy poprawny, czy nie. Nie odbieram Elisiowi jego niepodwazalnej klasy repa, z pólki m.in Carra - tej najwyższej. Ale nie odbierajmy też Amore blasku, który ma i to bije po oczach.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 04-11-2011, 15:47   #104
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
Nie rozumiem. Odcinek lędźwiowy, który ma opadać, to odcinek między żebrami, a miednicą. Tymczasem na rysunku filetową linią objęłaś samą miednicę, czyli raczej okolice zadu.
Swiadomie. Zobacz na szkic - linia leciutko zaczyna opadac w ledzwiach. Ale na serio leciutko, bo jesli opadnie mocniej to "uzyskasz" psa z czyms podobnym do karpiego grzbietu:

Wieksze "glowne" sciecie jest na zadzie - dokladnie widac to u wilkow.
One czesto ledzwia maja calkiem proste.

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
Abstrahując od samej grafiki - z tego samego powodu w dalszym ciągu kompletnie nie rozumiem uwag odnośnie linii Amore. Coś tam opada, ale biorąc pod uwagę, że część lędźwiowa ma lekko opadać, a zad ma być lekko ścięty, wszystko wygląda zgodnie ze wzorcem.
Serio? To wrzucam fotke z wystawy:


i dla porownania wilki (lyse, aby bylo widac ich grzbiety):






Zostawiam bez komentarza.

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
A może kątowanie nie takie? Rozumiem dążenie do uzyskania kąta prostego, ale wzorzec i tutaj daje trochę pola do manewru, bo to wcale nie MUSI być kąt prosty.
Zapis:
"Kończyny tylne: mocne, równolegle ustawione. Pionowa linia,
poprowadzona od guza kulszowego, przeszłaby przez staw
skokowy"

nie daje w zasadzie ZADNEGO pola manewru...

Tutaj wrzucam szkielet psa:

U "normalnych" psow linia poprowadzona od guza kulszowego pionowo w dol, a linia wyprowadzona ze stawu skowego sa od siebie mniej lub wiecej oddalone.

Najbardziej widac to u owczarkow niemieckich - szkielet po lewej, po prawej "normalny" pies "owczarski".


U wilkow obie te linie sie pokrywaja. Dlatego tez maja pokrywac sie u wilczakow co zostalo zapisane we wzorcu...


Jak widzisz nie ma tu miejsca na "filozofowanie". ALBO spelniony jest warunek, ze "pionowa linia, poprowadzona od guza kulszowego, przeszłaby przez staw skokowy" ALBO nie...

Tak, zdarzaja sie TROSZKE mocniej katowane wilki, ale w naturze nie ma wilkow katowanych tak jak owczarki. Bo ma to wplyw na mobilnosc i wytrzymalosc... Wilk katowany jak ONek szybko zginie.
A wilczaki takie sie zdarzaja i nie raz dostaja laury za piekny ruch. I takie psy byly tez na wystawie.

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
Kurde, kompletnie tego nie kumam. Wilczaki to nie wilki, z założenia będą się od nich różnic nieco wyglądem, sylwetką. Będą miały pewne cechy owczarkowe. I nie ma w tym nic nieprawidłowego.
Jest - wilczaki maja wygladac jak wilki. Co zostalo zapisane we wzorcu.
To podstawowa cecha tej rasy na jakie bazuja jej wlasnosci. I nie chodzi o to, aby byly "ladne" i aby spelnialy "dzieciece marzenia o wilkach". Natomiast KAZDA cecha owczarka to WADA:

"Celkový vzhled, jak praví standard, má pripomínat vlka. Všechny
znaky charakteristické pro nemeckého ovcáka je nutné hodnotit jako vadu
." (Hartl & Jedlicka)
"Wygladem ogolnym, jak mowi wzorzec, [wilczak] ma przypominac wilka. Wszystkie cechy charakterystyczne dla niemieckiego owczarka nalezy oceniac jako wade"


I Rosik:
"Zadaniem nas wszystkich jest preferowanie osobników, jak najbardziej zgodnych ze wzorcem. Takich jest cała masa, ale sa i takie, które niektórymi częściami swojego ciała [cechami] od wzorca się różnią. Tam, gdzie doszłoby do przeoczenia tych negatywnych cech i zwierzęta te prezentowane by były jako osobniki bez wad, doszłoby do niebezpieczeństwa zaszkodzenia rasie, jego dalszej populacji i poszczególnym hodowcom. Prezentowanie niedostatków i wad jako cech pozytywnych, zgodnych ze wzorcem doprowadziłoby nas do zguby. A tego na pewno nikt nie chce.
Pozwólcie proszę że krótko zatrzymam się przy niektórych podstawowych częściach, podkreślając różnice między czechosłowackim wilczakiem i niemieckim owczarkiem."

(to be continued)

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
Dokładnie jak na tej niebieskiej grafice, która robi tło na WD. Linia grzebietu opada tam gdzie trzeba, a kątowanie wcale nie wynosi 90 stopni w stosunku do podłoża.
Zgadza sie... Nie jest to najlepiej zbudowany wilczak - dotyczy to rowniez katowania frontu. Fotka jest "historyczna" - jeszcze z czasow, gdy wolfdog byl stronami czeskiego klubu...

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
Ale ja odnoszę wrażenie Margo, że upatrzyłaś sobie kilka cech, których się czepiasz szczególnie mocno. I czytając Cię coraz częściej odnoszę wrażenie, że większość polskich wilczaków to owczarki, w czechach same brzydale, a o reszcie europy w ogóle nie warto wspominać
Faktem jest, ze dobrze katowany wilczak to rzadkosc.... Wiekszosc jest wiecej lub mniej przekatowana. To wlasnie wina hodowcow, ktorzy albo budowe TOTALNIE "olewaja", albo selekcjonuje zle...

Nie mozna jednak z anomalli robic normy....

To, ze wiekszosc naszych psow nie ma takich katow jak trzeba to fakt... I nie jest to dla nich obraza - one od tego nie osiwieja...
ALE warto stale powtrzac jakie powinno byc PRAWIDOWE katowanie - aby zamiast hodowac psy coraz bardziej przekatowane postawily na selekcje w prawidlowym kierunku...

Tak sie sklada, ze dlugosc nogi, katowanie, budowa czyni wilczaka wilczakiem... Wilczak zbudowany jak ONek bedzie ONkiem z rodowodem CsW...

To sa wlasnie rzeczy o ktorych gadam jak zacieta plyta - to nie jest moj konik, ale cos co golym okiem ulega pogorszeniu...
Ulega, bo hodowcy kompletnie nie zwracaja uwagi na takie rzeczy....

Wiesz dlaczego slowackie psy maja o niebo lepszy indeks wysokosci niz psy czeskie. Nie dlatego, ze Czesi sa gorszymi hodowcami, ale dlatego, ze nikt u nich nie "promuje" dobrej budowy i hodowcy sie tym nie interesuja...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 04-11-2011, 15:54   #105
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
Linia grzebietu opada tam gdzie trzeba, a kątowanie wcale nie wynosi 90 stopni w stosunku do podłoża.
Czekaj - nie o to chodzi z tym 90 stopni... 90 stopni jest potrzebne, aby ocenic budowe psa i jego katowanie. Aby "jasno bylo widac" co i jak.
"Rozrysowywac" mozesz psa, ktory stoi tak:


To jest to 90 stopni...

Ten owczarek po lewej sam z siebie tak nie stanie... Aby bylo mu "wygodnie" da nogi pod siebie i bedzie stal tak:


W tym samym czasie wilk w "wygodnej" pozycji bedzie stal tak:
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP

Last edited by z Peronówki; 04-11-2011 at 16:03.
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 04-11-2011, 16:08   #106
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Dzięki Margo, że Ci się chciało Fajnie opisane i są zdjęcia Bardzo przydatne.

Edit: Wygląda na to, że trzeba patrzeć nie na linię guz kulszowy - podłoże tylko na to, aby ta linia pokryła się z odcinkiem łapy od stawu skokowego do stopy.

Last edited by dorotka_z; 04-11-2011 at 16:12.
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 04-11-2011, 16:11   #107
jaskier
Junior Member
 
jaskier's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Warszawa
Posts: 242
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
...
Hm... wygląda na to, że zrozumienie wzorca, bez znajomości tych komentarzy jest trudne Ale w sumie nie ma czemu się dziwić, opis wzorca ma być krótki i klarowny. A o szczegółach można by pewnie nie jedną książkę napisać.
__________________
Kuba

Pies: Absynt Wilk z Baśni (Jaskier)
jaskier jest offline   Reply With Quote
Old 04-11-2011, 20:21   #108
jaskier
Junior Member
 
jaskier's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Warszawa
Posts: 242
Default

Ale cisza... jak co dzień, przychodzi taki moment, kiedy trzeba wyłączyć WD i wyjść z pracy

Margo, dzięki za obszerne opisy i logiczne uzasadnienia. Rozjaśniło się kilka kwestii. I chyba rozumiem, skąd biorą się te wszystkie ...powiedzmy "kampanie informacyjne", które prowadzisz
__________________
Kuba

Pies: Absynt Wilk z Baśni (Jaskier)
jaskier jest offline   Reply With Quote
Old 05-11-2011, 10:49   #109
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Edit: Wygląda na to, że trzeba patrzeć nie na linię guz kulszowy - podłoże tylko na to, aby ta linia pokryła się z odcinkiem łapy od stawu skokowego do stopy.
Dokladnie. Z mala uwaga - u willkow albo te linie pokrywaja sie, albo linia z guza kulszowego przebiega wzdluz tego odcinka (a nie dokladnie przez niego). Wiec i wilki pozwalaja sobie na pewna (choc mala) dowolnosc w tym temacie...
Faktem jest, ze katowanie to chyba ich konik, bo strasznie sie tego trzymaja....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 05-11-2011, 12:09   #110
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
Hm... wygląda na to, że zrozumienie wzorca, bez znajomości tych komentarzy jest trudne Ale w sumie nie ma czemu się dziwić, opis wzorca ma być krótki i klarowny. A o szczegółach można by pewnie nie jedną książkę napisać.
Pewnie tak - w kazdym razie na pewno, gdyby chciano opisac kazda roznice - kazde "odstepstwo"....
Choc prawde mowiac Hartl zawsze nam mowil, ze zamiast czytac wzorzec lepiej bysmy udali sie do zoo poogladac wilki... I to dziala... Przyklad: wez jakas grupke DZIECI i wprowadz im do ringu pare wilczakow. Potem powiedz, zeby wskazaly willka, aby poustawialy psy na lokatach. Zobaczysz jak czadersko "posedziuja"...
Czasem "czucie" jest lepsze niz wiedza...

A jesli o komentarze - co dla mnie osobiscie bylo ciekawe to fakt, ze sa one w zasadzie takie same - nie ma wplywu to, czy dana osoba jest Czechach czy Slowakiem... O ile sedziowanie Hartla, Jedlicki, Rosika, Dory czy Soni rozni sie miedzy soba i czasem na serio wyraznie to ich komentarze (to co pisza o wygladzie typowego wilczaka) sa w zasadzie dokladnie takie same.

A na koniec jesli ktos lubi zdjecia:
http://www.wolfdog.org/grafiki/na_fo...Wolfdog-pl.ppt
nieskonczony, ale i tak ciekawy komentarz obrazkowy Soni Bognarovej...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 06-11-2011, 23:10   #111
Puma*
Junior Member
 
Puma*'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Gdańsk
Posts: 13
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
Ja ci dam fotki - celowo skopiowane z galerii osoby, ktora jest zwiazana z pania Ela - wiec gorsze fotki maja "konkurencyjne" psy, a nie te nalezace do grupy jej przyjaciol:
nie chciałam się wtrącać ale trudno...
Osoba, która jest autorem tych zdjęć, sterczała 2 dni, przez kilka godzin przy ringu, robiąc zdjęcia każdemu wilczakowi na ringu, ale najwyraźniej nie zasługuje na żadne szacunek.
Nie prawdą jest to, że Paulina (autorka zdjęć) robiła "lepsze" zdjęcia "psom z grupy zaprzyjaźnionej."
Starała się, ale to już nie jej wina, że pies wychodzi na zdjęciu nie tak jak życzyłby sobie tego właściciel.
Poza tym, każdy kto próbował robić zdjęcia na hali profesjonalną lustrzanką bez odpowiedniego sprzętu wspomagającego, wie że zrobienie na prawdę dobrego zdjęciu jest trudne. Poza tym fotograf nie ma wpływu na to, kto jak ustawia psa i czy stoi on do niego przodem czy tyłem.
Dlatego proszę o trochę szacunku dla Pauliny oraz jej pracy, która bez jej zgody oraz wiedzy, została umieszczona na forum.


dziękuję i pozdrawiam

Last edited by Puma*; 07-11-2011 at 00:34.
Puma* jest offline   Reply With Quote
Old 07-11-2011, 10:17   #112
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Puma* View Post
nie chciałam się wtrącać ale trudno...
Osoba, która jest autorem tych zdjęć, sterczała 2 dni, przez kilka godzin przy ringu, robiąc zdjęcia każdemu wilczakowi na ringu, ale najwyraźniej nie zasługuje na żadne szacunek.
Nie prawdą jest to, że Paulina (autorka zdjęć) robiła "lepsze" zdjęcia "psom z grupy zaprzyjaźnionej."
Starała się, ale to już nie jej wina, że pies wychodzi na zdjęciu nie tak jak życzyłby sobie tego właściciel.
Poza tym, każdy kto próbował robić zdjęcia na hali profesjonalną lustrzanką bez odpowiedniego sprzętu wspomagającego, wie że zrobienie na prawdę dobrego zdjęciu jest trudne. Poza tym fotograf nie ma wpływu na to, kto jak ustawia psa i czy stoi on do niego przodem czy tyłem.
Dlatego proszę o trochę szacunku dla Pauliny oraz jej pracy, która bez jej zgody oraz wiedzy, została umieszczona na forum.


dziękuję i pozdrawiam
Nie chce wdawac sie w dyskusje merytoryczną, poniewaz nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, nie byłam w Poznaniu i nie oglądałam rzeczonych psów na żywo (a szkoda…)

Szanuję Twoją wiedzę i zaangażowanie, Margo, oraz paru innych osób, ale zgadzam się z Pumą w tej jednej kwestii zdjęć. Nawet jeśli wiesz z autopsji, jakie mogą być praktyki tzw "konkurencyjnej" grupy, nie sądzę, żebyś w tym wypadku miała dowody na złą wolę autorki zdjęć.

Nie podoba mi się również fakt, że zamieściłaś jej zdjęcia u siebie bez jej zgody. W tym celu ludzkość wymyśliła linki. I chociaż podlinkowane zdjęcie może nagle zniknąć z sieci - to takie jest prawo autora zdjęcia.

Domyślam się, że stało się tak dlatego, żeby wyjaśnić wszystkim zainteresowanym pewne cechy budowy omawianych psów. Ale i tak wg mnie jest nie w porządku sugerowanie tendencyjności…

Przepraszam za ten mały off. Nie napisalam tego w celu, zeby sie komus podlizac. Cenie sobie to miejsce spotkan i wymiany informacji, jakim jest WD, ale czasem kłują mnie w oczy takie rzeczy.

miłego dnia

PS. Nie jestem "świętsza od papieża", mnie również zdarzają sie różne kiksy, i jeśli ktoś chce mi coś wytknąć - welcome, nie obrażę się . Błądzić jest rzeczą ludzką ostatecznie
anula jest offline   Reply With Quote
Old 07-11-2011, 10:38   #113
Morandir
Junior Member
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 35
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
A na koniec jesli ktos lubi zdjecia:
http://www.wolfdog.org/grafiki/na_fo...Wolfdog-pl.ppt
nieskonczony, ale i tak ciekawy komentarz obrazkowy Soni Bognarovej...

Nie lubie zdjec, kradna dusze. Komentarz ciekawy, nie mam niestety zdjec Cedmona w ilosci wystarczajacej ale jesli je zgromadze (i pies podrosnie bo na razie jeszcze pare cech morfologicznych moze ulec zmianie) to pokusze sie o maly eksperyment.

Mianowicie, pomijajac zdjecia ewidentnych wad wrodzonych (czolo, czaszka, oczy), to zakladam (i to sprobuje sprawdzic), ze mozna zrobic taka prezentacje ze zdjec jednego psa; wlasnie w zaleznosci od swiatla, aparatu, umiejetnosci, tego jak sie pies ustawil lub zostal ustawiony, czy byl czujny, czy nie, czy byl akurat chory, jaka mial siersc o jakiej porze roku etc.

Jest rzecza oczywista, ze wzorzec rasy jest wykladnikiem rasowosci psa (ile psa jest w psie ). Jest rzecza rowniez oczywista, ze w praktyce ciezko jest znalezc psa, o ktorym mozna powiedziec "oto pies wzorcowy". Po pierwsze dlatego, ze moglby to zrobic ktos kto wzorzec ukladal, po drugie, ze (co nawet Ty pokazujesz) _INTERPRETACJI_ wzorca jest tyle ilu interpretujacych ludzi, a nawet wiecej gdy interpretuja go Polacy

Dyskusja zaczyna byc jalowa. Zgadzam sie, ze psy moga miec wady w kontekscie wzorca lub niedoskonalosci. Dopuszczam mysl, ze ma je Cedmon. Jednak lansowanie tezy, ze maja je wszystkie nie Twoje lub nie uznane przez Ciebie psy (to implicite z Twoich postow wynika) i to na podstawie wybranych zdjec jest naduzyciem. A juz nie mowienie wprost, ze ten czy tamten pies ma taka czy inna wade (np. "Cedmon wg mojej interpretacji ma za dlugi ogon i powinien dostac ocene nizej") ale wrzucanie n psow do jednego worka i zarzucanie im "owczarkowatosci" jest wyrazem problemow emocjonalnych. Publiczne forum nie jest miejscem na wylewaniu takich zali, stad moja pierwsza uwaga o frustracjach.

Z dalszej dyskusji w tym poscie sie wylaczam. Wystawa sie odbyla, mleko sie wylalo, niektorzy moga nad tym rozpaczac.
Morandir jest offline   Reply With Quote
Old 07-11-2011, 11:13   #114
psia.tv
Junior Member
 
psia.tv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15
Default

Pierwsze filmy z Poznania

http://psia.tv/filmy-76-cacib-pozna%...3.10.2011.html
psia.tv jest offline   Reply With Quote
Old 07-11-2011, 14:56   #115
Morandir
Junior Member
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 35
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
A na koniec jesli ktos lubi zdjecia:
http://www.wolfdog.org/gr...nWolfdog-pl.ppt
nieskonczony, ale i tak ciekawy komentarz obrazkowy Soni Bognarovej...

Nie lubie zdjec, kradna dusze. Komentarz ciekawy, nie mam niestety zdjec Cedmona w ilosci wystarczajacej ale jesli je zgromadze (i pies podrosnie bo na razie jeszcze pare cech morfologicznych moze ulec zmianie) to pokusze sie o maly eksperyment.

Mianowicie, pomijajac zdjecia ewidentnych wad wrodzonych (czolo, czaszka, oczy) to zakladam (i to sprobuje sprawdzic), ze mozna zrobic taka prezentacje ze zdjec jednego psa; wlasnie w zaleznosci od swiatla, aparatu, umiejetnosci, tego jak sie pies ustawil lub zostal ustawiony, czy byl czujny, czy nie, czy byl akurat chory, jaka mial siersc o jakiej porze roku etc.

Jest rzecza oczywista, ze wzorzec rasy jest wykladnikiem rasowosci psa (ile psa jest w psie ). Jest rzecza rowniez oczywista, ze w praktyce ciezko jest znalezc psa, o ktorym mozna powiedziec "oto pies wzorcowy". Po pierwsze dlatego, ze moglby to zrobic ktos kto wzorzec ukladal, po drugie, ze (co nawet Ty pokazujesz) _INTERPRETACJI_ wzorca jest tyle ilu interpretujacych ludzi, a nawet wiecej gdy interpretuja go Polacy

Dyskusja zaczyna byc jalowa. Zgadzam sie, ze psy moga miec wady w kontekscie wzorca lub niedoskonalosci. Dopuszczam mysl, ze ma je Cedmon. Jednak lansowanie tezy, ze maja je wszystkie nie Twoje lub nie uznane przez Ciebie psy (to implicite z Twoich postow wynika) i to na podstawie wybranych zdjec jest naduzyciem. A juz nie mowienie wprost, ze ten czy tamten pies ma taka czy inna wade (np. "Cedmon wg mojej interpretacji ma za dlugi ogon i powinien dostac ocene nizej") ale wrzucanie n psow do jednego worka i zarzucanie im "owczarkowatosci" jest wyrazem problemow emocjonalnych. Publiczne forum nie jest miejscem na wylewaniu takich zali, stad moja pierwsza uwaga o frustracjach.

Z dalszej dyskusji w tym poscie sie wylaczam. Wystawa sie odbyla, mleko sie wylalo, niektorzy moga nad tym rozpaczac.
Morandir jest offline   Reply With Quote
Old 07-11-2011, 21:14   #116
krzyg
Dziad Borowy
 
krzyg's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 76
Send a message via Skype™ to krzyg
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
A na koniec jesli ktos lubi zdjecia:
http://www.wolfdog.org/grafiki/na_fo...Wolfdog-pl.ppt
nieskonczony, ale i tak ciekawy komentarz obrazkowy Soni Bognarovej...
Sprawdzamy teorię spiskową
__________________
There is no reality -- only our own order imposed on everything.
Basic Bene Gesserit Dictum
krzyg jest offline   Reply With Quote
Old 22-12-2011, 11:04   #117
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Może niepotrzebnie odgrzebuję ten temat, ale przeglądałam sobie zdjęcia z biegów w czechach i trafiłam na takie:

. Zdjecie ze strony: http://www.csvfoto.eu/displayimage.php?album=191&pos=63. Wedle podpisu to jest Amore Mio. Może jestem w błędzie (jeżeli tak proszę mnie poprawić), ale na tym zdjęciu wygląda jak wzorcowo kątowany pies...
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 22-12-2011, 20:04   #118
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Może niepotrzebnie odgrzebuję ten temat, ale przeglądałam sobie zdjęcia z biegów w czechach i trafiłam na takie:

. Zdjecie ze strony: http://www.csvfoto.eu/displayimage.php?album=191&pos=63. Wedle podpisu to jest Amore Mio. Może jestem w błędzie (jeżeli tak proszę mnie poprawić), ale na tym zdjęciu wygląda jak wzorcowo kątowany pies...
Si, to Mio w całym swoim ciałku
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 08-01-2012, 17:43   #119
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
. Zdjecie ze strony: http://www.csvfoto.eu/displayimage.php?album=191&pos=63. Wedle podpisu to jest Amore Mio. Może jestem w błędzie (jeżeli tak proszę mnie poprawić), ale na tym zdjęciu wygląda jak wzorcowo kątowany pies...
Nie - na zdjeciu wyglada jak nieprawidlowo stromo katowany pies (nogi ustawione jak u chow-chowa). Ale to jesli chodzi o ocene TEGO zdjecia, bo w realu jest inaczej

Nie chodzi o wynajdowanie roznych zdjec, ale o ocene RZECZYWISTOSCI. A rzeczywistosc, czyli to co mozne zobaczyc idac do ringu wystawowego jest taka jak pisalam...

I rzeczywistoscia bylo promowanie na tej wystawie psow, ktore byly mniej lub bardziej podobne do owczarkow i sciganie tych, ktore mialy prawidlowe budowy...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 08-01-2012, 18:14   #120
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Morandir View Post
Mianowicie, pomijajac zdjecia ewidentnych wad wrodzonych (czolo, czaszka, oczy) to zakladam (i to sprobuje sprawdzic), ze mozna zrobic taka prezentacje ze zdjec jednego psa; wlasnie w zaleznosci od swiatla, aparatu, umiejetnosci, tego jak sie pies ustawil lub zostal ustawiony, czy byl czujny, czy nie, czy byl akurat chory, jaka mial siersc o jakiej porze roku etc.
Zdjecia maja jedynie obrazowac dane wady. Zwykle daje sie takie, gdzie wady te sa doskonale widoczne...
Jesli chodzi o ocene danego PSA to ocenia sie nie FOTKI, a RZECZYWISTOSC. To, ze ktos przekatowanemu psu z mega opadajacym grzbietem zrobi fotke na wzniesieniu, gdzie grzbiet bedzie prosty nie oznacza, ze pies ten w cudowny sposob stanie sie psem z prostym grzbietem...

Dobrym przykladem sa tez oczy... Plaga sa fotki robione "pod slonce" jak i przerobki photoshopem... Moglabym pokazac suke (i to zyjaca w Polsce), ktora na fotkach ma sliczne super jasnozolte oczy, ktore w realu sa prawie czarne... To, ze hodowczyni potrafi uzywac programow do obrobki zdjec nie oznacza, ze suce zmieni sie genetyka... Nie bedzie idiota tez ten, kto powie, ze suka ma nieprawidlowy kolor oka... mimo, ze znajdzie sie pare osob, ktore beda chcialy to podwazyc prezentujac wlasnie te podrasowane zdjecia...

Quote:
Originally Posted by Morandir View Post
Jest rzecza oczywista, ze wzorzec rasy jest wykladnikiem rasowosci psa (ile psa jest w psie ). Jest rzecza rowniez oczywista, ze w praktyce ciezko jest znalezc psa, o ktorym mozna powiedziec "oto pies wzorcowy". Po pierwsze dlatego, ze moglby to zrobic ktos kto wzorzec ukladal, po drugie, ze (co nawet Ty pokazujesz) _INTERPRETACJI_ wzorca jest tyle ilu interpretujacych ludzi, a nawet wiecej gdy interpretuja go Polacy
Polacy interpretuja go czesto o wiele lepiej niz chocby Czesi... Mielismy juz popis sedziego z Czech na klubowce w Slowacji.... I pomijam juz ocenianie koloru oka w okularach przeciwslonecznych... Czlowiek ten napisal swietny komentarz do wzorca, ale sedziowal tak jakby ciepial na pomrocznosc jasna - totalnie wbrew temu co sam wypisywal... I nie jest to wyjatek - w chwili obecnej nie ma w Czechach ani jednego sedziego klubowego, ktory mialby pojecie o wzorcu... W kazdym razie zaden sie ta znajomoscia nie popisal w swoich sedziowaniach...
To samo jest z wiedza hodowcow- wiele polskich hodowli jest BARDZO ceniona nie tylko w Europie, ale i w krajach pochodzenia rasy, ale sa i takie, ktorych psa wytykane sa jako totalna pomylka jesli chodzi o odnosnik do wzorca...
W kazdym kraju sa spece i partacze. Polska nie jest ani lepsza, ani gorsza...

Jesli chodzi o sam wzorzec - jeszcze raz - MALO jest INTERPETACJI. Jesli dotrzesz do tekstow Hartla, Rosika mlodego i starego, Jedlicki (wczesnego) i tesktow Krotkovskiego to zobaczysz, ze sa one w zasadzie IDENTYCZNE...
TAM W ZASADZIE NIE MA ROZNIC...

Gadanie o interpretacjach i wlasnych typach wprowadzaja hodowcy, ktorzy hoduja psa bardzo odbiegajace od wzorca... A swoje partactwo (braki wiedzy czy to na temat wzorca, czy to na temat hodowli) ukrywaja pod "wlasna interprtacja wzorca"...

Jesli sie nie zgadzasz to powiedz mi prosze jakie sa mozliwe interpetacje tych wpisow:
"Długość przedramienia i nadgarstka stanowi 55% wysokości w kłębie."
"Długie, suche, dobrze umięśnione, ze środstopiem tworzy kąt około 130°."
Jak jest 55 to ma byc 55. Jak jest 130 to ma byc 130. Jak ktos hoduje psy krotkonogie z indeksem 50% to hoduje ZLE - bo taki indeks maja ONki.
Jak ktos hoduje psu i katem 90° zamiast 130° to ma nie "wlasna interpretacje", ale psy w typie uzytkowego ONa...
Koniec kropka...

Oczywiscie wzorzec zawiera BLEDY - jest pare rzeczy, ktore blednie zapisaly osoby przygotowujace (tlumaczace) wzorzec (ktore nie mialy pojecia o wilczakach), co chce sie obecnie odkrecic... Blednie zapisano proporcje:
"Długość ciała : Wysokość w kłębie = 10 : 9"
We wczesniejszych wersjach wzorca bylo, ze to wartosc MAKSYMALNA - o czym nie raz pisal Hartl. Bo ten zapis, ktory obecnie jest we wzorcu to zapis formatu owczarkow i stosuja sie do niego jedynie hodowcy psow owczarkowatych. Wilki i slowackie psa sa oczywiscie krotsze.

Zle zapisane jest osadzenie ogona:
"Wysoko osadzony" - tu tez ma byc poprawka do wzorca.

Dyskutuje sie tez o "nieufnosci", bo w wielu krajach slowo to dopuszcza strachliwy, wycofany charakter psa. A nie o to chodzilo tworcom rasy...

Ale i te bledy za wykazane w komentarzach zalozycieli tej rasy, tak aby nikt ich nie popelnial... A obowiazkiem hodowcy jest sie na tym znac...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org