Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-10-2012, 10:53   #21
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Ale DONy nadal nie chodzą w granicach 70 cm
Bo ja wiem? Tzn. przeciętnie pewnie nie. Nie chodzę co prawda po Muchowcu z miarką do mierzenia, ale widziałam tam już DONy - kolosy, co przywodzi mi na myśl skojarzenie z wilczakami; przeciętnie "nie chodzą" w granicach 70 cm, ale się zdarzają.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 11:01   #22
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Masz 'spaczone' wilczakami oko One zawsze wyglądają na duże, bo i futro i proporcje klatki do łap, stąd te słynne rottki i ONki ważące po 80 kg
Powiem tak: żaden ONek, dowolnie długowłosy i wielki nie dorasta do Cheya, widać to jak staną obok siebie. A Chey zdecydowanie nie ma 80 cm w kłębie
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 11:12   #23
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Ja bym jeszcze wziął pod lupę same informacje o tym, że wilki mają 80cm w kłębie. Te widziane w zoo (praskim, pilzeńskim), czy chociażby wilczyca, która gościła rok temu na spotkaniu w Późnej zdecydowanie nie różniły się wzrostem za bardzo od samych wilczaków średniego wzrostu. Chyba mało który z nich miał więcej niż 70cm, a informacje w sieci jakoby wilki miały nawet do 90cm tyczą się raczej wilków amerykańskich i w zdecydowanej większości jest to powielanie mitów "stary McCaine widział kiedyś basiora wysokiego na metr" Mało kto mierzy wilki z miarką, a to oczywiste, że te zabite, czy uśpione pokażą więcej na miarce, gdyż rozluźnione stawy i ścięgna dodadzą kilka ładnych centymetrów.

Fotka z ZOO w Pradze: Eligo, a za nim wilk


I Eligo na tej fotce miał trochę ponad rok.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey

Last edited by Huan; 24-10-2012 at 11:16. Reason: dodana fotka
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 11:35   #24
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Masz 'spaczone' wilczakami oko One zawsze wyglądają na duże, bo i futro i proporcje klatki do łap, stąd te słynne rottki i ONki ważące po 80 kg
Nie wykluczam tego, choć akurat ten DONek, którego mam na myśli, był od Łowcy (średniaka jak sądzę) sporo większy. Ale nie o to mi chodzi.
Myślę, że nie można podawać przykładów "niskości" ONów, czy ras (szwajcary) od nich pochodzących, jako dowodu na cokolwiek, podobnie jak twierdzić, że duży wzrost mają wilczaki po ONach. Może to głupie co powiem, ale wydaje mi się, że skoro ewolucja z ameby zrobiła człowieka, to parę krzyżowań i z dowolnej rasy można (chyba) wywieść zarówno miniaturki jak i kolosy.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 12:19   #25
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Kurcze, myślałam, że taka ciekawa dyskusja umilkła, bo mi nic subskrybcje nie krzyczaly, a to po prostu 'przeprowadzka' tematu

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Może to faktycznie tak działa, że chcąc uwypuklić jakąś cechę u psów, trzeba się liczyć z tym, że w "pakiecie" dostaje się również inne - niekoniecznie pożądane cechy i nie trzeba się doszukiwać przyczyn po stronie "dolewki" takiej czy innej "krwi"?
Niektóre geny są ze sobą po prostu sprzężone
Najlepiej widać to na przykładzie cech juwenilnych u psów - im bardziej szczenięcy wygląd ma pies, tym bardziej przyjaznego charakteru można się spodziewać. Na pewno większość z Was słyszała o eksperymencie odtworzenia procesu udomowienia na przykładzie lisów - bez żadnej selekcji za wygląd, a jedynie na przyjazny charakter, po kilku pokoleniach zaczęły rodzić się liski z oklapniętymi uszami, zwisającymi faflami itp.
Wydaje mi się, że wzrost też może nieść ze sobą takie "miśkowate" cechy... ale zaznaczam, że to tylko moje luźne spostrzeżenie. Jakby się zastanowić, to KAŻDA olbrzymia rasa ma właśnie te niepożądane u wilczaków cechy: otwarte kąciki, zwisające fafle, wielkie zwykle oklapłe uszy itp. Jedynie kudłatość się w tę teorię nie wpisuje, bo o ile bernardyn, kaukaz, czy anatolian może się mniejszą lub większą puchatością sierści pochwalić, to taki dog niemiecki już nie
Ale wracając do tematu - może ociężała budowa wyższych wilczaków nie bierze się stricte od owczarków, ale zwyczajnie od samego w sobie wzrostu? A że przy okazji takie wilczaki są bardziej owczarkowe to po prostu zbieg okoliczności?

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Może to głupie co powiem, ale wydaje mi się, że skoro ewolucja z ameby zrobiła człowieka, to parę krzyżowań i z dowolnej rasy można (chyba) wywieść zarówno miniaturki jak i kolosy.
Chyba nie takie głupie
Gdyby to nie działało w ten sposób, to york nie miałby prawa w ogóle zaistnieć
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 16:04   #26
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Quote:
Originally Posted by makota View Post
Ale wracając do tematu - może ociężała budowa wyższych wilczaków nie bierze się stricte od owczarków, ale zwyczajnie od samego w sobie wzrostu? A że przy okazji takie wilczaki są bardziej owczarkowe to po prostu zbieg okoliczności?
Chyba nie takie głupie
Liczę, że ktoś znajdzie masę wolnego czasu i przebije się przez bazę danych i da nam statystyki. Np.: namierzony wzrost (z bonitacji - w głowie mi się nie mieści "naciąganie" więc będę na to z premedytacją przymykać oko i zapominać o problemie) - prawidłowa budowa. Mam nadzieję, że odnajdzie się więcej psów o wielkości i budowie choćby Cheitana z Peronówki.
A potem się dojdzie, co dany delikwent miał w rodowodzie.

Niestety, "na oko" to se ne da. Dewi uchodzi za dużą sukę, ale namierzoną ma średnią - 61,5 i nijak się ma np. do Cayo.

W ogóle miotu C z Peronówki udowadnia, że można mieć wyrównany, wysoki i dobrze zbudowany miot.
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 16:10   #27
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

DONy sa duze, bo to sie dobrze sprzedaje (patrz pan wilczur jak niedzwiedz) i wynika to z jednostronnej selekcji na ta ceche. DONy po ONach nie sa wieksze od ich krotkowlosego rodzenstwa.
Wilczaki natomiast maja w sobie krew czeskich uzytkow, ktore nie maja wiele wspolnego z owczarkami ktore widzimy w parkach czy na wystawach. Te kilka ktore znam sa mniejsze od Sexy (samce!)
Ja mam na podworku gigantyczna dlugowlosa DDRke a miarka twierdzi ze ona ma 64 cm razem z grubym futrem
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 16:24   #28
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

A z ciekawosci ile ma Cheitan? Pytam bo nie wiem
__________________
Ja & Urciowaty
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 16:49   #29
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

A to jest dobre pytanie, w wątku o doskonałym tytule. Tego nie wie nikt, bo nigdy nie został zmierzony I nie zostanie
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 16:55   #30
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
A to jest dobre pytanie, w wątku o doskonałym tytule. Tego nie wie nikt, bo nigdy nie został zmierzony I nie zostanie
No i slusznie, przynajmniej nie bedzie gadania ze ma lub nie ma tyle ile namierzono. Pytalam sie bo byla mowa owczarek vs Cheitan i sie zastanawialam jak sie ma Chey do naszego owczarka Zuzia.
__________________
Ja & Urciowaty
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 17:01   #31
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

To ja trochę pobocznie, ale wydaje mi się, że średnia wzrostu i DONów i Szwajcarów jest wyższa niż klasycznych ONków (zaznaczam, spostrzeżenie to nie jest poparte dowodami )
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 17:05   #32
erendil
Junior Member
 
erendil's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ostrzeszów
Posts: 137
Default

A czy może mi ktoś przesłać linka do forum gdzie jest mowa o niskiej suce (czyli Vapuli) na wystawie w Opolu? Vapi swoje minimum ma także jestem spokojna o jej wzrost, a widziałam niższą, starszą od niej sukę, do której jakoś żaden sędzia się nie przyczepił. A to prawda,że Vapi umie ugiąć nóżki jak nie ma dnia i każdy kto ją zna wie jaka jest ogólnie śmieszy mnie to że zamiast trzymać się razem ludzie wymyślają sobie jakieś rzeczy aby się poróżnić i zbudować mur nie do przeskoczenia... ludzie albo trole
__________________
http://www.veritas-ad-wolf.pl/
erendil jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 17:28   #33
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
A to jest dobre pytanie, w wątku o doskonałym tytule. Tego nie wie nikt, bo nigdy nie został zmierzony I nie zostanie
Chei na oko ma tyle samo wzrostu co Bies, ktory tez nie zostal zmierzony (i nie bedzie, bo nie bedzie pukal i już, wiec po co )
anula jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 17:43   #34
erendil
Junior Member
 
erendil's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ostrzeszów
Posts: 137
Default

Ok już wiem gdzie można znaleźć ową wypowiedź ("żałuję, że nie powtórzyła się sytuacja z Opola gdzie sędzia widząc dorosłą sukę, która jest mniejsza od szczeniaka wyciągnął miarkę i chociażby za brak wzrostu obniżył jej ocenę") Vapula nie była wtedy dorosła Panie G. miała 16 msc i startowała w młodzieży.
__________________
http://www.veritas-ad-wolf.pl/
erendil jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 19:46   #35
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
A to jest dobre pytanie, w wątku o doskonałym tytule. Tego nie wie nikt, bo nigdy nie został zmierzony I nie zostanie
Bu, mnie też to od dawna ciekawi miałam nadzieję, że kiedyś posiądę tę wiedzę tajemną
Trochę mnie dziwi taka postawa szczerze mówiąc - jak nie chcesz, żeby ludzie wiedzieli ile ma cm, to po kiego wuja piszesz wszędzie, że jest taki wysoki?
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 19:57   #36
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Jeszcze wiele zdziwień przed Tobą, bardzo wiele......

a ponieważ znów masz jakieś problemy z czytaniem i rozumieniem tekstu to poproszę o zacytowanie "że jest taki wysoki". Najlpiej z 5 cytatów., bo przecież "wszędzie piszę".
Zaczynam czekanie....
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 24-10-2012 at 20:00.
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 20:15   #37
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Jeśli liczysz na to, że będę teraz biegać po wd i szukać Twoich cytatów to grubo się mylisz
Poza tym temat również nie odpowiedni, żeby tu Twoimi cytatami zarzucać.

Dziwi mnie po prostu takie "nie bo nie" - nie raz czytałam TWOJE słowa, że Cheitan jest wyjątkowo wysoki. Nie wiem, może już nie pamiętasz co pisałaś kilka lat temu? Ja wolfdoga naprawdę czytam nie od dziś

No, chyba że mam się zgłosić do odpowiedniej instytucji o wydanie mi żółtych papierów...
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 20:27   #38
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by makota View Post
Jeśli liczysz na to, że będę teraz biegać po wd i szukać Twoich cytatów to grubo się mylisz
Poza tym temat również nie odpowiedni, żeby tu Twoimi cytatami zarzucać.
Jeśli mi coś zarzucasz, a czynisz to wprost, to nie bądź gołosłowna i udowodnij. Ja mam pamięć dobrą i wiem co mówię i co piszę. Nie zaprzeczam i nigdy nie zaprzeczałam, że Chey jest wysoki, tak jak wysokich jest milion innych psów. Ale to nie ma nic wspólnego z Twoimi idiotycznymi zarzutami.
Bądź więc łaskawa albo poprzeć powyższe jakimś dowodem, albo nie produkować takich głupot. Chyba, że znów mamy "ojej, tak sobie żartowałam"...

Quote:
Nie wiem, może już nie pamiętasz co pisałaś kilka lat temu? Ja wolfdoga naprawdę czytam nie od dziś
Czas spędzony nad lekturą nie przekłada się, jak widać na rozumienie.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 20:27   #39
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

ile ja dobrze pamietam i jesli nie myle sie byl mierzony w Poznej nie oficialne i jest normalnym wilczakem na gornej linii nic wieciej to o cheo
a Biesa widzialam w Wawe- tez jakims tam gigantem nie pokazal sie widzialam wieksze tez normalny fajny pies
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 24-10-2012, 20:36   #40
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
ile ja dobrze pamietam i jesli nie myle sie byl mierzony w Poznej nie oficialne i jest normalnym wilczakem na gornej linii nic wieciej to o cheo
a Biesa widzialam w Wawe- tez jakims tam gigantem nie pokazal sie widzialam wieksze tez normalny fajny pies
Jestem najzwyczajniej w świecie ciekawa ile mniej więcej ma cm, bo dużo się mówi o tym, że taka świetna budowa przy tej wysokości rzadko się zdarza. Ale widzę, że to pilnie strzeżona wiedza tajemna, nie dla takich maluczkich jak ja
No trudno.
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org