Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 27-03-2010, 20:42   #21
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

psy žijú aj v "horších" podmienkach a na noc fakt nie je také zlé... nerobila by som si hlavu z toho...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 00:19   #22
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Quote:
Originally Posted by Bára View Post
Tak máme ještě poměrně hodně pohodlnou i estetickou variantu přestavět na kotec jeden menší domeček na zahradě u baráu. Bohužel rozměry by byly jen 2x3 metry a bouda nevím, buď by byla vně (zabojuji) nebo by byla uvnitř. Pes by tam byl jen na noc. Jaks e vám to pozdává? Není to už týrání?:-(
Souhlasím s předešlým příspěvem bouda 2x3 opravdu není špatné, pokud tam bude na dobu nutnou . noc + část přes den. Moje Holky (jako většina nebo aspoň co znám) stejnak dobu v kotci prospí a prostor 3x3 metry ani nevyužijí. Takže bych si s tím hlavu nelámala. Firma co vyrábí kotce na Jižní moravě dělá standartně tuto velikost s boudou vně i vevnitř. Takže bych se tím opravdu netrápila, kotec musí být hlavně bezpečný pro ni/něj.
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 10:07   #23
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

len k tej búda - neviem ako vaše psy, ale tie čo poznám vôbec búdu nevyužívajú. či je dážď alebo sneh alebo vietor, leží na streche búdy - je schválne rovná a pokrytá kobercom ako ležovisko, celý čas je tam. v búde neležal ani nespal ani raz, čo ho mám.
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 12:59   #24
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Jo to je pravda, naše mrně si radši i v tom chladu venku lehne na trávu/kámen. A pánička z toho pak šílí
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 14:02   #25
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Freika zas rada lezie do budy, aj v dobrom pocasi. Kedysi najma ked bola unavena, v poslednej dobe tam zalezie kedykolvek. Pritom nema problem vylihovat v mrazoch na terase na jednom matraci, takze tam nejde kvoli zime.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 14:09   #26
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Tu je znenie slovenskeho zakona:
Quote:
§ 4
Špecifické požiadavky na ochranu psov
(1) Pes musí mať možnosť vidieť a počuť, čo sa deje v jeho chovnom zariadení a v jeho okolitom prostredí a musí mať možnosť s ním komunikovať.
(2) Pre psa je potrebné vytvoriť možnosti na uspokojenie jeho požiadaviek na pohyb, pričom je potrebné vziať do úvahy jeho veľkosť a temperament.
(3) Ak je nevyhnutné držať psa na reťazi, musí mať dostatočne široký obojok s nastaviteľným obvodom, aby sa predchádzalo jeho zarezávaniu do kože. Ak je reťaz psa pripevnená pohyblivým spôsobom k vodiacemu lanku, musí mať pes možnosť pohybovať sa pozdĺž vodiaceho lanka v dĺžke najmenej 5 m a do strany najmenej 2 m v oboch smeroch. Ak je reťaz pripevnená iným spôsobom, musí mať dĺžku najmenej 2,5 m, musí byť vybavená dvoma otáčavými kolíkmi zabraňujúcimi skráteniu reťaze v dôsledku zauzlenia a musí byť upevnená a umiestnená tak, aby sa neomotala okolo akejkoľvek prekážky vo výbehovej ploche takto držaného psa. Pes držaný na reťazi musí mať denne umožnený voľný pohyb bez uviazania tak, aby boli dodržané požiadavky podľa odseku 2. Spôsob upevnenia reťaze umožní psovi ukryť sa v ľahko dostupnom prístrešku, ktorý mu dokáže zabezpečiť ochranu pred nepriazňou počasia, najmä pred dažďom, mrazom a priamym slnečným žiarením.
(4) Psy chované vo vonkajších kotercoch musia mať voľný prístup do uzatvorených priestorov komunikujúcich s kotercom alebo do vhodnej búdy umiestnenej v koterci alebo komunikujúcej s kotercom. Vonkajší koterec musí poskytovať psom ochranu pred nepriazňou počasia, najmä pred dažďom, mrazom a priamym slnečným žiarením, musí byť vhodne odvodnený a zabezpečený proti úniku psa. Najmenšia výška uzatvoreného koterca pre psa s hmotnosťou do 50 kg je 2 m a pre psa s hmotnosťou50 kg a viac je 2,5m. Voľná plocha vonkajšieho koterca pre psa závisí od veľkosti psa alebo psov a počtu psov chovaných v danom koterci a zodpovedá ploche uvedenej v prílohe č. 1. Voľnou plochou je ohraničená alebo dostupná plocha umožňujúca
voľný pohyb zvieraťa; do voľnej plochy sa nepočíta plocha búdy a plocha pod inými prekážkami pevne spojenými s podlahou alebo stenou koterca či pod inou
pevnou časťou koterca zasahujúcou do životného priestoru zvieraťa. Psy chované vo vonkajších kotercoch musiamať denne umožnený voľný pohyb mimo priestoru koterca tak, aby boli dodržané požiadavky podľa odseku
2.
(5) Psy chované vo vonkajších kotercoch v skupine musia tvoriť homogénnu skupinu, a to najmä z pohľadu temperamentu, veľkosti, znášanlivosti a potravinových nárokov.
(6) Suky v poslednej tretine gravidity, dojčiace suky, choré psy a šteňatámladšie ako šesť mesiacov na zabezpečenie svojej voľnosti pohybu, fyziologických a etologických potrieb a na rozvíjanie svojich daností
a fyziologických prejavov nesmú byť uväzované na dobu dlhšiu, ako je nevyhnutné na zabezpečenie ich pohody. Krátkodobé uväzovanie je povolené najmä na dobu kŕmenia, čistenia chovného priestoru, vyšetrovania a ošetrovania zvieraťa alebo z iného dôležitého dôvodu vedúceho k zabezpečeniu pohody zvieraťa.
Takze si niesom ista, ci domcek splna tieto poziadavky, kedze sa v nom nezije. To uz asi zavisi od inerpretacie. Kazdopadne 3*2 metre s budou alebo pricnou vovnutri pre vacsinu CVciek (vzhladom na hmotnostnu kategoriu) nepostacuje.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 17:00   #27
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Takže bez boudy uvnitř už by to šlo?

Jkaý je problém v tom, že se v domečku nežije? Byl by to jen kotec na noc, protože si naivně myslím, že tam klesne riziko otravy psa
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 17:23   #28
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Bára View Post
Takže bez boudy uvnitř už by to šlo?

Jkaý je problém v tom, že se v domečku nežije? Byl by to jen kotec na noc, protože si naivně myslím, že tam klesne riziko otravy psa
Pokud se obáváte otravy psa na vlastním pozemku, musela by jste každý den před vypuštěním psa pěčlivě prozkoumat celý pozemek, jestli v noci někdo nehodil návnadu přes plot. Každý čsv, i ten, který je naučený od cizích nebrat, si syrové maso ležící na zemi v nepřítomnosti majitele vezme. Nevěřím že jsou tak uvědomělí čsv, kteří to neudělají. Jedině že by neměli rádi maso
Já bych ho v domečku netrápila, oni mají rádi přehled. Když máte možnost, udělejte mu kotec.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 17:24   #29
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

... ještě pro upřesnění - udělají to i v přítomnosti nedostatečně rychlého majitele
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 17:25   #30
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Vy jste mě špatně pochopili....ono půjde o kotec. Přední stěna bude z pozinkovaných trubek. Zbylé tři budou zděné. Bude to zastřešeno. V podstatě přestavěná zděná kolna

To lustrování pozemku před vypuštěním psa mám právě v plánu...spíš nevím jak ve dne....člověk se jen otočí a už se něco stane...ale věčně toho psa zavřeného mít nechci
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 17:40   #31
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Bára View Post
Vy jste mě špatně pochopili....ono půjde o kotec. Přední stěna bude z pozinkovaných trubek. Zbylé tři budou zděné. Bude to zastřešeno. V podstatě přestavěná zděná kolna

To lustrování pozemku před vypuštěním psa mám právě v plánu...spíš nevím jak ve dne....člověk se jen otočí a už se něco stane...ale věčně toho psa zavřeného mít nechci
Moji psi ( 5 kousků ) běhají po zahradě volně většinu dne. Pozemek je tak nepřehledný, že se prohledat nedá a popravdě mě to ani nikdy nenapadlo ... V noci pouštím hlídat vždy dva a žádné negativní zkušenosti nemám. Možná žiju ve vesnici, kde žijí normální lidé.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 17:46   #32
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Prerobeny domcek tak, aby mal jednu stenu priehladnu, by mal byt v poriadku aj co sa zakona tyka.

S tym prezeranim pozemku - no, zelam vela stastia. Ja nie som niekedy schopna najst ani starsie hovienka (nastastie Freika je uvedomela a kaka na vychadzkach). Ak su ludia svine (sorry prasiatka, mam na mysli iny druh svin, vy ste mile), tak ten sposob ako otravit psa si najdu, bohuzial. Najlepsie je mat dobre vztahy s ludmi na okoli - to je casto problem, ale netreba si to zbytocne kazit, ak sa da, aby nikto nemal ten dovod. Ja mam to stastie ze Freika je komunikativna a priatelska a ludi z prilahleho panelaku ma omotanych okolo prsta (skor musim davat pozor aby mi ju neprikrmovali - ale zas ked im clovek vysvetli ze ma potom problem jej nastavit stravu tak, aby nehnackovala a nezapchovala, tak si povedat daju, klop klop).
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 19:06   #33
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Děkuji všem za rady :-)

Tak u nás je výhoda, že jsme vůči vnějšímu světu (sousedům můžeme věřit) otevření jen jednou stranou pozemku.

Čím se teda utěšuju, že už deset let máme za souseda neuvěřitelně uštěkané zvíře, štěká celý den - ano, prostě 12 hodin v kuse. A zatím žije
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 19:43   #34
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Já mám kotec 3x2m a absolutně pohoda Pes tam stejně prakticky jen odpočívá Kyž necháš čubu přes en vylítat nebo s ní budeš pracovat a večer jí dáš do kotce 3x2m žrádlo, bude to určitě stejný.
Ohledně otrávení psa bych to neviděl tak tragicky. Respektive je to věc se kterou moc nenaděláš. Kyž někdo bude chtít, dojde si stejně i tam, kde budeš mít psa zavřenýho. Tohle beztak udělá jen člověk, kterej je ochotnej jít přes mrtvoly.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 23:53   #35
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Já mám kotec 3x2m a absolutně pohoda Pes tam stejně prakticky jen odpočívá Kyž necháš čubu přes en vylítat nebo s ní budeš pracovat a večer jí dáš do kotce 3x2m žrádlo, bude to určitě stejný.
Suhlasim s tebou, ale je treba sa pozriet aj do zakona, nikdy nevies kedy sa na okoli najde nejaky dobrak a mas zarobene na pokutu aj prerabku koterca. Neviem ako je to v Cechach, na Slovensku zakon jednoznacne hovori o minimalnych rozmeroch kotca - pri jednom psovi je to 5 m^2 do 30kg a 6 m^2 do 50 kg, pri dvoch je to 6 a 8 m^2 a tak dalej. A ako bolo uvedene v citovanom paragrafe - budu aj pricnu ak je vnutri musis z plochy koterca odcitat. Moze to byt problem, ak je koterec uz hotovy oddavna, ale ked stavias novy radsej treba dat vacsi, najma ak mas kam, nech je klud.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 05-04-2010, 11:57   #36
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

mozno trosku OT, ale
Quote:
(1) Pes musí mať možnosť vidieť a počuť, čo sa deje v jeho chovnom zariadení a v jeho okolitom prostredí a musí mať možnosť s ním komunikovať.
tymto je prakticky zo zakona psovi umoznene brechat, nie? a ak sa niekto na to bude stazovat, tak sa da pouzit ten paragraf, ze zakon mu to priam prikazuje
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 05-04-2010, 14:33   #37
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Co znamená "brechat"?

Mně bylo akorát řečeno, že pes by měl mít výhled na dveře, vrata...kotec bude mít navíc u terasy, na který v létě prakticky bydlíme....což považuju za ideální. Za trápení bych považovala jen když kotec bude někde odstrčený v koutku zahrady, kam nikdo nechodí...
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 05-04-2010, 14:39   #38
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

štekanie = brechanie = hlasové prejavy a teda u čsv aj vytie, nakoľko to je tiež komunikácia
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 05-04-2010, 14:55   #39
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Už to chápu :-D Tak to je chytré, rovnou to hodím sousedům do schránekl
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 06-04-2010, 07:49   #40
Dušan
Junior Member
 
Dušan's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Veselí nad Moravou
Posts: 65
Default

Quote:
Originally Posted by youdabouda View Post
Dobrý den,

mám psa zavřeného v "kotci" resp. chlévě, jsou tam dvě okna jde tam denní světlo, podlahová plocha 9.98 m2. Pes tam má starý křeslo aby měl na čem chrnět, půl podlahy je beton a půl je na betoně dané prkna, pak tam má dvě misky, apod. Pes rád utíká a ač je tam venkovní výběh nejsou finance na jeho upravení aby oddolal a pes neutíkal, tak je stále zavřený denně se s ním chodí min. na 3 venčení, ale občas jedem s rodinou pryč tak tam je párkrát do roka sám kolem 24 - max. 30 hodin. Jelikož mi prokousal dvěře je jich spodek pobitý plechem. Pes špatně nese když jdeme bez něj do města nebo jedem na nákupy či do práce tak vije a dělá kravál jak se snaží mlátit do dvěří a okna aby se dostal k nám, nechce být sám, ale do hypermarketu nebo do práce si ho vemu težko. Dle mého názoru sice nežije ideálním životem spokojeného psa aby s námi (smečkou) spal v jedné posteli a sdílel domácnost (to by vypadalo kdyby se tam nechal samotnej), ale nemyslím si že by mu bylo nějaké velké zle. Sousedi s kterými máme né zrovna ideální vztahy to vydí jinak, vadí jim kravál když pes mlátí do vrat jakmile někam jedem bez něj a dokonce už sem tu měl Městkou polici sice kvůly silvestrovským rachejtlím, ale soused to vzal při jednom a tak mi MP začali kázat o týrání zvířat a že zavolají hygienu apod. Chtěl jsem se zeptat na váš názor jestli je pes týraný, tak bych ho hodl dal do lepších rukou nebo je to blbost. Když vidím standartní drátěné kotce co má pár lidí z ulice které mají 1/3 velikost oproti chlívu kde mám psa já a taky tam sou zavřený, nebo kotce v útulcích, či některých chovatelských stanicích. Doma psa mít nemůžu a peníze na vybudovaní bytelného venkovního výběhu před chlívem nemám.
Taky mám psa buď ve venkovním kotci, nebo pokud dělá kravál, zavřu ho do zahradního domku se dvěma okny. Je tam obehnaný zdmi, je zastřešený, nefučí mu tam, má tam vodu, krmivo, nějaké hračky, pařez a koberec na hryzání, celková plocha cca 8m2. Někdy je tam přes noc (když bývala opravdu zima a bylo to ještě štěně), teď je co nejvíc venku ve venkovním kotci cca 10-12 m2, ke kterému je ještě další možnost výběhu cca 15m2 (jen pokud jsme na dvoře - lehce by přeskočil ohradu). Chodíme na vycházky, psa se snažím maximálně vyběhat, utahat, nechat ho všechno očichat atd, pravidelně něco trénujeme, přivolání atd. ALE...i kdyby měl hektar plochy, celý les, stejně bude čučet u ohrazení a chtít jít za páníčkem. Nic jiného jej totiž nezajímá - dlouhodobě. Chce být co nejvíc se svým pánem/rodinou. proto si myslím, že ani tak nezáleží na ploše kotce, ale o délce času, o četnosti, kdy se mu věnujeme. jemu stačí ležet pod stolem na podloižce 1m2, ale u svého páníčka.
Nejlepší je ovšem pokusit se urovnat vztah se sousedem - to pomůže hodně. A pak brát si psa často k sobě - na vycházky, na dvorek, prostě být s ním. Taky mám souseda, nic se mu nelíbí, takoví lidi budou mít výhrady pořád. Ovšem mám na něj lets - vždycky, když jdeme se psem kolem něj, tak řeknu: Podívej, soused...toho si hleď, třeba ti někdy hodí kostičku...a soused změkne jak máslo...
Dušan jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org