Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-01-2010, 11:50   #1
youdabouda
Junior Member
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3
Default Velikost "kotce"

Dobrý den,

mám psa zavřeného v "kotci" resp. chlévě, jsou tam dvě okna jde tam denní světlo, podlahová plocha 9.98 m2. Pes tam má starý křeslo aby měl na čem chrnět, půl podlahy je beton a půl je na betoně dané prkna, pak tam má dvě misky, apod. Pes rád utíká a ač je tam venkovní výběh nejsou finance na jeho upravení aby oddolal a pes neutíkal, tak je stále zavřený denně se s ním chodí min. na 3 venčení, ale občas jedem s rodinou pryč tak tam je párkrát do roka sám kolem 24 - max. 30 hodin. Jelikož mi prokousal dvěře je jich spodek pobitý plechem. Pes špatně nese když jdeme bez něj do města nebo jedem na nákupy či do práce tak vije a dělá kravál jak se snaží mlátit do dvěří a okna aby se dostal k nám, nechce být sám, ale do hypermarketu nebo do práce si ho vemu težko. Dle mého názoru sice nežije ideálním životem spokojeného psa aby s námi (smečkou) spal v jedné posteli a sdílel domácnost (to by vypadalo kdyby se tam nechal samotnej), ale nemyslím si že by mu bylo nějaké velké zle. Sousedi s kterými máme né zrovna ideální vztahy to vydí jinak, vadí jim kravál když pes mlátí do vrat jakmile někam jedem bez něj a dokonce už sem tu měl Městkou polici sice kvůly silvestrovským rachejtlím, ale soused to vzal při jednom a tak mi MP začali kázat o týrání zvířat a že zavolají hygienu apod. Chtěl jsem se zeptat na váš názor jestli je pes týraný, tak bych ho hodl dal do lepších rukou nebo je to blbost. Když vidím standartní drátěné kotce co má pár lidí z ulice které mají 1/3 velikost oproti chlívu kde mám psa já a taky tam sou zavřený, nebo kotce v útulcích, či některých chovatelských stanicích. Doma psa mít nemůžu a peníze na vybudovaní bytelného venkovního výběhu před chlívem nemám.
youdabouda jest offline   Reply With Quote
Old 05-01-2010, 23:24   #2
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Jelikož se k tomu nikdo nemá, tak sem hodím aspoň tento odkaz, něco, co by tě zajímalo tam najdeš:
http://canecorsoklub.cz/chovatelsky_rad-1.htm
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 09:07   #3
youdabouda
Junior Member
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3
Default

Tak podle toho článku by neměl být problém, plochu má větší než uváděné 2 metry, osobně by mi přišlo cokoliv pod min. 6 metrů pro psa malý. Jediný co nesplňuji je teplota, psovi tam fakt netopim ani tam topení nejni tak 18 - 20 stupňů nehrozí, má chlupu a narozdíl od venkovního ustájení na něj neprší a nefouká v létě možná jo, okna se otvíraj. Podle mě mu nic nechybí, ale soused prudí a letos sem tu měl kvůly blbostem MP. Prej si dělali schválnosti před 20 -30 lety s mým dědou tak teď otravuje mě když sem se tam nastěhoval, eště má syna u republikový policie. Kdybych moch tak se odstěhuju na samotu do lesů abych to měl k nejbliřšímu sousedu min. 2 km a měl bych pokoj. Přišel sem sem z města a nečekal sem, že na vsi bude problém když mám psa apod. Doufám, že ho nenapadne mi ho třeba otrávit nebo tak něco, co mi povídal tak si s dědkem polejvali stromy žiravinama a podřezávali slepice, když utekli na sousedovo.
youdabouda jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 10:24   #4
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

No to Vám opravdu nezávidím:-(. To je moje noční můra.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 10:46   #5
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Nemyslim si že by o něj nebylo postaráno co se týká prostoru. Dakouš s náma žije v 45m2 2+kk, okna jsou jen na jednu stranu takže výhled taky nic moc a upřímně, pes je šelma která dokáže prospat 20 hodin z 24. Na druhou stranu 24-30 hodin samoty bez venčení (jestli jsem to pochopil správně), je zu moc. Já mám jednou v životě smutný rekord 22 hodin a do dneška je mi to líto i když Agyr to tehdy bral celkem v pohodě. Bylo to už v době kdy vycítil že budu dýl pryč a tak tolik nepil a nejedl a vydržel. Tehdy mne zdržela práce a už se to nebude opakovat.
Nevím jestli jsem Vás pochopil dobře, ale pes by s vámi rozhodně měl mít možnost sdílet domácnost po dobu kdy jste doma a klidně by s vámi mohl v domě i spát a ve stodole být jen když nejste doma. Na druhou stranu ... já jsem se v paneláku smířil s tim, že něco zničí než se zklidní a taky že jo, ale celkem nic zásadního a hlavně i kdyby jo, byl jsem připravenej se s tim smířit. Teď je celkem vpohodě, nechávám mu tam petky, semtam nějakou papírovou krabici, domácí oblečení a celkem zvládáme.

Zkuste mu do kotce ráno při odchodu dát něco co nosíte doma (a jste schopný se s tim rozloučit když to zničí). Já to tak dělám odmalička. Spí na gauči v obyváku a něco mu nechávám přímo na gauči a další věci jako triko, mikinu, tepláky dám na různá místa aby pro ně snadno dosáhl ale musel se trochu snažit (přinejmenším se zvednout a dojít si pro to). Večer je většina věcí roztahaná po bytě, všechno je chlupatý a mikinu na ven mi zničil protože byly v kapse piškoty :-), ale funguje to. Večer to všechno vyklepu a pokud to neni moc špinavý, vezmu si to zase na sebe abych obnovil pach. Možná sem prase, ale co bych pro něj neudělal :-).
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 11:28   #6
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
Spí na gauči v obyváku a něco mu nechávám přímo na gauči a další věci jako triko, mikinu, tepláky dám na různá místa aby pro ně snadno dosáhl ale musel se trochu snažit (přinejmenším se zvednout a dojít si pro to). Večer je většina věcí roztahaná po bytě, všechno je chlupatý a mikinu na ven mi zničil protože byly v kapse piškoty :-), ale funguje to. Večer to všechno vyklepu a pokud to neni moc špinavý, vezmu si to zase na sebe abych obnovil pach. Možná sem prase, ale co bych pro něj neudělal :-).
...Sofa to z 90% rozcupuje Dělat to jako ty, tak už nemám co na sebe. Chlupy a spol. mi taky nevadí..i když si ze mě dělaj srandu v práci a doma. No, ale snad už se jí to v té makovici konečně srovná a bude vše ok.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 12:25   #7
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Možná to bude znít trochu hnusně, ale ten kotec bude asi nevyhnutelné řešení. Už jen kvůli tomu, že pes zavřený ve chlévě působí jako týraný jak pro MP, tak i jiné lidi. Prostoru tam může mít kolik chce, ale vlčáka rozhodně víc potěší když může být s tebou i mimo venčení. Evidentně není na chlév dobře zvyklý. Můj pes má kotec spojený se žrádlem a odpočinkem, takže je to bez problému. Ale i tak bych ho tam rozhodně nenechal 24-30 hodin. Je to o prioritách a akce, kam se psem nemůžu jsem vypustil nebo ho nechám někomu hlídat. Sousedi mohou být problémem, to je fakt, ale taky by možná stálo za to zkusit s nimi vyjít a pokud to nejde, tak jim chytře jejich úsilí vracet.
Pokud je ale problémem kotce cena, tak v případě toho, že to bude nevyhnutelné, tak mi to přijde podobné jako třeba s operací. Když nejsou peníze stranou, je potřeba je sehnat. Já ho sháněl poměrně narychlo a sehnal jsem za 8000 a určitě by se dal i levněji.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 13:06   #8
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Mne to pride ako kombinacia nevyhod kotca aj bytu pre toho psa. Nevyhoda kotca ze je vacsinou sam na obmedzenom priestore, a nevyhoda bytu ze nema vyhlady a pachy tak ako by ich mal vonku. Mne sa nezda ze by tym pes nejak vyrazne trpel, randal by robil, aj keby tam mal mramorovu vanu a v miske cisty Perrier, ale pre bezneho cloveka co na pocity psa hladi len cez psychiku cloveka to moze posobit dojmom tyrania... Takze na tvojom mieste by som sa snazila to nejak vymysliet s tym kotercom... Druha vec je ze ak su zle vztahy so susedmi tak to sa tazko nejak vyriesi a vzdy sa nejaky dovod na spor najde...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 13:29   #9
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Možná to bude znít trochu hnusně, ale ten kotec bude asi nevyhnutelné řešení. Už jen kvůli tomu, že pes zavřený ve chlévě působí jako týraný jak pro MP, tak i jiné lidi.
..Policie by se měla řídit příslušnými zákony a předpisy a max. by to mohla poslat dál - na veterinární správu nebo tak. A ta by se opět měla řídit předpisy a zákony. Takže jak působí na policii - toho bych se tak nebála (samozřejmě, pokud je pes ok) Obecně mi přijde přístup k těmto záležitostem často dost laxní ze strany úřadů apod., které mají nahlášené záležitosti řešit.
Co jak působí na lidi..to je blbé. Lidi mají zažité různé věci a to jim pak člověk danou věc nevysvětlí ani kdyby se postavil na hlavu
Osobně mám asi až nepřiměřené strachy při představě, že bych měla psa venku na zahradě, že mi ho někdo otráví apod. Jasně, pes bývá asi většinou v kotci, když není majitel doma, ale jestliže pán psal, že na zahradě není kvůli nedostatku financí na řádné oplocení..tím spíš bych se toho kvůli sousedovi bála... Ale jak píšu, asi jsou tyhle moje obavy (obecně) přehnané.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 15:22   #10
youdabouda
Junior Member
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3
Default

Když bude v kotci, tak bude leda v menším a místo zdí bude mít mříže to mi příde ten chlív lepší, popř by se možná dalo místo plných dvěř dát starý díl drátěného plotu, že by líp viděl ven, ale aby ten plot šel nějak přikurtovat a nerozbil ho až kolem přejde kocour. Když tady v tej prdeli bude práce tak budu moc šetřit a pak udělat podezdívky a dát dvoumetrový kari sítě a mít u toho chlíva výběh cca 30 m2. teď tam výběh je ale ten sotva udržel slepice, pes by tam nebyl ani pár vteřin než by utek.
youdabouda jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 16:33   #11
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Psovi a čévéčku zvlášť je principiálně jedno kde je. Pro něj je mnohem důležitější, zda je se svou smečkou. Takže i luxusní kotec s výběhem kde tráví čas převážně sám je pro něj horší, než jedna malá místnost, kde ovšem je se svým pánem, popř. jeho rodinou.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 16:58   #12
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
..Policie by se měla řídit příslušnými zákony a předpisy a max. by to mohla poslat dál - na veterinární správu nebo tak. A ta by se opět měla řídit předpisy a zákony. Takže jak působí na policii - toho bych se tak nebála (samozřejmě, pokud je pes ok) Obecně mi přijde přístup k těmto záležitostem často dost laxní ze strany úřadů apod., které mají nahlášené záležitosti řešit.
Co jak působí na lidi..to je blbé. Lidi mají zažité různé věci a to jim pak člověk danou věc nevysvětlí ani kdyby se postavil na hlavu
Osobně mám asi až nepřiměřené strachy při představě, že bych měla psa venku na zahradě, že mi ho někdo otráví apod. Jasně, pes bývá asi většinou v kotci, když není majitel doma, ale jestliže pán psal, že na zahradě není kvůli nedostatku financí na řádné oplocení..tím spíš bych se toho kvůli sousedovi bála... Ale jak píšu, asi jsou tyhle moje obavy (obecně) přehnané.
Jasně, ale málokdo stojí o to být u městské policie za toho, kdo má v chlívě psa místo prasete a ten tam vyvádí... to samé platí i o ostatních lidech. Na sousedských vztazích to rozhodně nepřidá a u nás na vesnici se podobné informace šíří rychlostí blesku. A o tahanice s veterinární správou by stál taky asi málokdo.
Ten strach mám samozřejmě taky, po tom, co člověk slyší a co si přečte tady třeba od Lakotky, tak ta možnost je celkem reálná. I já přestože mám kotec na straně dost daleko od obou sousedů (a ještě navíc oboji mají toho psa rádi) jsem uvažoval o webkameře namířené na kotec, ale to bylo taky odloženo na dobu až budou finance. Jestli pes vyvádí a sousedy to ruší (nebo aspoň jim to slouží jako záminka), je to ještě horší.

Jinak obyčejné pletivo bych neriskoval, když už tak dveře z kari sítě, ale otázka je, jestli by to stačilo. Srovnávat kotec s chlívem je asi jako srovnávat byt a barák s velkou zahradou. Ani tam nebude pes šťastnej, když nebude mít dostatek zaměstnání. Nevím, jak máš starého psa, ale ten můj přijde do kotce, nažere se a padne na hubu. Zkuste ho víc zapřáhnout a víc brát mezi sebe. Taky by mohlo trochu pomoct nechat ho dělat bordel, ale dojít pro něj až toho nechá.
Jestli ani tohle nepomůže, tak vidím jako jediné řešení ten kotec. A ani ten nezaručí, že se vyhneš problémům.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 17:03   #13
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

youdaboudo a nechtěl bys nám třeba osvětlit, co vůbec máš za psa ? Čévéčko ? A po jakých rodičích ?
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 18:14   #14
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Jasně, ale málokdo stojí o to být u městské policie za toho, kdo má v chlívě psa místo prasete a ten tam vyvádí... to samé platí i o ostatních lidech. Na sousedských vztazích to rozhodně nepřidá a u nás na vesnici se podobné informace šíří rychlostí blesku. A o tahanice s veterinární správou by stál taky asi málokdo.
Jestli pes vyvádí a sousedy to ruší (nebo aspoň jim to slouží jako záminka), je to ještě horší.
...já už tohle taky tak trochu znám, takže si to umím představit a je mi jasné, že rozhovory s veterinou či policií kvůli takovým záležitostem nebudou příjemné. Ale pokud splňuješ zákony, mělo by to bý (teoreticky) i po takové konfrontaci v pořádku a naopak máš v ruce důkaz, že o zvíře se staráš dobře. Spíš tak to bylo myšleno.
Jestliže na mě pošlou sousedi policii, že pes mi doma řve a bude po 22h, tak tě tak akorát napomenou za rušení nočního klidu, zkontrolují zda za zvíře platíš a tím to hasne. Pokud by se totéž dělo přes den..je to zcela bezpředmětné..si myslím. Spíš tak nějak jsem to myslela.
Kdo chce psa bít, vždycky si hůl najde...jestli má pán takový problém se sousedem, tak by se dalo čekat, že problémy budou, jen jiné, i poté, co vyřeší psa..
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 07-01-2010, 16:55   #15
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

ak dovolite moj nazor - nerozumiem, v com bude koterec 3x2 (alebo aj vacsi) lepsi ako ten "chliev"?
pokial rozumiem, je to murovana stavba, chranena proti vetru z 3 ci skoro zo 4 stran
dalej, moze sa stat, ze pes ostane sam cely den, opat vidim vyhodu v tom, ze je niekde vnutri, pocasie moze byt vselijake
dalej, aj pes, ktory je v koterci 5 hodin, moze tam vykonavat potrebu, opat nevidim problem, ked sa to tam pravidelne cisti
dalej, ten priestor ma zrejme s chlievom spolocny uz len nazov, takze ak je upraveny, vycisteny, mohla by z toho byt snad aj garaz, a na psov v garazach som nepocula staznosti
a samozrejme nevidim ani extra rozdiel medzi touto "garazou" a izbou, kde by bol pes zavrety tiez niekolko hodin (nie kazdy si necha pravidelne likvidovat cely dom)

vyjadrujem sa len k tomu, kde je pes, ked nikto nie je doma - ak budem mat niekedy dom, tak moje psy nebudu behat volne po zahrade, ak nie som doma (tiez mam paranoju co ta tyka otrav napriklad), a ak bude mat dom garaz alebo podobnu murovanu pristavbu, tak z toho spravim "koterec" pre psy a nech ma skusi niekto otravovat s tyranim zvierat
maximalne co by som upravila, ze predna stena by bola mrezovana alebo pletivova alebo nieco podobne, aby mal pes vyhlad von, v krajnom pripade aj buda by mohla byt vnutri, kedze vacsina psov sa rado niekam schova
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 26-03-2010, 14:46   #16
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Ahoj,

nenašla jsem tu doporučení, tak se ptám přímo - jakou velikost kotce doporučujete pro dospělou fenu ČV? Uvažujeme o zakoupení/postavení 4x2m. Není to málo? Fenu chci určitě zavírat na noc...přes den výjimečně.

S tím souvisí také moje prosba o radu, jak nejlépe zamezit nebezpečí otrávení psa. Na noc je zavřená a ráno vždy prohlédnu zahradu. Ale co když někdo něco hodí do zahrady přes den? Nechce se mi ji mít pořád zavřenou a je jasné, že občas z té zahrady taky odcházím (byť třeba jen na deset minut pro pití)...
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 26-03-2010, 15:37   #17
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

4*2 úplne stačí, ak je to len na noc a výnimočne... čo sa týka otrávenia, striktne učiť odmietať žrádlo od cudzích... i keď neviem, ono to asi nikdy nie je 100%, keď niekto hodí kus mäsa s otravou do záhrady... máloktorý pes odolá... možnosťou je rozdelenie dvora a vytvorenie výbehu, kam sa nikto nedostane a ani tam nič neprehodí.
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 26-03-2010, 18:49   #18
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Děkuju za odpověď. Kotec bych ani neměla potřebu stavět, pes má "pro sebe" celou zahradu. Bojím se prostě toho otrávení, takže aspoň na noc ji chci zavírat. Zatím ji zavírám dovnitř, ale chtěla bych ji přesunout zcela ven.

O menším výběhu jsme taky uvažovali, ale nevíme, z čeho ho udělat. Bojím se, že do oplocení ze dřeva by hryzala a měla hubu plnou třísek. Pletivo v životě nechci (zuby) a udělat výběh z pozinkovaných trubek, tak na to nejsem milionář

Jinak to odnaučení žrádla od cizích vůbec nevidím nadějně. Ona je žravá, když jí řeknu fuj, tak se klidí, ale nedovedu si představit, že by kdy sama od sebe i osamotě něco nesežrala...žere mi jen tak z ruky i alavis nebo jiný tabletky
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 08:01   #19
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

ohledne kotce nepomuzu,mam bytaka,ale co se tyka pripadne otravy,tak me by vyhovovalo,kdyby pes sam nejak poznal,kdo je a kdo neni kamos a jak to s nim mysli. Domnivam se,ze toho jsou schopni,ze ten sesty smysl maji....ale jak na to?arwen by si teda taky od kazdyho vsechno vzala. jednou,to jsme chvili bydleli na kamaradcine chate ve Vranem a ona,kdyz jsem sla do prace dost brecela,tak tam jednou kdosi hodil pres plot nejake testoviny buhviscim,protoze si prej myslel,ze ma hlad {to se nejak dozvedela ta kamaradka}.ja myslela,ze me omejou,to bylo zrovna kdy romane hajasove otravili oba psy,Usana s Amim,takze jsem mela fakt strach a rikala si,ze kdyz psa u baraku,pokud nekdy bude,tak pres den bude holt zavrena vevnitr,zabezpecit pozemek je imho technicky dost narocne a nejiste...ale rikam si,ze takovych svini,kteri by chteli otravit jen tak psa snad moc neni.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 20:02   #20
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Tak máme ještě poměrně hodně pohodlnou i estetickou variantu přestavět na kotec jeden menší domeček na zahradě u baráu. Bohužel rozměry by byly jen 2x3 metry a bouda nevím, buď by byla vně (zabojuji) nebo by byla uvnitř. Pes by tam byl jen na noc. Jaks e vám to pozdává? Není to už týrání?:-(
Bára jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org