Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Różne

Różne O wszystkim co jest związane z CzW

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-01-2009, 23:20   #1
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Post Robisz blad w nazwie rasy - nie kupuj wilczaka!

Jedyne co mi się nie podoba to 'żeby było łatwiej'. Złośliwie można powiedzieć że jak ktoś nie chce zadać sobie trudu poprawnego nazywania rasy psa, to zada sobie trud pracy z nim?

Powiecie - pierdoły. Ale właśnie w takich szczegółach jest ukryta prawda :-)
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 00:24   #2
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
Złośliwie można powiedzieć że jak ktoś nie chce zadać sobie trudu poprawnego nazywania rasy psa, to zada sobie trud pracy z nim?
Problemy maja nie wilczakowcy, ale osoby z rasa nie zwiazane... Wiec ten argument upada...

Z drugiej strony samo napisanie "Ceskoslovensky vlcak" zamiast "československý vlčák" podpada pod "niepoprawne nazywanie rasy psa"... A mimo, ze kazdy z nas popelnil taki blad na forum nie raz, nie widze, aby istnialo jakiekolwiek powiazanie miedzy tym, a wychowaniem wilczaka danej osoby...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 07:02   #3
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Quote:
Z drugiej strony samo napisanie "Ceskoslovensky vlcak" zamiast "československý vlčák" podpada pod "niepoprawne nazywanie rasy psa"...
A masz na klawiaturze odpowiednie znaczki? Nie wydaje mi się. Po za tym wg netykiety nie jest bledem pisanie bez ogonkow, obojetnie w jakim jezyku. Tutaj juz wchodzimy na przeciecie sie dwoch roznych spraw - oprocz poprawnosci nazwy takze pisania w necie, gdzie jak napisalem zawsze bylo dopuszczalne pisanie bez ogonkow.

Aha, no i najwazniejsze: wg dokumentu tu podawanego, systematyki ras wg FCI, polska nazwa to właśnie
Quote:
3. Czekoslovakia (Slovakia) - Słowacja
Ceskoslovensky Vlcak (Czeslovakian Wolfdog)
Tak wiec pudlo, Margo.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']

Last edited by btd; 23-01-2009 at 07:37.
btd jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 09:08   #4
igienator
The Grim Reaper
 
igienator's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Łódź
Posts: 316
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
A masz na klawiaturze odpowiednie znaczki?
Nie to, żebym się wtrącał, ale jak można uzyskać rózne µ ¶ · czy inne ţ to i czeskie też się uzyska, tylko0 zgubiłem gdzieś tabelkę kodów ascii
__________________
igienator jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 09:26   #5
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Quote:
Nie to, żebym się wtrącał, ale jak można uzyskać rózne µ ¶ · czy inne ţ to i czeskie też się uzyska, tylko0 zgubiłem gdzieś tabelkę kodów ascii
Tak, racja. Ale jak napisałem niżej, oficjalną polską nazwą rasy jest 'Ceskoslovensky Vlcak' więc sprawa znaków diakrytycznych traci na znaczeniu - w polskiej nazwie ich nie ma.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 11:18   #6
Sariel
Junior Member
 
Join Date: Oct 2005
Location: bbbb
Posts: 192
Default

ZŁOŚLIWY KRASNOLUD-powinno być chyba taką czcionką pisane by nikt nie miał wątpliwości co do rasy

Tyle energii na coś takiego, jakiś ciekawy temat o sach byście napisali bo to jaka jest pisownia rasy nie wpłynie na jakość ich życia i mają to zapewne głęboko pod ogonami
__________________
edor-stary druch
Sariel jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 12:10   #7
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
Aha, no i najwazniejsze: wg dokumentu tu podawanego, systematyki ras wg FCI, polska nazwa to właśnie
Quote:
3. Czekoslovakia (Slovakia) - Słowacja
Ceskoslovensky Vlcak (Czeslovakian Wolfdog)
Tak wiec pudlo, Margo.
btd, nie zrozumiales mnie... To nie pudlo, ale kolejny argument - nazwa, ktora podajesz nie jest nazwa POPRAWNA. To nie jest CZESKA nazwa rasy. A jesli ja przeczytasz tak jak zostalo to napisane i zatwierdzone przez FCI, przeczytasz ja niepoprawnie i znieksztalcisz oryginal...
I broniac takiego zapisu, bronisz swojego prawa do niepoprawnego pisania i wymawiania nazwy rasy, co stawia Ciebie wsrod tych, ktorych przed chwila atakowales...

OK, dla mnie tez EOT: Najzwyczajniej zartuje, bo nie wystepuje zaden zwiazek miedzy tym jak wymawia sie nazwe rasy i czy popelnia sie przy tym blad, a tym jakie ma sie podejscie do psow z naciskiem na wilczaki...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 12:45   #8
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

btd napisał: "Jak można napisać że oficjalne nazewnictwo FCI nie jest ważne? Równie dobrze można powiedzieć że oficjalny, zatwierdzony przez FCI wzorzec rasy nie jest ważny.
Wbijcie sobie do głowy raz a porządnie - jeśli masz psa rasowego, to FCI a potem ZK jest alfą i omegą."

Jasne tu się z Tobą zgadzam w 100% (może też dostanę browarka - żart)

Jednakże uważam, tak jak wielu z Was, że powinien być wilczak. Nie będę argumentowała, bo słuszne słowa już tu padły, a ja się pod nimi mogę także podpisać. Czechosłowacki Wilczak - tak powinno być w polskim nazewnictwie ogólnoprzyjęte, ale tylko jako tłumaczenie nazwy rasy przynależnej do FCI.
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 19:18   #9
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Quote:
To nie pudlo, ale kolejny argument - nazwa, ktora podajesz nie jest nazwa POPRAWNA. To nie jest CZESKA nazwa rasy. A jesli ja przeczytasz tak jak zostalo to napisane i zatwierdzone przez FCI, przeczytasz ja niepoprawnie i znieksztalcisz oryginal...
I broniac takiego zapisu, bronisz swojego prawa do niepoprawnego pisania i wymawiania nazwy rasy, co stawia Ciebie wsrod tych, ktorych przed chwila atakowales...
Tak, to nie jest czeska nazwa, tylko jak jest napisane w nagłówku dokumentu:
Systematyka ras wg FCI
z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras


Czyli w Polsce poprawne nazywanie jest takie jak w tym dokumencie. 'Macierzysta' nazwa to československý vlčák a polska to ceskoslovensky vlcak. Chociażbyś stanęła na głowie, jest oficjalnie napisane i tyle. Jasne, można dalej się upierać że wszyscy inni nie mają racji, FCI, ZK nie wiedzą co zatwierdzają, ale dla mnie to już jest ośmieszanie się.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 19:34   #10
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
Jasne, można dalej się upierać że wszyscy inni nie mają racji, FCI, ZK nie wiedzą co zatwierdzają, ale dla mnie to już jest ośmieszanie się.
Jezeli chcesz wiedziec co jest poprawne, czy racje maja Czesi z pisownia czy tez FCI i ZKwP to zapraszam na czeska wersje - mozna smialo zapytac....
Dla mnie ten temat jest bez sensu... tak samo jak twoje stwierdzenie...
EOT
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 19:48   #11
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Ty dalej nie rozumiesz?

Ceskoslovensky Vlcak to polska nazwa. Tak wynika z dokumentu. Nie oryginalna, z kraju pochodzenia, tylko polska. Tak figuruje przeciez w papierach i pod taka sie zglasza na wystawy itd. Jak załatwicie że polską nazwą będzie Czechosłowacki Wilczak (bądź na odwrót, zależy jak będzie poprawnie) to wtedy ta będzie poprawną polską nazwą a nie Ceskoslovensky Vlcak.

I nie ważne są tu błędy ortograficzne, ktoś może mieć nazwisko Róra, i mimo że ma w nazwisku błąd ortograficzny, to tak ma na nazwisko. I tak samo jest tutaj.

Bezsensowne to jest próbowanie zamykania tematu EOTem.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 20:04   #12
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Skończyły się argumenty że teraz wydzieliłaś osobny wątek z tytułem z tyłka wyjętym, żeby tylko jakoś dogryźć? Wysil się bardziej :-/
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 20:12   #13
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Skoro sadzisz, ze powinnismy kontynuowac....

Quote:
Originally Posted by btd View Post
Ty dalej nie rozumiesz?
Nie, Ty nie rozumiesz.... Mam w domu dokumenty jakie otrzymalo FCI, gdy Slowacja pracowala nad uznaniem rasy. Nazwa rasy zostala tam napisana po slowacku. Ostatecznie uznano, ze FCI zarejestruje CZESKA nazwe rasy jako oryginalna - a ta brzmi "československý vlčák".
To, ze akurat pani sekretarka w biurze FCI nie pofatygowala sie, aby nazwe zapisac prawidlowo, a potem pani sekretarka z ZKwP ten blad powielila nie oznacza, ze nagle nazwa oryginalna zmieniona zostala w FCI na "ceskoslovensky vlcak", ale tylko to, ze ktos popelnil blad (wlasnie z powodu o jakim pisalam - ze warto przetlumaczyc nazwe na polski, bo oryginalna jest za trudna i ciagle ktos pisze ja niepoprawnie). Jesli Polska uznala, ze bedzie uzywac wersji oryginalnej to powinna byc to nazwa czeska... A tak.... dopisz ZKwP do listy ludzi, ktorzy nie potrafia poprawnie zapisac nazwy rasy....

Jesli masz jakies watpliwosci polecam lekture wzorca rasy ze strony Czeskiego Zwiazku Kynologicznego w takiej wersji w jakiej zostal uznany przez FCI:
http://www.cmku.cz/soubory/plemena/332.doc
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 20:32   #14
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Post Robisz blad w nazwie rasy - nie kupuj wilczaka!

A propos tego co pisała Margo, co prawda przyzwyczajano nas przez lata, że jak na płocie napisane jest "dupa" to na pewno tam będzie gładko ale ja bym nie klękała przed wszystkimi dokumentami bo one też są wytworem człowieka a ten bywa ułomny.
Jesli FCI, przy rejestracji rasy postanowiło czy uznało, że nazwa rasy pozostanie czeska to nazwa ta ma bezwględny obowiązek istnieć ze wszystkimi znakami. Inaczej mamy dwa, nic nieznaczące słowa.I szczerze mówiąc zarówno Czesi jak i Słowacy powinni sprawę wyjaśnić w FCI bo to co widnieje na oficjalnej stronie FCI nie wygląda na nic : Ceskoslovenský Vlcak . Oczywiście mozna usprawiedliwiać urzędników, że nie mają "obcych znaków diakrytycznych" ale w nazwach francuskich czy niemieckich jakoś wszystkie konieczne widnieją. Wstawili sobie jeden "akcent" na końcu, dość fanaberyjnie raczej... Czyli pierwsze niechlujstwo i pierwszy błąd. Polski ZKwp poszedł już dalej bo radośnie pominął ów znaczek i stworzył dalej nic nieznaczącą nazwę: Ceskoslovensky Vlcak
Taka mała lawina błędów jak w głuchym telefonie
Trudno więc uznać, na jakiejkolwiek zasadzie, prawidłowość tej nazwy bo skoro ZKwP jest organem podległym FCI to albo uznajemy to, co podaje FCI albo mamy dowolność bo jak widać i tak nikt o to nie dba.
Żeby było jeszcze trudniej to ZKwP obowiązuje Ustawa o języku polskim i taki zapis: "3. Posługiwanie się w obrocie prawnym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyłącznie obcojęzycznymi określeniami, z wyjątkiem nazw własnych, jest zakazane."
Skoro ani Ceskoslovenský Vlcak ani Ceskoslovensky Vlcak nie są nazwami własnymi (a nie są bo w tym zapisie nic nie znaczą, w zadnym języku) to ZKwP powinno (ma obowiązek) wpisać nazwę rasy po polsku.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 21:42   #15
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

No i w końcu !!
Margo, nie mogłaś tego napisać zaraz na początku tematu 'Wilczak czy Wilczur'?

Fajnie jest pogadać, ale zaoszczędziłoby to jednak trochę zbędnej gadaniny. A tak to jakbyś niechętnie dzieliła się jakąś zastrzeżoną dla wybranych wiedzą tajemną.

I teraz tak, napiszę, faktycznie i FCI i ZKwP nie potrafili napisać poprawnie nazwy.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 22:23   #16
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
btd napisał: "Jak można napisać że oficjalne nazewnictwo FCI nie jest ważne? Równie dobrze można powiedzieć że oficjalny, zatwierdzony przez FCI wzorzec rasy nie jest ważny.
Wbijcie sobie do głowy raz a porządnie - jeśli masz psa rasowego, to FCI a potem ZK jest alfą i omegą."

Jasne tu się z Tobą zgadzam w 100% (może też dostanę browarka - żart)
Ja niestety nie bo dla mnie oficjalne nazewnictwo FCi nie jest ważne.
Tak jak usiłuje to powiedzieć od samego początku.
Jednak moze się okazac, ze btd bedzie stawiał piwo z innego powodu.

Quote:
Originally Posted by btd
Fajnie jest pogadać, ale zaoszczędziłoby to jednak trochę zbędnej gadaniny. A tak to jakbyś niechętnie dzieliła się jakąś zastrzeżoną dla wybranych wiedzą tajemną.
Nie jest to wiedza tajemna ale czasem zamiast kogoś obrażać czy robić z siebie najmądrzejszego wystarczy poczytać.

Quote:
Originally Posted by btd
I teraz tak, napiszę, faktycznie i FCI i ZKwP nie potrafili napisać poprawnie nazwy.
Czyżby ktoś zmieniał zdanie.

Ciekawe czy inne Alfy w tym stadzie zrobią to samo. ?
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 23:07   #17
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Quote:
Czyżby ktoś zmieniał zdanie.

Ciekawe czy inne Alfy w tym stadzie zrobią to samo. ?
Po uzupełnieniu wiedzy potrafię przyznać się do błędu. Polecam, nic nie boli.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 29-01-2009, 12:07   #18
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
Aha, no i najwazniejsze: wg dokumentu tu podawanego, systematyki ras wg FCI, polska nazwa to właśnie

3. Czekoslovakia (Slovakia) - Słowacja
Ceskoslovensky Vlcak (Czeslovakian Wolfdog)


Tak wiec pudlo, Margo.
Wlasnie wpadlo mi to w oko... Zerknij na angielska nazwe... Poprawna, zarejestrowana w FCI brzmi CzeCHOslovakian Wolfdog...
Blad jest zarowno w oficjalnym regulaminie "Systematyka ras wg FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras" jak i w tlumaczeniu wzorca figurujacym na stronie ZKwP... Tak wiec zadna z OFICJALNYCH nazw wymaganych u nas przez ZKwP nie jest poprawna...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org