Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Różne

Różne O wszystkim co jest związane z CzW

View Poll Results: Wilczak czy Wilczur ???
Wolisz nazwe Wilczak 35 100.00%
Wolisz nazwe Wilczur 0 0%
Voters: 35. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-01-2009, 07:58   #21
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Głosowałam za Wilczakiem Jednak uważam że w pisowni powinno zostać Ceskoslovensky Vlcak nazwa twórców rasy dla ich upamiętnienia i szacunku Wymawiać można sobie jak kto chce choć bardzo mi sięNie podoba Wilczur bo to określenie kundla przypominającego w typie daną rasę czyli ON . Ja wszędzie piszę spolszczoną wersję ale teraz tak się zastanowiłam i chyba to zmienię Bardzo dużo zapożyczamy słów anglojęzycznych piszemy je w orginalnej wersji ( sklepy ) a wymawiamy po swojemu czemu tak nie miało by być teraz
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 08:47   #22
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Głosowałam za Wilczakiem - i podoba mi sie to co napisała Aneta - powinna zostac nazwa oryginalna: Ceskoslovensky Vlcak. A jej tłumaczenie na polski : Wilczak Czechosłowacki może być używany potocznie.
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 12:48   #23
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Gaga i tu nie masz racji "Systematyka ras wg FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras" http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Sys...ka_ras_FCI.pdf
Niema tam nazwy Czechosłowacki Wilczak.
Jednak nie ja to napisałem i na dodatek w tym temacie.
Moge to samo przytoczyc tak samo do zupełnie innego tematu.
Więc może byś sie Daniel zdecydował co wolisz, co propagujesz i co piszesz.
Quote:
Originally Posted by Kamoszka
Aaaaaaa-i jeszcze jedno-CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM!!! To chyba 2 klasa szkoly podstawowej...
W tej kwesti nie odbiegam od schematu.
Quote:
Originally Posted by btd
aha, Grzegorz, jeśli dla Ciebie to jest takie obojętne, to dlaczego na wystawie w Świerklańcu jeśli dobrze pamiętam chodziłeś z wywieszoną na szyi taką wielką kartką jakiej rasy psem jest Czambor? Bo widzę tu wielką sprzeczność pomiędzy tym co robiłeś a tym co teraz piszesz.
Jak zechcesz to zrobie Ci taką sama i wtedy będziesz mógł doczytać co tam było napisane. Bo widocznie na wystawie tego nie zrobiłeś.
Quote:
Originally Posted by btd

Jak można napisać że oficjalne nazewnictwo FCI nie jest ważne? Równie dobrze można powiedzieć że oficjalny, zatwierdzony przez FCI wzorzec rasy nie jest ważny.
Wbijcie sobie do głowy raz a porządnie - jeśli masz psa rasowego, to FCI a potem ZK jest alfą i omegą.
Nie jest ważne bo nie jest to tematem tego tematu i tej rozmowy,
Jednak widze, ze dla niektórych jest inaczej.
To prawie tak jak z fanatyzmem.
Ale każdy ma do tego prawo by mieś swoją Alfe i nikt mnie nie zmusi abym wbijał sobie coś do głowy.
Jest coś takiego jak prawo wyboru i ja w tej kwestii mam zupełnie wolną wole.
Swoje zdanie w temacie napisałem i je powtórze.
Nazwa pisana Ceskoslovensky Vlcak ( jesli chodzi o prase )
Jako nazwa rozszerzająca moze zostać podana nazwa potoczna.
Nazwa potoczna mówiona nie ma dla mnie żadnego znaczenia o ile jest zrozumiana dla otoczenia.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 13:04   #24
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Pozwolę sobie coś wtrącić, może to uciszy niepotrzebne emocje
Mamy oficjalną nazwę na liście FCI : ceskoslovensky vlcak , w mowie potocznej używamy, zgodnie z rodzimym językiem :czechosłowacki wilczak, zresztą obcokrajowcy tak samo używają swoich nazw
W dokumentach wystawowych jak się napisze, tak się dostaje potwierdzenie bo panie zajmujące się dokumentacją nie mają czasu sięgać do obowiązującej listy, podlinkowanej tu przez Daniela, i na wszelki wypadek przepisują to, co dostały w karcie zgłoszenia Idę o zakład, że jak wpiszę "czeskiego wilczaka" to takiego będe miala na potwierdzeniu
I generalnie, teoretycznie nic złego się nie dzieje...ale, puszczając na żywioł ów bałagan w nomenklaturze, za chwilę wpadniemy w ślepy zaułek. Np: wysyłamy papiery o przyznanie championatu dla naszego czechosłowackiego wilczaka i...dostaniemy odpowiedź "taka rasa nie istnieje" , mamy mały kłopot bo musimy drugi raz wysyłać papiery- tym razem poprawnie wypełnione. Gorzej gdybysmy potocznej nazwy użyli przy rejestracji miotu - wtedy kłopot mógłby okazać się dużo poważniejszy. Może to tylko gdybanie ale kto wie kiedy i gdzie trafimy na formalistę?
Na to mi zwrócił uwagę Daniel i moim zdaniem ma rację. Ankieta jest pierwszym krokiem do próby "zalegalizowania" w dokumentacji ZkwP owej potocznej nazwy "czechosłowacki wilczak", tak aby mogła być używana zamiennie z nazwą oryginalną i nigdy nie stworzyła problemu formalnego.
Uważam, że pomysł Daniela, który pozowliłam sobie wyjaśnić, jest bardzo słuszny i brawa za inicjatywę.

Pójście na żywioł jest fajne, ale przy rosnącej populacji czw w naszym kraju, rosnącej ilości zgłoszeń, wniosków czy hodowli- warto zrobić porządek zamiast potem tłuc głową o ścianę.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 13:19   #25
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Pozwolę sobie coś wtrącić, może to uciszy niepotrzebne emocje
Mamy oficjalną nazwę na liście FCI : ceskoslovensky vlcak , w mowie potocznej używamy, zgodnie z rodzimym językiem :czechosłowacki wilczak, zresztą obcokrajowcy tak samo używają swoich nazw
...............
Pójście na żywioł jest fajne, ale przy rosnącej populacji czw w naszym kraju, rosnącej ilości zgłoszeń, wniosków czy hodowli- warto zrobić porządek zamiast potem tłuc głową o ścianę.
TAK dla Gagi i TAK dla Daniela!!!
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 13:34   #26
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Zagłosowałam na wilczaka, bo wilczur mnie mierził od zawsze.

Pomysł wydaje się całkiem sensowny i uzasadniony.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 13:52   #27
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Quote:
Jak zechcesz to zrobie Ci taką sama i wtedy będziesz mógł doczytać co tam było napisane. Bo widocznie na wystawie tego nie zrobiłeś.
Jeśli dobrze pamiętam to idąc od góry (na zdjęciach górną część mam niewyraźną):
nazwa rasy w czterech językach, zdjęcie Czambora, 'Czambor z Vlciho Dubu', Twoje imię i nazwisko. Ja wiem jak się nazywam ja i mój pies, tak więc dziękuję.

Gaga - bardzo dobrze napisałaś, może to przekona nierozumiejących. Pomimo że pierwszy wilczak który pojawił się w Polsce urodził się w 1969 roku, to i tak jesteśmy na początku. I lepiej teraz wszystko poukładać, od tak podstawowej rzeczy jak nazwa.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 14:09   #28
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Przynajmniej większosć oddziałów związku w Polsce przyjmuje zgłoszenia bez problemu. Nie ma to znaczenia czy napisze się zgodnie z FCi czy po czesku, słowacku czy polsku.
Na kartach oceny zazwyczaj jest nazwa zgodna z nomenklaturą.
Zazwyczaj bo czasami są błędy nie wynikające z niczego.
Bo czasami jest to pisownia czeska czasami coś do niej podobne i nie ma to nic wspólnego ze zgłoszeniem..
Czesi używają swojej nazwy, a Słowacy swojej gdzie indziej to zależy.
Raczej nie sądze aby kiedyś miało to być większym problemem.

Last edited by wilczakrew; 22-01-2009 at 14:13.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 14:38   #29
anetawron
Licho nie śpi...
 
anetawron's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Kanie
Posts: 490
Send a message via ICQ to anetawron
Default

Ja też na wilczaka głosuję!!!
Wilczur mi nie pasuje.
anetawron jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 15:10   #30
sssmok
Gorthan's WeReWoLf
 
sssmok's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Wilkołaki
Posts: 1,828
Send a message via Skype™ to sssmok Send Message via Gadu Gadu to sssmok
Default

Quote:
Originally Posted by Kamoszka View Post
Czy prowadzony jest jakiś ranking kto wiecej postów naisze czy co? Bo nie wiem jak inaczej to wyjaśnić.
No ja odnosze takie wrazenie juz od bardzo dawna niestety.


Rasa ma swoja nazwe w FCI i dodatkowa uzywana w polsce potocznie. Wiadomo mozna psa nazywac jak sie chce, ale ja osobiscie wole miec psy kojarzone z wilkami (wilczak), a nie z ONkami (wilczur). Dlatego jestem za wilczakiem.
Oczywiscie dobrze byloby uzywac orginalnej nazwy, ale zauwazmy, ze czesc z nas uzywa czeskiej, a czesc slowackiej i tu tez jest zamieszanie. Ja jestem za ujednoliceniem i wprowadzeniem polskiej nazwy Czechoslowacki Wilczak na stale. Po pierwsze dla wygody (pismiennistwo), a po drugie, zeby nie bylo w przyszlosci takich problemow.

Ja tez pisalam do PP, ale bez rezultatow. Moze teraz bedzie lepiej, jak wiecej osob sie odezwie. Zawsze jak widze jakies glupoty w internecie to staram sie reagowac.


Quote:
Originally Posted by btd View Post
Jak można napisać że oficjalne nazewnictwo FCI nie jest ważne? Równie dobrze można powiedzieć że oficjalny, zatwierdzony przez FCI wzorzec rasy nie jest ważny.
Ja nie rozumiem jednego. Skoro dla czesci osob z tego forum, nie sa wazne papiery, zwiazki, FCI, szkolenia, bonitacje, przeswietlenia, testy, zgodnosc ze wzorcem, a nawet nazwa rasy - to po co kupuja sobie psa rasowego, rozmnazaja go lub probuja to robic, a dodatkowo paraduja z nim na co drugiej wystawie???
__________________

Forum to nie rzeczywistość...
A to, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
sssmok jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 15:14   #31
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Quote:
Ja nie rozumiem jednego. Skoro dla czesci osob z tego forum, nie sa wazne papiery, zwiazki, FCI, szkolenia, bonitacje, przeswietlenia, testy, zgodnosc ze wzorcem, a nawet nazwa rasy - to po co kupuja sobie psa rasowego, rozmnazaja go lub probuja to robic, a dodatkowo paraduja z nim na co drugiej wystawie???
Wiesz, właśnie zarobiłeś piwo na wystawie na której się trafimy
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 15:29   #32
krzyg
Dziad Borowy
 
krzyg's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 76
Send a message via Skype™ to krzyg
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
Wiesz, właśnie zarobiłeś piwo na wystawie na której się trafimy
Jeśli już to zarobiłaś. Chyba, że jesteś lepiej poinformowany ode mnie, a moja małżowina planuje zmianę płci
__________________
There is no reality -- only our own order imposed on everything.
Basic Bene Gesserit Dictum
krzyg jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 15:52   #33
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Quote:
Jeśli już to zarobiłaś. Chyba, że jesteś lepiej poinformowany ode mnie, a moja małżowina planuje zmianę płci
Hah, w tym przypadku na 100% nie :-)

ps. wow, ciężko trafić na kogoś cytującego diunę
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 16:25   #34
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Witam, na różnych portalach pojawiają się różne nazwy Wilczur czasem Wilczak. Mam taką propozycje poprzez ankietę zobaczmy którą nazwę bardziej wolą właściciele , hodowcy , miłośnicy ...


Skad takie roznice....? Caly problem polega na tym, ze nazwa oryginalna jest najzwyczajniej zbyt trudna. I pozostawienie nazwy czeskiej to jedynie problemy, problemy, problemy... Z jednej strony dlatego, ze nikt nie uzywa u nas czeskich liter w tych slowach co automatycznie kompletnie znieksztalca nazwe rasy i MALO KTORY Czech czy Slowak "z ulicy" bedzie mial pojecie o co nam chodzi jesli wymowimy nazwe rasy tak jak jest ona zapisana w jezyku polskim....
Druga sprawa to pomyslowosc ludzi - czasami nie mialam pojecia o co chodzi speakerowi, gdy ten wyczytywal, ze teraz nasza kolej wejscia na ring... Kto znas nie zna "czeskich pociagow" (czesky vlak) wywolywanych na ring glowny...


Ludzie lubia rzeczy zrozumiale, ktore daje sie zapamietac i zapisac... Mozemy zrobic maly test - niech kazdy z nas pojdzie do swojego oddzialu i karze zapisac nazwe rasy - jesli wypowiemy tak jak byc powinno "Czeskoslowenski wlczak". Praktycznie NIKT nie zapisze tego poprawnie... To samo mialam u weterynarza - w paszportach teraz sama wpisuje nazwe rasy, bo mialam dosyc literowek...


Uznanie polskiej wersji nazwy zakonczyloby te problemy... tym bardziej, ze uznaje sie, ze zawsze poprawne sa dwie nazwy - oryginalna i spolszczona (i uznana).


Przez powien czas funkcjonowalo w Polsce oficjalne tlumaczenie i wedlug ZKwP nazwa CzW brzmiala.... "Czechoslowacki wilczur". Stad tez taka ma byc nazwa artykulu i stad wlasnie tak czesto uzywa sie tej wersji w internecie... Jak dla mnie to kompletna pomylka wlasnie z powodow, ktore wymienilismy - dla przecietnego Polaka "wilczur" to albo owczarek, albo pseudoowczarek. A nie mozna nazwac "wilczurem" rasy, u ktorej kazda cecha owczarka jest WADA... Dlatego cieszy mnie, ze ZKwP dalo sobie spokoj z tym tlumaczeniem i przywrocilo nazwe oryginalna...

Gdy w Polsce zaczynala sie rozpowszechniac rasa uzywalismy nazwy czeskiej. I stale tlumaczylismy, ze to nie "wilczur", a "vilczak"... W 1999 wyszla ksiazka Adama Kochanowskiego, ktory zaproponowal pojscie dalej i spolszczenie nazwy. "W przypadku dwoch ras (z domieszka dzikiego wilka) proponuje zapozyczenie z czeskiego - wilczak (co mozna zrozummiec jako syn wilka)."
Czechoslowacki wilczak rozwiazywal wiele problemow, nie wiazalo sie z tym zadne znaczenie (co jest wada slowa "wilczur"), a wydzwiek zgodny byl rzeczywiscie z wizerunkiem rasy... Dlatego i my zaczelismy uzywac tej wersji, ktora chyba wlasnie z powodu swoich zalet szybko sie przyjela...

Zwolennicy slowa "wilczur" twierdza jednak, ze jej zaleta jest posiadanie jakiegos znaczenia w jezyku polskim, podczas gdy "wilczak" z niczym sie ludziom nie kojarzy i nic nie znaczy (choc widze, za udalo sie Wam juz obalic ten zarzut ).... Stosujac taka argumentacje nalezaloby jednak zamiast slowa "wilczur" (oznaczajacego psa owczarkopodobnego) zastosowac to co zrobiono w niektorych jezykach - nazwe nie tlumaczy sie jako "wilczur", ale jako "psowilk"...

Wiec do glosowania powinny byc w zasadzie 3 mozliwosci...
1) wilczak
2) wilczur
3) psowilk
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 17:02   #35
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
Wiesz, właśnie zarobiłeś piwo na wystawie na której się trafimy
tez chce zarobic browara
hehe
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 19:30   #36
DORA
Member
 
DORA's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 993
Default

Jaki wilczur!!!! WILCZAK -tak ma być i już A serio to jestem za wilczakiem jak najbardziej jak pisała anetawron wilczur mi nie pasuje
DORA jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 19:32   #37
DORA
Member
 
DORA's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 993
Default

A może WILKOPIES ?
DORA jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 20:14   #38
Kamoszka
Ardal Conall
 
Kamoszka's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Września
Posts: 309
Send a message via Skype™ to Kamoszka
Thumbs down

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Uważam, że pomysł Daniela, który pozowliłam sobie wyjaśnić, jest bardzo słuszny i brawa za inicjatywę.
Tak, Danielowi brawa sie należą i to ogromne bo widać efekty

Mam nadzieję, że już nigdy nie usłyszymy i nie zobaczymy w prasie zdjęć naszych wilczaków z podpisem "wilczur".

Cieszę się ogromnie, że temat tak się rozwinął i że tak wiele osób wypełniło ankietę. Naprawdę będzie przydatna.

Aha-osoby które uważały, że temat jest niepotrzebny będą miały ogromny rumieniec na twarzy gdy ZKwP zalegalizuje oficjalnie nazwę Wilczak Czechosłowacki...

W jednym polski serialu (Pitbull) padły słowa "Czasem lepiej powiedzieć dwa słowa za mało niż jedno za dużo..."

Ja i Ardal raz jeszcze popieramy inicjatywę i oby więcej takich!!!
Kamoszka jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 23:16   #39
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Efekty oto one napisałem do redakcji, poniżej mój mail i odpowiedź na niego przez redakcje PP teraz czekam na zmiany na ich stronie.

> Witam

> Z miłą chęcią dał bym ogłoszenie swojej hodowli przy okazji artykułu jaki
> ma się ukazać. Niestety wchodząc na waszą stronę i co widzę
> Nazwa Rasy:
> Czechosłowacki wilczur
>
> Takiej rasy niema!!! Odwołuję się tu do
> "Systematyka ras wg FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras"
> http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Sys...ka_ras_FCI.pdf
> Poza tym co drugi chłop we wsi twierdzi że ma WILCZURA.
> Ja nie mam ochoty utożsamiać nazwy rasy , którą kocham z utartymi
> skojarzeniami psa w typie owczarka niemieckiego.
>
> pozdrawiam
> Daniel Ziemnicki
>
Witam,
Witam,
cieszę się, że nasza propozycja opisania tej wspaniałej rasy zyskała
aprobatę hodowców. Zauważyliśmy, że jest spora dowolność w nazewnictwie
tej rasy, dlatego zdecydowaliśmy, że pójdziemy za związkiem
kynologicznym i będziemy nazywać go czechosłowackim wilczakiem (żeby
nasi czytelnicy mieli łatwość wypowiedzenia tej nazwy). Informacja na
naszej stronie również zostanie zmieniona.

--
serdecznie pozdrawiam,
Żaneta
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 23:35   #40
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Bardzo ciekawila mnie odpwiedz na tego emaila. Coz, dobrze zrobiles Daniel.
Rowniez jestem za wilczakiem. Ta nazwa daje do na myslu, ze jednak nie chodzi o szarego burka, owczarka niemieckiego, psa onkopodobnego itd., tylko o cos innego, cos rzeczywiscie wyodrebnionego.
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org