Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Różne

Różne O wszystkim co jest związane z CzW

View Poll Results: Wilczak czy Wilczur ???
Wolisz nazwe Wilczak 35 100.00%
Wolisz nazwe Wilczur 0 0%
Voters: 35. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-01-2009, 00:48   #41
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

ja oczywiście za wilczakiem głosowałam... ale mam pytanko czemu jest czechosłowaczki wilczak a nie analogicznie do innych ras wilczak czechosłowacki?


wilczak czechosłowacki - československý vlčák -
Owczarek niemiecki - [i]Deutsche Schäferhunde
Seter irlandzki - Irish (Red) Setter
Owczarek holenderski - Hollandse Herdershond

itd?
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 00:58   #42
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

bo z automatu mówimy ładna dziewczyna, świeży chleb, wypasione auto a nie odwrotnie
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 01:04   #43
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
bo z automatu mówimy ładna dziewczyna, świeży chleb, wypasione auto a nie odwrotnie
ale przy nazwach ras zazwyczaj (zawsze?) jest odwrotnie
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 01:09   #44
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

No tak, nazwy zapozyczone i tak sie utarło zgodnie ze sztuka powinien byc niemiecki owczarek, irlandzki seter, holenderski owczarek
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 01:41   #45
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
No tak, nazwy zapozyczone i tak sie utarło
niekoniecznie zapożyczone: ogar polski, chart polski, owczarek podhalański, koń śląski, małopolski, wielkopolski
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 09:22   #46
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
niekoniecznie zapożyczone: ogar polski, chart polski, owczarek podhalański, koń śląski, małopolski, wielkopolski
czyli kulą w płot Zostaje nam udanie sie do polonisty z tym pytaniem
Przy okazji popytam psiapsiółki
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 13:29   #47
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
czyli kulą w płot Zostaje nam udanie sie do polonisty z tym pytaniem
Przy okazji popytam psiapsiółki
już wiem w języku polskim mamy przymiotniki klasyfikujące i opisujące.

kwalifikujące piszemy za rzeczownikiem np.

zupa pomidorowa
ubiór ludowy
młot pneumatyczny
piasek kwarcowy
traszka zwyczajna
wilczak czechosłowacki

opisujące przed:

gorąca zupa
brzydki ubiór
ciężki młot
żółty piasek
mała traszka
wyszkolony wilczak
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2009, 14:17   #48
marchencki
Junior Member
 
Join Date: May 2008
Location: Złotoryja/Wrocław
Posts: 149
Default

Wysłałem zapytanie do poradni języka polskiego UWr o to, skąd pochodzi i co znaczy słowo "wilczak", która forma "wilczak", "wilczur", "psowilk" jest poprawna w kontekście rasy i jej hybrydowych korzeni, oraz w którym miejscu ma stać w tym przypadku przymiotnik określający kraj pochodzenia. Zostało czekać odpowiedź.
Pozdrawiam!
marchencki jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 19:05   #49
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Wypisaliśmy kupę tekstu a nikt nie zajrzał do słownika. Czesko - polskiego. Albo zrobił to i się nie podzielił. I tam jak byk stoi vlčák = wilczur.

Tak żeby zostało dla potomności.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 20:10   #50
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
I tam jak byk stoi vlčák = wilczur.
Slownik slownikiem, a glos ludu (ankieta) mowi co innego Ja pozostaje przy "wilczaku", nawet jesli zatwierdzony zostanie wilczur.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 20:34   #51
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
Wypisaliśmy kupę tekstu a nikt nie zajrzał do słownika. Czesko - polskiego. Albo zrobił to i się nie podzielił. I tam jak byk stoi vlčák = wilczur.
Alez oczywiscie, ze zajrzal... I tlumaczenie jest samo w sobie poprawne. Z tym, ze nieprawidlowe jest znaczenie tego slowa - to tak jakby na koze mowic owca, bo takie jest jakies tlumaczenie.
W jezyku polskim (i czeskim) slowo wilczur oznacza psa "owczarkopodobnego" (z tym, ze czeski "vlčák" wskazuje na podobienstwo do wilka, a w jezyku polskim nikt krzyzowki tak bym nie nazwal, bo to nazwa zarezerwowana dla owczarkow).

Ale tak jak zostalo napisane juz wczesniej: nazywanie wilczurami rasy, ktora nie ma prawa miec w sobie niz z wilczurow jest pomylka i wprowadzaniem ludzi w blad.

Zgodze sie, ze rasa nie jest jeszcze wyrownana i na ringach widac zarowno WILCZURY, jak i WILCZAKI. Ale wzorzec wymaga, aby CzW wygladal jak wilczak, wilczur to zawsze "wadliwy" przedstawiciel tej rasy...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 28-01-2009, 22:29   #52
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Quote:
Ale tak jak zostalo napisane juz wczesniej: nazywanie wilczurami rasy, ktora nie ma prawa miec w sobie niz z wilczurow jest pomylka i wprowadzaniem ludzi w blad.
Żeby nie było: ja się nie upieram przy wilczurze, jestem za wilczakiem całym sercem i inaczej nie będzie.

Ale do pełni informacji zabrakło w tym wątku tej informacji, jednak wyjaśniającej skąd w ogóle się ten wilczur wziął. I dlatego napisałem.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 29-01-2009, 11:33   #53
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
Żeby nie było: ja się nie upieram przy wilczurze, jestem za wilczakiem całym sercem i inaczej nie będzie.

Ale do pełni informacji zabrakło w tym wątku tej informacji, jednak wyjaśniającej skąd w ogóle się ten wilczur wziął. I dlatego napisałem.
W porzadku.... w sumie cala sprawa nazwy jest o wiele bardziej zakrecona... Bo gdyby hodowcy ONow trzymali sie marzenia Stephanitza to pewnie nawet nie byloby teraz problemu... Pewnie nie byloby nawet wilczaka... Why? Psy, ktore hodowal zalozyciel rasy "Owczarek niemiecki" byly w wielu przypadkach najprawdziwszymi krzyzowkami - w rodowodach ONow sa nawet F1. Mam troche starych przedwojennych fotek ONow i wielu nie daloby sie ich odroznic od naszych CzW. Przed wojna nazwa "wilczur" nie bylaby dla CzW "obrazliwa"..

Teraz przechodzimy do czasow, gdy powstawaly wilczaki. Wstepnie CzW mialy byc nowa "linia" owczarkow niemieckich. Nikt nie planowal wilczego wygladu i tez z wilkiem nie mialy wiele wspolnego jesli chodzi o wyglad (a wilczej krwi jedynie kilkanascie procent). Trudno nie zgodzic sie, ze dla takich psow nazwa "wilczur" jest jak najbardziej odpowiednia :







Zmiany nastapily dopiero po zalozeniu klubu. Slowacy zmienili wyglad bardzo szybko (choc wiemy jakim kosztem) i poziom rasy na poczatku lat 80-tych byl nawet lepszy niz obecnie (chodzi o wyglad, a nie charakter). Te psy nie byly juz "wilczurami", ale "wilczakami"....

W Czechach sprawe zawalilo ostatnie krzyzowanie - moze i Kazan z Pohraniční stráže byl F1, czyli potomkiem owczarka i wilczycy, ale jak widac z wilka nie mial NIC. Jego potomkowie tez nie... I w sumie do polowy lat 90 pojawiala sie w CZ masa prawie-ONow (czyli "wilczurow). Teraz jest juz o wiele lepiej, poprawily sie oczy, maski, ale pod wzgledem budowy niestety stale sie placze ten nieszczesny wizerunek, ze CzW od ONa rozni sie glownie kolorem....
Wedlug mnie czesciowo to wlasnie wplyw nazwy i nastawienia... W Slowacji ludzie kojarza vlcaka z wilkopodobnymi psami. Maja u siebie wilki, wiec widza o co chodzi. A nowi hodowcy nawet nie majac pojecia o hodowli odruchowo wybieraja psy poprawne.
W Czechach mozna nawet na stronach "znanych" hodowcow znalezc pochwale dla hodowania psow z powaznymi wadami - chlubienie sie dlugowlosymi owczarkami i stare jak swiat twierdzenie, ze jedynie pies z otwartymi kacikami (wada dyskwalifikujaca) wyglada 'mesko' - w tych hodowlach znalezienie samca z prawidlowa glowa graniczy z cudem... (ja sie poddalam i niektore linie omijam SZEROOOKIM lukiem ).
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 29-01-2009, 12:00   #54
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
czyli kulą w płot Zostaje nam udanie sie do polonisty z tym pytaniem
Przy okazji popytam psiapsiółki
Wlasnie zerknelam i troche zglupialam... Ale akurat ta rasa przeszla dokladnie co samo co mamy bedziemy chyba mieli z CzW...

W Slowacji jest rasa psow podobnych do naszych podhalanow - Slovenský čuvač. Gdyby postepowano w ten sam sposob, jak proponuje sie zrobic CzW, czyli wprowadzic nazwe obowiazujaca, to Slovenský čuvač powinien zostac nazwany analogicznie do owczarka podhalanskiego, czyli jako owczarek slowacki. Jednak MIMO, ze slowo "čuvač" kompletnie nic w polskim jezyku nie znaczy postanowiono zatrzymac ta nazwe (choc pisana tak jak sie wymawia). I ZKwP bez problemu zarejestrowal "Czuwacza słowackiego". Nie ma wiec najmniejszych przeszkod, aby postapiono tak z wilczakiem....


Jesli chodzi o "przed" czy "po".... Na stronie wzorcow ras ZKwP (http://www.zkwp.pl/zg/index.php?n=A) widnieje "Czuwacz słowacki". A w samym wzorcu jest "SŁOWACKI CZUWACZ".... Czekamy wiec na odpowiedz UWr....
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 29-01-2009, 12:15   #55
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Witam, na różnych portalach pojawiają się różne nazwy Wilczur czasem Wilczak. Mam taką propozycje poprzez ankietę zobaczmy którą nazwę bardziej wolą właściciele , hodowcy , miłośnicy ...
Wynik juz masz.... a dalbys rade zapytac sie w klubie jakie sa szanse na jej spolszczenie?
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 29-01-2009, 13:06   #56
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by Margo View Post
Wynik juz masz.... a dalbys rade zapytac sie w klubie jakie sa szanse na jej spolszczenie?
Pewnie że się zapytam i będę pytał dotąd aż ... niema takiej emotikony
Trochę mały ten wynik no ale leprze to niż nic , będzie petycja zobaczymy ile się osób podpisze
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 29-01-2009, 13:45   #57
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

No ja też, ja też! Oczywiście że wilczak bez względu na prawidłowość (bądź nie) tłumaczenia.
Grin jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org