Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-03-2010, 17:04   #1
Ewa
Junior Member
 
Ewa's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Roudnicko
Posts: 8
Default Kde ubytovat, doma nebo venku?

Můj Cecil už oslavil 3 měsíční narozeniny. A jak se tak postupně zvětšuje (16,5 kg) a s blížícím se jarem mám stále větší dilema, zda ho nechat bydlet uvnitř v domě jako doposud či na dvoře ve výběhu? Někde jsem četla, že přesun do výběhu je doporučován cca ve 4 měsících. Z práce se vracíme až večer a mám strach, že ve výběhu bude celé vesnici předvádět širokou paletu zvuků, kterou je schopen ze sebe vyloudit. Taky mám strach, aby nezdrhnul. Výběh je zastřešený a stíněný starým ořechem a byla by škoda ho nevyužít, samozřejmě jen do doby než se páníčci vrátí z práce
Ewa jest offline   Reply With Quote
Old 04-03-2010, 17:53   #2
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

A kde ho spíš chcete mít?
Jinak já jsem rozhodnutý mít psa po dobu mé nepřítomnosti doma, až budu mít barák, protože jsem slyšel moc příběhů o otrávených psech, než abych ho nechal na zahradě běhat kolem plotu. I když kdo ví, třeba jednou změním názor. Každopádně výběhem se vyhnete destrukci interiéru :-D. Na druhou stranu pes kterej se bude celej den válet ve výběhu a po příchodu domu ho vezmete dovnitř nadělá víc bordelu. Taky se může stát, že nebude zvyklej a bude mu uvnitř horko a bude mít tendenci pořád brousit ven a zpět a to dokáže jednoho otrávit (znám z vlastní zkušenosti). Kotce a výběhy se tu rozebíraly často a myslim že zkráceně to bylo "kari sítě patřičné výšky nahoře ohnuté dovnitř a podezdívka aby se nemohl podhrabat. Tohle je ale individuální, tatik Dakouše běhá po zahradě kde je plot cca 1m a utíkat se nesnaží. Na jednu stranu škoda výběh nevyužít, na stranu druhou, kolik má čtverečních metrů? Skoro bych si tipnul, že štěně bude mít radši 100m2 podlahové plochy uvnitř domu se spooooustou zábavných věcí, než oplocenou plochu 3x5m venku na dvoře :-)).
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 04-03-2010, 21:15   #3
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
Na druhou stranu pes kterej se bude celej den válet ve výběhu a po příchodu domu ho vezmete dovnitř nadělá víc bordelu. Taky se může stát, že nebude zvyklej a bude mu uvnitř horko a bude mít tendenci pořád brousit ven a zpět a
No já když sem pryč tak mám psa v kotci, který je umístěn v zahradě tak, že na ni lidi nevidí a nehorzí žádná nehoda s otráveným jídlem. Zároveň ji mám v mé přitomnosti odma a zatím díky bohu nemáme zničenýho nic. Je zvyklá a ví že nesmí, jen s tím větráním máš pravdu ale jakmile bude teplo, budou dveře otevřený furt
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 04-03-2010, 22:52   #4
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Já mám teda zkušenost potvrzující doporučení bytelného plotu s pořádnou podezdívkou. Co se týče Darlinky, přeskočit ji zatím nenapadlo (zvládla by to hravě z místa), ale v rozplétání pletiva je mistrová světová. Díru vyrobí asi za pět sekund. Když nejsem doma a nemůžu holky vzít s sebou, jsou zavřené v "psím pokoji" - čtyři stěny, starý gauč, psí hračky. Chystám na ně venkovní kotec, tak uvidíme...
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2010, 12:44   #5
Spajna
Junior Member
 
Join Date: Mar 2009
Location: Palkovice,okr. Frýdek-Místek
Posts: 56
Default

My máme Chelsea (Cary) přes den volně na zahradě. Jak začala rozplétat pletivo, tak jsme ho zespodu zpevnili drátěnou mřížkou...jak ho začala přelézat a párkrát utekla, tak jsme pořídili elektrický ohradník a je klid. V kotci je jen když se po zahradě prohání morče A doma samotnou nemáme odvahu ji nechat, stačí si tady pročíst, co ostatním doma dělají
Spajna jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2010, 14:17   #6
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Naše holky jsou po dobu co jsme v práci v kotci, jinak s námi - doma nebo na zahradě. Kotec je jen bezpečné místo odpočinku - stačí 2 x 2,5 m (pes stejně většinu dne prospí). S couráním se z domu ven a zpět problém nemáme.

Kotec by měl podle mě být dostatečně bytelný (pevná podlaha, podezdívka, stěny karisíť 10 x 10 cm nebo mříž, celý zastropený vlnitým plechem, nebo nezastropená část taky zamřížovaná proti přelezení - vše velmi dobře a pečlivě posvařované nebo sešroubované), otevřený výběh z karisítí nahoře zahnutých dovnitř mi moc bezpečný nepřipadá, pes to může zkusit přelézt a nabodnout se na ně nebo za ně zůstat viset.

Z vlastní zkušenosti poctivé pletivo z drátu průměr 2,6 mm - pozink mi Lexina překousla a rozpletla (vytáhne špičákem oko, hodí to na stoličky a cvak - jak štípačkama...). Pletivo z trojky drátu nechává na pokoji, ale ta karisíť nebo mříže jsou sichr. V případě shora otevřeného výběhu bych si byl s ČSV celkem jistý, pokud by byl obehnán tak 3 metry vysokou hladkou zdí . Zkuste se zeptat lidí co mají doma párek, odkud se dokáže dostat pes, když se jim rozhárá fena...
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2010, 15:32   #7
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

s rozmermi koterca som mala trocha starosti. teraz má pes 2,5*2,5m a je to celkom fajn. lenže plánujeme k nemu aj sučku a teda treba rozšíriť kotec. chcela som 2*3m dva koterce, spojené posuvnými dverami. lenže ako tak uvažujem, myslím, že stačí aj to 2,5*2,5m na jednu voliéru, pretože tak či tak, dvere budú otvorené, budú spolu, len cez háranie budú zatvorené, aby mohli byť oddelení...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2010, 17:22   #8
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Jen malá poznámka - jakékoliv pletivo je jako materiál kotce nevhodné. Stejně tak i sítě. Nejhorší jsou tzv. karisítě, kde pes lehce prostrčí tlamu oky a síť se snaží překousnout. Tam může lehce dojít ke ztrátě zubů. Nejvhodnějším materiálem jsou svislé mříže. Vhodný materiál jsou pozinkované trubky průměru 2-3 cm.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2010, 18:54   #9
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by jerabekj View Post
Taky se může stát, že nebude zvyklej a bude mu uvnitř horko a bude mít tendenci pořád brousit ven a zpět a to dokáže jednoho otrávit (znám z vlastní zkušenosti).
...Sofa je "byťák" a brousí taky...
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2010, 20:22   #10
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by leila View Post
s rozmermi koterca som mala trocha starosti. teraz má pes 2,5*2,5m a je to celkom fajn. lenže plánujeme k nemu aj sučku a teda treba rozšíriť kotec. chcela som 2*3m dva koterce, spojené posuvnými dverami. lenže ako tak uvažujem, myslím, že stačí aj to 2,5*2,5m na jednu voliéru, pretože tak či tak, dvere budú otvorené, budú spolu, len cez háranie budú zatvorené, aby mohli byť oddelení...
No, já teda mám dvě feny, ale vyslechnu si toho od lidí celkem dost a myslím, že speciální "hárací" kotec pro fenu by měl být od psa co nejdál. Asi by k tomu napsali víc ti, co mají smíšené smečky .
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2010, 23:43   #11
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Po dobu nepřítomnosti je určitě nejlepší kotec. Někteří si zvyknou dobře i na klec. Zvuky bude vyluzovat/když na to bude/ jak venku tak doma. Ale přesunout psa jen na zahradu je škoda. Moji psy jsou byťáci. Ovšem některé místa-třeba kuchyně, jsou Krakonošova zahrádka. Nic neníčí, včetně množství dostupných "zajímavých" předmětů/kůže, kožešiny, dřevo, rohy/, ale jakmile by zapadly dveře, tak určitě by nastoupila odvetná destrukce.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010, 08:58   #12
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
No, já teda mám dvě feny, ale vyslechnu si toho od lidí celkem dost a myslím, že speciální "hárací" kotec pro fenu by měl být od psa co nejdál. Asi by k tomu napsali víc ti, co mají smíšené smečky .
Nejlépe v jiné galaxii
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010, 16:24   #13
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Adrian View Post
Po dobu nepřítomnosti je určitě nejlepší kotec. Někteří si zvyknou dobře i na klec. Zvuky bude vyluzovat/když na to bude/ jak venku tak doma. Ale přesunout psa jen na zahradu je škoda. Moji psy jsou byťáci. Ovšem některé místa-třeba kuchyně, jsou Krakonošova zahrádka. Nic neníčí, včetně množství dostupných "zajímavých" předmětů/kůže, kožešiny, dřevo, rohy/, ale jakmile by zapadly dveře, tak určitě by nastoupila odvetná destrukce.
Hmm, přesně tak:-( Sofa i když má x příležitostí k nejrůznějším loupežím nejrůznějších dobrůtek, tak nic..jo, akorát o vánoce jsem si všimla "lehce ohlodaného cukroví" které bylo přesně na její úrovni...ale to se stalo 1x. Ale jak má "domácí dovolenou" je z bytu kůlnička na dříví:
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010, 16:51   #14
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

Benko si dělal samoobsluhu v noci, když všechno spalo, tak jsme kuchyň začali na noc zavírat. Jinak ok, ale hlavně člověk nesmí něco zapomenout na zemi - co je na zemi, to je přece jeho.
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 07-03-2010, 23:56   #15
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Quote:
Originally Posted by Elsia&Benjamin View Post
Benko si dělal samoobsluhu v noci, když všechno spalo, tak jsme kuchyň začali na noc zavírat. Jinak ok, ale hlavně člověk nesmí něco zapomenout na zemi - co je na zemi, to je přece jeho.
A bude hůř až zjistí, že je jeho všechno do výšky dvou a půl metru
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010, 17:53   #16
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Mám podobný problém.

Štěněti jsou tři měsíce. U chovatele byla v bytě. U nás jsem první noc psa vzala vyloženě k sobě k posteli. Druhou a další noci jsem ji už zavírala do předsíně, která je vedle ložnice. Sice na začátku vždy kňučí, ale pak je klid a mám dojem, že fena si zvykla.

Bohužel v bytě mít psa nemohu, je to tátův byt, všude jsou parkety...Máme velkou zahradu a super boudu (zateplená, s předsíňkou). Krmím ji teď už jen v boudě, sedám si s ní do boudy a hladím ji tam (ona vždy usne,v klidu leží)

Přes den už jsme s ní na zahradě (už se vcelku oteplilo), pokud potřebuju pro něco domů, tak ji na zahradě nechám. Problém je, co v noci? Přeci jen je to ještě pořád štěně...venku není v noci nejtepleji.

Nejhorší je, že když odejdu, tak prostě vydrží klidně hodinu dvě sedět na studených schodech před dveřma. Čeká, až přijdu. Bojím se, že by tam tak vydržela čekat celou noc a nastydla se. Myslím si, že by se do boudy sama nevydala :-(
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010, 18:18   #17
Saren
Junior Member
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 38
Smile

Asi jsem krkavčí matka, ale moje čuba spí sama venku v kotci už cca od tří měsíců celou noc, teď jsou jí čtyři měsíce.

Hned první týden, co jsem jí měla doma, dostávala žrát jen v bedýnce - ohrádce v domě, postupně během dalších dvou týdnů už jen v boudě v kotci. Kostičky, šlachy, všechny ňaminy se žraly jen tam, to platí doteď. Dostala šlachu do boudy, byla tam s ní zprvu půl hodiny, pak hodinu, postupně jsme to prodlužovali až na nynějších pět (musim do školy). Dřív jsem jí večer dala do boudy a kolem dvanáctý jsem si jí vzala do domu, ale teď už je jen venku. Večer se jdeme vyvenčit, vylítat, pak dostane večeři a pusu na dobrou noc do kotce a ráno v šest jdeme zas lítat.
I když chvíli vřískala, šla jsem jí pustit až když zmlkla a zalehla do slámy. Vždycky s sebou dostala něco na kousání a hraní. V kotci je bez problémů a bez řvaní, snad jí to vydrží
Boudu má dokonce s psuvzdorným elektrickým vyhříváním, ale za celou dobu v ní spala jen dvakrát, když byla vánice. Plzeň sice neni žádná Sibiř, ale mrazy tu byly, a stejně spala venku v kotci vedle boudy na slámě a ne v boudě.
Saren jest offline   Reply With Quote
Old 21-03-2010, 22:36   #18
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

od Báry:
Quote:
Nejhorší je, že když odejdu, tak prostě vydrží klidně hodinu dvě sedět na studených schodech před dveřma. Čeká, až přijdu. Bojím se, že by tam tak vydržela čekat celou noc a nastydla se. Myslím si, že by se do boudy sama nevydala :-(
udělej kolem boudy kotec a myslim že jí to dojde, když nebude moct za tebou vleze do boudy, když bude chtít.
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2010, 16:42   #19
Drummer
Junior Member
 
Drummer's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Ostrava
Posts: 49
Send a message via ICQ to Drummer Send a message via Skype™ to Drummer
Default

My máme doma měsíční mimčo. A neustále poslouchám jak toho psa budeme týrat , že je v bytě. A proč takový velký? Měli jsme si pořídit nějakého gaučáka apod. Někdy už jsem z toho tak mimo , že přemýšlím jestli vůči tomu psovi opravdu nedělám chybu. Malý bude doma sám od 8 do 2 až 3 hodin maximálně. Potom půjde okamžitě ven. Máme firmu s velkým pozemkem a chatu s možností krásných dlouhých procházek. Navíc nejsme skoro doma. Přijdeme z práce, najíme se a mažeme ven. Jsme s přítelem tuláci. A nemůže se stát , že by pes nebyl s námi. Myslíte, že to pro psa nebudou vhodné podmínky? Že mu tím neumožníme spokojený život? Děkuji za odpovědi. Zajímá mne názor zkušených
Drummer jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2010, 16:56   #20
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by Drummer View Post
My máme doma měsíční mimčo. A neustále poslouchám jak toho psa budeme týrat , že je v bytě. A proč takový velký? Měli jsme si pořídit nějakého gaučáka apod. Někdy už jsem z toho tak mimo , že přemýšlím jestli vůči tomu psovi opravdu nedělám chybu. Malý bude doma sám od 8 do 2 až 3 hodin maximálně. Potom půjde okamžitě ven. Máme firmu s velkým pozemkem a chatu s možností krásných dlouhých procházek. Navíc nejsme skoro doma. Přijdeme z práce, najíme se a mažeme ven. Jsme s přítelem tuláci. A nemůže se stát , že by pes nebyl s námi. Myslíte, že to pro psa nebudou vhodné podmínky? Že mu tím neumožníme spokojený život? Děkuji za odpovědi. Zajímá mne názor zkušených
Pokud sním budete trávit všechen volný čas tak se bude mít dobře. Týrání , pokud má pes pohyb to není
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org