Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 16-08-2006, 18:36   #1
LaDiDa
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 4
Default IBD - inflammatory bowel disease

Ahojte, chcela by som sa Vas opytat ci nemate skusenosti s tymto ochorenim a riesenie ohladne stravy, liecby a pod., pripadne poznate niekoho kto toto ochorenie u svojho psa uspešne vyriešil ? Dakujem
LaDiDa jest offline   Reply With Quote
Old 17-08-2006, 23:14   #2
lupi
Junior Member
 
Join Date: Apr 2005
Location: Blatnice pod Svatým Antonínkem
Posts: 14
Default

Jedná se o nespecifický střevní zánět, s projevy sníženého příjmu potravy,průjmu a špatné kondice. Léčení by mohlo spočívat v podání kortikosteroidů, které ovšem mají vedlejší účinky.
Otázkou však zůstává, nakolik je tento chronický zánět střev opravdu ''nespecifický'' tedy s nemožností určit vyvolávající podnět.
Už vícekrát jsem si všiml, že chovatelé ČVL bojují s průjmy a vyhublostí zvířat.Domnívám se, že problem vězí hlavně v krmení.
Odmítám drahé a ještě dražší granule a doporučuji krmit až 90% syrové maso, nejlépe např. neinfekční odpad z drůbežáren, jatek atd. včetně vnitřností, běháků, klidně i se zbytky peří a obsahu střev.
lupi jest offline   Reply With Quote
Old 18-08-2006, 07:46   #3
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Naprosto souhlasím s Aikou. Nancy jsme v mládí krmili kvalitními granulemi Bosch a pravidelně jsme se potýkali s průjmy. Od jejích 6 měsíců jsme přešli na syrovou stravu a stejně tak i u dalších našich psů. O průjmových problémech jsme od té doby pouze slyšeli od jiných.

Pavel

PS : A o vyhublosti u našich psů se nedá mluvit už vůbec
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 18-08-2006, 08:26   #4
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

I já se pod toto symbolicky podepisuji. Mám velmi čerstvou zkušenost se svým štěňátkem z druhého vrhu (nar. 3.6.06). Majitelé se v dobrém před veterinářem zmínili o tom, že krmí syrovým masem - samozřejmě si vyslechli, jak je všechno špatně a "nafasovali" pytel Puriny (bohužel nedodrželi to nejzákladnější pravidlo - důležité věci konzultovat s chovatelem). Od té doby zápasili s průjmem, který se veterináři následně snažili léčit! (Nejhorší je, že pejska i s průjmem veterináři klidně naočkovali - tímto zdravím veterinární kliniku v Mimoni )
Po více jak 2 týdnech průjmu stačil jediný den, kdy se přešlo na normální krmení zpočátku s velkým podílem rozvařené rýže a bylo po průjmu!
Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 18-08-2006, 08:32   #5
LaDiDa
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 4
Default IBD - inflammatory bowel disease

Dakujem za Vase rekacie, mozete mi napisat ci riesite aj pridavane vitaminov a pod. k surovemu masu, pripadne pripravok Chassoton a pod. Myslim ze by sme mali prejst na krmenie surovym masom, aleprepdokladam ze by sme mali njprv vyliecit zapal v crevach a potom prejsta na maso .... mate tiez taky nazor ? Prepdokladam , ze musime najprv zvladnut toto
LaDiDa jest offline   Reply With Quote
Old 18-08-2006, 09:12   #6
LaDiDa
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 4
Default IBD - inflammatory bowel disease

Možem sa ešte opýtať aké maso preferujte ????? to je pre mna dost podstatne informacia , dakujem
LaDiDa jest offline   Reply With Quote
Old 18-08-2006, 10:01   #7
samak
Junior Member
 
Join Date: May 2006
Location: Plzeň
Posts: 58
Default zažívací trakt ČSV

To má ČSV zažívací trakt jiný než jiná plemena psů, že jim granule tak nesedí? Láďa
samak jest offline   Reply With Quote
Old 18-08-2006, 10:50   #8
Jirda
Junior Member
 
Jirda's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Brno
Posts: 72
Send a message via ICQ to Jirda
Default

I já se musím pod to syrové maso podepsat. Krmím kuřecíma hlavama z drůbežáren. Dalo mi to trošku zabrat si vybojovat hlavy odebírat, protože, co jsme vstoupili do EU, takje zakázali normáln prodávat, jen zpracovatelé mohli. Nakonec jsem si vyběhal vyjímku. bTady v Brně mi dokonce na státní veterině schvalovali kuřecí hlavy a i má veterinářka říká, že je to lepší, jak granule. Jen si nejsem jistý, jaké vitamíny k tomu podávat. Rozhodně ne vápník, kostí je tam dost a po vápníku by se nemohli vykadit.
__________________
Zdeněk
Jirda jest offline   Reply With Quote
Old 18-08-2006, 14:02   #9
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já krmím taky masem a nepamatuji, že bychom měli někdy problémy se zažíváním.
Mám podobnou zkušenost jako Helena. Prodali jsme štěně-pejska z posledního vrhu do Prahy. Majitelé začali krmit to NEJ, co jim doporučil veterinář. Krmili Purinu pro štěňata velkých plemen. Po několika týdnech potřebovali odjet a tak jsem jim slíbila hlídání štěňátka na týden. přijeli se štěnětem s průjmem a speciální dietou od Puriny, kterou jim naordinoval veterinář , pytel 5kg za šílený peníze. Složení krmiva- rýže + drůbež a nějaké chemické humusy. Pytel jsem ani nenačala a najela na drůbeží maso + rýži. Po necelém týdnu bylo po průjmech a pejsek se začal zakulacovat. Takže Purinou to zkazili a Purinou -dietou to chtěli napravit.
Krmím maso drůbeží, hovězí hrubomleté, teď jsem zkoušela i vepřové. každý den po jídle dávám psům buď veliké kosti nebo vepřové nožky. Někdy najé maso samotné, někdy s přílohami. Přidávám Roboran pro psy, případně Roboran H když línají. M?ladí psi a štěňata dostávajík masu Gelacan Plus baby.
Když jsem pracovala v zemědělství, vozila jsem psům občas prasátka, která při přesunu dostala infarkt a pošla. Už když jsem přijela domů , otevřela auto a psi ucítili selátko, tak skákali až do stropu. Sele dostali celé, s kostmi, štětinami, vnitřnostmi.
Myslím, si že naše plemeno se opravdu s ostatními psy nedá srovnat. jak v chování, tak v zažívání. Opravdu je jaksi "přírodnější". Já bych strašně nerada, aby se z nich stali požírači granulí ( umělých barviv, konzervantů a všech ostatních Éček), kteří budou zatíženi alergiemi na tyhle humusy. Bohužel, na západě už to tak je. Tam člověk přírodní krmení nesežene. Jen spoléhám na zdravý selský český rozum, že sem to nedojde.
Bohužel, reklamy na zaručeně zdravé krmení pro psy nás už zpracovávají.
Krmím masem od Vetamixu. Každý pátek mi zavolají co chci přivézt a v pondělí to mám. Každý týden mají nějakou "akci", takže je něco levnější. Beru pokaždé něco trochu jiného, aby měli psiska pokaždé jinou chuť jídla. komu by se líbilo jíst celý život to samé jídlo. (Nebo nedej bože ten samý blivajz z granulí zalitý vodou). Při objednání nad 50kg je doprava zdarma a zaváží i soukromé osoby, nejen zoo obchody. Teď mám objednané hovězí hrubomleté, vepřové a kuřata.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 18-08-2006, 14:12   #10
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ja zas davam kuraciu polievkovu zmes, podarilo sa mi zohnat za dobre ceny. A kedze sa mi to zda moc kostnate, doplnam jatrami/slezinou/oblickami a zaludkami/srdciami/jazykom/svalovinou, obcas surove vajicko, aspon 4x tyzdenne cvrknem olivoveho oleja a doplnam Canvitom, co je pripravok na podporu chrupaviek. Obcas hovadzie rebra. Vsetko surove a psica rastie ako z vody, veterinar vrni blahom...

Teraz som kvoli taboru musela prejst na granule a nie je to ono, stolica je makka, radsej som zacala doplnat krkmi, bars aj po dni zacinali same pochodovat. Nehovoriac o tych kvantach hnoja co vyprodukuje. Uz sa tesim ked dominam sakel a mozem zas ist na normalnu stravu.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 18-08-2006, 20:09   #11
Aranka
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 5
Default

Dobrý večer, chtěla bych přejít z granulí na maso. Ale nevím vařit nevařit? ( je mi jasné, že asi nevařit) A hlavní věc - kolik masa na denní dávku? A ještě jedna v+ěc mě teď napadla - jak jste si ověřili, že je maso nezávadné ? Možná se Vám zdá, že jsou to otázky naivní, ale skutečně neznám odpověď a nerada bych začala špatně. Děkuji za odpověď
Aranka jest offline   Reply With Quote
Old 18-08-2006, 20:59   #12
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já většinou nevařím. Vařím převážně v zimě, když chci, aby měli psi i teplý vývar na pití. Vařením maso ztrácí hodnotu.
Všechno maso je nezávadné, které se prodává v zooprodejnách a v supermarketech. Tedy přinejmenším stejně nezávadné jako pro nás lidi
Dávku odhadneš po několika dnech krmení, podle toho, jak pejsek přibírá. Nemusíš se bát, že by mu maso v břiše "dobobtnalo".
Ale pozor, vnitřnosti trošku prohánějí, kosti zase staví. Musíš to "sladit", aby TO bylo tak akorát.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 19-08-2006, 00:33   #13
Jirda
Junior Member
 
Jirda's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Brno
Posts: 72
Send a message via ICQ to Jirda
Default

Pro psa a závadné maso? Pokud vím, tak když jí venku, tak se přebytky snaží zahrabat. Až jim to pěkně "voní", tak si to zase najdou a chutná jim to nejvíce.
__________________
Zdeněk
Jirda jest offline   Reply With Quote
Old 19-08-2006, 11:13   #14
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

K druhům masa :
Krmím v současnosti pštrosím masem a celými kuřaty (včetně peří a vnitřnost) asi tak 50:50. Jinak jsem krmil i hovězím a občas, když se poštěstilo získat celé prase, tak i vepřovým (u něj ale pozor na tloustnutí ).

K úpravě masa :
Pokud vaříš maso, pak je skoro lepší krmit granulemi. Ve vařeném mase totiž zničíš všechny důležité živiny a tak psa cpeš prakticky skoro čistou bílkovinou. Vařit maso pro psa je nesmysl.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 20-08-2006, 11:59   #15
lupi
Junior Member
 
Join Date: Apr 2005
Location: Blatnice pod Svatým Antonínkem
Posts: 14
Default

No Pavle ten server Ti ale musí vynášet, když si můžeš dovolit krmit psy pštrosím masem/myslím to žertem/,jen abys tady nikoho neodradil od krmení masíčkem.Jiank tady k tématu bylo napsáno moc pravdy, i já si myslím,že se pejsci nedají překrmit, oni když majíc dost tak zahrabávají a to velmi rychle, instintivně.Hlína na čenichu je nemilosrdně prozradí.Namřelé maso jim nedělá žádné zdravotní problémy.Pokud se týká nezávadnosti např úhynů ze zemědělské prvovýroby, to už je nebezpečnější,a je to spíše na dobré spolupráci se zootechnikem a jeho veterinářem.Dneska se musí platit asanační službě 9 kč/kg za odvoz úhynů a v zemědělství
jsou to peníze,přitom tam kde např chovají krocany v letních měsících hynou 20kg ptáci jen na mrtvice, atd.
lupi jest offline   Reply With Quote
Old 20-08-2006, 20:34   #16
Aranka
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 5
Default

Děkuji za rady - hned to s hafušou zkusíme. On bude rád za jakékoliv maso, protože ganule mu stejně moc nejeli.
Aranka jest offline   Reply With Quote
Old 26-08-2006, 13:29   #17
LaDiDa
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 4
Default IBD - inflammatory bowel disease

Chcem sa opýtať , nevedeli by sme mi poradit veterinárneho lekára na ktorého by som sa mohla ohladne tohoto ochorenia a jeho liečenia obrátiť , u ktorého je predpoklad že liečbu zvládne do konca a nebude ako sa hovorí " tápať v kalných vodách " ? , ďakujem
LaDiDa jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org