Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Hodowla

Hodowla Informacje o hodowli, selekcji hodowlanej i miotach....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-03-2013, 21:42   #41
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
O i takie postawienie sprawy jest przynajmniej bardzo rzeczowe - rozumiem zatem, iż nawet na czeskiej "macierzy" nie ma czołowych hodowli z przynajmniej jedną wzorową parką "multichampionów", nie mówiąc już nic o rodzimym podwórku (bo z tego właśnie by wynikało takie, a nie inne Twoje stanowisko, skoro każdy z miotów podlegał by bardziej rozregulowanej ruletce, a niżeli świadomemu doborowi, którego celem byłoby faktyczne ulepszenie rasy)?!
Czyli według Ciebie najlepsza hodowla to taka, która posiada "parkę multichampionów"?
Seriously?
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2013, 21:43   #42
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
O i takie postawienie sprawy jest przynajmniej bardzo rzeczowe - rozumiem zatem, iż nawet na czeskiej "macierzy" nie ma czołowych hodowli z przynajmniej jedną wzorową parką "multichampionów", nie mówiąc już nic o rodzimym podwórku (bo z tego właśnie by wynikało takie, a nie inne Twoje stanowisko, skoro każdy z miotów podlegał by bardziej rozregulowanej ruletce, a niżeli świadomemu doborowi, którego celem byłoby faktyczne ulepszenie rasy)?!
ira.s: świetny wilczak nie równa sie multichampion! Zrozum to wreszcie! Moze być super udany miot, ktory nie znajdzie uznania wsrod sedziow kynologicznych, przynajmniej obecnie - popatrz sobie na foty ostatnich zwyciezcow wystaw i poczytaj dla porownania wzorzec, plz... To naprawde nie jest trudne - po co pytac na forum, jesli masz (zakladam, że tak jest) wlasne szare komórki?
anula jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2013, 21:46   #43
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
Ale ta ocena byla the best wg sedziow kynologicznych czy wg rankingu hodowcow tzw uzytków?
Mi tu przecież nie tyle właśnie chodzi o obiektywny ranking sędziów (gdyż zgodziliśmy się, że takiego nie ma i być nie może, skoro Ci nawet pośród siebie wystawiają przeróżne noty danym hodowlą), co o czysto subiektywną ocenę samych właścicieli (byle tylko Ci nie chwalili swojego, co wyraźnie podkreśliłem), którzy choćby mieli nawet całkiem odmienne od siebie nawzajem zapatrywania na wzorową hodowlę i parę hodowlaną, to i tak jakaś część wspólna w końcu by się z tych wszystkich zestawień naturalną koleją losu wyłoniła i na tej podstawie można by było wyrobić sobie (choćby tylko pobieżnie) zdanie, nad kim zachwyty dominują i pod jakim względem warto zwrócić swoją uwagę w tym konkretnym kierunku... tylko tyle i aż tyle.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2013, 21:50   #44
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
Mi tu przecież nie tyle właśnie chodzi o obiektywny ranking sędziów (gdyż zgodziliśmy się, że takiego nie ma i być nie może, skoro Ci nawet pośród siebie wystawiają przeróżne noty danym hodowlą), co o czysto subiektywną ocenę samych właścicieli (byle tylko Ci nie chwalili swojego, co wyraźnie podkreśliłem), którzy choćby mieli nawet całkiem odmienne od siebie nawzajem zapatrywania na wzorową hodowlę i parę hodowlaną, to i tak jakaś część wspólna w końcu by się z tych wszystkich zestawień naturalną koleją losu wyłoniła i na tej podstawie można by było wyrobić sobie (choćby tylko pobieżnie) zdanie, nad kim zachwyty dominują i pod jakim względem warto zwrócić swoją uwagę w tym konkretnym kierunku... tylko tyle i aż tyle.
Oj, ira.s... weekend nadchodzi, idz ty lepiej do klubu potancować... Jeśli by Ci naprawde zależało na wilczaku, nie zadawałbyś takich pytań... Przepraszam za moj sarkazm, ale chyba inaczej sie nie da

Last edited by anula; 01-03-2013 at 21:55.
anula jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2013, 21:55   #45
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
ira.s: świetny wilczak nie równa sie multichampion
Dlatego właśnie wziąłem go w cudzysłów.

Co zaś się tyczy tych "szarych komórek", to wybacz, ale żaden wzorzec rasy Ci nie powie, która hodowla wiedzie prym, jeśli uprzednio nie zaznajomisz się przynajmniej z większością tych bardziej liczących się w kraju i na świecie... i w tym celu m.in. fora kynologiczne stanowią nieocenioną pomoc (wskazując kierunki i dając jakieś początkowe punkty zaczepienia) - być może te rzeczywiście stanowi pod tym względem wyjątek od reguły, bo jak rozumiem, to właśnie staracie się mi tutaj siermiężnie udowodnić.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2013, 22:01   #46
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Co Ci mam powiedziec: ja swojego wilczaka wybralam raczej pochopnie i dosyć przypadkowo - i jestem baaaaardzo zadowolona
Obyś się zatem nie przeliczył w swoim jakże przemyślanym wyborze
anula jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2013, 22:21   #47
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
Dlatego właśnie wziąłem go w cudzysłów.

Co zaś się tyczy tych "szarych komórek", to wybacz, ale żaden wzorzec rasy Ci nie powie, która hodowla wiedzie prym, jeśli uprzednio nie zaznajomisz się przynajmniej z większością tych bardziej liczących się w kraju i na świecie... i w tym celu m.in. fora kynologiczne stanowią nieocenioną pomoc (wskazując kierunki i dając jakieś początkowe punkty zaczepienia) - być może te rzeczywiście stanowi pod tym względem wyjątek od reguły, bo jak rozumiem, to właśnie staracie się mi tutaj siermiężnie udowodnić.
Problem w tym, że "styl" w jakim o ten punkt zaczepienia i swego rodzaju pomoc zapytałeś odpycha kogokolwiek od dania Ci odpowiedzi.
Jeśli spytałbyś choćby "jak wybrać szczeniaka, które hodowle polecacie" czy coś w tym rodzaju, a nie wyjeżdżał z TOPlistą to myślę, że wszyscy byliby trochę bardziej chętni do współpracy

A jeśli chodzi o to, kto "wiedzie prym" - nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są hodowcy mniej i bardziej doświadczeni. Interesowni i mniej interesowni. Tacy, którzy mają "wyczucie" i tacy którzy go nie mają.
Ale nikt Ci nie powie skąd masz wziąć szczeniaka, bo nie jest regułą, że dobra hodowla wypuszcza same piękności i na odwrót. Wszystko zależy od konkretnego miotu... także zamiast zajmować się toplistą - zacznij oglądać suki hodowlane, planowane mioty...

Nie wiem kompletnie co masz na myśli pisząc o "liczących się hodowlach". Chcesz psa ze znanymi przydomkiem, czy psa, który wstrzeli się w Twoje preferencje?
Bo jeśli to drugie to znów odsyłam do oglądania planowanych miotów (oraz do ogólnego przejrzenia bazy i wcześniejszych skojarzeń)


Quote:
Originally Posted by anula View Post
Co Ci mam powiedziec: ja swojego wilczaka wybralam raczej pochopnie i dosyć przypadkowo - i jestem baaaaardzo zadowolona
Obyś się zatem nie przeliczył w swoim jakże przemyślanym wyborze
Hehe, a ja mojego wybrałam bardzo przemyślanie, nie było w tym krztyny przypadku... i się nie przejechałam, bo również jestem BARDZO zadowolona z wyboru, czego życzę również innym
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2013, 01:57   #48
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Ja tak jak Ania wybralam raczej przypadkowo, tzn moje serce podbil ojciec mej mendy, ale oprocz tego nic wiecej nie wiedzialam nie zaluje ani ciut ciut menda jest wspaniala, idealna dla mnie

Tak jak Makota, radze sie nie zastanawiac ktora hodowla jest najlepsza, bo z miotami bywa roznie, raczej wybrac suke lub samca ktory sie podoba i sledzic plany z nimi, i tyle

Pytanie tez czego oczekujesz od wilczaka.
__________________
Ja & Urciowaty
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2013, 03:07   #49
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Quote:
Originally Posted by avgrunn View Post
Ja tak jak Ania wybralam raczej przypadkowo, tzn moje serce podbil ojciec mej mendy, ale oprocz tego nic wiecej nie wiedzialam nie zaluje ani ciut ciut menda jest wspaniala, idealna dla mnie

Tak jak Makota, radze sie nie zastanawiac ktora hodowla jest najlepsza, bo z miotami bywa roznie, raczej wybrac suke lub samca ktory sie podoba i sledzic plany z nimi, i tyle

Pytanie tez czego oczekujesz od wilczaka.
Właśnie - bardzo dobre pytanie. I to od tego właśnie pytania zadanemu samemu sobie powinieneś zacząć poszukiwania swojego idealnego wilczaka

Jak chcesz psa o określonych cechach eksterieru - szukaj rodziców o takich cechach, oglądaj ich przodków, rodzeństwo, potomków... im bardziej ujednoliconą "rodzinkę" znajdziesz, tym większe prawdopodobieństwo, że szczeniak będzie podobny.

Jak chcesz psa o określonym charakterze, to porozglądaj się za odpowiadającym Ci charakterem wśród psów hodowlanych - a w tym celu niewątpliwie najlepsze byłoby po prostu spotkanie jak największej ilości wilczaków i poobserwowanie ich.

A jak chcesz psa do wystaw, który zostanie multichampionem... to w zasadzie bez różnicy co kupisz - wystarczy odpowiednia ilość samozaparcia w jeżdżeniu na wystawy



A teraz mały off top... avgrunn wcale nie dziwię się, że Belke zdobył Twoje serce, bo i ja jestem w nim od dawna zakochana, to przepiękny pies!
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2013, 13:14   #50
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by makota View Post
Problem w tym, że "styl" w jakim o ten punkt zaczepienia i swego rodzaju pomoc zapytałeś odpycha kogokolwiek od dania Ci odpowiedzi.
Sama sobie przeczysz, gdyż gdybym właśnie zapytał Was: ""jak wybrać szczeniaka, które hodowle polecacie", to zaraz skwitowalibyście to krótko, że "nikt Ci nie powie skąd masz wziąć szczeniaka, bo nie jest regułą, że dobra hodowla wypuszcza same piękności" i dzięki temu już na samym starcie utknąłbym w martwym punkcie.

TOP Lista z kolei miała mi właśnie posłużyć do tego, abym na jej podstawie mógł przynajmniej rozeznać się w co bardziej wartych uwagi liniach hodowlanych (które dopiero skierowałyby mnie do konkretnych hodowli w danym specyficznym typie wilczakowym, jaki by mi szczególnie odpowiadał) i nie szukał tych informacji po całym tutejszym forum (tym bardziej, że te są z reguły porozsiewane w setkach wątków i prawie zawsze nieodmiennie w formie jakiejś off-top'owej ciekawostki), tracąc na te przekopywania się masę czasu (którego obecnie nie mam zbyt wiele, więc chciałbym go tym sposobem sobie zwyczajnie zaoszczędzić).

P.S. Co zaś się tyczy tych personalnych zaczepek pod moim adresem, to darujcie je sobie, gdyż nie dam się więcej w te przepychanki słowne tutaj wciągnąć, skoro nie niosą one ze sobą nic ubogacającego Nasze krótkie życie (a są wyłącznie potworną stratą czasu i energii, którą o wiele rozsądniej można spożytkować na znacznie bardziej ciekawsze zajęcia).

Quote:
Originally Posted by anula View Post
Co Ci mam powiedziec: ja swojego wilczaka wybralam raczej pochopnie i dosyć przypadkowo - i jestem baaaaardzo zadowolona
Obyś się zatem nie przeliczył w swoim jakże przemyślanym wyborze
Miałaś po prostu dużo szczęścia i tyle, które nie musi być przecież zaraz udziałem innych wielbicieli wilczaków - Ci bowiem z nich, którzy wezmą pod swój dach pierwszego lepszego CzW (sugerując się jedynie jego "rasowością") po zaledwie kilku miesiącach mogą z tego tytułu obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku (jeśli ich słodki szczeniak wyrośnie na całkiem inny typ niż zakładali i co gorsza, mając charakter bardzo odmienny od "wzorcowego", na jaki byli tylko przygotowani), kiedy tylko zdadzą sobie sprawę, iż lepiej było przed samym zakupem poświęcić nie co więcej swojego czasu na dokładniejsze zaznajomienie się z światem hodowlanym CsV (i co za tym idzie poszczególnymi jego liniami).

Quote:
Originally Posted by makota View Post
I to od tego właśnie pytania zadanemu samemu sobie powinieneś zacząć poszukiwania swojego idealnego wilczaka
No tak... tylko jak można zacząć poszukiwania, kiedy nie ma się właśnie owych wyjściowych punktów zaczepienia w postaci dokładnej mapy linii hodowlanych (dzięki którym tylko można dotrzeć do konkretnych hodowli w danym typie), a jedynie jakąś chaotyczną bazę danych, w której nie sposób się połapać (nawet jeśli obejmuje ona tylko przodków z paru dekad wstecz)???

Last edited by Wonderfull Wolf ES; 02-03-2013 at 17:05.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2013, 14:08   #51
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

A nie pomyślałeś o tym, że wybieranie dróg na skróty, wobec świadomości tak wielkich (możliwych) rozczarowań, to po prostu źle obrana strategia? Może lepiej byś spożytkował energię na pojeżdżenie po wystawach, może okolicznych ćwiczakach, gdzie chadzają wilczaki, spróbował umówić się na jakiś spacer? Trochę chyba oczekujesz, że ktoś odrobi za Ciebie pracę domową, ale to będą Twoje decyzje i dziwi mnie, ze tak leniwie podchodzisz do tematu.
Rozpoczyna się sezon wystawowy, egzaminacyjny, szkoleniowy - wraz z nadchodzącą wiosną tu i ówdzie zaroi się od burych. Rusz tyłek i sam zacznij zdobywać wiedzę
Zwłaszcza, że zadajesz pytania, na które możesz otrzymać odpowiedzi bardzo subiektywne, a takie mają mierną wartość dla rzetelnej wiedzy.
Wilczaki to psy dla aktywnych, inteligentnych, ciekawych ludzi - postaw na odkopanie w sobie tych cech, a łatwiej będzie Ci znaleźć idealnie pasującego psa.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2013, 14:30   #52
wildheart
Junior Member
 
wildheart's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Warszawa/Reguły
Posts: 79
Send Message via Gadu Gadu to wildheart
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
Miałaś po prostu dużo szczęścia i tyle, które nie musi być przecież zaraz udziałem innych wielbicieli wilczaków - Ci bowiem z nich, którzy wezmą pod swój dach pierwszego lepszego CzW (sugerując się jedynie jego "rasowością") po zaledwie kilku miesiącach mogą z tego tytułu obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku (jeśli ich słodki szczeniak wyrośnie na całkiem inny typ niż zakładali i co gorsza, mając charakter bardzo odmienny od "wzorcowego", na jaki byli tylko przygotowani), kiedy tylko zdadzą sobie sprawę, iż lepiej było przed samym zakupem poświęcić nie co więcej swojego czasu na dokładniejsze zaznajomienie się z światem hodowlanym CsV (i co za tym idzie poszczególnymi jego liniami).
Biedny Twój pies, jeśli po tych wszystkich poszukiwaniach i wyborach nagle okarze się, że jednak nie spelnia Twoich oczekiwań...
__________________

Last edited by wildheart; 02-03-2013 at 23:31.
wildheart jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2013, 16:39   #53
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
A nie pomyślałeś o tym, że wybieranie dróg na skróty, wobec świadomości tak wielkich (możliwych) rozczarowań, to po prostu źle obrana strategia? Może lepiej byś spożytkował energię na pojeżdżenie po wystawach, może okolicznych ćwiczakach, gdzie chadzają wilczaki, spróbował umówić się na jakiś spacer? Trochę chyba oczekujesz, że ktoś odrobi za Ciebie pracę domową, ale to będą Twoje decyzje i dziwi mnie, ze tak leniwie podchodzisz do tematu.
Rozpoczyna się sezon wystawowy, egzaminacyjny, szkoleniowy - wraz z nadchodzącą wiosną tu i ówdzie zaroi się od burych. Rusz tyłek i sam zacznij zdobywać wiedzę
Zwłaszcza, że zadajesz pytania, na które możesz otrzymać odpowiedzi bardzo subiektywne, a takie mają mierną wartość dla rzetelnej wiedzy.
Wilczaki to psy dla aktywnych, inteligentnych, ciekawych ludzi - postaw na odkopanie w sobie tych cech, a łatwiej będzie Ci znaleźć idealnie pasującego psa.
Oprocz tego wszystkiego ja bym tu jeszcze dodala przesledzenie bazy bo jest bardzo pomocna.
__________________
Ja & Urciowaty
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2013, 21:45   #54
Piter
Junior Member
 
Piter's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Widuchowa
Posts: 260
Send a message via Yahoo to Piter
Default

a ja wybrałem na żywioł.miałem podejscie tylko do jednej .ale się spoxniłem i skończyło sie na drugiej.
na żywiol,przez przypadek,bez wiekszych poszykiwań i nie żałuję ....
Piter jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2013, 22:46   #55
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Bo prawda jest taka, że akurat mamy to szczęście, że w naszym kraju ostatnio przychodzi na świat całkiem sporo naprawdę fajnych miotów i nawet "biorąc w ciemno" jest bardzo duża szansa, że trafi się dobrze.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2013, 00:24   #56
Predator
Junior Member
 
Predator's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 166
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
tracąc na te przekopywania się masę czasu (którego obecnie nie mam zbyt wiele, więc chciałbym go tym sposobem sobie zwyczajnie zaoszczędzić).
Wiem, że napisałeś "obecnie" ale taka mała przyjacielska rada - jak już będziesz miał Wilczaka to albo będziesz miał czas dla niego albo zrobi z Twojego życia piekło... tego możesz być pewien na 100%.

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
Miałaś po prostu dużo szczęścia i tyle, które nie musi być przecież zaraz udziałem innych wielbicieli wilczaków - Ci bowiem z nich, którzy wezmą pod swój dach pierwszego lepszego CzW (sugerując się jedynie jego "rasowością") po zaledwie kilku miesiącach mogą z tego tytułu obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku (jeśli ich słodki szczeniak wyrośnie na całkiem inny typ niż zakładali i co gorsza, mając charakter bardzo odmienny od "wzorcowego", na jaki byli tylko przygotowani), kiedy tylko zdadzą sobie sprawę, iż lepiej było przed samym zakupem poświęcić nie co więcej swojego czasu na dokładniejsze zaznajomienie się z światem hodowlanym CsV (i co za tym idzie poszczególnymi jego liniami).
Musisz wiedzieć, że szczeniaki wcale nie są słodkie (może tylko z wyglądu). Wprowadzając im zasady walczą o byle co i są butne (przynajmniej mój model był). Jeśli rzeczywiście nastawiłeś się na Wilczaka to na Twoim miejscu nie oczekiwałbym nie wiadomo czego bo to OGROM pracy\konsekwencji\wyrzeczeń - przy JAKIMKOLWIEK Wilczaku. Reasumując w Wilczakiem jest jak z dzieckiem - trzeba kochać, edukować, musztrować itp oraz nie oczekiwać czegoś w zamian... no może oprócz wilczej miłości

ps. po Twoim poście uważam, ze masz bardzo duże wymagania i naprawdę możesz być mocno zawiedziony gdy już weźmiesz jakąś małą bestię bo one też swoje humory mają a Twoje nastawienie BARDZO będzie wpływało na zachowanie Wilczaka. Takie błędne koło w momencie niespełnienia oczekiwań.

napisałem to bez złośliwości, ukrytych podtekstów itp

Pozdrawiam
__________________
Never Surrender

Last edited by Predator; 03-03-2013 at 00:30.
Predator jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2013, 07:42   #57
Piter
Junior Member
 
Piter's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Widuchowa
Posts: 260
Send a message via Yahoo to Piter
Default

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
....... jak już będziesz miał Wilczaka to albo będziesz miał czas dla niego albo zrobi z Twojego życia piekło... tego możesz być pewien na 100%.

Pozdrawiam

a moj jest uparty i krnąbrny jak ........................... ja .
więc wszystk orozumiecie
Piter jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2013, 10:54   #58
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
...jak już będziesz miał Wilczaka to albo będziesz miał czas dla niego albo zrobi z Twojego życia piekło (...) masz bardzo duże wymagania i naprawdę możesz być mocno zawiedziony gdy już weźmiesz jakąś małą bestię bo one też swoje humory mają...
Tą lekcję mam już dawno odrobioną z moim własnym haszczakowym uparciuchem , więc przynajmniej o to nie musicie się martwić, jeśli akurat o mnie chodzi.

Widzę, że nie zbyt dobrze się zrozumieliśmy, gdyż ja mam naprawdę bardzo przyjacielskie nastawienie do wszelkiej maści czworonogów (nawiasem mówiąc żyję wedle zasady "natura sanat", więc nie może być inaczej), co nie zmienia sedna rzeczy, iż mam pełną świadomość tego, że z podjętej niechlujnie i do końca nieprzemyślanej decyzji już się po przygarnięciu jakiegokolwiek szczenięcia nie wycofam (gdyż jak już się na jakiegoś zdecyduję - dosłownie "na dobre i na złe" - to nie po to, aby za jakiś czas pod jakimkolwiek pretekstem zmienić zdanie, skoro ostatnie czego chcę, to skrzywdzić te do reszty oddane człowiekowi stworzenie), więc chcę wybrać takie, które będzie ze sobą niosło jak najmniejsze ryzyko wszelkich niemiłych rozczarowań (kiedy na ten przykład szukałem właściwego dla siebie Siberiana, to nie tylko na ten cel zebrałem uprzednio masę informacji nt. Huskich, ale m.in. na forum dogomanii uważnie śledziłem wszelkie wzmianki o spodziewanych tam miotach, dzięki czemu odszukałem idealną Hasiorkę w moim indywidualnym typie, z której jestem bardzo zadowolony... pomimo, że czasami też dawała mi ostro "popalić" ).

Reasumując, jeśli nie mogę na tychże listach dyskusyjnych liczyć z Waszej strony na przybliżenie co bardziej godnych uwagi linii hodowlanych, to trudno... najwyżej poszukam tych cennych dla mnie informacji, gdzie indziej i tyle (przez to proces decyzyjny się u mnie znacząco wydłuży, ale co się odwlecze, to przecież nie uciecze) - proszę tylko, abyście nie odsyłali mnie do tej swojej enigmatycznej bazy danych, która nie stanowi większej pomocy dla kogoś, kto nie tyle szuka przodków danego miotu, co całych gałęzi linii rodowodowych, z których dane pary hodowlane się wywodzą (wtedy i tylko wtedy będę miał bowiem pewność w jakim ostatecznym typie będzie dane szczenię, unikając tym samym ewentualnego mixu owczarkopodobnego).

Last edited by ira.s; 03-03-2013 at 11:11.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2013, 10:59   #59
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
Tą lekcję mam już dawno odrobioną z moim własnym haszczakowym uparciuchem , więc przynajmniej o to nie musicie się martwić, jeśli akurat o mnie chodzi.
Z całym szacunkiem; to Ci się tylko tak wydaje.
Zgadzam się z tym, co ktoś napisał wcześniej; dużo piszesz o tym "właściwym dla siebie" wilczaku, żeby uniknąć rozczarowań. Może faktycznie zacznij od zdefiniowania tego, jaki miałby być ten "właściwy wilczak" i napisz to tu, czy w innym topicu. Być może od razu uda się zweryfikować te oczekiwania i okaże się, że tak szeroko zakrojony "risercz" jest niepotrzebny. A może uda się też ustalić, czy ten idealnie dobrany wilczak, będzie miał w Tobie równie idealnego właściciela.

Last edited by Grin; 03-03-2013 at 11:01.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2013, 11:39   #60
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
...zacznij od zdefiniowania tego, jaki miałby być ten "właściwy wilczak"...
Do tego celu niezbędne jest mi właśnie zestawienie tych wszystkich głównych linii hodowlanych wilczaka, o które tutaj nie sposób się od Was doprosić

Co z tego bowiem, że przytoczę Wam za przybliżony tylko wzór "szarego" ojca Merry Bell z Molu Es, czyli Amura z Ďáblova kaňonu CS, kiedy nawet z jego zagadkowego drzewa genealogicznego (pozbawionego bowiem wizerunków nie tylko rodziców, ale i dziadków) nie sposób odgadnąć, czy był on przysłowiowym "wypadkiem przy pracy", czy też taki jak zakładano (niestety jego obaj bracia nie posiadają w Waszej bazie danych również żadnego foto), stąd też nie ma z tego względu absolutnie żadnej pewności, jakie szczenięta będą po nim, etc.

Dlatego właśnie cały czas nalegam o uprzednie wyszczególnienie tych głównych linii hodowlanych (z jednoczesnym zaznaczeniem, które z nich są w takim, a takim typie), dzięki tylko którym miałbym przynajmniej pewność jakiej "potomkowej" wypadkowej z nich mógłbym się spodziewać (gdyż wówczas m.in. te zdjęciowe braki w drzewach genealogicznych dałoby się choć częściowo skorygować).

Last edited by ira.s; 03-03-2013 at 11:51.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org