Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-03-2009, 23:37   #1
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default Váš vlčák je ošklivý

Znovu tohle téma ve mě otevřela tenhle týden Yzegrin, když mi napsala, že potkala nějakého "zasloužilého chovatele", který už nechová a který jí pěkně vysvětlil, že její 3 měsíční štěně je úplně špatné a vlastně už to ani není pravý vlčák. ....Támhle kousek přebývá, tady chybí, no a ta barva, to oko, tohle, támhle... No myslím, že to známe všichni. Všude kam přijdete budíte úsměvy a obdiv a pak bum. Narazíte na znalce přísného oka, který dříve než budete psychicky připraveni, na realitu v podobě bonitační komise. Citlivější povahy/což se u tak romantického plemene není řídký jev/pak začnou malého zvířáka třeba nenápadně pozorovat, jestli opravdu znalec neměl pravdu. "A má pak vůbec smysl chodit pro ostudu na nějakou výstavu nebo bonitaci?" Znám dost takových, které tam už bohužel nikdo nedostane. Občas může někde odsunout společensky na vedlejší kolej, třeba koupě štěněte z "nevhodné" chovné stanice.
Je mi líto když vidím jak třeba kolem Rudy Desenského/kterého si osobně vážím/ vyrůstá parta vlkařů kteří nechtějí mít s klubem nic společného. Prostě třeba jen proto, že se/a hafany zvlášť/ nechtějí stresovat.

Přátelé to, že před čerstvým majitelem vysypete rodokmen jeho ratolesti do 4. generace vás neopravňuje k tomu, abyste ji vzápětí z pozice autority jakkoliv hanili, byť by byl důvod. Je to stejný jako když koukáte prvorodičce do kočárku. Taky matce neřeknete že má hnusný dítě/a že tedy některý děti vážně jsou......oproti vlkům teda určitě/.
Úplně stačí "zasvěcené přátelské rady" z řad jiných kynologů, majitelů vlkošedých NO jejichž matka byla téměř vždy F1, a některých antikomunistů.
Je dobré aby ti nový věděli, že existují taky magoři kteří vyskočí z tramvaje a poběží půl kilometru ulicí, nebo otočí auto na magistrále, jenom proto, že tam někde zahlédli "jakéhosi" vlčáka a chtějí jej omrknout a hlavně pomuchlovat. A takových je pořád vážně dost.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2009, 07:33   #2
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Adriane, tohle bych vůbec neřešila. Myslím, že jsem objektivní a vím co mám doma. Mám čsv krásné, hezké, "normální" i ošklivého (chovatelka jistě promine) . A zrovna ten nehezký pejsek je pro mě důležitý. Má zajímavou krev, kterou stojí za to u nás v Čechách podržet, aby nám nezmizela. Mám je ráda všechny stejně, jen prostě s někým nelezu na výstavy. Ale bonitacemi projdou všichni ať jsou jací jsou. Bonitace není žádná přehlídka krásy, to je prostě jakési průběžné "vyhodnocování chovu" a měli by na ní přijít všichni pejsci.
K čemu nám budou jen krásní psi, kteří ale budou všichni jedné krevní linie, po jednom společném předkovi? (nechytejte mě za slovo, vím, co jsou linie, jde mi o vysvětlení pro všechny). Já jsem ráda, když na výstavě, bonitacích, setkáních vidím i nehezké psy, hlavně, že jsou z jiných "linií" a můžou být užiteční pro náš, český chov.
Na cizojazyčných verzích wolfdogu občas čtu, že češi preferují "ovčákovatý typ" vlčáků, a že jsou u nás psi oškliví. Jenže to často píšou lidé, kteří ani netuší, že existují nějaké skupiny, do kterých jsou psi a feny celé populace rozděleni a že úkolem chovatelské komise je udržet dostatečný počet jedinců ve všech těchto skupinách. Takže my musíme použít i ty "nehezké", pokud chceme naše plemeno udržet při životě.
Takže Adriane, klid, nic není tak horké, jak se tady píše . Některé příspěvky o množství ošklivých psů (když pisatel má jistě toho nejhezčího) je dobré si přečíst, myslet si o pisateli své a zase to pustit z hlavy .....
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2009, 09:29   #3
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Jak už jsem napsal jinde - ale raději ještě jednou pro "nové" majitele:

Za každých okolností je Váš pes pro Vás tím nejhezčím. Pes není "škaredý", může mít jen odchylky od standardu. Nenechte se nikým odradit, a nedělejte si hlavu z toho, když Vám někdo Vašeho psa "poplive" - svědčí to jen o jeho úrovni . Pokud má Váš pes nějaké vady a nedostatky, které musí být "pojmenovány" na bonitaci (od toho bonitace je, aby se vědělo o stavu populace, nikoliv od toho aby někdo ublížil Vašemu psovi), berte je realisticky a ne osobně. Váš pes Vás kvůli tomu taky nepřestane mít rád.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2009, 09:58   #4
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

To mě je jasný. Taky mám jednoho co se líbí kdekomu, víc než mě a druhého na kterém se mi líbí věci co asi vůbec nejsou důležité.

Jenomže znám víc než pár psů které asi nikdy nikdo na žádné společenské akci neuvidí a přitom netráví život zavření na dvorku. Prostě jenom proto, že mají strach, že se do nich bude někdo navážet, jako to vidí tady. To, že bonitace není totéž co výstava jde mnohým jen těžko vysvětlovat. Oni chtějí jen svého plyšového vlka. Upřimně kdo si šel pro prvního vlčáka s tím, že budou dělat "kariéru"? Co tak znám tak i ti dnes velmi úspěšní k tomu v prvopočátcích přišli tak, že bezpapíráci zkrátka moc k dostání nejsou.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2009, 10:07   #5
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

Ahoj,
myslím si, že každý vlčiak má čo - to do seba. Ale treba uznať, že fakt niektorí sú menej pekní, ale to sú už tie extrémy, ktoré sa občas vyskytnú - neštandardná farba a podobne.
Na svojho psa som počula už veľa, dobrého ale i zlého. Najviac ma pobavil a trošku ranil názor, že ak chcem psa vystavovať a chcem, aby dostal aspoň V, mám ísť tam, kde vlčiaka ešte nevideli. Fakt ma to mrzelo a od výstav odradilo. No potom som si povedala, že takéto názory treba ignorovať, resp.brať na vedomie ako názor jednotlivca a nezaoberať sa s nimi. Sme prihlásení na marcovú klubovku v Nitre a uvidíme, čo bude.
Pri čsv sa každému páči niečo iné a tak je to fajn, lebo potom každé šteniatko si môže nájsť super majiteľa, či už je sivé alebo ryšavé alebo má dlhšie uši,... Ide hlavne o to, že je to "ten pravý pre mňa"
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2009, 12:38   #6
darley
Junior Member
 
darley's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Galanta
Posts: 69
Default

To bolo pekne napísané, že niektorí sú menej pekní... Ani mne sa nepáčia všetci vlčiaci, ale dotyčnej osobe to predsa hovoriť nebudem. Pochválim na ňom čo sa dá (a ak sa nič pochváliť nedá, tak poviem, že je to milé)... A svoj názor preberiem radšej s človekom, u ktorého viem, že to ostane, že to nebude rozprávať ďalej... A aj tak máme rovnaký vkus na čsv
__________________
darley jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2009, 22:12   #7
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Jen doplnění informací k onomu "zasloužilému chovateli". Pozdě odpoledne, když jsem venčila Sofi s ostatníma pesama, přišel pán menšího rozložitějšího vzrůstu, a že jestli je to divnej NO nebo ČSV. Když jsem potvrdila ČSV, pán se velmi rozpovídal stylem "všechno vím, všechno znám", ať jste řekli cokoli, hned vám skočil do řeči .."joo, vždyť já je znám, vždyť já jsem je choval" apod. Načež se rozpovídal o tom, za kolik Eur prodával štěňata do Itálie, jak jsou všechny feny dominantní a agresivní, zná p. Hartla, Jedličku i Andrlovi, jak měl F2 vlčandu, což byl ten pravý vlk a ti dnešní-že to jde do háje..má to tmavé oko, dlouhý uši..a jak je bezvadný, že tu máme Mutary. Přičemž permanentně hodnotil Sofi, jak má strašně tmavé oko, dlouhý ocas (ve 3,5měs.), nevýraznou masku a nevim co všechno,a že to už nemá s vlkem nic společného. Do srovnání dával jakési starší ČSV, co má jakýsi cizinec tady. Ptám se na jméno psa a dotyčný mi odpoví: "Ale on s ním nechce krýt." Ne jenom mě, ale i ostatním pejskařům jež tam stáli a s otevřenými ústy poslouchaly, se zdál být "pán" poněkud divný. Jelikož mi to leželo v hlavě..cože je to za člověka, že je tak "zkušený"..napsala jsem o tom Adrianovi a Jiřince..Jiřinka napsala, že ví o koho jde, a dnes že dotyčný nemá žádné ČSV, jelikož mu ho nikdo neprodá-několik jich zkazil. Na cvičáku mi doporučili, ať se mu vyhnu obloukem, že ho na žádný ze zdejších cvičáků nevzali..a ani mu neprodali štěně NO.
Dnes jsem pána potkala opět
Jinak samozřejmě kritiku přijímám..ale aby to mělo "hlavu a patu"..a ne že pán haní současný stav chovu a vychvaluje první generace ČSV a Mutary a pak vidím na fotkách, že F1Mutara má oko tak 4x tmavší než naše máma..ale moc tomu nerozumím a je mi to vcelku jedno..Sofi je bezvadná, na cvičáku mi nevěří, že je to ČSV...nějaká lumpárna se přežije a tím spíš delší ucho apod.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2009, 22:30   #8
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
Dnes jsem pána potkala opět
Jinak samozřejmě kritiku přijímám..ale aby to mělo "hlavu a patu"..a ne že pán haní současný stav chovu a vychvaluje první generace ČSV a Mutary a pak vidím na fotkách, že F1Mutara má oko tak 4x tmavší než naše máma..ale moc tomu nerozumím a je mi to vcelku jedno..Sofi je bezvadná, na cvičáku mi nevěří, že je to ČSV...nějaká lumpárna se přežije a tím spíš delší ucho apod.
Ahoj, tím si vůbec hlavu nelámej, bys nevěřila, kolik je na jednom pražském sídlišti odborníků na výchovu ČSV. Jedna paní mě prý "už dlouho pozoruje, jak jsem na svojí fenu - v té době cca 2,5 měsíce - měkká a nic jí neučim", prý jí musím házet venku míček, jinak nebude aportovat. No a kolik se na sídlišti najde lidí, kteří chovali vlky nebo jejich křížence. Tomu se dá jen smát, hlavně když se podíváš, jak mají "odborníci" "vychované" svoje malé i střední psíky. Nám na cvičáku pro štěňata každý cvik cvičitelka uvozovala větou: "Tak co vlku, budeš se tahat?" Nebo: "Tak co vlku, necháš se přivolat?" A "vlkovi" se tam mooooc líbilo. Mutary F1 sem viděla naživo a jsou podle mě krásný, ale vůbec bych je sem netahala, nebo se fórum zase zvrtne.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2009, 22:43   #9
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Jj, už jsem si lecos vyslechla, ale furt to šlo. Pán mě fakt dostal! Na cvičáku mají trošku jiný přístup, ale zatím jsem moc spokojená. Zvažovala jsem, jestli vůbec zmiňovat ty Mutary, ale pak mi to nedalo. Vždyť ani přímo vlci nemají vždy světlé oči, ale tmavé...
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2009, 22:49   #10
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

tak s majiteľmi F-krížencov som sa stretla veľakrát, až neuveriteľné, koľko ich bolo tých psov vtedy ale mala som len pozitívne ohlasy na svojho psa. páčil sa im. ale nie všetko čo vraveli o krížencoch bolo super - že do psov kedysi museli kopať aby štekli a podobne. ale spomínajú na nich viac menej v dobrom... i keď mnohí tvrdia, že mali aj vlkov o čom pochybujem, ale OK.
čo je však u každého rovnaké je, že hovoria o silnej plachosti a nie o výzore vtedajších psov - teda aspoň čo som sa ja stretla...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2009, 22:52   #11
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by leila View Post
tak s majiteľmi F-krížencov som sa stretla veľakrát, až neuveriteľné, koľko ich bolo tých psov vtedy ale mala som len pozitívne ohlasy na svojho psa. páčil sa im. ale nie všetko čo vraveli o krížencoch bolo super - že do psov kedysi museli kopať aby štekli a podobne. ale spomínajú na nich viac menej v dobrom... i keď mnohí tvrdia, že mali aj vlkov o čom pochybujem, ale OK.
čo je však u každého rovnaké je, že hovoria o silnej plachosti a nie o výzore vtedajších psov - teda aspoň čo som sa ja stretla...
Tento pán evidentně chtěl ČSV, jako alternativu k vlkovi..a proto se těm dnešním vysmíval-prý už nemají s vlkem co společného. Snad už toho pána nepotkáme. Taky z toho jak mluvil, jsem měla dojem, že mu jde hlavně o peníze za ty psy, nebo z těch psů..než o psy samotné.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 08:19   #12
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

..zkrátka, dotyčný působil dojmem, že rozumí naprosto všemu.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 10:35   #13
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default

Brouk pytlík? .o) Všechno zná, všude byl a kde nebyl, tam se chystá Nesnáším takový lidi. Nejhorší je srážka s blbcem
Každej pokud chce, tak na Tvým psu něco najde. Bohužel jsou o tom i výstavy. Vždycky je to subjektivní názor člověka. Sofi má super rodiče a máma má bonitační kód myslím, více než dobrý, a to je pro mě jako chovatele určující předpoklad k tomu aby štěně bylo co nejvíce podle standartu a hlavně zdravé!!!! No a táta je impozantní pes s nádherným exeriérem, ohodnoceným na klubovce vysoko. Myslím, že hodnotit takový věci přísluší právě chovatelské komisi na bonitacích a svodech mladých. Od toho to je...
Takových lidí potáš ještě hodně a většinou to bude jen nefalšovaná čeká závist a na ní postavená hana...

Jak se říká u nás na Moravě, dlab na to

P.S. Becky i my se na Vás už moc těšíme!!!
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009, 12:06   #14
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

U nás v rodině jsme fenu F2 měly. Přítáhnul ho můj táta svému bráchovy někdy v roce 1979. Tvrdili, že je to F1, ale to nevychází. Jako vlk tedy určitě nevypadala. Kompletně tmavěhnědá, žádná maska, tmavé oko a maskulinní figura. Byla neuvěřitelně krotká a přítulná ke každému, přesto, že většinu času trávila na řetězu. Zvláštní, že její potomci po spojení s nějakým náhodným NO už jako vlci docela vypadaly. Její konec byl takový, že otec se svým bratrem už 25 let nepromluvil.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 07-03-2009, 18:25   #15
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

#1 Docela jsem rád, že bydlím na vesnici, kde už prakticky všichni Akkona znaj a obdivujou. Kdyby mi ho někdo začal kritizovat na ulici, první reakce by byla, že bych rád viděl jeho psa a vzájemnou spolupráci. Ve třech a půl měsících jsem rád nejen za to, jak vypadá, ale jakej zatím je. Sofča je jeho sestra (mimochodem taky krásná), takže tam to bude asi podobně a pokud jde třeba o oči... ikdyž (zatím) maj do žlutých daleko, tak se do nich rád koukám... je tam stoprocentní oddanost a věrnost.
K RD jezdím rád, taky obdivuju jehom práci, ale můj důvod je trochu jinde. Parta lidí kolem něj táhne za jeden provaz a snaha je společná, kdežto v klubu mi přijde situace taková jako ve většině organizací... jedna parta, druhá parta, osobní spory, polopravdy atd. a potom nemám nejmenší chuť něčím podobným ztrácet čas a radši budu se psem odpočívat u RD.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 07-03-2009, 19:21   #16
Jerzy
Junior Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 17
Default

bydlím ve městě, jezdíme hodně do přírody, na výlety, mezi psiska, párkrát sme byli i u Rudy Desenskýho - rád bych tam zajel zase, ale poslední dobou moc nevychází čas a to mě mrzí, protože malý se tam vždy strašně líbilo !
Jinak tady mi Dizzy obdivujou, malý děti povídaj - hale mami vlk ! ty větší už to ty volujou vlkem a velký se ptaj, jestli to vlk je :-) Zastavilo nás i pár pánů, kteří sloužili v Libějovicích jako psovodi a malá se jim moc líbila. Kdyby mi jí někdo hanil, tak chytnu hluchotu, asi stejnou jako má občas ta moje princezna a nevidim jedinej důvod, proč to řešit Povětšinou máme doma to, co jsme chtěli a nikdo z nás by neměnil! A ve finále je jedno, jestli je to čsv, nebo pouliční mix alá alík

Last edited by Jerzy; 07-03-2009 at 19:45.
Jerzy jest offline   Reply With Quote
Old 08-03-2009, 09:45   #17
gabriela
Junior Member
 
gabriela's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: Albrechtovice u Záblatí
Posts: 26
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
Jak už jsem napsal jinde - ale raději ještě jednou pro "nové" majitele:

Za každých okolností je Váš pes pro Vás tím nejhezčím. Pes není "škaredý", může mít jen odchylky od standardu. Nenechte se nikým odradit, a nedělejte si hlavu z toho, když Vám někdo Vašeho psa "poplive" - svědčí to jen o jeho úrovni . Pokud má Váš pes nějaké vady a nedostatky, které musí být "pojmenovány" na bonitaci (od toho bonitace je, aby se vědělo o stavu populace, nikoliv od toho aby někdo ublížil Vašemu psovi), berte je realisticky a ne osobně. Váš pes Vás kvůli tomu taky nepřestane mít rád.

Karel
K tomuto není co dodat, výstižně napsané a trefné, díky. Já a Ami zatím s haněním zkušenost nemám, a bylo by mi asi jedno, kdyby někdo takovou poznámku utrousil, pouze občas lidé pokládají otázky typu, je to vlk?, naopak hodně často a to ve městě, když jdu místo oběda v práci venčit Amiho, tak čím dál častěji potkávám majitelé malých plemen, kteří když vidí Amiho jak se snaží navázat kontakt s jejich miláčky tak začnou v tu ránu řvát, kde má košík, a že by ho měl mít atd., a to mě dostavá nejvíc, ikdyž v poslední době už je v duchu posílám někam, a naopak lamentuji nad tím, že nechají svého psíka udělat svou potřebu, a pak nechat ostatní ať v tom šlapou, a já neustále místo dopředu čumím pod nohy ať do ničeho nešlápnu. Přitom ten košík na hubě by měli mít oni. Jsem ráda, že zde čtu, že pro nás všechny je nejdůležitější to, jaký náš kámoš je a jak nás má rád, to je hlavní.
gabriela jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2009, 15:45   #18
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

pamatam sa, ked moja fena mala 4 mesiace, mala hlava velke usi.. a jeden chlapik povedal, ze to ma usi ako zajac.. on mal taky volajaky mix, ale neskutocny, neidentifikovatelny (aj ked spomenul 2 plemena, ale nepodobalo sa to ani na jedno), a moja reakcia bola, ze ked bude mat nejakeho psa, potom nech sa vyjadruje k tym druhym
kazdopadne, hlava do usi nedorastla.. ale netreba povedat, ze pes ma usi ako zajac ci netopier, staci pouzit spojenie "trosku vacsie uska" a hned je vsetko jasne (ze Darley )
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2009, 15:59   #19
darley
Junior Member
 
darley's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Galanta
Posts: 69
Default

Presne, dá sa to povedať aj normálne. Ale Haator ich nemá až také obrovské. Má ich len trošku väčšie. Nič strašné... O niektorých sa to povedať nedá, ale čo už... milí sú aj s väčšími uškami.
__________________
darley jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2009, 16:44   #20
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Větší uši, líp slyší srnky, tudíž startuje na větší vzdálenost Ze začátku mě štvalo, když kolem chodili lidi a je ten vypadá jak liška a dneska už to nikdo neudělá
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org