Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-09-2005, 12:58   #1
Tomáš
Junior Member
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1
Default ČSV a majitel bez zkušeností

Dobrý den, chci se zeptat, jestli si čsv může pořídit i úplný začátečník, který nikdy psa neměl (plnoletý a svéprávný, samozřejmě) a zvládnout jeho výchovu, tak aby ho nezkazil? Nebo je to jen pes pro zkušené?

Slyšel jsem, že chovatelé NO často kritizují ČSV. Nevíte co na ČSV nejčastěji kritizují a co je na tom pravdy?
Předem díky za odpovědi.
Tomáš jest offline   Reply With Quote
Old 01-09-2005, 13:21   #2
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default Začátečník

Já si myslím, že začátečník si čévéčko pořídit může, za předpokladu, že si ho pořídí od chovatele, který s ním bude ve spojení a bude mu nápomocen s výchovou a radami. Dál je třeba, aby se ten začátečník poohlédl po vhodném cvičáku, nejlépe takovém, kam už nějaká čévéčka chodí a kde s nimi mají zkušenosti. Návštěvu čévéčkářských akcí jako tábory, setkání apod. lze také jen doporučit. A samozřejmě je velmi vhodné vybavit se všemožnými knihami o etologii psů (vlků), výcviku, výživě atd., číst všechny možné a nemožné psí časopisy atd.

Myslím že začátečník má proti zkušenějším majitelům, kteří už někdy psa měli (rozuměj psa, ne čévéčko) určitou výhodu v tom, že netuší, jaké to je mít normálního psa. Takže není zatížen planými očekáváními a nesrovnává nesrovnatelné.

Na druhou stranu je ovšem fakt, že se toho taky dá dost pokazit, nemá-li člověk absolutně žádné zkušenosti se psy. Proto je důležitý kontakt s majiteli jiných čévéček a vzájemné předávání si zkušeností, postřehů a utěšování se navzájem, že "jednou ten pes dostane rozum".
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 03-10-2005, 00:18   #3
Marinette
Junior Member
 
Join Date: Jun 2004
Location: Plzeň
Posts: 41
Send a message via ICQ to Marinette
Default

Já když jsem si Cherry kupovala, tak jsem toho moc nevěděla. Přečetla jsem si sice spoustu článků a knih. Ale skutečnost je vždy jiná. Každý zvíře je individuální. Je pravda, že není marné, si přečíst nějaké knížky o vlku. Tihle psi se prostě tak chovají. Není to pes, spíš vlk.

Však nezáleží kolik toho víte. Záleží jak moc ČSV milujete. Kolik času mu věnujete. Není to No-tomu stračí velká zahrada. ČSV potřebuje vás. Moje ČSV má zahradu a řadši sedí vedle mě. Klidně celý den.
Myslíl si, že je to pořás stejné. Ten, kdo svého psa miluje a věnuje se mu, nikdy nevychová problémové zvíře.

marinette
Marinette jest offline   Reply With Quote
Old 18-11-2005, 10:56   #4
Absolonová
Junior Member
 
Absolonová's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Vy¹ehradská 7 Praha 2
Posts: 6
Default Dotaz na chov psa v bytě

Ahoj, díky za odpovědi. Udělali jste mi radost, že si taky můžu pořídit psa, i když bydlím v bytě . Zatím máme kocoura, takže na rozkousané elektrické šňůry, poškrabaný nábytek a stěny (i moje ruce) jsem zvyklá. Těším se, až jednou budu mít i toho psa, nejlépe čsv! S tím souvisí i můj další problém - můžu si ho pořídit, když jsem co se týče chovu a výcviku psa úplný začátečník? Díky za odpovědi. Zdraví Kája.
Absolonová jest offline   Reply With Quote
Old 18-11-2005, 13:20   #5
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Ahoj,
myslím, že si ČsV může pořídit začátečník. Je ovšem samozřejmě otázka jaký začátečník ? Člověk, který nemá dostatek trpělivosti, času a chuti se psu věnovat, by ČsV mít neměl.
Je pravda, že začínat v kynologii s čévéčkem není ta nejlepší cesta k rychlým úspěchům. Na druhou stranu, kdo touží jen po rychlých výcvikových úspěších a snadném výcviku, asi není tím správným kynologem. ČsV prostě patří do ruky každému, kdo má chuť a schopnosti se psu dostatečně věnovat, bez ohledu na to, zda je začátečník nebo protřelý kynolog. Ale vždy je, podle mého, nejlepší se s plemenem důkladně seznámit, než si psa pořídím. A seznámení způsobem návštěvy výstavy není, podle mého, dostačující. Pes se nejlépe pozná při práci. A proto neocenitelné informace a představu o našich psech lze získat např. na výcvikových setkáních, závodech nebo letních táborech.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 18-11-2005, 14:15   #6
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Ještě bych doplnila, že jako začínající, by sis měla vzít fenku. Jsou v dospělosti méně konfliktní (obecně) než psi. Dospělou fenu můžeš pustit s cizími psy bez toho, aby se ti servala, kdežto u psů to ne u všech jde. Asi bych měla napsat, že u většiny to nejde.Taky jsou takové měkčí a méně často " to na tebe bude zkoušet". Ale to jsou rady spíš obecné. Já jsem svou první fenu měla vysloveně tvrdou, chovala se jako dominantní pes, možná to bylo její "malou vzdáleností od vlka ) ", měla ho napsaného ještě na konci rodokmenu. Teď mám zase jednu fenku s vysloveně šťastnou povahou, velmi živou a temperamentní , s chutí do výcviku, ta je pro začátečníka jako dělaná. Takže záleží, na co narazíš. Asi to fakt chce zajet na nějaké setkání nebo jinou akci a třeba si okouknout budoucí mamku štěněte. Z inzerátu se povaha nezjistí, jen to, jak rodiče vypadají. Ale čévéčko si určitě kup. Jestli seš přírodomil, tak ti bude vyhovovat.
Hanka
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 18-11-2005, 14:31   #7
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Pozitivní pro tebe určitě bude, že nebudeš mít srování s držením "normálního" psa, takže ti nepřijde tak divné, až se tvoje čévéčko nebude zajímat o aport, nebude se honit za klackama a nebude se na tebe neustále zbožně dívat, jestli mu náhodou něco nechceš.

Na druhou stranu, určitě by bylo dobré navštívit nejdřív nějaké to setkání, výcvikový tábor, nebo aspoň některé chovatele a s plemenem se co nejvíc seznámit.

Na cvičák pak chodit nejlépe tam, kam už chodí nějaká další čévéčka a kde už má trenér (případně figurant) s tímto plemenem nějaké zkušenosti. Na klasickém "ovčáčkářském" cvičáku tě dokážou otrávit a znechutit život během pěti minut.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2005, 14:02   #8
helcin
Junior Member
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4
Send a message via ICQ to helcin
Default

Ahoj čévečkáři!!! Neznáte někoho z okolí nebo přímo z Hradce Králové, co by měl ČV?? Mám doma psí mimčo...né, že bych neměla se psy zkušenosti, ale s tímto plemenem vůbec. Zajímalo by mě, jestli má stejného draka, jako já. Dík a přeju krásný zážitky s vlkouny!! Pa Helča
Mail:[email protected]
ICQ:219423863
helcin jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2006, 10:05   #9
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

připojuji se k té žádosti, já jsem z pardubic, a chtěla bych si také popovídat a juknout na pejska v akci než si ho pořídím
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2006, 10:30   #10
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Jats
chtěla bych si také popovídat a juknout na pejska v akci než si ho pořídím
Ozvi se mi na email, mohu Tě nakontaktovat na nějaké majitele.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2006, 15:41   #11
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Přijeď se podívat třeba teď 16.12. do Roudnice na Kapra - ČSV tam bude určitě dost
Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2006, 20:21   #12
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

No nedá mi to - jen bych doplnil pro nezasvěcené Helenu: V Roudnici se jedná o Vánoční závod o kapra Karla Hartla, nebylo myšleno koukat s vlčáky na kapra v kádi

Karel

P.S.: Jinak souhlas se vším, co bylo napsáno.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 16-08-2007, 18:39   #13
IVANKO
Junior Member
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 3
Default Pomoc

Ahojte, chcem sa Vás spýtať, či by ste mi odporučili ako začiatočníkovi kúpu ČsV.
IVANKO jest offline   Reply With Quote
Old 17-08-2007, 08:06   #14
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Ahoj,
myslím, že na tuhle otázku nedostaneš takhle na fóru jednoznačnou odpověď. Záleží totiž na mnoha okolnostech (zájem o psa, časové možnosti věnovat se mu, mít to v hlavě srovnané a nepořizovat si čevečko jen proto, abych byl "in", chuť cvičit, zázemí, názor zbytku rodiny,...a další), které si musíš setřídit a hlavně si na ně odpovědět kladně. Pokud si to všechno v klidu rozvážíš, není problém si čevečko pořídit jako svého prvního psa. Počítej ale s tím, že výchova je trochu odlišná než třeba u zlatého retrívra.
Já jsem vždycky jsem chtěl čevečko, zajímal jsem se o ně několik let předtím, než jsem si ho pořídil a nemám s jeho výchovou žádné problémy (když pominu občasné vysvětlování, kdo bude šéfovat naší smečce).

Dororučil bych ti najít si nějakého chovatele v tvém okolí nebo ještě lépe přijet na nějaké setkání čeveček a probrat to s lidmi přímo u zdroje.

Zdeněk
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 17-08-2007, 08:37   #15
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by IVANKO View Post
Ahojte, chcem sa Vás spýtať, či by ste mi odporučili ako začiatočníkovi kúpu ČsV.
Myslím že i začátečník si může pořídit ČSV, mnohdy je to lepší v tom, že je "nezatížený" zkušenostmi z výcviku jiného plemene. Podmínky dobře popsal Zdeněk. Nezbývá než souhlasit s tím, že nejlepší je osobní setkání s majiteli a chovateli. Pokud jsi přesvědčen, že ČSV je přesně ten pes, kterého chceš (ne jen kvůli tomu jak vypadá, ale kvůli tomu jaký je celkově), kup si ho. Jako začátečník si vyber chovatele, který Ti bude ochoten v případě problémů poradit - to je takového, který se zajímá o své odchovy a jeho štěně pro něj nepřestane existovat dnem, kdy ho prodá. Určitě bych Ti doporučil se pak se psem účastnit víkendových setkání, letních výcvikových táborů apod. Tyto akce pořádá chovatelský klub jak v Čechách, tak na Slovensku.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 17-08-2007, 15:20   #16
IVANKO
Junior Member
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 3
Default Pomoc

Dakujem Vám za povzbudivé info, určite mi pomôže pri rozhodovaní. Chcem sa ešte spýtať, či niekto z Vás bude na výstave v novembri v Nitre.
IVANKO jest offline   Reply With Quote
Old 17-08-2007, 15:25   #17
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Quote:
Originally Posted by IVANKO View Post
Dakujem Vám za povzbudivé info, určite mi pomôže pri rozhodovaní. Chcem sa ešte spýtať, či niekto z Vás bude na výstave v novembri v Nitre.

V sobotu a v neděli je výstava psů v Bratislavě a ČSV je tam přihlášených opravdu hodně.
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 17-08-2007, 15:28   #18
IVANKO
Junior Member
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 3
Default

ďakujem za info, viem o tejtovýstave, ale bohužial tento weekend mi to nevijde
IVANKO jest offline   Reply With Quote
Old 20-08-2007, 10:49   #19
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by IVANKO View Post
Dakujem Vám za povzbudivé info, určite mi pomôže pri rozhodovaní. Chcem sa ešte spýtať, či niekto z Vás bude na výstave v novembri v Nitre.
Cau, vzhladom na to, ze v ramci Nitrianskej vystavy nas klub organizuje Klubovu vystavu, v nedelu tam urcite bude vela ludi a pravdepodobne dost aj v sobotu.

V principe na kazdej akcii ktora sa ukazuje na wolfdogu v planovanych akciach najdes dost ludi, ktori ti radi porozpravaju o vlastnych skusenostiach. Takze sleduj co sa chysta a ked ta nieco zaujme, nehanbi sa a chod sa pozriet. My nekuseme a nase psy vacsinou tiez nie ;o).
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 24-08-2007, 12:13   #20
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

Ahoj, doporučuji k přečtení článeček Mohu se stát majitelem ČSV ? Aneb jsem začátečník (je to pod historií plemene a "vlastnostmi" ČSV ).
Jinak setkání s čévéčkáři je fajn, ale co člověk - to názor.
Eva
__________________
Rocco

rocco jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org