Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 15-12-2011, 01:33   #41
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Představuju si člověka, který se rozhodne pořídit si psa. Jen tak, jako společníka. Nechce chovat, nechce na výstavy, prostě parťáka do lesa, na zahradu aby třeba trochu hlídal, do hospody, základní výcvik..Narazí na lidi, kteří mu trpělivě vysvětlují, co je špatného na chovu bez PP a jak pořízením si psa s PP zasadí alespoň malou ránu množitelům a třeba právě díky němu neskončí nějaký psík v útulku. Budoucí majitel nemá vyhraněnou představu o konkrétním plemeni-má rád "vlkoidní" typy, chce velkého psa, a až do osvěty mu štěňata po sousedivc vlkošedé Astičce (NOxlabradoodle) připadala jako správná volba. Je však uvědomělý, chce se zachovat správně a nepodporovat množitele, odmítne tedy štěně za symbolických 500Kč, našetří si příslušný obnos a vydá se pro štěně Čsv (nebo cokoliv jiného) s PP. Kontaktuje jednotlivé chovatele co našel např.na wolfdogu a: 1)dostane vyplnit profesionálně zpracovaný dotazník, čeká jestli projde, pokud upřímně přizná, že nechce chovat ani výstavy a ani není zarytý zkušený kynolog (ideálně s 20letou praxí u Čsv), tak nejspíš neprojde. 2)Pokud projde dotazníkem a pohovorem, zeptá se na cenu štěněte. Ne že by o ní chtěl smlouvat, ale aby věděl, jestli si vůbec takové štěně může dovolit a vlastně třeba psa za 50tisíc ani nechce, protože by se bál, že mu ho někdo ukradne. Následkem svého dotazu je vyloučen-protože ptát se na cenu štěněte hned na začátku je nemístné. 3)U dalšího chovatele tedy o ceně pomlčí, poučen už trošku ví, co tvrdit a je vybrán jako vhodný zájemce. Následuje kupní smlouva s podmínkami: bonitace do 2 let věku (zatím ani neví, co je bonitace, ale když jí nesplní, tak mu vezmou psa), rtg. na dysplazii (bojí se narkozy, nechce psa uspávat, ale když to neudělá, tak mu ho vezmou). Překoná tedy svoje strachy, rozhodne se na bonitaci jít,zaplatit poplatek a strávit tam den, ač o zbonitování nijak zvlášť nestojí, ale tam je mu velmi nepříjemně sděleno, co tam leze s nepřipraveným mladým zvířetem, když se ohradí, že musí, že to má ve smlouvě, je usazen agilní členkou bonitační komise, že účelem bonitace je uchovnění a pán pak vlastně nechápe, proč má ve smlouvě bonitaci, když nechce chovat a pořád se bojí, že mu vemou psa, nebo dají pokutu.4)POkud si pořídí fenku, má ve smlouvě, že nebude mít štěňata bez PP. On vlastně vůbec nechce štěňata, možná jí v budoucnu nechá i vykastrovat, ale určitě ne podle moderních trendů např. v 7 měsících. Je zodpovědný, tak si nastudoval, že fenky Čsv dospívají až ve 2,5 letech, ale hárají už v prvním roce. Každé hárání prožívá těžký stres, že zkušený sousedovic Žeryk se dostane ke kotci. On by případná nechtěná štěňátka samozřejmě rozdal po vsi, ale nemůže strachy spát, že mu seberou fenku, protože porušil smlouvu. Nakonec se na to všechno vykašle, protože jeho dobrá vůle pořídit si psa s PP je po zásluze potrestána, prostě nestojí mu za to pořád se s někym hádat, nechat si něco diktovat a zakazovat od lidí, kteří neustále vyhrožují pokutou a sankcemi, svůj nátlak zaštitují tvrzením, že to dělají pro plemeno. Tak se radši domluví se sousedkou, kdy že to tu Astu nakreje, protože po výpravě za čistokrevným čsv usoudil, že není nad domluvu s rozumnou množitelkou. Co sem tím chtěla říct, ať si každý domyslí sám, pokud bude mít zájem.
Cjápu, ale odpovim asi trochu hnusně... jestli chceš tohle dodržet a absolvovat, pořiď si psa s PP, pokud ne, tak klidně nějakýho křížence. Peo mě je v tomhle případě hlavní, aby se mimo plánovanej chov nikde neangažovali psi s PP. Je tady ale ta jediná jasná překážka... a to je právě vymahatelnost smlouvy. Až se to někomu povede, tak budem zas o krok dál.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2011, 01:59   #42
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Představuju si člověka, který se rozhodne pořídit si psa...
Směju se. Ne tobě, ale obecně. Všechno o čem píšeš se dá řešit ku spokojenosti obou, chovatele i majitele...
Občas si říkám, kde se ta hořkost v lidech kolem ČSV bere. Vždyť ti naši psi by měli být naše zábava a odpočinek.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name

Last edited by Dayen; 15-12-2011 at 02:14.
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2011, 03:28   #43
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Quote:
Originally Posted by Dayen View Post
Směju se. Ne tobě, ale obecně. Všechno o čem píšeš se dá řešit ku spokojenosti obou, chovatele i majitele...
Občas si říkám, kde se ta hořkost v lidech kolem ČSV bere. Vždyť ti naši psi by měli být naše zábava a odpočinek.
Pokud se směješ, tak je to fajn A jen doufám, že chovatelů smýšlejících jako poslední věta tvého příspěvku je naprostá většina. Můj "příběh" fiktivního zájemce o Čsv je posbírán a slepen z příspěvků v různých diskuzích na wolfdogu a jen pevně doufám, že je to extrém a že drtivá většina lidí kolem čsv je takzvaně normální
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2011, 04:42   #44
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Pokud se směješ, tak je to fajn A jen doufám, že chovatelů smýšlejících jako poslední věta tvého příspěvku je naprostá většina. Můj "příběh" fiktivního zájemce o Čsv je posbírán a slepen z příspěvků v různých diskuzích na wolfdogu a jen pevně doufám, že je to extrém a že drtivá většina lidí kolem čsv je takzvaně normální
Neber to tak vážně... karty jsou rozdaný celkem jasně a v drtivý většině se otíráš o to jak to má postavený Pavel. V tom co jsem psal třeba já mi nepřijde nic špatnýho. Když už jsi zmínila třeba sousedovic Žeryk, tak ten kdo má doma pár ČVček ti potvrdí, že Žeryk je minimální riziko. Když máš jen fenku, tak je to na tobě jak si ji zabezpečíš. Ale přijde ti to fakt moc co po tobě do chce? Já třeba bonitaci beru jako příležitost potkat se s ostatníma. Pokud si vybereš psa, kterej na ni má, tak je zbytek brnkačka. Když musíš makat, aby pes bonitaci prošel, zas je to jen plus... a pokud máš psa, kde se můžeš stavět na hlavu a stejně ji neprojde, tak je to zkušenost možná ještě lepší než ty ostatní.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2011, 10:05   #45
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
a v drtivý většině se otíráš o to jak to má postavený Pavel.
Klid, na to jsem zvláště u některých lidí zvyklý a nechává mne to naprosto klidným
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2011, 12:10   #46
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

No koukám, že mi tam místama chyběj písmenka, ale myšlenka tam myslim je :-)
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2011, 11:22   #47
Jana Zítková
z Podřipské samoty
 
Jana Zítková's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Roudnice nad Labem
Posts: 85
Default

Z německého fóra:
(můžete to někdo přeložit? Můj překlad je nepublikovatelný )

ACHTUNG: Farbschläge
Servus,

bin glückliche Besitzerin eines TWH und sehr glücklich mit ihm.

Habe eine Bekannte (S.Böhm) hier in Graz, welche die Meinung vertritt und überall herum postet, dass es weiße reinrassige TWH's gibt und diese seien aus einer Zucht die auf Adolf Hitler zurück geht. Sie selber wird hier in Graz oder unter ihren Bekannten (ist Nageldesignerin) gefragt wo man einen weißen TWH herbekommt und laut dem letzten Gespräch mit ihr soll eine Freundin von ihr einen weißen TWH mit Papieren (!) von einem Züchter gekauft haben. Bisher habe ich den Zwinger noch nicht in Erfahrung bringen können. Entweder ist das ein Mischling, wo sich nicht an die Zuchtvorschriften gehalten wurde oder mit einem Albino gekreuzt wurden ist. Hier in Österreich gibt es nur mehr einen Züchter von TWH, wo allerdings bekannt ist, dass dieser seine Belgischen Schäferhunde (dort oft Zuchtverbot erhalten) miteinkreuzt und die Welpen als reinrassig verkauft. Finde solche Machenschaften auf Kosten der Rasse sollten geahndet werden.
Bei meiner Bekannten kommt hinzu, dass sie einen weißen (meiner Meinung nach eher Schäfermischling oder unzulässige Kreuzung mit kanad. Wolf) Rüden namens "Spirit" hat, welcher wie die Beagle eine braun-schwarze Satteldecke auf'm Rücken besitzt. Die Tierärztin hat ihn als TWH anerkannt und die Tierschutzorganisation "Nitra" wirbt mit ihm als reinrassigen TWH, was meinen Verdacht bestätigt, dass bedauerlicherweise solche Organisationen keine Ahnung von Tierrassen haben.
Es würde mich freuen, wenn diese Nachricht von Verantwortlichen gelesen wird, welche über die Zucht von TWH's wachen und evt. dies weitergeleitet wird.
Denn ihre lügenhaften Erzählungen über einen TWH (sie ist der Meinung, die Tiere müssen abgerichtet werden, sonst sind es gemeingefährliche Killer wie Kampfhunde) schaden dem Ruf der Rasse!

Vielen Dank und adventliche Grüße, Totenkirchl+Rudel
__________________

Chovatelská stanice z Podřipské samoty
http://www.zpodripskesamoty.cz
www.facebook.com/CeskoslovenskyVlcakZPodripskeSamoty
Jana Zítková jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2011, 12:33   #48
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

No jo, jenže to už je pomalu všude. Ve Francii jsou kříženci s PP čsv, v Holandsku, Itálii, Německu a mnoha dalších zemích.... Proti tomu se nedá dělat vůbec nic.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2011, 12:37   #49
Jana Zítková
z Podřipské samoty
 
Jana Zítková's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Roudnice nad Labem
Posts: 85
Default

A jak je to možný?
To jsou potom celý papíry na prd.
__________________

Chovatelská stanice z Podřipské samoty
http://www.zpodripskesamoty.cz
www.facebook.com/CeskoslovenskyVlcakZPodripskeSamoty

Last edited by Jana Zítková; 16-12-2011 at 12:39.
Jana Zítková jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2011, 13:06   #50
Saerithra
Junior Member
 
Saerithra's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 96
Default

Quote:
Originally Posted by Jana Zítková View Post
A jak je to možný?
Jak už tu bylo psáno dříve - kde je poptávka, tam je i nabídka..
Saerithra jest offline   Reply With Quote
Old 19-12-2011, 14:12   #51
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Souhlasim. Nepořizuju si psa především "na něco", ale jako společníka a parťáka, a taky si chovatele vybírám-nepopadnu první štěně jen proto, že nemám chovatelské ambice. Pak jestli se rozhodnu pro chov, výcvik, výstavy - to se uvidí. A trochu mě zaráží a upřímně řečeno i děsí názory, které na wolfdogu občas čítám od osoby pomáhající v bonitační komisi (konkrétně paní Marianky W.) - to není myšleno jako útok, ale jako konstatování faktu. S tvrzením, že cílem bonitace je uchovnění a že když někdo si bere psa "jen" jako společníka, tak neobjíždí chovatele a vezme první co najde, protože je to vlastně jedno, to moc zájemců o psy s PP asi nepřitáhne.
Já mám děsivé nejen názory. Jsem děsivá celá. To je fakt fakt.

Darlinku jsem si taky pořídila "jenom" jako společnici. Později jsem změnila názor a rozhodla se chovat. Jenže Darlinka názor nezměnila, takže asi stejně zůstane "jenom" společnicí.

Měla jsem na mysli spíš to, že často se člověk při první návštěvě štěňat zamiluje a má vybráno. Asi nejsem z těch, co jsou tak nad věcí, že potlačí city a jdou se cílevědomě přesvědčit k dalšímu chovateli, jestli se u něj štěňátkům nedaří líp. Pokud vidím, že jsou štěňata zanedbaná a ve špíně, tak mě to samozřejmě taky odradí, ale když jsou v pohodě, což u většiny chovatelů jsou, tak by mi to stačilo.
Vážně bych chtěla mít ten odhad, abych u pětitýdenního prcka poznala, jestli to bude lenoch, co nevytáhne packu z kutlochu.

Jinak díky za upřímnost, to mě vážně dojímá.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 19-12-2011, 15:06   #52
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post

Měla jsem na mysli spíš to, že často se člověk při první návštěvě štěňat zamiluje a má vybráno. Asi nejsem z těch, co jsou tak nad věcí, že potlačí city a jdou se cílevědomě přesvědčit k dalšímu chovateli, jestli se u něj štěňátkům nedaří líp. Pokud vidím, že jsou štěňata zanedbaná a ve špíně, tak mě to samozřejmě taky odradí, ale když jsou v pohodě, což u většiny chovatelů jsou, tak by mi to stačilo.
Vážně bych chtěla mít ten odhad, abych u pětitýdenního prcka poznala, jestli to bude lenoch, co nevytáhne packu z kutlochu.

Jinak díky za upřímnost, to mě vážně dojímá.
Taky sem ta, která sáhla po prvním štěněti co ji přišlo pod ruku, a to doslova a do písmene.
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 19-12-2011, 15:20   #53
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Alissea View Post
Taky sem ta, která sáhla po prvním štěněti co ji přišlo pod ruku, a to doslova a do písmene.
Tak to by ses ale měla stydět...
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 19-12-2011, 15:42   #54
Saerithra
Junior Member
 
Saerithra's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 96
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Vážně bych chtěla mít ten odhad, abych u pětitýdenního prcka poznala, jestli to bude lenoch, co nevytáhne packu z kutlochu.
To byla spíš narážka na výběr štěněte podle exterieru a ne podle vlastností plemene. Samozřejmě, že každé štěně je jiné, ale jen do jisté míry.
Saerithra jest offline   Reply With Quote
Old 19-12-2011, 15:59   #55
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Saerithra View Post
To byla spíš narážka na výběr štěněte podle exterieru a ne podle vlastností plemene. Samozřejmě, že každé štěně je jiné, ale jen do jisté míry.
Tak to je právě to, o čem si myslím, že kdo chce vystavovat a záleží mu na exteriéru, tak už má určité zkušenosti a požadavky a jde opravdu cíleně za konkrétní představou. Ale to už dle mého názoru (který nikomu nevnucuju) není člověk, který chce psa jako společníka. Do určité míry se dá odhadnout i hrubý obrys povahy, ale zásadní tvar tomu (opět dle mého nezávazného názoru) dává výchova a výcvik majitelem. Ale pokud chceš předem vědět, jestli bude pes rád běhat nebo bude rád plavat nebo bude aportovat a nic jiného ho nezabaví, tak to bych hledala nejspíš v křišťálové kouli. Můžeš mít rodiče se záchranářskýma zkouškama a po nich štěně úplný nešikovný lemro nebo naopak rodiče líný a tlustý a po nich šampióna. Vlohy se sice do určitý míry dědí, ale musí se pak taky rozvíjet.
__________________

Last edited by Marianka.W; 19-12-2011 at 16:02.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 19-12-2011, 17:15   #56
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Tak to by ses ale měla stydět...
hrozně se stydím a je mi jasný že to není zodpovědný přístup, ale ... a teď sem udělala defakto to samý. Hele to je hezké štěndo, jupí bude mé
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 19-12-2011, 21:55   #57
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Tak to by ses ale měla stydět...
no pockej. Ja jsem chtela fenku a ve Stripku snu (je pravda,ze jsem tenkrat o tom vedela houby,takze jsem napsala do prvni chovky) byly tenkrat ve vrhu jen dve fenky a ta jedna uz byla zadana,takze ja jsem se jela podivat na osudem prisouzene steneA teda nelituju a rikam si,jake by to bylo,kdyby byla Arwen zamluvena driv,ze bych ted mela uplne jinou cubu a buhvi jaky by to bylo....ale na kdyby se nehraje.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 19-12-2011, 22:30   #58
Pouliche
Bolt Grey Střípek snů
 
Pouliche's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Děčín
Posts: 93
Send a message via Skype™ to Pouliche
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
no pockej. Ja jsem chtela fenku a ve Stripku snu (je pravda,ze jsem tenkrat o tom vedela houby,takze jsem napsala do prvni chovky) byly tenkrat ve vrhu jen dve fenky a ta jedna uz byla zadana,takze ja jsem se jela podivat na osudem prisouzene steneA teda nelituju a rikam si,jake by to bylo,kdyby byla Arwen zamluvena driv,ze bych ted mela uplne jinou cubu a buhvi jaky by to bylo....ale na kdyby se nehraje.
Já chtěla sice spíš také fenku, ale potřebovala jsem prcka nejlépe ihned a jediné volné štěně jsem objevila taktéž ve Střípku a tak jsem si za dva dny vyrazila přes celou republiku vlakem pro sedmitýdenního, tehdy vráceného, raubíře Bolta a nikdy jsem nelitovala. Jeho občasné zlomyslnosti si užívám už přes dva roky
Pouliche jest offline   Reply With Quote
Old 20-12-2011, 08:57   #59
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
no pockej. Ja jsem chtela fenku a ve Stripku snu (je pravda,ze jsem tenkrat o tom vedela houby,takze jsem napsala do prvni chovky) byly tenkrat ve vrhu jen dve fenky a ta jedna uz byla zadana,takze ja jsem se jela podivat na osudem prisouzene steneA teda nelituju a rikam si,jake by to bylo,kdyby byla Arwen zamluvena driv,ze bych ted mela uplne jinou cubu a buhvi jaky by to bylo....ale na kdyby se nehraje.
neboj lenka to myslela jinak, byla jedna z těch co mě v tom hodně podporovali
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 20-12-2011, 13:52   #60
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Já si taky často říkám jak by se asi měla Mašké, kdyby nebyla naše... Prostě mám za to, že některá partnerství určuje osud.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org