Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 17-12-2005, 23:33   #1
Lupusek
Junior Member
 
Lupusek's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Masuria
Posts: 488
Send a message via Skype™ to Lupusek
Default cieczka

Przeglądając to forum baaaardzo dużo dowiedziałam się o rasie CV, problemach związanych z hodowlą, o hodowcach i ich psach :-)
Jednak nadal niewiele wiem na temat cieczki u suk - stąd ten temat.
Cayo jest moim pierwszym psem - suką. Wkrótce skończy rok, więc w następnym roku będziemy się spodziewać pierwszej cieczki.
Chciałabym prosić wszystkich bardziej doświadczonych ode mnie hodowców o wymianę swoich doświadczeń na forum, o udzielenie jakichś praktycznych rad na ten temat. Interesuje mnie na przykład, kiedy u waszych suk pojawiła się pierwsza cieczka, jak sobie radzicie z psimi "natrętami", czy stosujecie jakieś środki "odstraszające", skąd wiadomo, kiedy są dni płodne i przy której z kolei cieczce najlepiej pokryć sukę? Czy są jakieś nietypowe, z uwagi na rasę, zachowania suk w cieczce? A może macie jakieś materiały na ten temat lub moglibyście mnie gdzieś przekierować. Będę wdzięczna za pomoc
alakra
Lupusek jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2005, 09:27   #2
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Nie wiem, czy inni też mają takie doświadczenie, ale po cieczce Szara ma zazwyczaj WILCZY apetyt. Za pierwszym razem bylismy w panice, bo myślałam, że to objaw ciąży, ale na szczęście alarm był fałszywy. Potem okazało się, że zawsze tak ma.

Piewrszą cieczkę dostała gdy miała mniej więcej rok i ma je co 7-10 miesiecy, czyli rzadziej, niż suki innych ras.
W czasie pierwszej cieczki mieliśmy wrażenie, że była nieswoja i przerażona. Miała inne reakcje, alienowała się trochę, była bardziej "dzika i obca". Przy kolejnych już nie było takich problemów.
Wazne, żby od małego uczyć sukę że na łóżku i kanapie leży na swoim kocyku/ reczniku. W czasie cieczki ta umiejetność/nawyk oszczędza mnóstwo prania.
Można kupić specjalne majtki, z dziurą na ogon, ale stosujemy je tylko czasem, gdy np. mieszkanie jest posprzątane na przyjście gości i chodzi o to, zeby psica nie zostawiala krwawych śladów przed ich przyjściem, zwłaszcza gdy nie są obyci z psami. Na co dzień takie majtki uniemozliwjają suce higienę...
Odstraszacze w postaci aerozolu stosujemy, gdy cieczka ma sie juz ku koncowi (jest wodnista)i Szara marzy o wybieganiu się. Ale zapach "odstraszacza" jest straszny nie tylko dla psów, ale i dla niej...

Ale Tinka jest tylko wilczakiem-sierotą, więc nie wiem na ile te uwagi są typowe dla wszystkich wilczaków. Ale może coś Ci się z tego przyda i tak.
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2005, 20:58   #3
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

dołączam się do proźby o jakieś wiadomości, co prawda Dona już swoją pierwszą cieczkę ma za sobą, o dziwo jak na tą rasę, dostała ją w pierwszym roku życia, ale na temat odstraszania kawalerów wiem niewiele.zwarzywszy że mamy jeszcze jedną sukę ON która cieczki ma 2 razy do roku to problem ten mamy 3 m-ce w roku.
Z moich obserwacji wynika że Dona zachowywała się tak samo jak Penny,z jednym wyjątkiem....była brudna od czubka uszu po koniec ogona...zero wylizywania...ale zrzuciłam to na karb braku doświadczenia.Nasze pieski biegają po polu więc problem z psimi adoratorami jest i to poważny.Przy Penny nie wiem dlaczego,ale ich ilośc była mniejsza, jeden w porywach, to co przeżyliśmy z Doną przeszło nasze oczekiwania.Pod siatką kręciło się na zmianę po trzy, cztery psy,robiły podkopy pod ogrodzeniem, gryzły siatkę.jednym słowem mieliśmy nieprzespany miesiąć,Andrzej chodził po nocy i je przepędzał, zakopywał dziury i łatał siatkę, jak się jeszcze doda do tego 3miesięczne dziecko płaczące po nocy to można sobie wyobrazić że chodziliśmy jak lunatycy. pytałam się weterynarza i ponoć są tabletki takie antykoncepcyjne dla suk ale trzeba je podawać codziennie, o ich skuteczności nic niestety nie wiem. Jak pomyśle że Penny ma mieć cieczkę za miesiąc to już mnie ciarki przechodzą ale w końcu sami chcieliśmy mieć dwie suki
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 16-01-2006, 11:46   #4
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default cieczka

Quote:
Originally Posted by alakra
Interesuje mnie na przykład, kiedy u waszych suk pojawiła się pierwsza cieczka
Tzn u Ali i Jolly w wieku dwoch lat. I od tego czasu maja cieczke dokladnie co rok, choc Ali potrafi ja przesunac nawet o miesiac. Belka na poczatku postanowila byc jak inne suczki i miala cieczke na jesien w wieku 2 lat, ale potem zerknela na statystyki i stwierdzila "Nie beda taka jak inne, beda wyjatkowa" - druga cieczke dostala po pol roku, w kwietniu. I teraz trzyma sie juz wersji "Cieczka raz w roku, na wiosne"... To rzeczywiscie unikalne, bo prawie 70% suk ma cieczke miedzy sierpniem a listopadem, a w kwietniu jedynie 2.5%

Ogolnie co do cieczek to wplyw maja rozne rzeczy - suki mocno zgnebione potrafia nigdy nie miec cieczki. Suki potrafia zmieniac termin cieczki w zaleznosci od konkurencji - jak dodamy nowa suke do stada to inne moga swoje cieczki poprzesuwac. Tak samo bywa po wizycie na obozie - jak trafi sie jedna suka z cieczka, to wszystkie suki jakie tam pojada staraja sie jak moga, aby dorownac konkurencji....

Jesli chodzi o statystyki "czestotliwosci" to wedlug informacji uzyskanych od Hartla wygladalo to mniej wiecej tak: ok 30% suk miało cieczkę 2 razy w roku, 50% 1x w roku, a 20% nieregularnie. Moglo sie to zmienic, bo wtedy dosyc mocna byla krew ONow, ktore cieczke maja 2x w roku lub wiecej...

Co do dlugosci cieczki to jest to sprawa indywidualna. Czesc suk ma ciezke tak jak psy - czyli ok 21. dni, a do krycia sa kolo 15 dnia. Ale jest bardzo duzo "wilczych" suk, u ktorych cieczki ciagna sie po wiecej niz 2 miesiace, a kryc mozna nawet ...3 tygodnie... (od tego siwieja niektorym wetom wlosy... )

Quote:
Originally Posted by alakra
jak sobie radzicie z psimi "natrętami", czy stosujecie jakieś środki "odstraszające",
Tzn jesli chodzi o samce-wilczaki to nie ma problemu - interesuja sie sukami zwykle, gdy te maja juz "te dni", lub gdy czas ten jest blisko. Problem jest z psami innych ras, bo wiele z nich ma powazne klopoty z hormonami i kryc potrafia nawet...nogawke z zapachem suki... Na nie najlepszym srodkiem sa same suki, ktore lapatologicznie potrafia wytlumaczyc, ze dany pies sie myli....

Quote:
Originally Posted by alakra
skąd wiadomo, kiedy są dni płodne
Suka stoi i odstawia ogon. I zachowuje sie jak...suka... Trzeba wtedy uwazac, bo czasem potrafi dac noge do psa...

Quote:
Originally Posted by alakra
i przy której z kolei cieczce najlepiej pokryć sukę?
Tzn mozna spokojnie trzymac sie przepisow ZKwP i kryc w cieczke, gdy suka skojczy 18 miesiecy. Ogolnie uwaza sie, ze np wilczyce osiagaja dojrzalosc wlasnie kolo drugiego roku - wtedy jest pierwsza cieczka i czesto tez pierwsze szczeniaki....

Quote:
Originally Posted by alakra
Czy są jakieś nietypowe, z uwagi na rasę, zachowania suk w cieczce?
W tym wypadku jesli CzW roznia sie od psow, to raczej dlatego, ze to psy sa nietypowe... Bo jesli chodzi o zachowanie to wilczaki sa podrecznikowym wzorem "normalnosci". Choc trzeba uwazac - czasem suki zyjace w stadzie zachowuja sie jak wilczyce i nie daja sie kryc przez obce psy. Poza tym niektore wilczaki musza sie "zakochac" - to nie psy, ktore kryja wszystko co ma 4 nogi, wiec przed planowanym kryciem warto "zapoznac" psy. Wtedy bedzie widac, czy przypadly sobie do gustu, bo bywaly sytuacje, gdzie po przejechaniu 1000 km okazywalo sie, ze pies na suke nawet nie spojrzy (mimo, ze nastepnego dnia bez problemu interesowal sie inna, a suka tez bez problemu zostala pokryta innym psem; nie zawsze aury sie im zgadzaja... )
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 16-01-2006, 14:18   #5
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default cieczka

Quote:
Originally Posted by Margo
Suka stoi i odstawia ogon. I zachowuje sie jak...suka...

Gdyby tak ten ogon troszke w dol
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 16-01-2006, 21:40   #6
Galicja
Galicyjski Wilk
 
Galicja's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Kraków
Posts: 1,124
Default

Quote:
Ale jest bardzo duzo "wilczych" suk, u ktorych cieczki ciagna sie po wiecej niz 2 miesiace, a kryc mozna nawet ...3 tygodnie...
o właśnie tu mam odpowiedz na moje dylematy. Obserwowałam Donę i cały czas myślałam że mam omamy, no bo 3 tyg mineły dawno a ja cały czas miałam wrażenie że cieczka nadal jest, już nawet miałam jechać do weta przypuszczając że jej coś dolega.
Galicja jest offline   Reply With Quote
Old 16-01-2006, 22:32   #7
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default cieczka

Quote:
Originally Posted by Margo
Suka stoi i odstawia ogon. I zachowuje sie jak...suka... Trzeba wtedy uwazac, bo czasem potrafi dac noge do psa...
Zapomniałaś wspomnieć o uszach... suki wtedy tak śmiesznie kładą uszy do tyłu...
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 16-01-2006, 22:42   #8
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default cieczka

Quote:
Originally Posted by Joanna

Gdyby tak ten ogon troszke w dol
i sie wydalo
ale ogonek tak na bok wygiety bardziej
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 17-01-2006, 21:15   #9
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default cieczka

Quote:
Originally Posted by Rona
Zapomniałaś wspomnieć o uszach... suki wtedy tak śmiesznie kładą uszy do tyłu...
Fakt - ogolnie sa strasznie zalotne i chetnie kokietuja. Uwielbiaja tez jak panowie sie o nie bija i potrafia niezle kombinowac, aby to takich bitw dochodzilo... Ot, takie pojedynki rycerskie o reke ksiezniczki...

Quote:
Originally Posted by Joanna
Gdyby tak ten ogon troszke w dol
Belka pokiwala glowa, ze "znow musze sama wszystko pokazywac" i tutaj jest instruktaz dla coreczki...

__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 17-01-2006, 21:52   #10
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Margo szkoda, ze nie widzialas, jak Dewi biednego Cheya kiziala tym ogonem pod broda! Boki zrywalysmy ze smiechu.
Ale OK, teraz CZ wie, jak ogon ma trzymac. A co z uszami? Bo na zdjeciu wygladaja..... standardowo
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 17-01-2006, 22:42   #11
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Joanna
Margo szkoda, ze nie widzialas, jak Dewi biednego Cheya kiziala tym ogonem pod broda! Boki zrywalysmy ze smiechu.
Oj, dorasta dziewczyna, dorasta. Chlopaki jej w glowie....

Quote:
Originally Posted by Joanna
A co z uszami? Bo na zdjeciu wygladaja..... standardowo
Juz sa i uszy:



Ale uszy to taka sciema. Postawione uszy oznaczaja pewne siebie suczysko. Ale pewnych siebie kobiet mezczyzni raczej nie lubia. Wiec suczyska klada je po sobie, ze niby sa takimi slabymi suczkami, ktore potrzebuja meskiego wsparcia....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 08-02-2006, 14:50   #12
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default artykul o cieczce?

hej
zgubilam gdzies adres strony z listami z forum w temacie cieczka u wuilczakow i z artykulem (dlugim listem) margo.
moze ktos to ma?
maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 08-02-2006, 15:14   #13
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default artykul o cieczce?

Quote:
Originally Posted by maria_i_wilk
hej
zgubilam gdzies adres strony z listami z forum w temacie cieczka u wuilczakow i z artykulem (dlugim listem) margo.
moze ktos to ma?
maria i wufi
Ten:
http://www.wolfdog.org/php/index.php...ewtopic&t=4391?
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 13-07-2006, 09:52   #14
Sariel
Junior Member
 
Join Date: Oct 2005
Location: bbbb
Posts: 192
Default pierwsza cieczka

kiedy wasze sunie miały pierwszą cieczkę ?
Sariel jest offline   Reply With Quote
Old 13-07-2006, 11:09   #15
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Naukowo o cieczce mozna poczytac na stronie http://therios.strefa.pl/porady/porady.html
Jest to strona kliniki weterynaryjnej z Myslowic
Wybierasz "cykl jajnikowy u suk" i wiesz troché wiecej o badaniach cytologicznych robionych w tym okresie czy na temat wyznaczania okresu plodnego. Ale jak to Margo mówi u suk wilczaka to moze byc róznie. Tyle, ze jak Ci wet zacznie mówic naukowymi terminami czy dadzá Ci wymaz cytologiczny to wiesz o co chodzi.
Ja przeszlam przyspieszony kurs nauki o cieczce dzieki Eresh, ktora wlasnie do tych wilczaków co u nich jest róznie nalezy
Ale przy takim psim macho jak Max to i dojrzewac chce sie wczesniej. U innych ras zdarzaja sie pierwsze cieczki w wieku ok 6-9 m-cy i jest to normalne. Dla wilczaka chyba to normalne nie jest. Czasem zdarzajá sie cieczki pierwsze jako bezowulacyjne czyli chcialoby sie ale jest sie za malutká. Z tego co wiem sá w sklepach zapachowe odstraszacze w aerozolu, ktore stosuje sie suce pod ogonek ale co do ich skutecznoci nie umiem sie wypowiedziec. Super ze wczesniej chcesz sie przygotowac. My drugi kojec budowalismy w trybie mocno alarmowym
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 13-07-2006, 14:16   #16
Lupusek
Junior Member
 
Lupusek's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Masuria
Posts: 488
Send a message via Skype™ to Lupusek
Default

Quote:
kiedy wasze sunie miały pierwszą cieczkę ?
w wieku 16 miesięcy.
__________________
Lupusek jest offline   Reply With Quote
Old 13-07-2006, 14:22   #17
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default Re: pierwsza cieczka

Quote:
Originally Posted by panodfiony
kiedy wasze sunie miały pierwszą cieczkę ?
Wszystkie mialy pierwsza cieczke na jesien (kolo drugiego roku).
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 14-07-2006, 20:59   #18
Sariel
Junior Member
 
Join Date: Oct 2005
Location: bbbb
Posts: 192
Default

Dziekujemy bardzo za wszystkie odpowiedzi

Wojtek i Fiona
Sariel jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org