Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wilki i wolfdogi

Wilki i wolfdogi Wszystko na temat tych najblizszych braci CzW... A do tego informacje na temat innych wilczych ras: Saarloosów, Lupo Italiano...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-06-2014, 19:02   #1
leskoman
Junior Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 2
Default Pastuch elektryczny na wilki i inne drapieżniki

Witam,

Co sądzicie o zabezpieczaniu hodowli przed wilkami i innymi drapieżnikami przy pomocy pastuchów elektrycznych? Czy zastosowanie np. takich urządzeń generujących impulsy rzędu 10-15J i napięciu 15000V są w stanie skutecznie odstraszyć drapieżniki o hodowli bydła?
leskoman jest offline   Reply With Quote
Old 23-06-2014, 23:07   #2
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Może skontaktuj się z Urzędem zajmującym się wypłatami odszkodowań za straty w trzebieniu bydła przez wilki. Może oni będą wiedzieli, jak z tymi pastuchami jest przy ochronie przed wilkami...
U mnie pastuch /nie wiem jakie impulsy, ale podobno słabe/ sprawdza się przy wilczakach mających chrapkę na kozy po drugiej stronie ogrodzenia. Ale ja swoje psy karmię, więc nie wykazują się "determinacją" łowiecką by przetrwać....
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2014, 21:50   #3
leskoman
Junior Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 2
Default

Dzięki za odpowiedź, na pewno popytam ale wolę zapobiegać niż później walczyć o odszkodowania, hoduje rasowe bydło mięsne i nie mogę sobie pozwolić na straty w cielętach czy byczkach a takie opinie osób które już mają pewne doświadczenia są bardzo pomocne
leskoman jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2014, 23:36   #4
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Quote:
Originally Posted by leskoman View Post
opinie osób które już mają pewne doświadczenia są bardzo pomocne
Ale nasze doświadczenia dotyczą psów karmionych regularnie i w miarę możliwości kontrolowanych.
Moje wilczaki niestety już 2 razy dostały się do kóz i je zagryzły. To był powód zainstalowania pastucha /nawet nad furtkami/ -próby skoków przez płot zakończyły się dotknięciem pastucha i -jak na razie- wilczaki odpuściły. Ale kombinują cały czas.
Radzę Ci zapytać właśnie w Urzędzie w wydz. Ochrony Środowiska /jeśli oni nie wiedzą, to na pewno gdzieś pokierują do kompetentnych osób/, bo nie jest wykluczone, że kwestie choćby rzędu impulsów mogą być obwarowane jakimiś przepisami. Rozumiem Twoje zainteresowanie kwestią, bo rzeczywiście ataki wilków stają się coraz częstsze, a zwierząt żal. W mojej okolicy to już norma...
Tutaj stronka dotycząca wilków w Polsce http://www.polskiwilk.org.pl -może tam udzielą Ci wyczerpujących informacji.
Pozdrawiam.
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 30-06-2014, 19:13   #5
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by leskoman View Post
Dzięki za odpowiedź, na pewno popytam ale wolę zapobiegać niż później walczyć o odszkodowania, hoduje rasowe bydło mięsne i nie mogę sobie pozwolić na straty w cielętach czy byczkach a takie opinie osób które już mają pewne doświadczenia są bardzo pomocne
W Kadzidlowie trzymaja watahe wilkow na terenie ogrodzonym siatka lesna i elektryka. I widac, ze zdaje to egzamin....
Czasem trafiaja sie takie sztuki jak nasze wilczyca "Sedivka" (z Zoo w Pilznie), ktora potrafila pokonac 3metrowy plot z elektryka przygotowana do ostraszania niedzwiedzi... Ale widaje mi sie, ze trzeba miec po prostu pecha aby trafic na taka sztuke...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org