Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-02-2011, 10:45   #1
majklktm
Junior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 2
Default Pes nebo fena?

Dobrý den,
už dlouho dlouho planuji pořídit si čsv. Přečetl sem o něm haldy článků příběhů a informací, byl jsem se i podivat v pár stanicích a prostě mě uchvátili. Řeším pouze jedno dilema. Jestli psa nebo fenu? Byl by to muj první čsv. Rád si nechám poradit od zkušených. Vím že toto téma tu je někde ve článku ale mě nějak ty články nejdou otevírat...vždycky mi to hodí nějakej eror. Takže Vám děkuji za informace...:-) mějte se hezky vy..i vaši pesani...
majklktm jest offline   Reply With Quote
Old 03-02-2011, 22:58   #2
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Podla mna je to vylozene na osobnom vkuse. Pripadne podla toho, ci by ste niekedy chceli mat steniatka alebo je to vylucene. Totiz co sa bezne radi - ze fenka je kludnejsia, milsia a lahsie zvladnutelna, plati len ak je fenka z tych kludnejsich, milsich a lepsie zvladnutelnych. Moj prvy pes a zaroven CSV bola fenka - dominantna, tvrdohlava, neznasala fyzicky kontakt (blizkym ho tolerovala, ale rada ho aj tak nemala), a vazila 35 kil bez toho, aby bola tucna.

Skor by som zaciatocnikovi radila vyberat podla povahy - steniatko po dobrych rodicoch, s relativne miernejsou povahou. Chovatel by mal vediet poradit.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 04-02-2011, 11:12   #3
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

No, dovolím si trošku nesouhlasit se Sašou - ony fenky pokud to vezmeme globálně v průměru asi trošku míň dominantní než psi jsou, na druhou stranu se Sašou souhlasím v tom, že můžete klidně narazit na velmi dominantní fenu nebo naopak na submisivního psa - tohle se prostě nedá paušalizovat. Co je ale možné říct je to, že jaký pes v dospělosti skutečně bude záleží z největší míry na jeho správné výchově - tedy na Vás.

Takže tak jak píše Saša - fena Vám bude min. 1x ročně hárat, pokud splní podmínky chovnosti, byla by škoda aby neměla štěňata, a s těmi jsou radosti, ale i starosti.

Pokud splní podmínky chovnosti pes, byla by také škoda kdyby zůstal bez potomků, ale v tomto případě to pro Vás znamená jen tolik, že za Vámi přijede na krytí fenka se svým majitelem a to Vám moc starostí nepřidělá (kromě toho že až odjede, tak možná bude Váš pes pár nocí teskně výt).

Jestli se nemůžete rozhodnout, přijeďte se podívat na naše akce - nejbližší větší akce s velkou koncentrací československých vlčáků na jednom místě (psů i fen) budou jarní bonitace - 16.4.2011 v Roudnici nad Labem a 30.4.2011 v Jevišovicích. Od 1. do 3. dubna se koná v Jevišovicích výcvikový víkend, tam je možno přijet se podívat také. No a 7.5.2011 bude v Roudnici nad Labem klubová výstava. Tolik z nejbližších větších akcí.

Karel S.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 04-02-2011, 15:08   #4
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

To je těžké rozhodování.
Mám obojí . Pes je dominantní, tvrdší na práci, ale největší mazel na světě. Fena je strašně snaživá, je také pořád se mnou, ale mazlit se až tak moc nemusí.
__________________
Jiřina

http://www.arqeva.cz
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Old 04-02-2011, 18:31   #5
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

ja si poridila fenku,nelituju toho,ale myslim,ze mozna se psem by nam to fungovalo lip,prece jen si myslim,ze myslenka prirozeneho parovani ma neco do sebe. Proste fena\muz,samec\zena,ale hodne zalezisamozrejme na jedinci. Ted,kdyz je cuba starsi,tak myslim,ze zacala vic poslouchat a vztah se o dost zlepsil.Ale co pozoruju kolem sebe zname ceveckare,tak vetsinou si poridili stejne pohlavi,jako maji oni sami,pokud nemaji par.Jedina vyjimka,co znam je Tyger s Hayakimem
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 04-02-2011, 19:50   #6
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Já mám dvě feny a maximální spokojenost. Vždycky jsme měli feny (různá plemena) a vždy jsem k nim táhla více, ale je pravda, že otec míval na hlídání na autovrakovišti Staforda - psa. Já k němu chodila od 11- ti let, kdy on byl štěňátko a on mě naprosto miloval a byl úplně oddaný (né jako ty nevděčný čůzy šediví :-). Měl mě nejradši a neuvěřitelně mě bránil. Takže otázka je fakt těžká já mám zlatou fenu co se týče chování, rodiny, dětí... ale naprosto dominantní vůči cizím fenám. Je to těžké, ale jak říkají - holky byly zvyklé na lidi, děti, psi v okolí - to není problém takže ať je to samec či samice rodinu bude milovat stejně. Záleží opravdu na vkusu každého znás. Práce je s tím stejná - krmení, socializace, výchova, výcvik ... Někdo řekne, že se mu lépe pracuje se psem, někomu s fenou. Jinak souhlasím s Karlem určitě naštívit nějakou akci kde vlčáky uvidí tam si nejlépe zkusíte "na vlastní kůži" co jsou zač :-)
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 04-02-2011, 21:21   #7
Kometa
Junior Member
 
Kometa's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Jablonec nad Nisou
Posts: 153
Default

Já teda zatím ještě moc nevím, jestli jsme si psa nebo fenku, vybrali dobře, tomu našemu prckovi není ještě ani deset týdnů, takže se časem uvidí, ale tohle dilema jsme řešili taky. Přítel chtěl psa, protože měli doma psa, my zase měli doma vždycky fenky a vůbec většinu zvířat holčičího pohlaví... rozebírali jsme různá pro a proti a vyšlo nám to tak půl napůl, až jsme si prostě řekli, že když nevíme, tak pes je hezčí (většinou jsou psi od všech plemen takoví výraznější a typičtější) a taky většina lidí kolem nás má fenky, takže se s nimi pes bude líp snášet, než fenka. To byl nakonec tak asi hlavní důvod Možná u čévéčka docela dobrý důvod, při jejich obvyklé snášenlivosti vůči stejnému pohlaví
Kometa jest offline   Reply With Quote
Old 05-02-2011, 14:26   #8
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
Ale co pozoruju kolem sebe zname ceveckare,tak vetsinou si poridili stejne pohlavi,jako maji oni sami,pokud nemaji par.Jedina vyjimka,co znam je Tyger s Hayakimem
..a co třeba naši dva bráškové..? Ty určitě znáš. Nebo Helča a Vaya Kiba..nebo náš chovatel..ono to ve finále bude asi stejně půl na půl.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 05-02-2011, 19:27   #9
JaRkA
Junior Member
 
JaRkA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Zvolen
Posts: 4
Default

No tak ja mám psa. A je to najväčší mazel na svete :-) Dokázal by sa nechať hladkať aj celý deň. Teraz ako dospel tak počúva takmer vždy, až na pár výnimiek. Kým bol štena tak to s ním miestami bol boj, hlavne keď nechcel prísť na privolanie. Ale teraz vždy keď ho privolám tak sa neskutočne teší a s radosťou uteká ku mne, nie po odmenu v podobe pamlskov, ale pohladenia. Zasa samozrejme kým tam nie je hárava fena alebo niečo podobné. Ja som s mojím psiskom spokojná. Ja som viac na psov, viac sa mi páčia ako fenky.
JaRkA jest offline   Reply With Quote
Old 14-02-2011, 17:57   #10
MaryAnn
Junior Member
 
MaryAnn's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 23
Default

No ja mám (resp.čoskoro sa ku mne nasťahuje) psa, ale kedže sa ešte len spoznávame, nemôžem moc mudrovať. Ale na začiatok, neviem jak to fungovalo u ostatných, poslúcha celkom pekne .. no uvidíme. Vždy som mávala feny rôznych plemien (aj mám), psa som mala len raz a povedala som že nikdy viac... a vidíte jak som dopadla - s "vajčošom" na krku
MaryAnn jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org