Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-01-2007, 19:04   #1
sodo
Junior Member
 
sodo's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Chtelnica
Posts: 11
Default chcel by som čsv ale?

nazdar vsetci,
ako som uz naznacil chcem csv, ale po precitani si veci ako standardu, výchovy, historie a clankov v tomto fore, mam este stale otazky. s ktorými sa na vas v nasledujucom case budem obracat, teda ak budete odpovedat. jedna z nich ktora ma prave napadla je ako je to vytím u týchto psov, kedže maju vlciu krv?
a aby som upresnil situaciu rozhodujem sa medzi dvomi plemenami Rhodesian rydgeback a čsv. ale viac mi imponuje prave csv. a moja otazka znie ma niekto z vas skusenost s obomi plemenami? ak ano ra by som pocul vas nazor.
a neodpustim si otazku, i ked to mozno bude zniet hlupo alenikde som sa na stranke nedocital o cenach steniat, ak teda niekto z vas nema s tym problem budem rad ak mi to prezradi, samozrejme mam na mysli psov s papiermy.je to kvoli tomu ze si chcem utvorit nejake hranice a aby som sa nenechal bud zbytocne odradit velkou sumou alebo hlupo naletiet na nizke lakave sumy-jednoducho nejaky ten priemer. dik
lubo
sodo jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2007, 20:10   #2
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

cena steniat sa rozoberala par prispevkov dozadu... je tam aj link na clanok ohladom tejto temy...
leila jest offline   Reply With Quote
Old 23-01-2007, 21:32   #3
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

ahoj,já ti mohu poradit z veterinárního hlediska,ČSV jako plemeno je odolný a nemá tolik zdravotních problému-pouze sem tam dysplazie ale RR je charakteristický ještě větší svéhlavostí,často kvůli pruhu zpet trpí kožními problémi které se obtížně léčí a vrací se celý život a jsou pověstní všeobecně rozšířenou displazii asi jako NO,hlavně si kup štěně s PP u RR to je hodně důležité právě kvůli DKK
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2007, 08:24   #4
Zbijowski
Junior Member
 
Zbijowski's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Chotěbuz
Posts: 7
Send a message via Skype™ to Zbijowski
Default

Ja jsem se kdysi davno take rozhodoval prave mezi Rhodesian ridgeback a Ceskoslovenskym vlcakem. Dokonce jsem byl i nejakou dobu rozhodnuty pro RR. Nicmene bydlim na polosamote na venkove a tak RR by tady u nas zimu pravdepodobne neprezil. Rodina v Polsku ma chov. stanici RR a casto byvam i mezi RR. RR u nich bydli doma a denne s RR musi jezdit mimo mesto a nechat je na hodinku vybehat, jinak by po case byli nemocni. RR ale spatne snasi zimu - hodnotim dle CsV. Rozhodl jsem se ale pro CsV - ktere se perfekne hodi v nasem kraji, kde jsou hory a lesy. RR byl primarne slechten pro lov lvu v Africe a v nasi zemi vyraduje mnohem vice pece nez CsV. Co se tyce ceny stenete tak RR ve spickovych chovech vyjde priblizne na 25.000 - 35.000 Kc. Stene CsV vyjde cenove kolem 8.500 - 12.000 Kc, i kdyz vim i o zoufalcich, kteri sli s cenou nekde v rozmezi 6.000 - 7.000 a to na ukor pece o stene.
Zbijowski jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2007, 09:27   #5
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Lubo,
prepáč mi moje otvorené slová. Ale myslím si, že pokud se rozhoduješ mezi dvěma tak rozdílnými plemeny, je vysoká pravděpodobnost, že nejsi ten pravý pro ČsV. Naše psy si pořizují v drtivé většině lidé, kteří se nerozhodují a jednoznačně touží po ČsV. ČsV je pes pro skutečného fandu plemene, který plemeno miluje a je tak připraven se smířit se všemi jeho problémy. Jeden z našich špičkových policejních psovodů, který jezdí jako výcvikář na naše tábory pravidelně opakuje : "Čévéčkáři musí plemeno bezmezně a fanaticky milovat, protože přestože vidí, jaké nezměrné usilí musí věnovat složení třeba jen nejzákladnější zkoušky, stále do úmoru cvičí a snaží se i o z mého pohledu o takřka nemožné.". Myslím, že to krásně vystihuje vztah čévéčkářů (a nejen těch, kterří se svými psy cvičí) k plemeni. Mám zkušenost, že lidé, kteří se rozhodují mezi několika zcela rozdílnými plemeny a nakonec si ČsV pořídí, bývají po čase zklamáni, protože mají zcela jiná očekávání, než je realita.
Mluvím teď trochu proti našim psům ale myslím, že je lepší z 10 zájemců odradit 9, kteří by posléze měli se svým psem problémy, než po 2 letech řešit nové umístění psa, což je stresující pro majitele i pro psa samotného.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2007, 09:49   #6
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Těžko bezmezně fanaticky milovat plemeno,se kterým nemáš žádné zkušenosti.Já sama obdivuju spoustu plemen..čévéčka mi přirostla k srdci,ale až po té,co jsem si pořídila první.Do té doby se mi tito psi "jen" líbili.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2007, 11:06   #7
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Ahoj Lubo.
Já jsem se úplně původně rozhodovala mezi bílým švýcarem a čévéčkem. Podstatné pro mě bylo, že do podmínek do jakých jsem si psa měla pořídit, se nakonec hodil víc ČSV.
S ridgebacky nemám žádné zkušenosti, jen si pamatuju, že na cvičák jich pár chodilo a většina měla ocas mezi nohama a reakci na střelbu. Chápu to jako důsledek toho, že svého času bylo toto plemeno velice módní a tedy se chovalo na všem, co mělo čtyři nohy.. bez ohledu na povahu.
Tak přeju dobrou ruku ve výběru a rozhodneš-li se pro ČSV, tak i pevné nervy.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2007, 12:21   #8
sodo
Junior Member
 
sodo's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Chtelnica
Posts: 11
Default

zdravim vas opät,
a dakujem za komentare, chcem len pavlovy povedat, ze podla slov CDanieli, je tazke mezmedzne milovat plemeno s ktorým si este namal nijak docinenie , mozno len par krat videl a vacsinu z toholen na obrazku alebo vidu. a ze aspekt vyberu psa v mojej situacii kde zijem s rodicmi a brachom nie je len o mne preto som tu a by som sa informoval. pavel neboj sa nechcem ti tvoje zamilovane plemeno pokazit zlym zaobchadzanim a vycvikom, a nekupujem ho hned takze ani o tie v najblizsej dobe narodene steniatka sa nemusis bat. hovorim nie je to o mne preto sa snazim informovat aby som aj doma mohol ostatnym nieco povedat o tomto psovy. citam vela tvojich odporucani a komentarov a myslim si ze si velky odbornik a preto som rad za kazdu tvoju poznamku. a za uprimnost sa neospravedlnuj o to mi ide nepotrebujem nejake keci namiesto toho k veci, presne to co si napisal tvoj odborný nazor.
len na upresnenie, mam jedneho psa sice orech ale nie najhorsi ale do urcitej miery ma poslucha aj na povely co vacsina co poznam nedokaze, tym nechcem porovnavat čsv sorechom ani hovorit ze viem cvicit to nie, to v ziadnom pripade za to sa nepovazujem.este pred tym som mal tiez psa ale ten musel byt utrateny. tym chcem len povedat aby si ma nepovazoval za cloveka ktory ma prachy pozrel si obrazok, povedal chcem csv, kde je najblizsia CHS, dam ho do koterca hotovo.

a dakujem Zbijowskemu, za informacie. tiez byvam na deine kde mam les hned za domom, rad byciklujem beham lyzujem a moj krpec co mam teraz mi uz nestaci, preto premzslam aj nad tymto plemenom.

a tia dik za zastavenie MIRKAVOLF.
sodo jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2007, 13:01   #9
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Čévéčkářem se člověk nerodí.
Buď má člověk vztah ke zvířatům - potažmo ke psům a nebo ne. To, jestli se někdo stane dobrým majitelem právě ČSV ukáže čas. Mnoho lidí velmi odhodlaných, zkušených, dokonce s dobrými výsledky ve výcviku či v chovu ČSV dnes ČSV nechovají z jakýchkoliv důvodů.
Na druhou stranu si myslím, že některým lidem ČSV, ale jednoduše žádný pes do rukou nepatří a přesto je chovají.

ČSV mají svá specifika, která buď lidem imponují či jim vadí. Ti, kterým imponují, se k ČSV velmi rádi vracejí, plemeno milují, zkušenosti s ním vidí jako pozitivní.
Těm, kterým jeho vlastnosti vadí, psa - čsv se buď dříve a nebo později zbaví a zkušenosti pak s ním mají veskrze negativní a tak ho i po zbytek života prezentují.
Jsou také lidé, kteří byli majiteli mnoha plemen i čsv a přesto o čsv hovoří s láskou a obdivem i když již nemají podmínky či fyzické síly toto plemeno chovat.

Jakýkoliv fanatismus je vlastnost škodlivá, bránící serióznímu úsudku a objektivitě.

Vše je naprosto relativní a spíš, než na vlastnostech psa, záleží na vlastnostech člověk, který si psa pořizuje a v neposlední řadě na podmínkách k chovu psa……, kvalitě oplocení, někdy i na sousedech…na partnerovi…dětech…domácích zvířatech…..a na prioritách, které člověk v hlavě nosí
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2007, 17:50   #10
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Quote:
…..a na prioritách, které člověk v hlavě nosí
Nechci mentorovat nebo něco podobného, ale to co napsala Monika (viz. citace) je podle mě velmi výstižné. Pouze doplním, že je důležité rozvážit si priority i do celkem vzdálené budoucnosti, protože těch, co měli ty nejlepší úmysly z nichž rychle sešlo, je celkem dost. Čevečko potřebuje smečku (rodinu) a nebýt odstrčen.

Zdeněk
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 25-01-2007, 09:18   #11
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default Chcel by som čsv ale?

Ahoj,
pripájam sa k predchádzajúcim príspevkom:
pes určite využije vo svoj prospech nedostatok alebo chyby vo výcviku, výchove, odpustí chyby v stravovaní, neúčasť na výstavách, hromadných podujatiach, ale predovšetkým ČSV je citlivý na spolužitie vo svorke. Môžete ležať na gauči, loziť po horách, pokiaľ je so svojou svorkou, je to v pohode. Najviac ho ubíja nezáujem, pocit *omegy* vo svorke, ktorá je z nej vystrkovaná a ňou ubíjaná. Za svorku treba považovať celú ľudskú rodinu, vrátane členov, ktorí nemajú, nechcú mať vzťah k zvieratám, alebo ho odmietajú, pretože pes by mal byť na konci hierarchie, ale stále platným členom svorky.
Argo je náš prvý ČSV, nie som odborník na chov a výcvik psov. Dlho som čakal na nášho vlčiaka, za tie dva roky spolužitia s ním sa zmenil môj pohľad na psov. Prestal som porovnávať – orech bol taký a taký, NO onaký, na nich platilo predsa to a to.
Je to ČSV a predovšetkým Argo. Viac sivý ako hnedý, živý, z mäsa a kostí, so psou dušou, ale NÁŠ ARGO.
Takže odporúčam uvažovať hlavne nad tým, či bude VÁŠ, alebo tvoj. A VÁŠ aj keď ti nebude už on stačiť s kondíciou, pretože zostarne a zoslabne skôr ako ty.
Michal.
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 25-01-2007, 12:14   #12
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Zajímavý vývoj tématu. Souhlasím naprosto s Pavlem, pravdu má i Monika. ČSV musí člověk opravdu milovat pro vlastnosti, které má a proto si ho pořizuje, pořízení si štěněte z jiného důvodu může skončit katastrofou pro psa i pána, ale naopak z toho může být pevné spojení na celý psí život. Můj názor je ten, že úplný začátečník, který neumí ani nemůže plemeno posoudit se dříve či později ocitne v situaci, kdy právě ty odlišné a specifické vlastnost čsv bude muset ctít a uznávat protože jinak se zhroutí, psa se zbaví a ztratí veškeré iluze. Z vlastní zkušenosti vím, že není vždycky jednoduché se vyrovnat s drobnými úspěchy a v zápětí velkými neúspěchy, které se stále opakují (mluvím o výcviku a jiných strastech). Většina lidí si toto asi právem nedokáže připustit a proto bude od čsv vyžadovat práci, poslušnost, vychovanost apod. což není úplně reálné.
Ahoj Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 25-01-2007, 15:44   #13
Dušan
Junior Member
 
Dušan's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Veselí nad Moravou
Posts: 65
Default

Stručně - měl jsem čévéčko i RR (jen necelé dva roky). Čévéčko bylo v mém případě nesrovnatelně hlučnější, vylo, kňučelo až velice nepříjemně ječelo. Snažil jsem se mu maximálně věnovat, hned po práci jsem jej pouštěl z kotce ven až do noci, denně procházky po okolí, město, park, louky, ale nestačilo to. Pořád chtělo být se mnou, a to prostě nešlo. RR občas zablafkal, stačil si sám. RR poslouchal pouze mě, čévéčko bylo ke všem členům v rodině velice přátelské. Asi 10 let nemám ani RR ani csv, ale kdybych si měl znovu vybrat, ani na chvíli neváhám - volil bych csv. Mají něco navíc, i s tou tvrdohlavostí
Dušan jest offline   Reply With Quote
Old 25-01-2007, 20:19   #14
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by artus
Zajímavý vývoj tématu. Souhlasím naprosto s Pavlem, pravdu má i Monika. ČSV musí člověk opravdu milovat pro vlastnosti, které má a proto si ho pořizuje, pořízení si štěněte z jiného důvodu může skončit katastrofou pro psa i pána, ale naopak z toho může být pevné spojení na celý psí život. Můj názor je ten, že úplný začátečník, který neumí ani nemůže plemeno posoudit se dříve či později ocitne v situaci, kdy právě ty odlišné a specifické vlastnost čsv bude muset ctít a uznávat protože jinak se zhroutí, psa se zbaví a ztratí veškeré iluze. Z vlastní zkušenosti vím, že není vždycky jednoduché se vyrovnat s drobnými úspěchy a v zápětí velkými neúspěchy, které se stále opakují (mluvím o výcviku a jiných strastech). Většina lidí si toto asi právem nedokáže připustit a proto bude od čsv vyžadovat práci, poslušnost, vychovanost apod. což není úplně reálné.
Ahoj Dan
Já tomu opravdu nerozumím.Jak můžeš milovat psa/plemeno pro jeho vlastnosti dokud ho nevlastníš?Dle mého právě začátečník nemá možnost porování,pokud nebyl nucen řešit "menší či větší"problémy s jiným plemenem,tak z čeho by byl zklamán?Před čévéčky mě vlastnili němečtí ovčáci,německá doga....na všechny s láskou vzpomínám a všechny bych je měla ráda zpět.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 25-01-2007, 22:33   #15
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Ahoj Danielo, je možné milovat plemeno i když ho ještě nemáš. Jako dítě jsem vlastnila stará čísla Hunderevue, kde se v číslech z 55.,56. roku a potom občas dále vyskytovaly články od p. Hartla, E. Ziemena o křížencích vlků a psů . Občas tam byly články z jednotek pohraniční stráže s fotkami kříženců a reportáže o jejich výcviku. Už tenkrát jsem si říkala, že to je ono. Ještě dávno před revolucí tu vycházely noviny vydávané myslím českým svazem chovatelů. To bylo v době, kdy se ve Psovi o vlčácích jaksi nepsalo, protože soudruzi vlčáky nějak nemuseli. jedině v těchto novinách byly články o vlčácích, ještě psané Rosíkem (vycházely tady i na Slovensku) a novinky z chovu čsv na Slovensku. A jedině z těch se dal sledovat vývoj plemene. Měla jsem všechny výstřižky, první inzeráty na čsv a jen jsem čekala, až si jedno za první výplatu koupím. Ač mě na cvičáku zrazovali- "vlčák- to je hrob pro pejskaře", dodnes si to pamatuji jako by to bylo teď. Pamatuji si, jak jsem chodila přilepená na Kazana z PS (F1 ) a hltala každý jeho krok. Takže láska tu byla, aniž bych je měla. No a pak to přišlo......
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 25-01-2007, 23:10   #16
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka
Ahoj Danielo, je možné milovat plemeno i když ho ještě nemáš. Jako dítě jsem vlastnila stará čísla Hunderevue.......
Ale jo,tak takhle platonicky asi jo..ale mám pocit,že i platonický vztah nemusí končit na každý pád úspěchem Takže si myslím,pokud člověk nezakusí na vlastní kůži - nemůže soudit.Je to můj názor,má zkušenost.Já mám ráda všechny psy a v podstatě všechna zvířata,je pro mne nemyslitelné zbavit se čehokoli,co k nám příjde do rodiny,třeba jen kvůli tomu,že je zvíře neúspěšné,nechovné,problémové,staré... a nemyslím,že proto bych měla být horším majitelem čévéček,než ten,kdo miluje výhradně,jen a pouze československé vlčáky a jinak nevidí neslyší.Tož asi tak.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 25-01-2007, 23:27   #17
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default Re: chcel by som čsv ale?

Quote:
a aby som upresnil situaciu rozhodujem sa medzi dvomi plemenami Rhodesian ridgeback a čsv
Ahoj já mám čsv, ale máme dost známých s RR. Obě plemena mají několik věcí společných: jsou hodně pohyblivá a do jisté míry trvdohlavá a rovněž do jisté míry dominantní, záleží na jedinci.

Pokud chceš "jen" psa nebo jinak řečeno, "normálního psa"(to nemyslím nijak hanlivě) pořiď si RR, čsv je prostě trochu specifickej.
Jinak RR je pes spíš na léto a čsv na zimu, i když samozřejmě přežijou obojí (RR zimu v pokoji, popř u páníčka pod dekou, čsv léto v co nejhlubším stínu popřípadě ve vodě) )
Alespoň z mojí zkušenosti jsou RR minimálně stejně odvážní jako čsv.
Čsv s papírama pořídíš přibližně za cenu RR bez papírů.

Přeju hodně štěstí při rozhodování a hlavně při volbě konkrétního štěníka!
Jana
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2007, 00:00   #18
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Platonickým vztahům moc nevěřím..ty snad patří do puberty. Jinak nic proti dospívající mládeži a lepení plakátů na zeď.


Např. Kazan a Rep měli velmi odlišné povahy, o exteriéru snad ani nemluvě a přesto oba dva byli představiteli jednoho plemene.
Mě osobně se líbili oba, každý po svém. Ale slavný Kazan nechal „vystřízlivět ze zamilovanosti“ nejednoho vojáka na posádce v Libějovicích, pokud s ním měl sloužit!
O opravdové „lásce“ a obdivu můžeme snad hovořit jen o psech, kteří s námi prožijí celý život a něco pozitivního v nás zůstane.
Protože konec dobrý, všechno dobré.
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2007, 02:05   #19
sodo
Junior Member
 
sodo's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Chtelnica
Posts: 11
Default

fuuuuha davate mi zabrat po vsetkých strankach. som rad ze ste sa rozhovorili o comkolvek a hlavne o osobných skusenostiach, z ktorých mi plinie jedna spolocna vec ze kazdeho z vas tento pes niecim uchvatil, co dokaze zakryt vsetky tie roztrhane veci a noci ktore ste kvoli nim nespali. v najblizsej dobe sa chystam navstivit jedneho chovatela ktorý mi to s radostuou umozni aby sam pocitil co je to za zviera.
a hlavne akujem tym co mi napisali o ich skusenostiach s RR.
no neviem ci toto plemeno milujem ako pisete, ale je mi velmi sympaticke a imponuje mi po jeho strankach, hlavne po tej, ze je to samo o sebe osobnost, plus jeho fyzicke schopnosti ktorých si cením. Nevijadrujem suhlas ani nesuhlas s nikim z vas kedze kazdy z vas ma osobnum skusenost ktora mne chyba, preto ak by ste mi mali co o tomto psovy povedat, okrem veci uz spomenutých a vecí ktore sa tu dost opakuju, budem len rad.
obzvlast osobným skusenostiam. chcem si len utvorit akýsi nazor na zaklade nie seobecných pisomných kecov , ale hlavne od ludi ktorý vedia o com konkretne hovoria.
este raz dik kazdemu kto sa na tuto temu mnou inciovanu nejak vyjadril.
lubo
sodo jest offline   Reply With Quote
Old 26-01-2007, 08:52   #20
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Lubo,
doporučuji Ti s pořízením psa nespěchat. Nejprve navštiv pár akcí, kde Tví favoriti účinkují (nejlepší jsou asi letní výcvikové tábory nebo alespoň nějaké závody nebo výcvikové víkendy). Tam uvidíš, co a jak a budeš si moci vytvořit trochu objektivnější obrázek a především promluvit s majiteli přímo na místě.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org