Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Hodowla

Hodowla Informacje o hodowli, selekcji hodowlanej i miotach....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-01-2012, 16:22   #1
Nietoperka
Junior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 36
Default Rodowodowy bez rodowodu. Ważne!

Aż żal się rozpisywać w takiej sprawie, ale (wklejone z pewnego forum):

Quote:
RODOWODOWY BEZ RODOWODU - do Hodowców i nie tylko.

"Pseudo" rejestrują stowarzyszenie. Będą wystawiać rodowody swoim kundelkom – z pokoleniami NN. Psy będą sprzedawać pod nazwami ras, do których niszczenia do tej pory bardzo się przyczynili. Ich psom brak genotypu i fenotypu. A jednak sami będą potwierdzać sobie rasowość wystawiając rodowód.

Ich psy do tej pory rozmnażane wyłącznie z połączeń homozygotycznych nadal będą homozygotyczne, były rozmnażane dwa razy do roku i nadal będą, zatrzyma się postęp hodowlany, utworzy się rzesza psów „rodowodowych”. Ujawniają się tam choroby i wygląd nie pasujący do wzorca, w dodatku kwestią czasu jest nadawanie tym kundelkom championatów.

Już teraz niektóre rasy są zainfekowane tak bardzo, że ludzie na ulicy uważają Waszego rasowego psa za odmieńca, ponieważ pseudohodowcy stworzyli pseudorasy.

Jak przeciwdziałać?
- Dowiedzcie się, czy nazwa Waszej rasy jest zastrzeżona w Urzędzie Patentowym kraju, z którego pochodzi rasa.
- Piszcie do mediów
- Piszcie do posłów, którzy tworzyli nowelizację Ustawy

Jeśli tego nie zrobicie za 3-5 lat Wasze hodowlane psy będą postrzegane jako tak samo rasowe, jak kundelki pseudohodowców.

Pamiętajcie o historii Związku Kynologicznego w Polsce i staraniach pokoleń hodowców, by rasy polepszać, rejestrować w FCI (rasy polskie), oraz dbać o jakość psów z rodowodami, a nie tylko je pomnażać. Z szacunku dla tych hodowców, dla Waszych własnych dokonań, oraz dla ludzi, którzy kupować będą psy z rodowodami ruszcie głowami. Macie doświadczenie, wiedzę i jesteście jedynymi osobami mogącymi uratować sytuację psów w Polsce.
Powodzenia!
A jak to widzę twórcy owego związku:
http://zwkipr.prv.pl/index.php?el=4&&typ=pies

Jak to wygląda w praktyce:
1)przychodzi się do siedziby tegoż związku z psem
2)pan nie mający zielonego pojęcia o psach stwierdza co to za rasa (przypadek gdzie właściciel poszedł z rasowym psem dowiedzieć się o co chodzi i usłyszał że ma psa zupełnie innej rasy niż myślał...)
3)po trzech pokoleniach szczeniaki mają "udokumentowane pochodzenie", więc zgodnie z literą prawa jest ok.

Tylko czekać aż pojawią się pierwsze takie wilczaki, bo ktoś przyjdzie z ONkiem i będzie twierdził że to wilczak, więc zostanie to potwierdzone pismem z pieczątką od organizacji, która ma osobowość prawną... Bo osobiście wątpię by taka organizacja miała wpływ na polepszenie standardów psów z takich "hodowli".
Nietoperka jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 16:51   #2
Faolan
Junior Member
 
Faolan's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Warszawa
Posts: 81
Default

"Rozmnażanie z połączeń homozygotycznych" to rzeczywiście świetna reklama "wiedzy" osób, które będą ten tekst powielać...
Faolan jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 17:00   #3
Nietoperka
Junior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 36
Default

Dlatego zaznaczyłam ze wklejam informację skopiowaną z innego forum-nie chciało mi się wszystkiego ładnie redagować od początku. Poza tym w większości pseudohodowli często jest prowadzony tak silny chów wsobny że szanse na heterozygotyzm w większości cech są bardzo nikłe.

Ale może zamiast czepiać się słówek i rozprawiać czy aby na pewno wszystko jest idealnie napisane zajmiemy się prawdziwym problemem
Nietoperka jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 17:01   #4
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Szczerze? Tez mi się to rzuciło w oczy... Ciekawe co autor miał na myśli? Może chodziło o wąską pulę genów...
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 17:06   #5
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Quote:
Originally Posted by Nietoperka View Post
Ale może zamiast czepiać się słówek i rozprawiać czy aby na pewno wszystko jest idealnie napisane zajmiemy się prawdziwym problemem

Ja musze napisać, że mam mieszane uczucia. Bo z jednej strony hodowlą psów powinni się zajmować tylko i wyłącznie ludzie odpowiedzialni, pasjonaci. To nie jest kwestia dyskusji. Tylko, że siłą nikogo się do tego nie zmusi. Ani do uczciwości ani do badań zwierząt, które będą rozmnażane.
Popieram akcje typu "rasowy - rodowodowy". Nie kupiłabym psa bez metryki i wszystkich znajomych namawiam do tego samego. Tłumaczę, że takie niefrasobliwe decyzje sa niczym innym jak wspieranie pseudohosowli.

No ale z drugiej strony dlaczego Polski Związek Kynologiczny ma mieć monopol?
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 17:18   #6
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
No ale z drugiej strony dlaczego Polski Związek Kynologiczny ma mieć monopol?
TYm bardziej, że pod jego skrzydłami niejednokrotnie kwitnie równie haniebny proceder co w napiętnowanych pseudohodowlach. I jak najbardziej w świetle prawa.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 17:32   #7
Nietoperka
Junior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 36
Default

Najprawdopodobniej chodziło o wąską pulę genową (przynajmniej ja to tak zrozumiałam), ale nie zwróciłam na to szczególnej uwagi będąc bardziej zaaferowaną tym, co można zrobić żeby obejść przepisy w taki sposób...

W sumie ciekawe podejście z tym monopolem... Ale jednak musi być ktoś kto sprawuje kontrolę... Związek Kynologiczny w Polsce jest członkiem FCI i to nakłada dodatkowe obostrzenia i gwarantuje "rasowość" rasy. Aczkolwiek byłoby miło, gdyby ZKwP wywiązywał się ze swoich obowiązków. Chociaż czasem gdyby nie związki hodowców niezwiązane z FCI wykaz ras i odmian ras byłby uboższy Oczywiście rozważam tu prawdziwe związki, a nie rejestrujące zwykłe kundle jako psy rasowe.

Mnie najbardziej niepokoi fakt, że szybko pojawią się ludzie, którzy kupią takie psy nawet nie ze złej woli, ale usłyszą od sprzedawcy że to pies z rodowodem i nie zastanowią się czemu taki tani tylko wyjdą z założenia "w końcu hodowcy zmądrzeli i są rozsądniejsze ceny" ;/

Last edited by Nietoperka; 24-01-2012 at 17:35.
Nietoperka jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 17:33   #8
pawmagdul
Junior Member
 
pawmagdul's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: Kraków
Posts: 168
Send a message via Skype™ to pawmagdul
Default

no bo spartaczona ustawa "o ochronie zwierząt" zmusza hodowle nierodowodowych psów do zakładania takich fikcji .... ustawa ta powinna sie zajmować warunkami hodowli a nie rasami .... pomieszanie pojęć ....

a co do ochrony ras, to czy ZKwP zajął sie zarejestrowaniem nazw ras jako znaków towarowych ????
__________________
http://pl.euroanimal.eu/
pawmagdul jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 17:35   #9
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
TYm bardziej, że pod jego skrzydłami niejednokrotnie kwitnie równie haniebny proceder co w napiętnowanych pseudohodowlach. I jak najbardziej w świetle prawa.
Dokladnie, mnie czasami szlag trafia tym bardziej ze sama mialam swoje przejscia z nieuczciwymi hodowcami naszego ZKwP, ale 11 lat temu fora nie byly tak rozbudowane i tylko spotykalam innych wlascicieli z psami tych samych hodowcow z podobnymi problemami, najgorsze jest ze ci ludzie wciaz hoduja i czynnie dzialaja w zwiazku az mna trzesie na sama mysl.

Last edited by avgrunn; 24-01-2012 at 17:44.
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 17:37   #10
ajli
Junior Member
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 8
Default

Jak powstał projekt ustawy, która weszła w styczniu ludzie popierający "rasowe - rodowodowe" zaczęli skakać pod sufit : hura! koniec z pseudo!!! zamiast przeczytać dokładnie i zacząć protestować, że taka ustawa powoduje jedynie legalizacje pseudohodowli, a zrzeszając się w instytucjach "pożytku publicznego" można legalnie sprzedawać nie płacąc podatku itd...
Niestety Polak potrafi! więc skoro rząd dał furtkę, będzie z niej korzystał.
Zwkipr i tak nie jest aż taki zły, bo ma zasady hodowli, przynajmniej na papierze, zresztą kto żyje dłużej dobrze wie, że i ZKwP ma wiele rzeczy jedynie na papierze, ale to jakby inna kwestia...
Nowa ustawa pozwala na założenie, np. Ogólnokrajowej Organizacji Społecznej ratującej "yorka polskiego" koniecznie oczywiście!!! z zapisem w statucie, że jednym z celów jest działalność związana z hodowlą rasowego "yorka polskiego". Wystarczy się tam zarejestrować i już można sprzedawać. Nigdzie w ustawie nie ma o rodowodzie, więc w mojej organizacji wcale nie musi być rodowodów, ot i tyle.
Zostało tylko poczekać jak takie organizacje zaczną rosnąć jak grzyby po deszczu... Zresztą jak widać już rosną...
ajli jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 18:04   #11
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Już dawno powstały przynajmniej dwie (albo i trzy) konkurencyjne organizacje wobec ZKwP. I stworzyli je byli członkowie ZKwP. Czy to oni stali się renegatami, czy nie wytrzymali wewnętrznego betonu i bagna swojego pierwotnego związku-nie wnikam. Pewnie prawda leży gdzieś pośrodku. Siłą ZKwP jest tylko to, że jest uznawany przez FCI. Ale nic nie jest dane raz na zawsze, więc kto wie, czy w przyszłości FCI nie uzna innych polskich organizacji? Wszędzie gdzie są ludzie-istnieje ryzyko łamania zasad, kombinowania, kolesiostwa...
Zamiast oskarżać się wzajemnie-hodowcy powinni dążyć do jak najwyższych standardów i pamiętać, że zajmują się żywymi stworzeniami, za które są odpowiedzialni. A pod jakim szyldem-to już bez znaczenia.
Nasi "legalni" (przynależni do ZKwP) hodowcy mieli szansę przez lata zrobić z rodowodu rzeczywistą jakość. Nie zrobili tego i ja się nie dziwię, że ludzie nie do końca są przekonani o konieczności kupowania psa z rodowodem. Bo on nie gwarantuje nic, ani zdrowia, ani wybitnego eksterieru, ani jakości warunków życia suk hodowlanych, ani nawet czystości rasy.....
Pokpiona sprawa przez samych hodowców, pod szyldem jedynej, słusznej organizacji kynologicznej.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 24-01-2012 at 18:05. Reason: literówki
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 20:27   #12
pawmagdul
Junior Member
 
pawmagdul's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: Kraków
Posts: 168
Send a message via Skype™ to pawmagdul
Default

)) .... uważajcie co piszecie, bo jak ja ostatnio podesłałem linka do artykułu do hodowli zarejestrowanej w ZKwP w której zagłodzono 50 psów, to mi go cenzura natychmiast usunęła ....

a tak na poważnie to odkąd tzw. "przeglądy hodowlane" polegaja na przywozeniu szczeniaków w kartonie do siedziby ZKwP, to wszelki nadzór nad hodowcami jest fikcją ....
__________________
http://pl.euroanimal.eu/
pawmagdul jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 20:49   #13
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by pawmagdul View Post

a tak na poważnie to odkąd tzw. "przeglądy hodowlane" polegaja na przywozeniu szczeniaków w kartonie do siedziby ZKwP, to wszelki nadzór nad hodowcami jest fikcją ....
Jak przyjeżdża też, szczeniaki się wyciąga piwnicy i pokazuje sielankowy obrazek hodowli "domowej" na salonach. Wprawne oko zobaczy czy maluchy czują się u siebie, czy są onieśmielone nową przestrzenią, ale jedno wprawne (oko) dostrzega, a drugie się przymyka.....standard od lat Tym bardziej, że taka komisja, to często po prostu "koledzy".
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 20:57   #14
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Wszyscy ładnie tu piszą jakie to ZKwP jest bee,jakie to betony tam siedzą tylko pytanie ile osób próbowało coś zmienić i ile razy to się było na wyborach czy zebraniach sprawozdawczych w swoim oddziale.
Czyja to wina że jest bee i takie "betony siedzą " we władzach ??
Jakie to Polskie siedzenie i narzekanie że jest źle i kłapanie że nic się nie da zmienić.
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 21:25   #15
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Oj trochę dramatyzujesz Jak wszędzie - zdarzają się i uczciwi i kombinatorzy. Dla mnie ZKwP nie jest jedyną słuszną i na zawsze. Tak samo zdajesz sobie sprawę ze złych rzeczy, które się dzieją w ZKwP.
Na razie mamy przymus należeć właśnie tu, ale to nie znaczy, że udajemy ślepych na pewne rzeczy. A na walnych owszem bywałam-jatki na WD to angielskie five o'clock przy tym co tam się działo.... To był dopiero magiel!
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 24-01-2012 at 21:53.
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 21:43   #16
Faolan
Junior Member
 
Faolan's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Warszawa
Posts: 81
Default

Quote:
Originally Posted by Nietoperka View Post
Ale może zamiast czepiać się słówek i rozprawiać czy aby na pewno wszystko jest idealnie napisane zajmiemy się prawdziwym problemem
Uj - wiesz co, na mnie takie wypowiedzi działają jak płachta na byka... Przecież "słówka" to nie ozdobniki, tylko nośniki idei. I jeśli ktoś wybiera te nośniki na chybił trafił, to jaką mam gwarancję, że w jego ideach nie panuje podobny rozgardiasz...?

I to nie jest po prostu kwestia poboczna - przecież w całej akcji przeciwko pseudohodowlom bardzo ważną sprawą jest również przekonywanie potencjalnych nabywców. Żeby przekonać, trzeba mieć wiarygodne argumenty -a jaka jest wiarygodność argumentów prezentowanych jednym tchem z bełkotem...?

Ogólnie powiem, że dla mnie cały ten tekst jest właśnie przykładem tego, co mnie strasznie mierzi w akcji R=R - tego koktajlu emocji, mitotwórstwa i snobizmu, w którym tak naprawdę gubi się to, co najważniejsze: dobro zwierząt. Mam walczyć z pseudohodowlami po to, żeby... ludzie na ulicy nie postrzegali mojego rasowego psa jako odmieńca? Żeby przypadkiem ktoś za parę lat nie stwierdził, że jego mieszaniec jest równie rasowy jak mój rodowodowiec? (horrors, horrors...) Żeby nie "nadawano kundelkom championatów"...? Wolne żarty!

Dodałabym jeszcze parę - ehem - ciepłych słów o wartości "prawdziwego" rodowodu, ale jak raz w całej rozciągłości podpisuję się pod tym, co napisała Gaga (cuda się zdarzają... ), więc zostanie wam to oszczędzone.

PS. Piszę dość ostro, ale nie bierz tego do siebie - tak na mnie działa ten temat.

EDIT: zdecydowałam się jeszcze odpowiedzieć na jedną rzecz:

Quote:
Poza tym w większości pseudohodowli często jest prowadzony tak silny chów wsobny że szanse na heterozygotyzm w większości cech są bardzo nikłe.
A możesz powiedzieć, na jakich danych opierasz to twierdzenie? (Tzn. chodzi o ten bardzo silny chów wsobny w "większości" pseudohodowli.)

Last edited by Faolan; 24-01-2012 at 22:18. Reason: A nie wygadałam się dostatecznie :p
Faolan jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 21:54   #17
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Jak na razie FCI nie zamierza zmieniać swojego statutu i będzie współpracować tylko z jedną organizacją w danym kraju. Współpracuje z ZKwP dzięki historii , w owych czasach innych w Polsce nie było (całe szczęście) od niedawna nowe organizacje "Kynologiczne" wyrastają jak grzyby po deszczu bo komuś coś nie pasowało , za mało mógł ugrać dla siebie i rejestrował nową organizację (Nawet na WD mieliśmy przykład takiego działania).
Wiec czy się komuś podoba czy nie ,a chce wystawiać psa czy go rozmnażać i co oczywiste chwalić się tym wszystkim na WD, zbierając forumowe pochwały i laury musi należeć do ZKwP ;p
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 22:15   #18
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Mimo moich ciaglych narzekan na zkwp jest to dla mnie jedyna organizacja w ktorej hoduje sie dobre psy. Slabe i przecietne ma i zkwp i inne mniejsze klubiki. Wszedzie sa czarne owce, ale tych najlepszych hodowcow poza zkwp nie znajdziesz.
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 22:33   #19
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Jak na razie FCI nie zamierza zmieniać swojego statutu i będzie współpracować tylko z jedną organizacją w danym kraju. Współpracuje z ZKwP dzięki historii , w owych czasach innych w Polsce nie było (całe szczęście) od niedawna nowe organizacje "Kynologiczne" wyrastają jak grzyby po deszczu bo komuś coś nie pasowało , za mało mógł ugrać dla siebie i rejestrował nową organizację (Nawet na WD mieliśmy przykład takiego działania).
Wiec czy się komuś podoba czy nie ,a chce wystawiać psa czy go rozmnażać i co oczywiste chwalić się tym wszystkim na WD, zbierając forumowe pochwały i laury musi należeć do ZKwP ;p
Daniel, ja nie zamierzam obalac ZKwP, nawet rewolty w planach nie mam Nic z tych rzeczy! Wspomniałam o ZKwP w kontekście urodzonych pod egidą nowej ustawy, nowych organizacji kynologicznych. Jakość powinna bronić się sama, a nie historią czy ilością członków albo uznaniem przez nadrzędną organizację. W tej chwili nasz związek ma mocne plecy, ale ma też bardzo dużo na sumieniu. I nie chodzi mi o rachunek sumienia, a jedynie o to, że samo bycie jedyną uznaną przez FCI organizacją kynologiczną w kraju nie jest żadną gwarancją jakości hodowli (ogólnie). Wśród hodowców bezpapierowców jest sporo przypadków ogromnej dbałości i troski o zwierzęta, tak samo w szeregach ZKwP znajdziesz wiele przekrętów i warunków urągających jakimkolwiek zasadom trzymania zwierząt w ogóle. Jaki wniosek? ZKwP ma wiele do zrobienia i niekoniecznie musi to być zwalczanie rosnącej konkurencji.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-01-2012, 22:50   #20
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Daniel, ja nie zamierzam obalac ZKwP, nawet rewolty w planach nie mam Nic z tych rzeczy! Wspomniałam o ZKwP w kontekście urodzonych pod egidą nowej ustawy, nowych organizacji kynologicznych. Jakość powinna bronić się sama, a nie historią czy ilością członków albo uznaniem przez nadrzędną organizację. W tej chwili nasz związek ma mocne plecy, ale ma też bardzo dużo na sumieniu. I nie chodzi mi o rachunek sumienia, a jedynie o to, że samo bycie jedyną uznaną przez FCI organizacją kynologiczną w kraju nie jest żadną gwarancją jakości hodowli (ogólnie). Wśród hodowców bezpapierowców jest sporo przypadków ogromnej dbałości i troski o zwierzęta, tak samo w szeregach ZKwP znajdziesz wiele przekrętów i warunków urągających jakimkolwiek zasadom trzymania zwierząt w ogóle. Jaki wniosek? ZKwP ma wiele do zrobienia i niekoniecznie musi to być zwalczanie rosnącej konkurencji.
Nikt nie napisał że nie ma , w swoich szeregach ma wiele do zrobienia i do zlikwidowania , ale przedewszystkim musi zacząć walczyć z rosnącą konkurencją w ramach ochrony swoich hodowców (dobrych hodowców )
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org