Thread: Kolor wilczaka
View Single Post
Old 23-02-2011, 10:02   #49
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
Ja przez jednolite szare umaszczenie rozumiem właśnie te z opisu Rybki:
Ok, nie mniej jednak łatwiej się rozmawia gdy wszyscy używają popularnych określeń zgodnie z ich faktycznym znaczeniem


Quote:
Aby już więcej "nie ślizgać się po powierzchni" tego tematu powiem wprost, że sednem moich tutejszych dociekań były po prostu moje indywidualne gusta (o których być może faktycznie nie ma większego sensu przesadnie polemizować), które każą mi bardziej preferować "szaraki" od "ryżyków", stąd nie co ubodło mnie już na samym wstępie cokolwiek bezpardonowe deklasowanie w Waszym gronie tych pierwszych na rzecz tych drugich i tyle ("karpacki" trend rozumiem, choć mnie on osobiście do końca nie przekonuje).
Aaaaaaaaaaaa, jeśli rozmawiamy o gustach, to zasadniczo zmienia postać rzeczy. Ja czekając na mojego wymarzonego wilczaka też chciałam "szarego". Doceniam urodę tych bardziej "złotych" (vide Łycko, Juvart czy Łowca), nieco mniej tych brązowych lub ze sporym akcentem czarnego koloru, ale prywatnie wolę szarości. Ale wybierając zupełnie nie miałam pomysłu na ingerencję czy krytykę pracy hodowlanej w ogóle. Patrząc na populację wilczaków szybko zobaczyłam, że w kwestii kolorystycznej można poszaleć z wyborem. Nawet dla fanów wystaw - bez ryzyka wizji zamiatania ogonów na ringu. Myślę, że nie warto się specjalnie napinać na korelacje procesu hodowli z kolorem sierści, zwłaszcza że (jak zostało niejednokrotnie napisane) kolor sierści zmienia się wraz z wiekiem, pod wpływem karmy itp. Może nie drastyczne, ale różnice są. Chyba że....planujesz od razu wystartować z przemyślanym planem hodowlanym, wtedy wybór odpowiedniego szczeniaka, z odpowiednich linii ma znaczenie (choć jak życie pokazuje, takie buńczuczne plany na ogół. początkowo, biorą w łeb)

I bonusik: nowe foto z Puszczy Białowieskiej, zrobione i zamieszczone przez Adama Wajraka na FB:

jako żywo, szary Ci on nie jest
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 23-02-2011 at 10:15. Reason: literówki
Gaga jest offline   Reply With Quote