View Single Post
Old 24-04-2012, 10:56   #30
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by pawmagdul View Post
no i właśnie .... aż sobie suwmiarkę przyniosłem, bo mi ten górny wilk (bardzo typowy) na kwadratowego nie wyglądał .... zmierzyłem co do milimetra i indeks wychodzi 111 !!!! .... a co do tego dolnego wilka to skąd on jest, bo chyba nie jest to wilk karpacki ????
No wlasnie - to ten gorny nie jest karpacki, a amerykanski... Ten na dole to wlasnie wilk euroazjatycki - czyli prototyp wilczaka... (tyle, ze "lysy")

A co do indeksu - mierzyles CIALO wilka na fotce , a mierzy sie odleglosc od kosci ramieniowej do guza (odchodzi pare cm widoczne na fotce - i juz pomijam fakt, ze mierzenie fotki nie ma sensu ). Nawet ten wilk amerykanski W ZYCIU nie ma 111
Wilki europejskie w zimie sa grube i maja geste futro co czasem daje optyczny efekt dluzszego ciala, ale na wiosne doskonale juz widac co wilki maja pod futrem. I potwierdzaja to pomiary wilkow, ktore udalo sie "zbonitowac" - zwykle ich indeks formatu oscylowal kolo 108-109. (o ile sie nie myla to ta wartosc przez lata promowal Krotkovsky, ktory rzeczywiscie mial do wilczakow wyjatkowe oko)

A co do "kwadratowosci" - we wzorcu jest zapisane, ze wilczak ma byc prostokatny. I wedlug mnie tez powinno sie dazyc do utrzymania wlasnie tego Rosikowego 107-109. Ale sa powody dla jakich Hartl dopuszcza psy kwadratowe, a nakazuje oceniac gorzej psy dlugie - chodzi o uzytkowosc. O ile psy kwadratowe nadal sa super wytrzymalymi i sprawnymi biegaczami i np. dobermany doskonale dotrzymywaly kroku wilczakom na bardzo dlugich dystansach, o tyle u psow dluzszch niz to 111 bylo widac bardzo widoczny spadek wytrzymalosci. Dlugie psy trwonia energie na wyrzuty lap - bardzo szybko sie mecza. Dlugie psy dobkom i wilczakom nie dorastaly do piet jesli chodzi o wytrzymalosc... Dla Hartla nie bylo wazne, czy wilczak jest ladny czy brzydki - wazne bylo, aby cialo mial jak najbardziej przygotowane do tego co od niego wymagano. Wiec przymykal oko na "koczkodany", ale ani troche na "jamniki"...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP

Last edited by z Peronówki; 24-04-2012 at 11:03.
z Peronówki jest offline   Reply With Quote