View Single Post
Old 12-06-2005, 08:09   #7
Artemis
Junior Member
 
Artemis's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Vysočina
Posts: 30
Default píšťalka

Mě naopak vysokofrekvenční píšťalka pomohla s přivoláním, repektive svoláváním několika vlčáků, jež ve svých třech letech neuměli nic. Kromě toho, byli z Francie a neznali ani české "pocem" natož "ke mně". Dodnes nemám strach je pustit do kilometrové vzdálenosti na volno a spolehlivě je na píšťalku přivolám. Je pravda, že se tato píšťalka koupit nedá, ale je ručně upravená na čistotu zvuku při zhr. 16-18kHz. Problém by nastal, kdybych ji ztratil, jelikož bych musel vyrobit kopii a opět ji dlouze testovat, aby měla stejný zvuk, jako ta přechozí. Výhodou je, že hvizd píšťalky, narozdíl od zvukového povelu, je pro psa více podobný svolávacímu vytí a dá se naučit téměř za jedno odpoledne. Na jiné povely píšťalku nepotřebuji, stačí, když mám naučené přivolání na velkou vzdálenost. Dobrou zkušenost mám s tím, když mi nějaký pes utekl, stačilo kolem jedné nebo druhé hodiny ráno, kdy je okolní šum naprosto minimální, písknout a spolehlivě se pes zvuku chytil a přiběhl. Ještě se musí brát v potaz odraz zvuku, proto je dobré znát kopcovitost terénu a třeba písknout opačným směrem, než kde lze předpokládat, že se pes pohybuje.
Artemis jest offline   Reply With Quote