View Single Post
Old 25-02-2013, 00:42   #10
makota
Member
 
makota's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Świętokrzyskie/Kraków
Posts: 664
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
Jak dotąd właśnie owczarek belgijski (choć odmiany długowłosej Tervueren) najbardziej szczerzył kły na moją hasiorkę, więc dobrze wiedzieć, iż przynajmniej wilczaki żyją z tą neurotyczną rasą w zgodzie
Myślę, że nie ma co generalizować, bo większość zapewne zalezy od konkretnego osobnika
U nas np. Nitka nie cierpi buldogów i wszelkiego typu "płaskopyskich" psów, ale nie śmiem wysnuć na tej podstawie wniosku, że każdy beagle i beaglopodobny pies też będzie wrogo nastawiony to takich psów.

Według mnie jest zbyt wiele czynników, które wpływają na ostateczną relację wilczaka z daną rasą psów, by jakkolwiek przewidywać "genetycznie uwarunkowane" sympatie.
Pewnie można się spodziewać, że wilczak gorzej dogada się z dominującymi, ale mniej stadnymi rasami (np. akita), bo po prostu bedą w ze sobą w relacji ciągłej rywalizacji i nie dojdą do porozumienia tak łatwo jak wilczak z wilczakiem (), ale tak być nie musi.

Poza tym sporo zalezy też od wczesnych doświadczeń szczeniaka - czasem szczeniak może wystraszyć się "na śmierć" charakterystycznie wyglądającego psa (dajmy na to rudego) i potem do końca życia przejawiać antypatię do każdego podobnego osobnika, a właściciel może o takiej sytuacji zapomnieć, albo w ogóle jej nie zauważyć i potem być święcie przekonany, że "wilczaki nie lubią rudych psów z natury"

Bardzo ciekawy, ale i bardzo złożony temat, za dużo zmiennych - ja bałabym się generalizowania co wilczaki lubią, a co nie jako rasa

ALE fajnie będzie, jeśli każdy wypisze jakich ras nie lubi jego wilczak i po pewnym czasie może będzie wysnuć jakieś wnioski? Może jakaś rasa powtórzy się nadzwyczaj często?
__________________
CRESIL II z Peronówki - wd
Całe stadko: 2011 2012 2013
makota jest offline   Reply With Quote