View Single Post
Old 28-05-2013, 14:52   #52
Sona_Bognarova
Junior Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Adelaide
Posts: 26
Default

Nie, nie je pravda, ze beh (vtedy to este nebola SVP) bol zavedeny len ako alternativa k RTG, bolo na to viac dovodov. Ako podmienka pre uchovnenie sa SVP zaviedla v procese uznania plemena a hlavne preto, ze pocas rokov skuska ukazala nielen to, ze pes pozadovanej konstitucie beh bez problemov zvladne aj pri lahsom stupni dysplazie, zatial co psi, ktori sa od pozadovanej konstitucie akokolvek odlisovali mali vacsinou velke problemy. Casove limity sa zaviedli neskor, ked sa beh stal skuskou. Kedze SVP prebieha vonku, je nemozne zabezpecit absolutne rovnake poveternostne podmienky pre vsetky behy. Verim tomu, ze SVP ma pre preverenie typickej konstitucie a pohybu CSV velky vyznam. Tym padom ma vyznam aj pre vyber chovnych jedincov. Posledna vec, ktoru chceme je dopracovat sa v plemene k tzv. sportovym, pracovnym a vystavnym typom, ktore uz ani nevyzeraju ako jedno plemeno. Stalo sa to nejednym. Ostatne tu spomenute veci tykajuce sa chovu su na dalsiu debatu. Ani klub nesmie zabudat, ze je tvoreny chovatelmi a majitelmi, preto dobra a konstruktivna komunikacia z oboch stran, vzajomny respekt a tak i nasledna spolupraca su podmienkami pre nasu pracu nie menej ako SVP pre beh. Mozno to takto zdialky vidim skreslene, ale zda sa mi, ze to niekedy zavana diktaturou voci chovatelom, chyba trochu nadhladu...z oboch stran. Pan Rosik by nas vyplieskal vsetkych..
Sona_Bognarova jest offline   Reply With Quote