Thread: Dobry hodowca.
View Single Post
Old 15-07-2015, 12:02   #3
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by Bura View Post
Danielu, a masz jakieś materiały, by przedstawić na czym polega szeroko pojęty /!/ plan hodowlany?

...
Temat ciekawy. Z przyjemnością poczytam, by zyskać wiedzę i poznać opinię środowiska. Szczególnie aspekty moralne zagadnienia będą interesujące. Bo -jak rozumiem- temat będzie potraktowany globalnie, a nie tylko "technicznie" "ślizgająco" ...
Z mojej strony tylko techniczne . Nie wchodzę na płaszczyznę moralności bo każdy hodowca ma ja troszeczkę inną.
Regulamin FCI art 12
"–Kodeks etyczny działalności hodowlanej
Hodowla i rozwój ras psów musi opierać się na długofalowych celach i rozsądnych zasadach, tak, aby hodowanie nie skutkowało chorobami, złym temperamentem lub brakiem umiejętności użytkowych.
Hodowanie musi służyć celowi zachowania, a najlepiej zwiększenia genetycznej różnorodności (poligeniczności) rasy.W hodowli mogą być używane jedynie psy funkcjonalnie zdrowe. Na wszystkich hodowcach spoczywa obowiązek selekcjonowania psów do hodowli w taki sposób, by dane zwierzę hodowlane było psychicznie i fizycznie odpowiednie do reprodukcji. Hodowca musi zagwarantować, że zwierzęta, które zamierza użyć w hodowli, mają zrównoważony temperament i są w dobrej kondycji fizycznej. Dopóki szczenię znajduje się pod opieką hodowcy, musi on zapewnić mu środowisko optymalne dla jego rozwoju fizycznego i psychicznego, aby zagwarantować należytą socjalizację."


Szeroko pojęty plan hodowlany - chyba nie istnieje. Wszystkie materiały które mam to raczej tylko wskazówki , a każdy hodowca musi sobie sam go w głowie poukładać, co chce osiągnąć w hodowli.

Last edited by DanielZ; 15-07-2015 at 12:13.
DanielZ jest offline   Reply With Quote