View Single Post
Old 22-02-2013, 09:16   #154
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
To bardzo pokrzepiająca wiadomość, świadcząca o tym, że jednak instynkt dominanta nie został samcom CsV mocno zaszczepiony przez ich wilczych krewnych (Ci z tego co wiem, raczej zbyt dużej cierpliwości nawet do własnych szczeniąt nie mają, stąd samice wychowują je z początku z dala od watahy).
Z tym "samczym instynktem dominanta" w stosunku do szczeniąt to w ogóle chyba jakiś stereotyp niepotwierdzony rzeczywistością. Wg mnie jeżeli szczeniętom coś grozi ze strony innych członków watahy, to są to inne "bezdzietne" samice jak już. Samce nawet jeśli nie mają wielkiej cierpliwości do zabawy z takimi maluchami, krzywdy im nie zrobią. Wręcz przeciwnie. Widać to właśnie po naszych burych. Ile to już razy oglądałam przemianę mojego Łowcy (a na pewno wielu właścicieli może to potwierdzić), który choć dorosłym samcom najchętniej spuściłby łupnia kiedy tylko by mógł, szczeniakom pozwala (dosłownie) wchodzić sobie na głowę i zaglądać do paszczy, kładzie się przed nimi na plecach, aby ułatwić im podgryzanie siebie.
Takie "fory" jednak się kończą, gdy szczeniak staje się młodzieńcem...
PS
Oczywiście, że "poddają się szkoleniu", dlaczego by nie miały? Jak każdej stadnej istocie, zależy im na zgodzie w stadzie, zatem o ile potrafimy w mądry sposób wyznaczyć i stosować pewne zasady, wilczak to pojmie i wprowadzi w życie. Co oczywiście nie znaczy, że pewnych praw nie będzie próbował nagiąć co jakiś czas co swoich potrzeb (np. z zakazem kradzieży pańciowego jedzenia na czele).

Last edited by Grin; 22-02-2013 at 10:28.
Grin jest offline   Reply With Quote