Wolfdog.org forum

Wolfdog.org forum (http://www.wolfdog.org/forum/index.php)
-   Chov (http://www.wolfdog.org/forum/forumdisplay.php?f=110)
-   -   Spochybnení otcovstva Issara voči vrhu Y Crying wolf (http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=25012)

Pavol1217 28-05-2013 13:44

Spochybnení otcovstva Issara voči vrhu Y Crying wolf
 
Chovateľská komisia navrhuje výboru zverejnenie výzvy týkajúcej sa prípadu Issar Kollárov dvor v nasledovnom znení:

„ Výbor KCHČSV SR oznamuje, že bol vypracovaný DNA profil psa Issar Kollárov dvor (SPKP 2648) podľa medzinárodnej metodiky vytvárania DNA profilov psov. Žiadame všetkých majiteľov jeho potomkov zo spojenia Issar Kollárov dvor x Crying wolf Flash, ktorí spochybňujú (alebo chcú naopak preukázať) otcovstvo psa Issar Kollárov dvor voči vrhu Y Crying wolf, aby sa prihlásili k porovnaniu DNA profilov. K žiadosti musia byť priložené potrebné doklady (PP psa, DNA profil) pričom porovnanie bude vykonané na náklady majiteľa psa/suky.

Kontakt: KCHČSV SR (resp. podľa uváženia výboru) “.

Tento oznam by mal byť zverejnený na klubovej stránke KCHČSV SR, poslaný klubu chovateľov čsv v ČR, preložený do angličtiny a poslaný ako oficiálne vyjadrenie/návrh aj do ostatných klubov v zahraničí, resp. požiadať o jeho zverejnenie aj na stránke wolfdog.org. Navrhujeme taktiež výboru aby k vyjadreniu pripojil časové obmedzenie príjmu žiadostí napr. do 6 mesiacov odo dňa zverejnenia výzvy.

CHK týmto krokom sleduje najmä uzatvorenie celej kauzy o spochybnení otcovstva Issara voči vrhu Y Crying wolf, ktoré tak znemožňuje zapojenie potomkov tohto spojenia do chovu a všeobecne sú tieto zvieratá v očiach chovateľskej verejnosti považované prinajmenšom za „podozrivé“ z hľadiska pôvodu, napriek tomu, že otcovstvo nebolo nikdy vyvrátené a jedná sa len o domnienku.

Predloženie návrhu výboru klubu má na starosti M.Kajanovičová.


http://csv.sk/klub/zapisnice/441

Elar 28-05-2013 13:45

Majka, chcem sa spýtať koľko je oficiálne členov chovateľskej komisie, pretože vo Vnútorje smernici KCHČSV SR som našla "4./ Výbor klubu môže prijímať rozhodnutia len v prípade, že sú schválené nadpolovičnou väčšinou volených členov. V prípade rovnosti hlasov je rozhodnutie na strane predsedu (toto platí aj pre KRK, odborné komisie)."

Z tohoto mi vychádza, že aj CHK by sa tým mala riadiť, a nemôže byť uznášania-schopná pokiaľ nie je nadpolovičná väčšina...

MaryAnn 28-05-2013 13:46

Aktívnych poradcov chovu (teda tých, ktorí majú pridelený región) je 5

Elar 28-05-2013 13:48

a "neaktívni" sa nerátajú ako členovia chov.komisie?

wolfin 28-05-2013 13:49

a co budete robit ked nikt nie udela teho DNR o Y crying wolf?

Oskár 28-05-2013 13:49

každý koho sa týka problém okolo diskutovaného vrhu "Y" má možnosť si dať spraviť testy !, a ak sa nik neprihlási ? potom nech rozhodne Výbor !

wolfin 28-05-2013 13:50

Yolka Crying wolf- je len domacke zvire, majitel nie bude teho robit, francuzko ked chova sam mixy- myslim tez nie, Spanelsko- nie vim, Yasmin- to mate pod okem to moze urobi bez problemu, Yam- u Edith- nie myslim ze da testovat ;) problematicki vrh je z tym to majitelami ;(

ked klub potrebuje vzorku suki Yolka Crying wolf, majitel moze to prislat. ta to suka nie bude chovna a je len domacki mazlivek, pre to vysledok nezaujima majitela - no DNA on moze dat na testovane.

karldergrosse 28-05-2013 13:51

neprimo zname majitele psa (Yvain) co je ve Spanelsku, a nemyslim, ze bude delat test. tak, jaky je stav ve spanelskem klubu, ktery o nicem nerozhoduje, na chovnost se nekladou zadne podminky, krome svedomi majitele (tzn. ze potomci jakehokoliv psa, co ma PP odkudkoliv, take dostanou PP, dokonce i potomci psu co PP nemaji, ale jsou ucasti na vystave uznani jako CSV, to skutecne nema vyznam. Yvain tu ma nekolik vrhu a je povazovan za asi nejlepsiho mistniho plemenika.

v zajmu spravedlnosti je treba rici, ze posledni dobou je tu par lidi, co se snazi, na zaklade vicemene soukrome iniciativy, hlidat zakladni aspekty (DM testy, rentgeny), a delat trochu osvetu. ale dokud ze strany kynologicke spolecnosti nebude vice zajmu / pravidel (dokonce se ani nijak neoveruji udaje co poskytne chovatel - uvede rodice vrhu, ti se bez jakekoliv kontroly zapisi do PP a hotovo), nic zasadniho se nezmeni.

wolfin 28-05-2013 13:52

tu myslim moze pomoc pismo od SK kluba do kluba FCI v Spanelsku. ( nie plemena no normalneho FCI)

karldergrosse 28-05-2013 13:53

to se bojim, ze nepomuze. tam je prave problem. v klubu CSV se posledni dobou angazuji lide, co by i chteli zavest urcity poradek, ale prave pres kralovskou kynologickou spolecnost to neprojde, klub CSV ji neni oficialne uznany a nema zadne skutecne pravomoci

wolfin 28-05-2013 13:54

pre to hovorim nie do klubu Spanelska CSV no do FCI organizacii v Spanelsku. tez to nie pomohlo?
p.s. a jeste myslim ze DNA Yvaina je uz urobene u liudi ktere pisali pracu v universitete o genetice CSV SV. mozna ich spytat sa kde info o DNA

karldergrosse 28-05-2013 13:55

ono v podstate v situaci, jaka tu je, snad ani neni podstatne, kdo je Yvainuv otec. tak aspon neni blizce pribuzny se zbytkem mistni populace.

tady se skutecne chova na leccem a vydava se za CSV

kdyz jsme se rozhodli, ze chceme CSV, velmi rychle bylo zrejme, ze z mistniho chovu to nebude

ale konec OT, vsude jsou sve problemy

wolfin 28-05-2013 13:55

Ano... :)

Pavol1217 28-05-2013 13:56

Issar Kollárov dvor

Chovateľská komisia navrhuje výboru zverejnenie výzvy týkajúcej sa prípadu Issar Kollárov dvor v nasledovnom znení:

„ Výbor KCHČSV SR oznamuje, že bol vypracovaný DNA profil psa Issar Kollárov dvor (SPKP 2648) podľa medzinárodnej metodiky vytvárania DNA profilov psov. Žiadame všetkých majiteľov jeho potomkov zo spojenia Issar Kollárov dvor x Crying wolf Flash, ktorí spochybňujú (alebo chcú naopak preukázať) otcovstvo psa Issar Kollárov dvor voči vrhu Y Crying wolf, aby sa prihlásili k porovnaniu DNA profilov. K žiadosti musia byť priložené potrebné doklady (PP psa, DNA profil) pričom porovnanie bude vykonané na náklady majiteľa psa/suky.


Ked som si prečítal tento paškvil, zdvihol sa mi ako majiteľovi Juny Crying Wolf opäť tlak... nie je tu ani napísaný výsledok už urobeného testu Yasmine (sestra psa Yam Crying wolf) - Issar... ako tomu dobre rozumiem, mám dať na svoje náklady porovnať vzorku Juny s Issarom (môže vyjsť niečo iné než z predošlého testu? vysvetlí mi niekto čo sa tým získa, keď nežije flash? nevidím dôvod prečo by som mal ja osobne dokazovať čistotu rodokmeňa sučky Juna CW, skôr klub by mal dokázať svoj pravdu a svoje podozrenia vedieť relevantne podložiť a dokázať, ked už si klub dovolil pozastavit na týchto zvieratách chov... a klub by sa mal za svoje prieťahy a (ne) činnosť minimálne ospravedlniť, teda pokiaľ nemá v rukách rukolapný dôkaz, že junin predok je sarloos... ak ho má sem s ním... alebo zase je všetko v pozícii jedna pani povedala? v blízkej dobe preto som nútený spracovať žiadosti na slovenskú kynologickú jednotu, FCI a prípadne žalobu na klub o náhradu škody... zatiaľ môj krátky postoj k tejto veci...

závery už vyššie uvedeného testu: V pripade, ze nie je k dispozii DNA obidvoch rodicov, da sa rodicovstvo len vylucit, nie potvrdit.
V tomto pripade vsak DNA profil pravdepodobneho rodica a potomka su podobne, cize nie je mozne rodicovstvo vylucit...

mája 28-05-2013 13:57

no já bych se spíš než na klub obracela na Edit a chtěla vysvětlení a případné odškodnění od ní, ONA byla několikrát vyzvána k testům a nespolupracovala ( a jestli si to dobře pamatuju tak to bylo za života Flash).....klub to krytí neřídil...a už z důvodu narození červených štěňat s potvrzenou paternitou, bych se, v případě že bych byla majitelem feny se stejnými předky, snažila tohle vyřešit a ne kopat na všechny strany a obviňovat všechny kolem jen ne toho kdo za to může...

Pavol1217 28-05-2013 13:57

na slovensku riadi chov klub, klub niečo spochybnil, preto nech dokazuje, ak nemá v rukách nič, som zvedavý ako svoju dôkaznú núdzu ustojí... ja som junin rodokmeň nespochybnil, tvrdím že je v poriadku... kto tvrdí niečo iné, nech sa páči, nech dokazuje ten... tento krok ktorý teraz urobil klub je jednoducho povedané "odhodenie horúceho zemiaku na druhú stranu"... pýtam sa, dokedy chce klub záležitosť riešiť, až pokiaľ zvieratá nezostárnu a potom už budú k ničomu???

mája 28-05-2013 13:59

pokud po všem co kde bylo napsáno otestováno a po tom jak se k tomu staví chovatelka tvé feny nemáš žádnou snahu pomoct prokázat pravdu ať je jakákoliv, nejsi pro mě seriozní chovatel...i unás vznikli pochybnosti o otcovství psa, majitel feny a druhého psa se oháněl potvrzenou kastrací...přesto chovatelka na kterou byl vrh napsán se k tomu postavila čelem a pomohla prokázat pravdu a vše napravit...

Pavol1217 28-05-2013 14:00

marie to že pre teba nie som seriozny chovatel ma nesmierne trápi, ale dokážem s tým žiť... ja na june vidím kvalitu, nevidím na nej žiadny znak sarloosa, už bolo z tejto vetvy vela zvierat, ja tam stale žiadneho saarlosa nevidim... ide mi o kvalitnu suku, ktorú si nenechám zlikvidovat kvôli politike, ja hájim záujmy suky a nie byrokratov, to je všetko...

wolfin 28-05-2013 14:00

noo v psa mozna mnoho co videt :) mix z USA wolfdogem moze vypadat ako pekne cevecko, pre to nie hovorilam na 100 % ze nejaki pes neni psem z genom sarlosa, ked fenotipicne moze vypadat ako pekny cevecko :) na to aj je testovanie DNA.

MaryAnn 28-05-2013 14:01

Nerada sa zapájam do takýchto debát lebo to väčšinou nikam nevedie,ALE: Klub nie je ten, kto spochybnil sojenie Issar x Flash, bol to podnet zo zahraničia, ktorý prišiel skôr ako sa v klube vymenil celý výbor. Ten nový to dostal ako hotovú vec - na tu máte, riešte to, hoci nikto nepoznal detaily. Ja osobne som rada že sme sa aspoň dostali k nejakému návrhu a že sa to nezametá pod koberec ako doteraz, lebo si s tým ozaj nikto nevedel dať rady a informovanosť je na bode mrazu. Prečo napr. nevieme o tom, že Yasmine má spravené testy?? Ak máte niekto lepší a účinnejší nápad sem s ním. Ja plne chápem rozhorčenie majiteľov, ale ako garant plemena si nemôžeme dovoliť aby sa nám napr. objavili červené nosy, kedže ide o geneticky podobné plemená (saarloos a čsv) znaky saarloosa môžu vyskočiť aj po niekolkých generáciách "perfektných čsv". Ja tiež nestojím o to, aby sa psy vyradzovali z chovu len tak pre nič za nič, ale ked je v stávke reputácia SR ako garanta a zahraničie nás bombarduje dotazmi čo s tým urobíme, nemôžeme nad tým mávnuť rukou. Ked budeme pristupovať k chovu benevolentne,môžeme zrušiť SVP, bonitácia bude zbytočná, zdravotné testy dobrovoľné a čo nám ostane... budeme mať úroveň ako v Taliansku alebo Španielsku. Ja si v prvom rade myslím, že by všetci chovatelia mali prestať viesť nezmyselné žabo-myšie vojny, hádať sa a urážať ale spojiť sa pre dobro nášho národného plemena, ktoré má veľký potenciál, ale vdaka neustálym sporom čím dalej menšiu šancu na rozvoj.

wolfin 28-05-2013 14:01

ANO uz davno to treba bylo urobit :) ked problem neni ten to vrhy Crying wolf no aj mixy v Francuzku, Finlandii aj Mutara psy tez :(

Hanka 28-05-2013 14:02

A co pomocné metody? Pomohlo by, kdyby měl Issar testované DM.

Krotkovsky Peter ml 28-05-2013 14:03

Môj názor na toto, by mal riešit garand plemena a nie chovateľ. Chovateľ by mal byť chránený klubom a nie aby robyl višetrovatela a to ešte na svoje náklady, na to je klub, garand plemena a FCI , aby zachovali čistotu plemena ! Ale bez dôkazu neni sudcu. Edit Molnár je známa chovateľka na úrovni , neverím , že by tento zásah do plemena urobila , ale nato by ste maly mať dôkaz. (ale všetko je možné). Na June ani na jej sestre nevidím žiadne znaky Starlosa. Preto by sa na nich malo chovať a nie im brániť bez dôkazu! Ja sa bez dôkazov nikdy nepripájam do takéjto diskusii, lebo tím ohováram a škodím plemenu ČV, chovatelovi a jeho chovu !!

mája 28-05-2013 14:08

Peter, váš klub se snaží zachovat co nejlíp, a o Edit vím že seriozní není a to co se týká i jiných plemen, která množí bez PP....tak proč by svoji chybu nezakryla...

wolfin 28-05-2013 14:08

Peter to ze nie vidat na psa nie znaci ze on je 100 % cevecko :) su mixy ktere vypadaje eksterjerovo lepej niz cevecki.

p.s. Edit neni povazna chovatelka ked nie pomaha vyjanit co je co :) a chovat na crying wolf- no nie vidit v tym to ziadnej dobrej idei :)

saschia 28-05-2013 14:09

Bohuzial u Edit jednoznacne doslo k prikrizeniu Saarloosa minimalne dvakrat. Videla som osobne jedneho syna dvoch vlciakov od Edit (Sibir CW x Thalia CW), ktory ma testy paternity, takze tieto dve "CSV" skutocne jeho rodicmi, a ten pes nielenze ma hnedy cumak a svetlohnede oko, ale navyse povahou je to totalny saarloos. Krasny pes, ale jednoznacne nieco take do nasho chovu nepatri.

Mrzi ma to, ale podla mojho nazoru klub nema povinnost voci zvieratam importovanym zo zahranicia, ak dana zahranicna chovatelska stanica dokazatelne porusila chovatelske pravidla a dala vystavit preukazy povodu krizencom, je z hladiska garanta plemena velmi riskantne akceptovat preukazy povodu z tejto stanice nadalej ako dokazy plemennej prislusnosti.

wolfin 28-05-2013 14:10

no ta to chovatelska stanica je v inym klube - a klub z klubem rozhodovat to moze a pisat do FCI tez. majitel/chovatel- nie ma takeho prava a klub moze.

saschia 28-05-2013 14:10

klub moze, pokial zisti precin na zvieratach ktore su pod jeho patronatom, ziadat napravu. Ale nase zvierata zatial nebolo dokazane ze nie su ciste CSV, ten pripad sa stal vo Francuzsku a vies aka je situacia v ich klube, ked sa tam krizi veselo. Z tohto hladiska ma skor Peter ako majitel feny ktorej povod je spochybneny predoslou Editinou cinnostou, ziadat od Edit doklady o tom, ze zviera z jej chovu je naozaj po tych predkoch ako je uvedene v rodokmeni (minimalne potvrdit alebo nevyvratit otcovstvo u matky) a ak to nie je ochotna, ziadat od nej nahradu skody. Zistovat ci je Issar dedkom zmienenej suky je uz proste hodne na dlhe lakte...

Peter - lenze sucku si importoval chovatel, to je jeho sukromna zmluva s chovatelkou. Ze mu chovatelka predala nieco comu nevie dokazat povod spolahlivo (kedze lajstro od nej bohuzial uz nic neznamena), tak je to problem medzi nimi dvomi.

Pavol1217 28-05-2013 14:11

spochybňovanie bez dôkazov... nie moc prijatelné v demokratickej spoločnosti, kde na každý argument musí byť hmotný dôkaz...

wolfin 28-05-2013 14:11

mas pravdu, no chovat na psy ktere moze byt nie ceveckami tez nic pekneho o chovatelu nie chovorit :) nie kazdy pes ma mat stenata :) a chovatel ma odpovidat nie len za jeho pracu no za plemeno tez. To co znaci jeden vrh od psov ktere su pod "?" z tym co bude za 5-10 rokov ked zla genetika bude uz rozsirena a takich to psov bude dost.

Pavol1217 28-05-2013 14:13

Quote:

Originally Posted by Tom Goro
klub sa ma riadit platnymi pravidlami klubu a tie nie nevyhnutne musia byt demokraticke - niekedy to dokonca ani nemusi byt ziaduce. prirovnavat preto pravidla "demokratickej spolocnosti" k pravidlam urcenym klubom nie je vhodne.
ina otazka je ci to co robi klub ma oporu v pravidlach/stanovach atd. - ale demoraticke to urcite byt NEMUSI.
komu sa nepaci, moze zacat bojovat za zmenu tychto pravidiel, vystupit z klubu alebo sa podriadit. to len taka pripomienka od nezasvateneho a nestranneho pozorovatela.

suhlasim, avsak rozhodnutie chovatelskej komisie je alibistické, ked ziada napr. od juny nejaké dalsie testy, ja sa pýtam konkrétne aké, akých psov porovnat, co sa tým získa? flash nezije... este raz sa pýtam co sa teda dá zistit? ja hovorím a prosím, nezničme hned suku, tým ze sa vyradí z chovu, pretoze juna je velmi dobrá suka, ktorá ma co do chovu dat... nech sa narodí celý vrh, kde je problem? ved nikto nehovori o tom, ze tie stence su automaticky chovné, mozu sa pozorovat, jednoznacne tato situacia sa moze vyriesit a dostat pod kontrolu, avsak nie s takymto vlazným, ba priam az nepriatelským postojom niektorých klubových funkcionárov...

ja juninu vzorku poskytnem na vyziadanie klubu, avsak klub musi prejavit zaujem, ale opakujem, neviem presne co chce klub porovnavat...

wolfin 28-05-2013 14:14

noo co da jeden vrh :) 1-5-10-20-30 ..... :))
no to chovat nebo nie pokazuje ako chovatel mysli o plemeno :) a to co chce zostavit na buduci :)
p.s. to jest pripomina povahu maleho detia- " no ja budem to robit, ked mi povedeli ze nie mozem"

saschia 28-05-2013 14:14

Pavol, vravis "spochybňovanie bez dôkazov... nie moc prijatelné v demokratickej spoločnosti, kde na každý argument musí byť hmotný dôkaz..." lenze ten dokaz je - pes s cervenym nosom s testom paternity ktore potvrdzuju ze sa narodil zo spojenia dvoch PP zvierat z ch.st. Crying Wolf. To znamena ze minimalne tie PP z danej ch.st. vydane po narodeni tych dvoch "CSV" su len zdrapmi papiera. A Edit, namiesto toho aby pomohla vyjasnit situaciu (lebo kazdy urobi chybu obcas) tak mlzi a nespolupracuje. Preco to neriesis s Edit, ale s nasim klubom, ktory nema pristup k zvieratam (data od Issara su dostupne)? Pre potvrdenie ze dedom Juny bol naozaj Issar potrbujes aby Edit dala spravit testy paternity pre Juninu matku. Na zaklade takeho testu sa klub moze rozhodnut akceptovat jej PP...

Pavol1217 28-05-2013 14:14

klub niečo spochybní, nech dokazuje svoju pravdu, ja budem svoju, doposiaľ som nebol klubom detailne informovaný o ich postupe, len strohý list od vtedajšieho predsedu oskara doru, ktorý to vyriešil jednou vetou... pokiaľ viem problémový je vzťah Yam - Issar, čo s tým má junina matka Rubin? nerozumiem... ako sa volajú rodičia z toho prípadu vo Francúzsku?

wolfin 28-05-2013 14:15

vsetko je napisane na wolfdog.org treba len pozret samemu.

saschia 28-05-2013 14:15

prepac, nepamatala som si mena tak som myslela ze Junina matka je Y C.W. Rodicia toho cerveneho psa su C.W. Thalia a C.W.Sibir

wolfin 28-05-2013 14:16

otec je Y C.W

Pavol1217 28-05-2013 14:16

výsledok porovnania vzoriek Yasmine - Issar: V pripade, ze nie je k dispozii DNA obidvoch rodicov, da sa rodicovstvo len vylucit, nie potvrdit.
V tomto pripade vsak DNA profil pravdepodobneho rodica a potomka su podobne, cize nie je mozne rodicovstvo vylucit...

wolfin 28-05-2013 14:17

to Yasmine je dcerou Issar nebo nie?

Pavol1217 28-05-2013 14:17

ano je...

.

wolfin 28-05-2013 14:18

to jedna z stenat a ine? suka moze mat stenata od 2 nebo viacej psov :)

Pavol1217 28-05-2013 14:18

takouto cestou by som zrovna neuvazoval...

leila 28-05-2013 14:19

Mám zmiešané pocity. Ide o to, že NIKTO už nemôže povedať, že v CW sa nekrížilo s inými plemenami. Čo hnedé nosy a čisto biele šteňatá a podobne? snáď aj dieťa pochopí, že tam niečo nesedí. A vieš čo, ja sa klubu ani nečudujem, že zakázal chov na CW! Prečo? Tiež nechcem riskovať, že raz sa nám tu o 2 - 3 generácie objaví biele čsv alebo s hnedým nosom. Ako garant si chceme chrániť čistotu plemena. Osobne, nechcem sa ťa dotknúť, ale prečo tak strašne tlačíš svoje psy do šteniat? Aj Garona, aj Junu, aj Hermionu, najradšej by si nakryl všetky 3 suky Garonom v jednom roku... Nemyslím si, že toto je ten správny smer. Aj mňa by sralo, keby mám suku odpísanú, ale nesťažovala by som sa klubu, ale CHOVATEĽKE, od ktorej suku mám!

Pavol1217 28-05-2013 14:19

ano ide mi o to, aby som mal na nej stenata, je to podstata chovu ak to niekomu uteka... garant plemena je iba politika, vobec ma to nezaujima... mam s petrom krotkovskym nejaky ciel, na zaciatku bol vyber jedincov, teraz ich chceme parit, ale tak sa mi zdá ze tomu nerozumies... ja nikomu mojich psov netlacim, su moji a potomkovia tak isto... nekomu ich nevnucujem, ale svoju robotu si presadzovat budem, ci uz na slovensku alebo v zahraničí

leila 28-05-2013 14:20

podstata chovu nie je PRODUKOVAŤ šteňatá

Pavol1217 28-05-2013 14:20

ked sa nebudu produkovat stenata, chov vykape... a okrem toho na slovensku je psov malo, takze by sa mali produkovat stenata...

wolfin 28-05-2013 14:20

hmm nie vim aki to bude cel ked malo kto bude pouzyvat teh to stenat z teho to problemu. Issar mel aj ine vrhy a Flash ona ako hovorit sa aj na samoj SK neni po Alfi Vuk a je od pol brata Issara. z teho to DNA vypada ako od Issara tez. Ja videla v realu min 3 psy z vrhu Y a tez zadavala sebe pytane ci to je normalny CSV ( nie len eksterjerom no aj povahou) Ja ked mela take to suki nie chovala na nich. Neni to jedyne psy z takej to krvou od strony ojca.

Pavol1217 28-05-2013 14:21

to su uz divoke kombinacie... takto sa da spochybnit kazdy druhy rodokmen

leila 28-05-2013 14:21

Ja sa ti nečudujem, že bojuješ za svoju suku. dal si dôveru chovateľke a ona ju zneužila. možno na nej fakt nič nie je, ale úprimne, zobral by si si šteňa ako tie čo sa narodili vo FRA? biele? alebo tie s hnedým nosom? Tak zobral? Veď sú tiež od Editiných psov

wolfin 28-05-2013 14:21

bojovat mozna za zdrave psa. A tu treba pozerat na buduce plemena, ja nie chcem mat bilych nebo cervenych sarloosotypa ceveckov z tymi problemami zdravia a povachi ake one maju. Je viacej zaujimavej starej krvi kterej ako to nikt nie vidi dnes a za 5 rokov bude znova plakat ze pre co tych to psov nikt nie uzyval. A do nich Crying wolfy nie idou- ich je dost a co dobreho dali do chovu? ja nie vidim

Pavol1217 28-05-2013 14:22

ja som nevidel co robili vo francuzsku, takisto neviem aky psi v skutocnosti tam kryli... ja sa staram hlavne o seba, a moje zakladne tvrdenie je, ze sarloos by sa uz prejavil... toto mi este nikto nevyhovoril a tí co sa o to snazili, nemali ziadne argumenty... mne sa juna paci a hovorim ze jej rodokmen je v poriadku, stence sa mozu narodit a mozu sa aj porozovat, robit testy, avsak pokial si niekto mysli ze jedna babka povedala, a ja zlikvidujem suku tak je na velkom omyle... dobre viem ake su vztahy medzi chovatelmi, ze su poriadne nahovno, panuje tu zavist a nepriatelstvo

daiva konkretne akych na slovensku uchovnenych psov by som mal pouzit? ci clovek chce, alebo nechce, musi uznat ze sa u edit najdu aj kvalitne jedince...

leila 28-05-2013 14:22

kvalita nespočíva len v exteriéri.

Pavol1217 28-05-2013 14:23

to som nepovedal, ale vyzor psa je to prve, co si kazdy vsimne, ked ten pes dobre nevypada, tak kto sa o neho bude dalej zaujimat? ja rozhodne nie...

leila 28-05-2013 14:23

áno, tvoj názor, že treba vychádzať z exteriéru je tu už dobre známy. no myslím, že nie je podstatný výzor, ale aj to, akých má predkov ten pes. aj exteriérovo slabší pes môže dať pekné šteňatá a opačne. jeho kvalitu určujú aj ďalšie veci. nie len to, ako vypadá a samo, nie každému sa páči to isté. každý má v oku kúsok iný typ.

i keď štandard je len jeden a ten typ by mal byť rovnaký.

wolfin 28-05-2013 14:26

mdaaa...... no comments .... z takich to komentarov a vidat ako vazna je buduce plemena.
nie ma psov na SK? treba len pozret lepej, pre co chovatela z zahranica ich vidi a chovatela v SK nie? chot mas pravdu Pavle, uz prave ich nie zustalo :( te umrou a nie bude co hladat aj na SK ( ja hovorim o staru krv a nie mladu ked je te same rodokmeny z psami ktere maju dost krytj na dnes

z Peronówki 28-05-2013 14:27

Problemu z CW je vic - tady je fotka Elbe Yanatos:
http://dl.wolfdog.org/pics/dbase/12272.jpg
NE, to neni HUSKY! I kdyz tak vypada... Chovatelka take byla byla sokovana - mysela, ze mozna fenu nakryl bili ovcak a proto udelala testy DNA. A je 100% potverzeno, ze otcem je Yarl Yanatos Crying Wolf a italska fena Asia l'Amico del Lupo.

Tady fotka Elbe Yanatos kdys byla mlada:
http://dl.wolfdog.org/g/16/164083.jpg
Mysli, ze nikdo nebude rikat, ze jest to ciste CSV...

Pavol1217 28-05-2013 14:27

Peťka preco cítim v tvojom poslednom príspevku ironiu? myslis si ze ked kupujem psa nestudujem jeho rodokmen? pokial chce niekto zalozit chov na "exterierovo slabsich psoch", nech sa páci do toho, budem ho podporovat a drzat mu palce...

Margo, a preveril aj niekto matku Elbe Yanatos?

leila 28-05-2013 14:28

určite nie som ironická a verím, že aj v reále, na výstave alebo inde sa vieme normálne porozprávať. na nikoho neútočim, len sa snažím ti podať pohľad na vec aj z inej strany a ver, chápem tvoje rozhorčenie, bola by som tiež

wolfin 28-05-2013 14:28

noo su liudia ktery vidi rodokmen no nie umi videt psa ze on nie vypada tak to ako ma vypadat po rodokmenu :) nie len ten ta Elba je taka, viacej psov ktere maju v krvi CW vypadaju atypicne:)
chot aki to moj interes :) ja CW psov, ktere su "?" kryt nie budem ani ziadny chovny pes z LT to smo dotyci a ich detei :)

z Peronówki 28-05-2013 14:29

Quote:

Originally Posted by Pavol1217 (Bericht 454870)
Margo, a preveril aj niekto matku Elbe Yanatos?

Italských chovatelu typu Fabio mozna nelíbit, ale neslyšela jsem o falesnych rodokmenach V Italie. A už vůbec ne v CHS l'Amico del Lupo.
Kromě toho, u psů ktere chova Ilaria nebyly žádné "neobvyklé" zvířata. Také další dva vrhy Asie jsou normální. Husky se narodil jen v vrhu s Yanatosem.

leila 28-05-2013 14:29

Margo a čo Mutara? :)

Pavol1217 28-05-2013 14:30

Yanatos je brat Yama, je to zvlastne, ale po Yamovi take zvierata proste nevidím...

wolfin 28-05-2013 14:30

a ja vidim :)

Pavol1217 28-05-2013 14:30

napriklad?

wolfin 28-05-2013 14:31

:) Ty si stary chovatel sam musis to videt :)

z Peronówki 28-05-2013 14:32

Quote:

Originally Posted by Pavol1217
ci clovek chce, alebo nechce, musi uznat ze sa u edit najdu aj kvalitne jedince...

Není to o exteriéru. Pro Crying Wolf neexistuje žádná záruka, že tento "kvalitni jedinec" je CSV nebo kříženec Saarloosa. A je zřejmé, že Edith CSV a Saarloosove krizila. Více než jedenkrát...
Kromě toho její chování jasně ukazuje, že Edith ví, že testy DNA ukazu nepříznivou pravdu. Pro mě její chování je již dostatek důkazů, a proto nepoužíji v chovu žádného psa, ktery má slovo "Crying Wolf" v rodokmenu (s výjimkou psů narozených před rokem 2004). Pro mě to jsou bezpapiraky do doby, než::
A) Edith udělá testy DNA
nebo
B ) vytvořen bude profil DNA naseho plemena, který ukaze ktere psi Crying Wolf Vlk jsou cistokrevne a které jsou kříženci

Pavol, chápu tvůj hněv, a se tomu nedivím, protože Tvoja "vina" je jen v tom, že jsi věřil maďarskim rodokmenom a chovatelce FCI. Ale jediný vinen člověk je ona sama. Myslim, ze ma smysl napsat oficiální prostest do maďarského klubu. A pokud to nepomuze do FCI. Je jasné, že rozhovor s Edith nema smysl. A zpoždění způsobuje pouze, ze trpí chovatelé a majitele psu s CW...

leila 28-05-2013 14:32

ja mám info, že Edit má testy DNA svojich psov dávno spravené

z Peronówki 28-05-2013 14:33

Quote:

Originally Posted by MaryAnn
Ked budeme pristupovať k chovu benevolentne,môžeme zrušiť SVP, bonitácia bude zbytočná, zdravotné testy dobrovoľné a čo nám ostane... budeme mať úroveň ako v Taliansku alebo Španielsku.

Myslím, že to není fér tak psát o Španělsku. Jejich chovatelé se snaží chovat velmi dobře. Na kriti jezdi do zemi původu, ale neje to 20 km, ale 2000km. Psi maji testováne na HD, ED, DM, a nyní také na dwarfism. Mnoho se snaží cvičit se psy - a mají v této oblasti úspěchy. Jo, jsou tam take pseudo-chovatele, ale v které zemi nema? ;) Největší problém maji s tim, ze stejne jako na Slovensku, jeden z chovatelu uvěřil Edith a je vysoce pravděpodobné, že za množství peněz koupil ne "novou slovenskou krev" a kříženca. :/

z Peronówki 28-05-2013 14:34

Quote:

Originally Posted by leila
Margo a čo Mutara?

Samozřejmě také. Stejně jako "de la Louve Blanche", Wolfsirius" a "de Louba Tar"... Ti tři posledni jsou pro mne lhostejní - není tam nic cenného nebo zajimaveho. Ale když jde o Edith myslím, že by bylo skvělé to vysvětlit...

leila 28-05-2013 14:35

samozrejme. je veľká škoda, že testy DNA nie sú tak ďaleko, aby bolo možné určiť príslušnosť k plemenu. vyriešilo by sa tým veľa problémov. viem, že mnohí čestní ľudia si vzali od Edit šteňa vo viere, že kupujú čsv. Avšak čudujem sa, že nebola podaná žiadna oficiálna sťažnosť do Maďarska, či rovno na FCI, aby to prešetrili a prikázali Edit spraviť testy alebo čo. Neverím, že je všemohúca a nedotknuteľná ako chovateľ.

MaryAnn 28-05-2013 14:35

Margo, Ak som urazila španielsku úroveň tak sa ospravedlňujem, spomenula som ich len na základe príspevkov, ktoré naznačovali, že ich chov nie je veľmi prísny a že sa tam v podstate uchovňuje všetko. Za akúkolvek snahu zlepšiť chov vlastnou iniciatívou klobúk dole pred chovateľmi, bodaj by to tak bolo všade :)

z Peronówki 28-05-2013 14:36

Quote:

Originally Posted by leila
ja mám info, že Edit má testy DNA svojich psov dávno spravené

Tak jsem to slyšela, ale zřejmě zdrojem jsou lidé, kteří sami mají psi od Edith, takže hodnota této informace je pro mne žádna....

leila 28-05-2013 14:37

tiež som si myslela, že to tak bude...

leila 28-05-2013 14:38

CW Indra
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.n...41955227_n.jpg
neviem či sa to zobrazí

je to csv?

z Peronówki 28-05-2013 14:39

1000% ne :)

saschia 28-05-2013 14:39

Ak ma testy spravene, tak nech ich zverejni. Ale nech su z naozajstnych labakov a nech su na vzorkach podpisani nezavisli veterinari ze oni skutocne odoberali vzorky na testovanie.

Pavol, ak paris krizencov s cistymi CSV tak sa ti odtial saarlos neprejavi, ale moze sa prejavit v momente, ked sa spoja dva jedince s predkami z problematickych linii. Lenze o niekolko generacii uz naozaj nebude mozne zacat vylucovat z chovu pretoze pes ma otazneho predka. Je velmi smutne ze si to odskakavas ty, ale je to chyba EDIT, nie nasho klubu.

leila 28-05-2013 14:40

Quote:

Originally Posted by z Peronówki (Bericht 454889)
1000% ne :)

to bola skôr otázka pre CHS z Dubničanky... a takýchto príkladov je oveľa viac. niektoré kríženia sa prejavia hneď, iné až po pár generáciách a zatvárať pred tým oči je veľmi veľmi zlé!

Krotkovsky Peter ml 28-05-2013 14:40

Ja si myslím že sú to ČV

z Peronówki 28-05-2013 14:41

Quote:

Originally Posted by leila (Bericht 454891)
to bola skôr otázka pre CHS z Dubničanky...

http://dl.wolfdog.org/g/3/38544.jpg

tak mam dalsi... Csv nebo ne?

wolfin 28-05-2013 14:41

Ano, to moze vyjst na dalsych generacii a co potom robit z tymi 50 psov ked mozna teho nie davat do chovu a nie chovat teho Nr. 1 psa.

p.s. psa mozna libit aj bez stenat nie kazdy pes ma ist do chovu.
a co do Spanelska oni robi velku pracu ( te ktere ni su producency psov) a stara sa o krv a linii. a uz maju prve velmi zaujimave psy

Pavol1217 28-05-2013 14:42

Peťka, kde berieš istotu, že sarloos sa objaví až po pár generáciách? to si myslíme že čsv úplne prevalcuje gény saarlosa a ten saarlos sa na pár generácií úplne vytratí? do samostatného fotoalbumu som vložil fotky juny ako štenaťa a jej súrodencov

saschia 28-05-2013 14:42

Pavol - farba, tvar masky, tvar ucha, povaha, to nie su dominantne znaky, pri pareni s CSV sa to skryva, a prave ze sa to prejavi az ked sa stretnu dva krizence, aj ak su vzdialeni pribuzni sa mozu... Zvierat je dost a steniat urcite nie je malo, ved sa pozri ako casto je problem najst dobrych majitelov pre steniatka, tak naozaj nemozes povedat ze je vacsi dopyt ako ponuka. Tak preco nastojis na tom aby ti suku pustili do chovu aj ak je riziko ze to narobi pre plemeno viac skody ako osohu? Ak nevies najst na slovensku zaujimaveho plemennika tak potom je mozno chyba ze ho nechces najst, ale to nenapravis ani jednym ci dvoma vrhmi na tebou vybranych zvieratach, ti plemennici sa zazracne nezjavia... Naozaj nechapem preco to stale tlacis tymto smerom, naopak chapala by som ak by si sa snazil ziskat dokazy alebo nahradu skody od Edit. Bohuzial momentalne je to naozaj na nej, ona sa sama pripravila o dobre meno a ak jej ma niekto este niekedy verit, tak ona musi poskytnut dokazy... Dokazy proti nej existuju. Pes podla papierov CSV je jednoznacne vyzorom aj povahou saarloos. A je len stastie pre nas, ze sa na to prislo tak skoro po krizeni, o niekolko generacii neskor by sa uz tazko hladal konkretny vynnik...

z Peronówki 28-05-2013 14:43

Pavol, Saarloos to neje jen eksterier. To jsou take zdravotni problemy. U CSV 11 psu ma PRA (Progressive retinal atrophy). 10 jsou krizence Sarloosa a CSV - de Louba tar & co (11 pes s PRA to Waldo Crying Wolf....) Zatím u žádného jiného CSV PRA nebylo nalezene. V Německu oční vyšetření je podminka chovu, takže myslím, že pokud CSV by meli problem s PRA tak neco by tam nasli... Saarloosove nemají opravdu co nam nabídnout kromě problémů s povahou a zdraví....

darley 28-05-2013 14:43

Je mi luto, ze nevidite ako si Vy sam kazite meno. Pre mna sa Vasa chovatelska stanica stava nezaujimavou, resp.rizikovou. A myslim, ze nebudem jedina

Pavol1217 28-05-2013 14:44

Frederika kazdy ma svoje videnie sveta... mna nezaujima politika, resp. kto si co o mne mysli, s tym dokazem zit... zakladny problem pre mna: urobit june testy a porovnat, nemam problem v pripade zlych vysledkov testov uznat pravdu, tak ako je... ale zatial si jednoznacne na junu siahat nedam...

darley 28-05-2013 14:44

Ale preco toto neriesite s edit? Preco od nej neziadate testy? Vam to nie je ani len trochu podozrive? Nikto Vam na nu nesiaha. Len je nechovna. A snad to do vyriesenia problemu tak aj ostane.

Pavol1217 28-05-2013 14:45

toto je vec, ktorú by mal riešiť klub !!! stále je to všetko o domnienkach a dohadoch, mňa zaujímajú fakty, ako by sa nato pozerali chovatelia, keby spochybnim podobnym sposobom ich psov? tiez budete vsetci robit testy ako žeraví???

vyššie bolo spomenuté, že edit má porobené DNA svojich psov, ked ich nepredlozila, nie je to aj tým, že každý na nu hned útocil? a to sa jej teraz nechcem zastávat, je to len moj nazor... pokial su odobrate vzorky psov, tak by ich mal vyziadat klub, trebars aj cez FCI... klub preto, pretoze zatresuje chov na slovensku, je to v jeho kompetencií...

saschia 28-05-2013 14:45

Klub nevlastni Junu a preto na Edit nema ziadne paky! Ty si za Junu zaplatil, takze mas plne pravo od chovatelky ziadat dokazy o jej cistote.

Pavol1217 28-05-2013 14:46

ako klub nema opravnenie ziadat to od edit? ved ja som len chovatel, klub je ten ktory moze spochybnit preukaz povodu, pozastavit na zvierati chov a preto ma aj opravnenie cez madarsky klub (fci) ziadat tieto veci, alebo sa mylim?

pokial klub nevie poskytnut ochranu chovatelovi a pomoc pri rieseni problemu, naco mi je potom taky klub? v com mi ten klub pomoze, pokial si budem musiet vsetko riesit sam?

darley 28-05-2013 14:46

Jaaaaj takze o tom to je. S edit si neviete rady, tak nech to riesi klub alebo nech drzi hubu a nestara so co a cim chcete kryt. Uvedomte si, ze klub ma v prvom rade hajit plemeno. Chranit a zveladovat. A tym, ze zakazal na june chovat ho aj chrani. Uvedomte si, ze nie len vy ste tu. Su tu aj chovatelia, ktorym chvalabohu nejde len o vyzor

saschia 28-05-2013 14:47

Akoze si iba chovatel? Si si kupil stena o ktorom ti chovatelka tvrdila, ze je cistokrvne. Kedze PP je spochybneny kedze chovatelka dokazatelne dala vyhotovit PP s nespravnymi udajmi, mas snad narok byt uisteny o tom, ze si naozaj dostal cistokrvne stena. Chovatelka pouzila obe zvierata z vlastnej chovky, to znamena ze by mala byt schopna preukazat ich povod vo vlastnej rezii, nepotrebuje na to spolupracu dalsich nezavislych ludi. Ja fakt nevidim dovod, preco by si ty ako majitel nemal od nej dostat vsetky relevantne informacie a dokazy.

Pavol1217 28-05-2013 14:47

Frederika - chovatelia, ktorym nejde o vyzor? ako to je o com, ma byt mojou ambiciou dosiahnut vyzor nemeckeho ovciaka? naco potom plemeno ceskoslovensky vlciak vzniklo? citate tie prispevky po sebe vobec? alebo za kazdu cenu sa do mna a mojej chovatelskej stanice navazat?

ja som si kúpil krásnu sučku československého vlčiaka, ja o nej pochybnosti nemám, ale je veľa ľudí, ktorí tieto pochybnosti majú, na základe ktorého klub prijal take rozhodnutie, že dočasne na tejto vetve pozastavil chov... to si myslite ze klub ma mat len zalozene ruky a cakat co ja ako chovatel spravim? naco potom vyhadzujem 17 eur rocne na clenskom?

Alexandra som zvedavý, ako by si riesila tuto situaciu na mojom mieste....

Elar 28-05-2013 14:48

Keď už hovoríte o pozastavení chovu na sučke June, do dnešného dňa nemá splnené všetky podmienky zaradenia do chovu...

darley 28-05-2013 15:01

Ktorym nejde LEN o vyzor. Ale ide im o zveladovanie plemena, zdravie... A samozrejme cistotu plemena. Krizence saarlosa naozaj nepotrebujeme. Mate pravdu, Vy ste si ju kupili, tak to rieste.

z Peronówki 28-05-2013 15:02

Quote:

Originally Posted by darley
Mate pravdu, Vy ste si ju kupili, tak to rieste.

Myslím, že je něco, co muze udělat klub. Co co by mel udelat. Podvodu je stále více (Edith a "Crying Wolf", Mutary u "Passo del Lupo", Saarloosove v "de Louba tar", američtí Woldogs s "de La Louve Blanche", hybridy v "Wolfsirius") - protože všechny tyto podvody jsou nepotrestáne proto podvodníci našli následovníku...
Oficiálně zastavit to už není možné. Ale mozne je udelat profil DNA plemena (na základě starých psů) - například v Laboklinu. Je možné stanovit, že Ceskoslovensky Vlciak je pouze pes, který tento profil splňuje. A zbytek psu jsou vlcako-podobně vorisky. To by bylo řešení pro všechny nejistoty, protože vzhledem k malému genofondu csv profil by mel byt velmi přesný.

Pavol1217 28-05-2013 15:02

Frederika - ide im o zveladovanie plemena ked neprihliadnu na vyzor psa? to sa mozno casom dopracujete aj k čivavám

Zuzana - ano chýba jej beh, to je pravda, avšak to je niečo úplne iné ako spochybnenie jej rodokmeňa, takže odporúčam si viac naštudovať problematiku

Hanka 28-05-2013 15:24

Pavol, a co zatím zkusit kontaktovat Danielu Čílovou, která nám testuje DM a zeptat se jí na možnost otestovat u Juny přítomnost alely pro červenou barvu? Pokud ji má, tak není pochyb o tom, že je křížená. Pokud ji nemá, tak může a nemusí být křížená. Je to pomocná metoda. A může (nebo taky nemusí) něco vysvětlit.

Pavol1217 28-05-2013 15:25

dobrý príspevok, dakujem zaň :) daniela si určite tieto riadky prečíta, bol by som len rád ak by prispela s riešením môjho problému :)

Elar 28-05-2013 15:25

Pavol, ja a vsetci ostatni co tu prispievaju mame problematiku nastudovanu ocividne viac ako vy ked stale nevidite podstatu a zavaznost celej veci a stale si meliete len to svoje. Seriozny chovatel by nikdy nepodstupil to riziko...a nenakryl by suku ktorej povod sa takto zo vsetkych stran verejne spochybnuje...

Pavol1217 28-05-2013 15:26

Zuzana - nerozumiem ti, to akože keď niekto niečo verejne spochybňuje, automaticky sa tomu mám podriadiť???


All times are GMT +2. The time now is 03:36.

Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org