Wolfdog.org forum

Wolfdog.org forum (http://www.wolfdog.org/forum/index.php)
-   Wzorzec & bonitacje (http://www.wolfdog.org/forum/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Kody bonitacyjne (http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=3536)

leśniczyna 22-08-2005 17:42

Kody bonitacyjne
 
Proszęo wytłumaczenie oznaczeń bonitacyjnych lub o wskazanie źródła, gdzie mogłabym je znaleźć..

Narvana 22-08-2005 18:17

http://www.wolfdog.org/pol/articles/914.html
Prosze bardzo
:D

Ori 22-08-2005 19:06

A MOZE KTOS WIE CO OZNACZA ZE PIES JEST CHOWNY I LUB II LUB III?

Huan 22-08-2005 19:33

Rzymska cyfra oznacza klase hodowlana danego psa. Istnieja trzy: I, II, III. Najlepsza to I. Przynaleznosc do danej klasy jest warunkowana uzyskana ocena hodowlana na bonitacji i wynikiem przeswietlenia na dysplazje.

I tak:

Do klasy I naleza psy i suki, ktore:
- ocena z bonitacji: P1 (zgodnosc ze wzorcem doskonala)
- pies ma wynik przeswietlenia HD-A
- jego obaj rodzice maja HD-A

Do klasy II naleza psy i suki, ktore:
- ocena z bonitacji: P1 lub P3
- pies ma przeswietlenie HD-A lub HD-B
- jego obaj rodzice maja HD-A lub HD-B (jeden musi byc HD-A)

Cala reszta, w tym psy po rodzicach nieprzeswietlanych (z zagranicy, bo w Czechach jest to niedozwolone) trafia odrazu do ostatniej klasy, czyli III.

A po co sa cale klasy? Aby jak najbardziej ograniczyc wystepowanie dysplazji w tej rasie oraz polepszyc zgodnosc ze wzorcem. Psy z klasy III moga byc kojarzone jedynie z psami z klasy I, czyli maja dosc ograniczone uzycie w hodowli. Osobniki z klasy II moga byc kojarzone z klasa II lub I, a klasa I moze byc kojarzona z psami ze wszystkich grup.

Dodatkowo pies z przeswietleniem innym niz HD-A musi byc kojarzony wylacznie z osobnikiem wolnym od dysplazji (HD-A).

leśniczyna 22-08-2005 22:09

dziękuję bardzo!

Aga 26-03-2006 16:03

Karta Bonitacji
 
Dlaczego w karcie bonitacji pominięte są niektóre oznaczenia i gdzie można sprawdzić co one oznaczają?
Dla przykładu - na karcie w części dotyczącej sierści są objaśnienia oznaczeń L 2, 6, 8, 14, więc jak mogę rozszyfrować jaką ma sierść pies, który w kodzie bonitacyjnym ma L3?

z Peronówki 27-03-2006 17:41

Karta Bonitacji
 
Quote:

Originally Posted by Aga
Dlaczego w karcie bonitacji pominięte są niektóre oznaczenia i gdzie można sprawdzić co one oznaczają?
Dla przykładu - na karcie w części dotyczącej sierści są objaśnienia oznaczeń L 2, 6, 8, 14, więc jak mogę rozszyfrować jaką ma sierść pies, który w kodzie bonitacyjnym ma L3?

Zadne oznaczenia nie byly pomijane - czasem tylko trafia sie blad w kodzie bonitacyjnym. 8) Tak samo w tym wypadku - L3 nie istnieje - pies ten dostal L8, ktore potem zostalo zle przepisane do wynikow...

Aga 27-03-2006 18:34

Aha, no to teraz rozumiem, dzięki za wyjaśnienie!

Aga 01-10-2009 16:17

Na stronie Agnieszki "Wilczy Duch" na karcie przeglądu hodowlanego tłumaczonego przez Margo znajdują się oceny wad. Ciekawa jestem, czy te oceny muszą być stosowane przez sędziów bonitacyjnych, czy jest to tylko sugestia? Czy pies z wadą M2 bez maski (DB) musi otrzymać DB (lub niżej), czy może też mieć DOSK lub BDB i od czego to zależy?

shaluka 01-10-2009 17:11

Aga, te karty sa tez na wolfdogu jak i wiekszosci ludzi od wilczaków, oraz na stronach klubów ;) Ale z tego co wiem, to są wady które nie pozwalają na ocenę wyższą ni.. i to zależy od danej wady. Sorry za zawiłe tłumaczenie. Jak coś spróbuje jaśniej.

Aga 01-10-2009 21:47

Na wolfdogu jest karta w artykułach/bonitacjach ale bez ocen wad. Karty z ocenami nie znalazłam, dlatego powołałam się na Twoją.

wilczakrew 01-10-2009 22:49

Quote:

Originally Posted by Aga (Bericht 240693)
Na wolfdogu jest karta w artykułach/bonitacjach ale bez ocen wad. Karty z ocenami nie znalazłam, dlatego powołałam się na Twoją.

Wady mniejsze jak i wady dyskwalifikujące masz zawarte we wzorcu rasy.
Jako wada jest opisana " Słabo zaznaczona maska "
Kod bonitacyjny składa się z oceny wizualizacyjnej, pomiarowej jak i z testu charakteru. Całość daje nam dopiero obraz kodu bonitacyjnego.
Jednak jak pokazuje rzeczywistość nie zawsze tak jest.

Aga 02-10-2009 18:27

Ale ja właśnie staram się dowiedzieć, czy MNIEJSZE wady są oficjalnie stopniowane: nieobniżające kodu (DOSK), obniżające do BDB, DB, itd.
Dlatego interesuje mnie, czy oceny przy wadach na stronie WILCZY DUCH to OFICJALNA wytyczna dla sędziów, czy może tylko sugestia?

z Peronówki 02-10-2009 20:01

Quote:

Originally Posted by Aga (Bericht 240887)
Ale ja właśnie staram się dowiedzieć, czy MNIEJSZE wady są oficjalnie stopniowane: nieobniżające kodu (DOSK), obniżające do BDB, DB, itd.
Dlatego interesuje mnie, czy oceny przy wadach na stronie WILCZY DUCH to OFICJALNA wytyczna dla sędziów, czy może tylko sugestia?

Nie wiem o jaki artykul chodzi - nie moge go znalezc, ale chyba chodzi o tlumaczenie tabelki "mlodego" Rosika. To to?
http://www.wolfdog.org/pol/articles/1132.html

Mialam w rece dwa opracowania oceniania tabelki. Jedno czeskie (od Moniki)wackie (od Rosika). Generalnie zasada jest taka, ze wady do nr. 6 sa na "bdb". Czyli F2, I4, itd... Nr. 6 zwykle jest "db", ale niektore jeszcze moga byc "bdb". Powyzej 6 sa oceny "db" - E10, J12. 14 to zawsze dyskwa....
Tyle teoria...

Tabela miala za zasade stopniowac wady wilczakow, ale teraz stracila troche na aktualnosci i oba kluby wspolne przygotowuja nowa, bo brakuje paru wpisow, a pare pewnie sie wywali.

Inna sprawa jest ocenianie wady. Tzn F1, czyli wysoko osadzone to nadal ocena "dosk", ale w tym roku mielismy psa z "eksteremalnie" wysoko osadzonymi uszami - zamiast F1 dostal F14, czyli dyskwe.

"Stara" sprawa sa te nieszczesne kaciki - wedlug czeskich sedziow wiekszosc tamtejszych psow ma jedynie "lekko zaznaczone kaciki", ktore wpisuja do notek, a nie kodu. Na Slowackie "standardy" (prawie) wszystkie lapia sie na D12, czyli ocene "db". Jakie sa fotki sama widzisz, a w kodach... pewnie palcy jednej reki starczyloby na wyliczenie psow, ktore dostaly ta wade wpisana do kodu...:rock_3

Wiec podsumowujac: karta jest jedynie wytyczna, co jest wazne, a co mniej wazne, jesli chodzi o wady. Trzeba je oceniac w zaleznosci od nasilenia, dodatkowo wady sie sumuja...
Karta ma pomoc, ale to nie wszystko... ;)

GRABA 03-10-2009 15:46

Tak sobie pomyślałam, że w sumie fajnie by było, żeby w począwszy od klasy pośredniej pokazywać sędziemu wyniki bonitacji, bo skoro mamy tak, że sędzia mało wie o rasie (napisałam gorzej, ale już tam pod publikę zmieniłam:rock_3), a ją ocenia, to może dać by mu taką ściągę od znawców rasy - hehe:p

Gaga 03-10-2009 16:32

E tam, w zupełności wystarczyłoby aby przeczytał (ze zrozumieniem!) wzorzec i był świadomym, obiektywnym, uczciwym sędzią.:twisted:

shaluka 03-10-2009 19:01

Jest tez jeszcze sprawa indeksu, czyli im dalej od obranego, wzorowego tym gorsza ocena. Tak wiec tu np. jest sprawa dlugosci czy wysokosci, i jesli jest dajmy na to pies za krótki tez obrywa najczesciej bd, mimo doskonałości w całej pozostałosci ;)

shaluka 03-10-2009 19:02

Według mnie dobre by było by kazdy sedzia miał "sciagawke" ze wzorca ;)

Aga 04-10-2009 09:05

Stopniowanie wad to naprawdę świetna rzecz dla tych mających dylemat co jest gorsze: np. czarne skośne oko, czy jaśniutkie okrągłe, itd.

Margo 04-10-2009 09:30

Quote:

Originally Posted by Aga (Bericht 241058)
np. czarne skośne oko, czy jaśniutkie okrągłe, itd.

Nie ma latwo... ;) Czego nie uwzglednia stopniowanie to optyka...
Pies ciezki, z wielka klatka bedzie sie np wydawal wiekszy o poprawnie zbudowanego wilczaka.

To samo z okiem - oko jasne i bardzo jasne ZAWSZE wydaje sie bardziej okragle od tego ciemnego. Dlatego w stawce ciemnookich psow pies z supoer jasnym okiem prawie na pewniaka dostanie "okragle oko", nawet jesli jest wzorcowe: dobrej wielkosci i skosne... ;)


All times are GMT +2. The time now is 13:39.

Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org