Wolfdog.org forum

Wolfdog.org forum (http://www.wolfdog.org/forum/index.php)
-   Wzorzec & bonitacje (http://www.wolfdog.org/forum/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Regulaminy bonitacji (http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=20809)

Gaga 02-09-2011 19:55

Regulaminy bonitacji
 
Ponieważ artykułów nie da się odkopać, a na Peronówce nie znalazłam tych, których szukam to zarzucam pytanie publicznie: czy ktoś jest w posiadaniu aktualnych regulaminów czeskich i słowackich przeglądów i mógłby mi POKAZAĆ?
Szukam, bo po raz pierwszy zobaczyłam jakieś dziwne oceny z ostatniego przeglądu w Późnej i ich nie rozumiem. Zaznaczam, że nie chodzi mi o to, że nie są wyższe, ale że są dotychczas niespotykane :roll:
Coś się zmieniło w regulaminach, w ostatnich miesiącach?

p.s. po szukaniu źródła informacji rozszerzam pytanie o litewski regulamin, Daiva?

DanielZ 02-09-2011 19:58

Gaga to jeszcze pikuś .
Opis psa na przeglądzie po angielsku ( trochę dziwne) , a w jakim języku jest wystawiona ocena tego nie mogę do tej pory rozszyfrować .
Co do regulaminu to jeszcze jedno pytanie czy mając agresywnego psa mogę sobie sam pomierzyć psa bo sędzia nie jest wstanie do niego podejść ??

Huan 02-09-2011 20:08

Regulamin słowacki:
http://csv.sk/docs/bonitacny_poriadok.doc

ale nie znajdziesz tam informacji o kodach. Nie widziałem kodów z ostatniej bonitacji, ale co dokładnie jest tam innego?

GRABA 02-09-2011 20:09

MN na svodzie?
P.S. Sądziłam, że to pomyłka

Gaga 02-09-2011 20:27

No, chodzi o oceny MN.

Huan 02-09-2011 20:34

może chodzi o słowackie VN??

GRABA 02-09-2011 20:39

Quote:

Originally Posted by Huan (Bericht 401531)
może chodzi o słowackie VN??

tak sobie pomyślałam.... A jest gdzieś skala ocen jakie można dostać np. na słowackim przeglądzie młodych?

Gaga 02-09-2011 20:39

Zdecydowanie nie:) Velmi nadejny>nadejny..MN (malo nadejny? tak to bylo po słowacku?czesku?) - tego własnie nie wiem i pragnę się dowiedzieć.
Przemek, a masz gdzieś kartę bonitacji ? Bo tam były na pewno oceny bonitacyjne, nie pamiętam tylko czy były tez svodu mlodych.

wolfin 02-09-2011 21:57

MN to malo nadejny - bonitacja robiona wedlug slowackiego regulaminu ( ostatni raz) i bylo rozmowa co dac czy niedostateczny czy taki -bylo ustalona ze narazie to sa mlode psy i dostaja takie to a nie NDT niedostateczny
DanielZ czy masz prawo myslec ze sedzia boji sie a moze pozwolila inemu sedziemu FCI robic wymiary psow, bo ona ma asystowanie i praktyke na sedziego bonitacii? mogles spokojne przyjsc i zapytac byles tam ledwo kilka metrow od miejsca bonitacii.
co do opisow - jestesmi obywateliami Litwy- mielismi pisac po ... litewsku? czy uzywac jezyka FCI tz angelskiego. Nie ma problemu mozemi pisac i po naszemu :) nam bedzie latwej :)
jeszcze jakies pytania? chetne odpowiem

Gaga 02-09-2011 22:00

Quote:

Originally Posted by wolfin (Bericht 401542)
MN to malo nadejny - bonitacja robiona wedlug slowackiego regulaminu ( ostatni raz) i bylo rozmowa co dac czy niedostateczny czy taki -bylo ustalona ze narazie to sa mlode psy i dostaja takie to a nie NDT niedostateczny

A rzuciłabyś mi linkiem to źródła? W tym, co podal Przemek, nie ma :(

DanielZ 02-09-2011 22:36

Quote:

Originally Posted by wolfin (Bericht 401542)
co do opisow - jestesmi obywateliami Litwy- mielismi pisac po ... litewsku? czy uzywac jezyka FCI tz angelskiego. Nie ma problemu mozemi pisac i po naszemu :) nam bedzie latwej :)
jeszcze jakies pytania? chetne odpowiem

:lol: Język FCI nie przypominam sobie żeby FCI miało jakiś konkretny język.
Z tego co wiem opisy robi się w języku danego kraju ,a narodowość sędziego nie ma nic do rzeczy .

I ponawiam pytanie Gagi , bo w regulaminie podesłanym przez Przemka nie znalazłem oceny MN.

jefta 02-09-2011 22:53

Quote:

Originally Posted by DanielZ (Bericht 401549)
:lol: Język FCI nie przypominam sobie żeby FCI miało jakiś konkretny język.

cos gdzies czytalam w jakis regulaminach o `jezykach FCI`, chyba ze sedzia miedzynarodowy musi znac jeden `jezyk FCI` czyli francuski, angielski, niemiecki lub hiszpanski ;)

Gia 02-09-2011 22:58

A gdzie można znaleźć oceny z ostatniego przeglądu i bonitacji w Późnej? :)

Deima 02-09-2011 23:03

All complainings about bonitation or youth presentation that was in Pozna on 28th of August, please, sent to Lithuanian Czekoslovakian wolfdog club with OFFICIAL letter.


Thank You

jefta 02-09-2011 23:14

Quote:

Originally Posted by Gia (Bericht 401553)
A gdzie można znaleźć oceny z ostatniego przeglądu i bonitacji w Późnej? :)

http://www.wolfdog.org/eng/bonitations/

Gaga 02-09-2011 23:32

Quote:

Originally Posted by Deima (Bericht 401554)
All complainings about bonitation or youth presentation that was in Pozna on 28th of August, please, sent to Lithuanian Czekoslovakian wolfdog club with OFFICIAL letter.


Thank You

Ja protestów składać nie zamierzam, mam już wyjaśnione, że bonitacja była robiona wg. słowackiego regulaminu, więc sorry ale litewski klub jest mi po nic w tej sprawie. Ponieważ nigdzie nie można znaleźć podanej skali ocen, a gdzieś MUSI być, jedyną słuszną drogą wydaje się być pytanie skierowane do Słowaków.

p.s. Poza tym po co oficjalne pisma do Klubu, skoro autorki oficjalnego stanowiska mamy tu, ma forum? ;) Podpiszecie mi się: Daiva i Deima:)
W życiu trzeba sobie ułatwiać:p

Margo 03-09-2011 11:50

Quote:

Originally Posted by Gaga (Bericht 401521)
Szukam, bo po raz pierwszy zobaczyłam jakieś dziwne oceny z ostatniego przeglądu w Późnej i ich nie rozumiem. Zaznaczam, że nie chodzi mi o to, że nie są wyższe, ale że są dotychczas niespotykane :roll:
Coś się zmieniło w regulaminach, w ostatnich miesiącach?

Nic sie nie zmienilo - oceny na przegladzie odpowiadaja ocenom szczeniat w FCI, czyli bedzie to "wybitnie obiecujacy", "obiecujacy", "mniej obiecujacy" i "niedostateczny". Zreszta jest to opisywane w czesci "bonitacja" na stronie spotkania - czesc ta jest taka sama i nie byla zmieniana od czasu pierwszej bonitacji - wyjasnienie kodow jest tam od kilku dobrych lat:
http://www.wolfdog.org/pol/events/168.html
"U szczeniąt (na przeglądzie młodych) sędzia próbuje ocenić przyszłą wartość hodowlaną danego szczeniaka - właściciel dostaje dokładny i bardzo szczegółowy opis swojego psa wraz z ogólną ocena (wybitnie obiecujący, obiecujący, mniej obiecujący)."

Prawda jest, ze sa to oceny niespotykane, a w sumie szkoda.... W Poznej psy dostaly je za konkretne rzeczy. A zwykle jest niestety tak, za czasem szczeniak KOMPLETNIE nie przypominajacy wilczaka jest AZ "obiecujacy"...

Quote:

Originally Posted by DanielZ (Bericht 401522)
Gaga to jeszcze pikuś .
Opis psa na przeglądzie po angielsku ( trochę dziwne) , a w jakim języku jest wystawiona ocena tego nie mogę do tej pory rozszyfrować .

Wedlug FCI:
This report should be written in the native language of the organising country or in one of the four FCI working languages. The organiser decides on the type of the report and is held responsible for its translation.
Czyli raport (wystawowy - ale tyczy sie to tez bonitacji) ma byc pisany w jezyku organizatora lub jednym z czterech jezykow FCI. Decyzja o jezyku angielskim zapadla dlatego, ze udzial w bonitacji biora tez osoby z Niemiec i innych krajow europejskich, ktore maja problem z jezykiem polskim, a za to zadnego z angielskim. Angielski nie stanowi jednoczesnie (wiekszego) problemu dla osob z Polski i z latwoscia rozszyfrowali to co bylo napisane....

Quote:

Originally Posted by DanielZ (Bericht 401521)
Co do regulaminu to jeszcze jedno pytanie czy mając agresywnego psa mogę sobie sam pomierzyć psa bo sędzia nie jest wstanie do niego podejść ??

Tzn wspominasz tutaj trzy rozne rzeczy.

SEDZIA - nie jest postacia "wiodaca"... ;) Bonitacja to nie wystawa, gdzie oceny psa dokonuje sedzia. Przeglad hodowlany przeprowadza cala komisja. Rownie dobrze kody bonitacyjne moze nadawac (wpisywac) osoba, ktora nie ma uprawnien sedziowskich (oczywiscie po naradzie z reszta komisji) - tak bylo i jest np na wielu bonitacjach w Czechach (gdzie poradca chowu ma o niebo wieksza wiedze niz uczestniczacy w przegladzie sedzia)

MIARY - musza byc dokladne. Chodzi o to, aby jak najbardziej odpowiadaly rzeczywistosci... Na wiekszosci bonitacji psy mierzy czlonek komisji na ktorego psy "lepiej reaguja"... Bo jedynie pies "wyluzowany" daje sie prawidlowo zmierzyc (stad tez np te 2-3cm roznice we wzroscie psow zalezace od tego, czy psa mierzy mezczyzna czy kobieta ;))
Na serio nie ma znaczenia, czy centymetr trzyma na nosie wlasciciel psa, czy dotyka go palec sedziego - centymetry pozostaja takie same...

CHARAKTER - agresja przy sedziowaniu ma wplyw na ogolna ocene charakteru. W tym wypadku byl to "swiezak", ktorego nikt nigdy nie mierzyl, wiec reagowal tak jak reagowal - czyli totalnym sprzeciwem. Calkiem cos innego zaprezentowal potem na samym tescie charakteru - bylo to o tyle znaczace, ze psy "agresywne" (podczas mierzenia) sa jeszcze bardzej agresywne "na paliku". Natomiast ten calkiem sie wyluzowal (bo nie czul juz przymusu) i zachowywal sie 100% przyjacielsko. I jak widac to zadecydowalo o jego ocenie...

Gaga 03-09-2011 14:17

Quote:

Originally Posted by Margo (Bericht 401582)
Nic sie nie zmienilo - oceny na przegladzie odpowiadaja ocenom szczeniat w FCI, czyli bedzie to "wybitnie obiecujacy", "obiecujacy", "mniej obiecujacy" i "niedostateczny". Zreszta jest to opisywane w czesci "bonitacja" na stronie spotkania - czesc ta jest taka sama i nie byla zmieniana od czasu pierwszej bonitacji - wyjasnienie kodow jest tam od kilku dobrych lat:
http://www.wolfdog.org/pol/events/168.html
"U szczeniąt (na przeglądzie młodych) sędzia próbuje ocenić przyszłą wartość hodowlaną danego szczeniaka - właściciel dostaje dokładny i bardzo szczegółowy opis swojego psa wraz z ogólną ocena (wybitnie obiecujący, obiecujący, mniej obiecujący)."

Prawda jest, ze sa to oceny niespotykane, a w sumie szkoda.... W Poznej psy dostaly je za konkretne rzeczy. A zwykle jest niestety tak, za czasem szczeniak KOMPLETNIE nie przypominajacy wilczaka jest AZ "obiecujacy"...

Wyjdzie, że jestem upierdliwa (nie pierwszy raz zresztą), ale ja szukam źródła. NIE NEGUJĘ tego co piszesz - dziękuję, ale nie o to mi chodziło:)To jest opis, a ja szukam pierwowzoru i tyle, dla zaspokojenia własnej ciekawości.

z Peronówki 03-09-2011 15:54

Quote:

Originally Posted by Gaga (Bericht 401614)
Wyjdzie, że jestem upierdliwa (nie pierwszy raz zresztą), ale ja szukam źródła. NIE NEGUJĘ tego co piszesz - dziękuję, ale nie o to mi chodziło:)To jest opis, a ja szukam pierwowzoru i tyle, dla zaspokojenia własnej ciekawości.

W porzadku. Tez tak to odebralam.
Jednak regulamin bonitacji jest taki jak widzisz, tzn taki jak ten w linku wyslanym przez Przemka... Ogolnikowy do granic mozliwosci... Wiele rzeczy robi sie wiec tak "jak zwykle"... problem w tym, ze "jak zwykle" znaczy wszystko i nic... wiec niewiadome wyciaga sie z regulaminu wystaw FCI....


All times are GMT +2. The time now is 04:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org