Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-09-2004, 14:31   #1
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default strava a výchova

Dobrý den, před 14dny jsme si pořídili z chovné stanice štěně čsv, jmenuje se Alf a nyní je mu necelých osm týdnů. Dá se říci že důsledně pracujeme na socializaci a myslím že se nám daří. Ale k dotazu, vlastně ke dvěma dotazům: 1.značně se rozchází názor našeho veterináře a chovatelů píšících na tomto webu o výživě - veterinář zásadně nesouhlasí se syrovým masem, nutí nám granule naopak chovatelé se k masu staví jako k základní nebo alespoň důležité části stravy štěněte, prosím o radu jak správně krmit?
2.pes je hodně živý a hravý což je dobře,neustále chce a potřebuje něco kousat, toto však občas přerůstá v mírnou agresy s vrčením a občas to i dost bolí, na syna si dovolí i slušně vystartovat, jak a jestli vůbec je v tomto věku štěněte nutné ho trestat nebo jinak mírnit.
Děkuji za radu, Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 13-09-2004, 16:24   #2
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ahoj,

co sa stravy tyka, tazko radit, pred nedavnom sme tu mali celkom horucu diskusiu prave na toto tema - nazory su rozne, skusenosti tiez, ono clovek si napokon asi vyberie podla toho, ake ma sam moznosti. Kazdopadne, a to je dolezite a zhodneme sa na tom vsetci - pestrost v strave je nevyhnutna, najma v stenacom veku.

Co sa agresivity tyka, jedna vec je hra a druha ozajstny konflikt. Dolezite je, aby stena od malicka vedelo, kto je alfa a kto omega. V rodine stena (aj dospely pes) MUSI byt VZDY omega. Malemu stenatu to najjednoduchsie vysvelis tak, ze pri kazdom pokuse o presadzovanie svojho ho prevratis na chrbat alebo bok a pridrzis pri zemi, az kym neda jasne najavo ze uznava tvoju nadriadenost (prestane bojovat). Stenatu pri tom netreba vobec sposobovat bolest, to ze ho dokazet drzat v submisivnej polohe ta v jeho ociach stavia na poziciu nad nim. Takisto kazdy clen rodiny, ak by stena nanho "vyjelo", by mal takto ucinit (nepomoze ze ty ho uzemnis, ak vystartuje po synovi - je treba aby to urobil syn, jedine ze by bol syn primaly na to, aby dokazal udrzat stena pri zemi). A dolezite je ze je vzdy lahsie podriadit male stena ako velkeho pubertaka, takze trenujte kym je maly.
Tiez je dobre ucit stena od malicka, ze vsetko si musi zasluzit. Kazde jedlo, kazde pohladkanie by malo nasledovat az po splneni ulohy (bars aj jednoduchej, kym je stena male).

Vela stastia a spokojnosti s psikom !!!
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 13-09-2004, 17:09   #3
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: strava a výchova

Především je nutné dodržovat stravovací režim, jak má nového majitele informovat chovatel. Pokud bylo štěně dosud krmeno masem, je nesmysl náhle přejít na granule a naopak.

Quote:
Originally Posted by artus
veterinář zásadně nesouhlasí se syrovým masem, nutí nám granule naopak chovatelé se k masu staví jako k základní nebo alespoň důležité části stravy štěněte, prosím o radu jak správně krmit?
Řeknu to hodně natvrdo. K veterináři, který by mi nutil granule bych okamžitě přestal chodit. Ne kvůli těm granulím samotným ale kvůli tomu, že zjevně neví nebo nechce vědět, kde je pravda. Pokud to neví, je to smutné a svědčí to o jeho nedostudovanosti. Pokud to nechce vědět, svědčí to jen o jeho komerčních zájmech a nikoliv o snahu skutečně poradit.
Já osobně nejsem zastáncem granulí ale respektuji rozhodnutí jednotlivých majitelů, pokud se rozhodnou jimi krmit. Ale skutečný solidní veterinář by měl majitele psa upozornit na všechna úskalí jak granulí, tak syrové stravy a nikoliv jedno z toho apriori odmítat.

Quote:
Originally Posted by artus
2.pes je hodně živý a hravý což je dobře,neustále chce a potřebuje něco kousat, toto však občas přerůstá v mírnou agresy s vrčením a občas to i dost bolí, na syna si dovolí i slušně vystartovat, jak a jestli vůbec je v tomto věku štěněte nutné ho trestat nebo jinak mírnit.
Děkuji za radu
Milý Dane. Zdalipak jsi alespoň přečetl nějakou knížku o výchově psa než jsi štěně pořídil ? Tvůj dotaz svědčí o základní neznalosti výchovy psa (nic ve zlém, jen konstatuji). Samozřejmě, že je nutné štěně za prohřešky trestat. Trest musí odpovídat prohřešku a věku štěněte. Jak a v jakých situacích trestat, to by bylo dlouhé povídání. Zkus si zakoupit nějakou knihu o výchově a výcviku psů nebo navštiv nějakého (skutečného, protože těch "rádoby" je celá hromada) odborníka na tuto problematiku.
Především bys ses ale měl obracet v první řadě na chovatele, od kterého štěně máš. Skutečně solidní chovatel je vždy připraven majiteli svého štěněte pomoci. Pamatuj si, že při případných problémech se stravou nebo s chováním psa bys měl dodržet následující pořadí, kde hledat pomoc (alespoň dle mého názoru) :
1. chovatel psa
2. jiný zkušený chovatel nebo majitel ČsV popř. ostatní majitelé štěňat ze stejného vrhu
3. odborník etolog, který má s ČsV zkušenosti
4. poradce chovu
5. zkušení majitelé a chovatelé v kynologickém klubu (cvičáku)
6. veterinář

Samozřejmě jiná je situace při zdravotních problémech ale i v tomto případě bys měl vše konzultovat i s chovatelem Tvého psa. Ten by Ti měl být v těchto případech osobou nejbližší.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 13-09-2004, 19:00   #4
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Jen k těm granulím:většina veterinářů je doporučuje,ale nemyslím si,že by to bylo pouze z důvodů,že jsou zásadně proti masu ale hlavně z důvodu,že pro začínajícího majitele,který nemá dostatek zkušeností s výživou je to jednodušší alternativa.Krmením "klasickou stravou "může v tomto případě napáchat velké škody.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 13-09-2004, 20:06   #5
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by sedivak
ale hlavně z důvodu,že pro začínajícího majitele,který nemá dostatek zkušeností s výživou je to jednodušší alternativa.
Absolutní souhlas, Šediváku . Proto si ale myslím, že solidní veterinář by měl upozornit na úskalí obou možností a ne jen jednoznačně doporučit jeden typ (i granule mají své problémy, zvláště některé značky). Já osobně mám zkušenosti především s tím, že veterináři ne, že mají strach z nezkušenosti majitele, ale především sami prodávají granule a ty doporučují. A to je neprofesionální a nefér.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 14-09-2004, 07:47   #6
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Nezbývá než abych souhlasil s tím co už bylo napsáno. Někteří veterináři skutečně prosazují granule, a to určitou značku … Osobně krmím masem a také majitelům našich štěňátek doporučuji, aby krmili masem (myslím klasickou stravou, ne čistě masem) aspoň do ukončení hlavního růstu štěněte, tedy cca do 9 – 10 měsíců. Maso samozřejmě nedá štěněti vše, co potřebuje (třeba poměr P / Ca je opačný, než štěně potřebuje) – proto je nutné přidávat přílohy. Měkké ploché kosti a chrupavky jako zdroj vápníku a minerálů, rýže, ovesné vločky, těstoviny, čerstvá zelenina (pokud ji nebude pes chtít, nastrouhej mu ji do jídla), syrové vejce, každý den polévkovou lžíci kvalitního rostlinného oleje (v zimě dávám i malou lžičku rybího tuku), můžeš dát i trošku kvasnic nebo pár tablet pangaminu. Maso můžeš dávat hovězí, telecí, kuřecí, krůtí. Rozhodně často nestřídej granule a klasickou stravu, už vůbec ne systém ráno granule, večer maso. Granule pes tráví úplně jinak a trvá několik dní, než se na odlišný druh stravy trávící ústrojí adaptuje. To raději jen granule, ale když už, tak kvalitní!!!

Ohledně výchovy štěňátka – Saschia to napsala přesně. Štěně se musí naučit (a je to pro něj v tomto věku přirozené) kam může při hře zajít a kam už ne. Dobu hry určuješ ty. Při kárání štěněte používej metody, které by použila fena – vytřepání za kožich, podřízení (jak píše Saschia) – takový „trest“ je pro štěně snadno pochopitelný, na rozdíl od nějakého bití apod., které by nejspíš vedlo jen k narušení Vašeho vzájemného vztahu. (Byl ses podívat na štěňátka ještě před odběrem a viděl jsi, jak je fena „umravňuje“?) Trest musí následovat okamžitě po prohřešku štěněte – pokud Ti doma okouše nohu u stolu a ty to zjistíš až potom (tzn. nechytíš ho při činu), nemá už trest žádný význam. Snaž se o co nejlepší vztah se štěnětem a přitom buď důsledný. Později by se Ti mohlo stát, že odrostlejší štěně - puberťák by si uvědomilo, že nemáš až takovou převahu a začalo by se důrazněji snažit vylepšit si postavení ve smečce. Samozřejmě ani tehdy není nic ztraceno, ale dá ti podstatně víc zabrat dostat psa tam kam chceš.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 14-09-2004, 09:04   #7
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Sediváku, Pavle, Karle, předně děkuji za Vaše shodující se odpovědi. Pravda je, že se jedná o mého prvního psa, nicméně si myslím, že k výchově i stravě přistupuji celkem správně. O výchvě jsem četl hlavně na těchto stránkách, stejně jako o stravě. Krmím převážně syrovým masem jak mi doporučil chovatel, přidávám sunar, tvaroh, rýži, brambory, těstoviny,ovoce, zeleninu, nepřidávám rostlinný olej ani vitamíny což je asi chyba? Granule dávám jen občas tak že jich pár přimíchám do žrádla. I ve výchvě se příliš neliším od Vašich doporučení, jen je to problém u syna(10let), který by sám potřeboval svalit na záda trochu přidržet. Se psem si jen hraje a když ho to začne bolet uteče a to teď skončí, bude si muset zvyknout že psovi vždy ukáže kdo je pánem.
Jinak pes v necelých osmi týdnech perfektně reaguje na jméno i na přivolání ke mě! Ale když vidí psa nebo si s ním někdo momentálně hraje tak se mu na přivolání moc nechce.
Kdy myslíte, že je vhodné učit psa zvykat na obojek a vodítko a kdy s ním začít chodit na cvičák? U nás v Benešově necvičí jediný čsv, což je škoda, ale myslím že mám chytré zvíře které strčí ostatní do kapsy. Až trochu povyrostem zajedem i na nějakou tu akci s čsv, třeba do Nadějkova a rád si s Vámi popovídám. Se psem trávíme skvělé chvíle, žijeme teď nově na vesnici u lesa je to prostě paráda.
Děkuji za odpovědi na dotazy. Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 14-09-2004, 12:12   #8
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Olej do žrádla přidávej, má dobrý vliv na kvalitu srsti a zdraví kůže. Z krmné dávky bych asi vypustil brambory – nepoužívej ani syrové vepřové maso (osobně nedávám vepřové ani vařené – jen vyjímečně pro zpestření a pouze vařené). Důležité je, aby bylo v potravě dost zdrojů minerálů a hlavně vápníku – ve tvarohu není vápník skoro žádný! Dají se použít i průmyslově vyráběné vitamínové doplňky, třeba Vitamin Cal, Vitamix apod. Jako zdroj vitamínů skupiny B můžeš přidat třeba trošku kvasnic nebo pár tablet pangaminu. Granule bych osobně do klasické potravy nepřidával – důvody už jsem psal. Pamatuj že strava musí být pestrá a „vyrovnaná“ z dlouhodobého hlediska, nemusí být nutně vždy všechno v jedné krmné dávce.

Hodně pěkných společně prožitých chvil tobě i Alfovi )

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 14-09-2004, 14:46   #9
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Quote:
Originally Posted by artus
Kdy myslíte, že je vhodné učit psa zvykat na obojek a vodítko a kdy s ním začít chodit na cvičák?
Obojek a voditko rozhodne zacni trenovat uz hned ted. Ke spravne socializaci stenatka je treba, aby chodilo na prochazky ven mimo zahradu, potkavalo lidi, auta, jina zvirata atd. A to bez voditka a obojku tezko zvladnete.
Na cvicak muzete vyrazit take hned, uplne nejlepsi by bylo prihlasit se do nejakeho kurzu pro stenata. Pokud ho vas cvicak nema, chodila bych se tam se stenetem sem tam aspon podivat, aby mel moznost seznamit se s dalsimi psy, popripade si s nimi pohrat. Zakladni vychovu a vycvik zacnete uz doma (sedni, lehni, ke mne atd.) a pak si to pomalu zkousejte na cvicaku mezi ostatnimi psy. Prilis na pejska ale netlac, v jeho veku je nejlepsi "skola hrou".

Mirka
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 14-09-2004, 15:23   #10
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by alexa
Z krmné dávky bych asi vypustil brambory – nepoužívej ani syrové vepřové maso (osobně nedávám vepřové ani vařené – jen vyjímečně pro zpestření a pouze vařené).
Karlíku, teď trochu mateš tělem . Určitě normální vepřové maso není vhodné pro vysoký obsah tuku, ale takové syrové nebo jen lehce povařené vepřové nožičky jsou nejlepším zdrojem želatiny a levným a účinným prostředkem na čištění zubů.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 14-09-2004, 15:33   #11
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Co sa rastlinnych olejov tyka, najvhodnejsi je pravdepodobne olivovy olej, pre vysoky obsah nenasytenych mastnych kyselin. A zemiaky sice nedaju psovi nic, ale mozu pomoct zvysit objem krmnej davky, niektorym psom velmi chutia a ziadnu skodu nenarobia.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 20-09-2004, 08:39   #12
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel
Karlíku, teď trochu mateš tělem . Určitě normální vepřové maso není vhodné pro vysoký obsah tuku, ale takové syrové nebo jen lehce povařené vepřové nožičky jsou nejlepším zdrojem želatiny a levným a účinným prostředkem na čištění zubů.
No jo, máš pravdu. Měl jsem na mysli vepřové maso jako hlavní (nebo jednu z hlavních) složku potravy psa. Vepřové nožky jsou OK ).

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2004, 03:02   #13
Fianna
Junior Member
 
Fianna's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Praha
Posts: 21
Send a message via ICQ to Fianna
Default Ahoj Artusi

Ahoj Arte, zdravim Alfa, mam takovy dojem, ze mame doma bratricka hele s tim hlodanim jsem si taky nevedela docela dlouho rady a pak jsem si rekla, ze na to pujdu stejne jako se vsim jinym. Dusledne jsem mu to vysvetlovala, az to pochopil. A kdyz uz dojde na nejhorsi, nastavuju mu ruku tak dlouho a pokazdy, kdy do ni kousne za to dostane [jen se nebat, i kdyz to boli] ze si to po case rozmysli a kdyz mu pak nastavis ruku a v druhe hracku, uvidis, ze da prednost hracce. Proste si to jen nesmi dovolit, a ze to byly ze zacatku bitky fakt do krve ... jen se nebat nechat se hlodnout a vysvetlit mu po jeho, kdo je tu panem. Hale, ze zacatku jsme si povidali po jeho, nez pochopil, ze vrceni znamena fuj ...no nic, musim letet ... tak zatim a pozdravuj Alfa ...

Fianna a Alan alias Joshua
Fianna jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2004, 03:50   #14
Fianna
Junior Member
 
Fianna's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Praha
Posts: 21
Send a message via ICQ to Fianna
Default

Jo, jeste jedna vec. Vsechno se to snazim resit po vlcim, tzn. ze biti je az na poslednim miste, takze pres respekt a tos mel videt ty prvni bitky, kdyz se mladej snazil zaclenit do rodiny he he ... jde jen o to, byt palicatejsi, nez on

u me to odnesly jedny kalhoty a moje ruce, ale de facto ted, kdyz hryze do neceho jineho, nez do povolenych veci, set sakramentsky to vi a jen nas zhkousi

jinak, co se tyce krmeni, to syrovy mu sice hrozne jede, ale ted dostal cerviky a mam takovy podezreni, ze je to z masa, takze ode dneska jen vareny, je to fakt mazec a na zizalky fakt nemam ... nekdo ma fobii z pavouku a ja nemuzu tohle brrrrr

P.s. v pul ctvrte rano mi to uz moc nemysli, tak se omlouvam, jsetli jsou tu hrubky a sem tam nesouvisle vety
P.p.s. mela jsem mit Alfovu sestricku Airin ale vubec jsme si nesedly, zato s Joshem to bylo hned jasny. Znas to, prijdes mezi stenata a ono si te vybere a ty jeho ... s tim se proste nedalo nic delat a tak mame doma palicatyho kluka.

Jinak uz si zvykl na metro, tramky, autobusy, deti miluje a prostridalo se u nas tolik lidi, ze ma radost z kazdyho nove prichoziho ... po tyhle strance s nim neni problem ... za nejaky cas si ho zacnu brat s sebou do prace. A doufam, ze mi vyjde muj tajny plan, naucit ho poponaset golfove micky primo do jamky he he


Vlastne tak me napada, jediny s cim mam problem a nevim si rady, je, ze jsem ho naucila chodit po chodniku u nohy a v parku ma volno. Super. Ale jednou za cas ma tendence zdrhat. Normalne si hraje i na volno, ale sem tam .... no, nepribehne ani na zavolani ... potvora ... musim vymyslet jak na nej vyzrat :P Bohuzel klasicka finta, schovat se mu, mu dlouho nevydrzela a moc ho nevzrusuje ...

no nic, cus a dobrou pac a pusu Helca a Josh
Fianna jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2004, 08:28   #15
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Fianna
jinak, co se tyce krmeni, to syrovy mu sice hrozne jede, ale ted dostal cerviky a mam takovy podezreni, ze je to z masa, takze ode dneska jen vareny, je to fakt mazec a na zizalky fakt nemam ... nekdo ma fobii z pavouku a ja nemuzu tohle brrrrr
Jaké "červíky" má ? Jestli ho krmíš normálním masem, kupovaným v obchodě pro lidi, nemůže mít v žádném případě parazity z krmení. V 90% případů jsou paraziti nikoliv z krmení ale z toho, co pes sežere nebo olíže na zahradě, procházce apod.
Vařené maso je úplná blbost, kterou můžeš zcela narušit jeho fyzický vývoj (vařením v mase zničíš většinu vitamínů a dalších nezbytně nutných látek). Pokud nechceš krmit syrovým masem, tak už jsou lepší kvalitní granule (i když nejsem osobně jejich příznivce ).
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2004, 16:55   #16
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Fianno,ti vaši červíci budou pravděpodobně nejčastější štěněcí parazité- škrkavky.Stačí pravidelně odčervovat a zabránit pejskovi aby sežral na co přijde - vím u štěněte trochu problém.Syrové maso bych za tím také nehledala.Dobrý článek na toto téma vyšel na klubových stánkách v rubrice ČSV a zdraví.Zdraví Šedivák.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-09-2004, 17:07   #17
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Ještě mne napadla jedna otázka - kdy bylo štěně naposledy odčerveno ? O odčervení a eventuálních problémech s parazity by Tě měl informovat především chovatel Tvého štěněte. Ze stravy to zcela jistě nebude, jak jsem již napsal.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2004, 08:35   #18
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Zdravim Fianno i Alana. Jestli chceš podívej se do galerie jsou tam nějaká fota Alfa, a jestli můžeš pošli nebo dej do galerky fota Alana rád bych ho viděl (taky se mi líbil), ale Alf byl takový správný trdlo který hned přiběhlo a hrálo si s námi a i když byl nejmenší byl prostě náš. Kousání taky tvrdě odvykáme a už se to celkem daří. Jinak procházky jsou na volno nechá si ode mě odstup max. 50m (v lese) a pak přiběhne, problém je mezi lidmi hlavně mezi dětmi to na přivolání prostě kašle a když vidí psa to je konec od něj ho dostat dá dost práce. Ve městě chodíme na vodítku už mu to celkem jde. Občas si na mě zkouší zavrčet nebo mě lehce kousnout ale už ví že to schytá tak mě jenom testuje. S tím přivoláním mě to taky rozčiluje byl bych rád kdyby mi někdo poradil jak na to-jak psa přivolat v každé situaci? Když jsme sami není to problém ale jak se objeví lidi nebo psi je konec. Co se týče vaření masa souhlasím s Pavlem, u nás je syrové maso a vnitřnosti základem stravy i když jedno jídlo denně je bez masa (tvaroh s medem a třeba piškoty a občas vajíčko). Někdy mu do žrádla přidám trochu granulí ale jenom proto aby na ně úplně neodvykl kdyby bylo někdy potřeba s nimi krmit (dovolená apod.). Ještě jeden (dva)dotaz y: Občas Alfa neuhlídám a v rychlosti slupne to co zrovna vykadí, co s tím? Pes je zatím doma když jsme v práci a v noci, ale co nevidět ho chci nechávat venku na zahradě, kde bude mít otevřený kotec s boudou. V knize Ing.Hartla je doporučení mít psa do čtyřech měsíců doma. Jaky na to máte názor a to z různých hledisek?
Díky a zdravím Dan Artus
artus jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2004, 09:05   #19
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by artus
S tím přivoláním mě to taky rozčiluje byl bych rád kdyby mi někdo poradil jak na to-jak psa přivolat v každé situaci?
Jestli se něco učí pes celý život, tak je to přivolání . Pes není robot a tak nikdy přivolání nebude zcela 100%. Ale 99,9999% ho můžeš naučit . Přivolává se za pomoci různých triků a fint ale to by bylo na dlouhé povídání. Nejlépe je navštívit nějaký prověřený cvičák, kde Ti jistě poradí.

Quote:
Originally Posted by artus
Občas Alfa neuhlídám a v rychlosti slupne to co zrovna vykadí, co s tím?
Tohle dělá drtivá většina štěňat. V dospělosti ho to většinou přejde. Ale zkoušej tomu bránit (i když z vlastní zkušenosti vím, že je to mnohdy sisyfofská práce ).

Quote:
Originally Posted by artus
V knize Ing.Hartla je doporučení mít psa do čtyřech měsíců doma. Jaky na to máte názor a to z různých hledisek?
Pokud máš podmínky pro jeho držení venku, nevidím v tom problém (myslím alespoň mírně zateplenou boudu, řádně oplocený pozemek, absence elektrických kabelů nebo jiných "pastí" apod.). Samozřejmě, pokud je štěně staré 6 týdnů a venku je -30°C, tak jistě ho ven nepoženu . Mí psi vyrůstali vždy venku. I když je pravdou, že vždy ve dvou. Také je pravdou, že nebyli venku stále, ale vždy jsme je třeba na noc brali domů.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 29-09-2004, 14:16   #20
oblivion
Junior Member
 
oblivion's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Plzeň
Posts: 86
Send a message via ICQ to oblivion
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel
Quote:
Originally Posted by artus
Občas Alfa neuhlídám a v rychlosti slupne to co zrovna vykadí, co s tím?
Tohle dělá drtivá většina štěňat. V dospělosti ho to většinou přejde. Ale zkoušej tomu bránit (i když z vlastní zkušenosti vím, že je to mnohdy sisyfofská práce :D).
cože? drtivá většina?? to se mi teda vůbec nezdá..
josefínu psí trus nikdy nezajímal, vlastní vůbec a k cizím jen čuchne.. a nemyslím, že by byla taková výjimka.. s trusem ostatních zvířat (koně, kachny, zajíci, srnky, lišky) a hlavně s lidským je to samozřejmě něco docela jiného :o] ..když se to nesnaží sežrat, tak se v tom aspoň vyválet, ale tohle bohužel v dospělosti nepřejde.. :oE

Quote:
Originally Posted by artus
V knize Ing.Hartla je doporučení mít psa do čtyřech měsíců doma. Jaky na to máte názor a to z různých hledisek?
nejspíš je jednodušší psa z domu zvykat na kotec než naopak.. taky domá má větší kontakt s lidmi což je v raném věku důležité.. a líp se ohlídá vznik jakýchkoliv problémů (zdravotních apod.), když je stále na očích.. ty odrostlejší už prodlení tolik neohrozí..

charlie + josefína e.s. aka vanda
oblivion jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org