Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-03-2010, 11:29   #41
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Margo, tak, to wilk z tego regionu, i ktory jest wieciej podobny do wilka polskiego czy litewskiego, a nie do wilka z Ameriki czy Sibirii.
Katka jest napisane ze DO tyle cm a nie z TYLKO tyle cm musza miec.
A wilczaki i sa takie ze sa DO tych cm i smutna rzec, ze takie od do jest podane nie zbyt dokladne, ostatnie badania pokazuja ze wilki sa... okolo 65 cm wielkosci. ( tz w naszych terenach)
oraz jesli bedzie hodowac wilczaki choc i do 90 cm ale lekke i typyczne a nie biedne molosiki, to dawaj tylko, ale narazie duzo duzych psow to nie sa typiczne i lekie wilczaki a cos, co trudno wilkem nazwac.
__________________

Last edited by wolfin; 22-03-2010 at 11:37. Reason: p.s.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2010, 11:36   #42
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Katka View Post
Jaka zmiana wzorca? Wilczaki i tak są średnio niższe 10 cm od wilków. Robimy miniatury?
Nie sa 10 cm mniejsze. Po prostu caly czas pokutuje wsrod niektorych wilczakowcow zdanie, ze mamy rownac wielkoscia do wilkow u Alaski i Kanady...
To zdanie pasuje, ale do Saarloosow - to one sa "amerykanskie" w stylu... I poniewaz tam uzytkowoscia tez sie nikt nie bawil to spokojnie moga sobie selekcjonowac na 80cm... Mialoby to usadadnienie w historii rasy, a nikt, ze im nie zarzuci, ze psuja jakas "uzytkowosc"...


Ja mam bzika na punkcie wilkow i widzialam chyba wszystkie europejczyki, ktore sa w ZOO i Wolfparkach w Polsce, Niemczech i Czechach... A do tego jeszcze grupy wilkow z Wegier i Slowacji. I przy europejczykach wilczaki na serio nie sa male.

Tu masz fotke basiora z praskiego ZOO i SZCZENIEKA wilczaka...



Dla porownania - tu masz zadek Wiewiorki (62cm) i wilka alfe:



Dorosly samiec wilczaka i mlody samiec wilka:



Wilk i mlodziutki Eligo:



Nastepne samce - wilk i Last Navarre:


I wilki z Pragi nie sa jakimis karzelkami wsrod wilkow...

Polecam tez odwiedziny w ZOO we Wroclawiu. Maja fajne, bardzo typowe stado wilkow... Swietne do zerkniecie jaki powinien byc wilczak....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2010, 12:25   #43
Katka
Junior Member
 
Katka's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Wrocław
Posts: 90
Default

Znowu przenosiny tematu i zgubiłam swój post

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
Katka jest napisane ze DO tyle cm a nie z TYLKO tyle cm musza miec.
Proszę o czytanie ZE ZROZUMIENIEM. Pokaż mi gdzie napisałam że wilki "TYLKO tyle cm musza miec"?

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
Nie sa 10 cm mniejsze. Po prostu caly czas pokutuje wsrod niektorych wilczakowcow zdanie, ze mamy rownac wielkoscia do wilkow u Alaski i Kanady...
Żeby było coś jasne - nie zamierzam powiększać wilczaków, odpowiadają mi takie jakie są według wzorca. Przyjęłam minimalny wzorcowy wzrost wilczaków - oscylujących koło takiego wymiaru jest chyba najwięcej. Wilki - posiłkując się nie tylko amerykańskimi wymiarami - mają większe wahania wielkości, nawet w Polsce. Ale nie będę się kłócić - załóżmy że wilczaki i wilki są tych samych rozmiarów.

Jednak ja DALEJ pytam się po co obniżać wzrost wilczaków i czy są rzeczywiście planowane jakieś zmiany we wzorcu czy to są tylko spekulacje Graby?
Katka jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2010, 12:29   #44
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

a gdzie jest napisane ze beda zmiany w wzorcu o wiekszosc psa?
podany link i pisanie ze jezus jakie te wilczaki sa male i ze wilki sa az taaakie duze
czytam miedzy slow
zadam pytanie : masz psa ktory jest dobrze zlozony i ma prawidlowy format i ruch i masz psa ktory jest na przyklad z szeroka klata, czy nie ma dobrego formatu? ktory jest lepszy?
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2010, 12:31   #45
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by zalesianka View Post
Dokładnie!!
Uważam tylko, że skoro wzorzec mówi, że pies powinien mieć min. 65 a suka min. 60 cm to może mieć i więcej. Nie ma górnej granicy.
Czy proporcjonalnie zbudowany pies lub suka mające powyżej 70 cm należy postrzegać jako nietypowe?
W związku z tym, że temat podzielony, więc złapałam co wyżej
A skoro uznany wzorzec tak "mówi", to należy przestrzegac tego wzrosu - ale też przy zdrowym rozsądku wielkości do proporcjonalnośc
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2010, 12:32   #46
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post

W związku z tym, że temat podzielony, więc złapałam co wyżej
A skoro uznany wzorzec tak "mówi", to należy przestrzegac tego wzrosu - ale też przy zdrowym rozsądku wielkości do proporcjonalnośc
TAK - zlote slowa
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2010, 12:52   #47
Katka
Junior Member
 
Katka's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Wrocław
Posts: 90
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
a gdzie jest napisane ze beda zmiany w wzorcu o wiekszosc psa?
Jeszcze raz - cytaty Graby
http://www.wolfdog.org/forum/showpos...3&postcount=24
Nie wiem gdzie ona tą informację wyszperała.

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
podany link i pisanie ze jezus jakie te wilczaki sa male i ze wilki sa az taaakie duze
czytam miedzy slow
A ja cały czas podaję przedziałami i mówię o średniej - chciałam dodać że zauważyłam, że minimalne rozmiary wilczycy i wilka, nawet te podane w wikipedii, są równe minimalnym wilczków.

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
czytam miedzy slow
I tu jest problem ze zrozumieniem.

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
zadam pytanie : masz psa ktory jest dobrze zlozony i ma prawidlowy format i ruch i masz psa ktory jest na przyklad z szeroka klata, czy nie ma dobrego formatu? ktory jest lepszy?
To chyba jest pytanie retoryczne.
Katka jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2010, 12:55   #48
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Katka View Post

A ja cały czas podaję przedziałami i mówię o średniej - chciałam dodać że zauważyłam, że minimalne rozmiary wilczycy i wilka, nawet te podane w wikipedii, są równe minimalnym wilczków.

To chyba jest pytanie retoryczne.
a juz o srednim ? no to niektore wilczaki nawet sa wieksze niz niektore wilki, ktore dziszaj zyja
no i dodam ze ten pierwszy pies ma 65 cm a ten drugi 69 cm

retoryczne pytanie, ktory nadal jest prawidlowym?
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2010, 13:05   #49
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Katka View Post
Jednak ja DALEJ pytam się po co obniżać wzrost wilczaków i czy są rzeczywiście planowane jakieś zmiany we wzorcu czy to są tylko spekulacje Graby?
Ale kto mowi o obnizaniu?

Obecnie statystyki rasy doskonale odpowiadaja wzorcowi:


Podzial populacji CsW pod wzgledem wysokosci...

SUKI





PSY




Jest tak, jak byc powinno... Chodzi o to, aby nie 'zylowac' ich wysokosci i masy jak najbardziej w gore...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2010, 13:17   #50
Katka
Junior Member
 
Katka's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Wrocław
Posts: 90
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
Ale kto mowi o obnizaniu?

Obecnie statystyki rasy doskonale odpowiadaja wzorcowi
Jest tak, jak byc powinno... Chodzi o to, aby nie 'zylowac' ich wysokosci i masy jak najbardziej w gore...
Po raz kolejny - cytaty Graby
http://www.wolfdog.org/forum/showpos...3&postcount=24
Nie wiem gdzie ona tą informację wyszperała.

i:

http://www.wolfdog.org/forum/showpos...8&postcount=38
Katka jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2010, 17:26   #51
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
Jest tak, jak byc powinno... Chodzi o to, aby nie 'zylowac' ich wysokosci i masy jak najbardziej w gore...
No tu nadmienię, że Katka dostała swoją odpowiedź w innym temacie (żeby nie było, że bez mojej odpowiedzi zostało)

Czyli wspólna myśl taka jest, że ponad wzorzec i owszem jeżeli jest j.w.

(mam nadzieję, że tym samy utną się wszystkie poza forumowe plotki) - Margo nic nie zmienia - wysokość minimalna zostaje wg wzorca.
Jeżeli hodowca używa do rozmnażania psa poniżej wzrostu, to zapewne ma na uwadze pomiary (a także genetykę) bonitacyjne - i tu zaakcentuję - TO SPRAWA HODOWCY!!!!

P.S. Pewnie kilka osób nie wie, dlaczego nagle tak postanowiłam "wyprostować" ten temat - (tu co robi Margo i co naprawdę uważa).

Ano dlatego, że ja nie jestem ADWOKATEM ani Margo, ani Hanki i proszę zrozumcie, to wreszcie - nie dzwońcie lub nie piszcie do mnie jeżeli chcecie się dowiedzieć dlaczego, ta robi tak, a dlaczego ta robi inaczej

Hanka jest moją przyjaciółką, ale nie oznacza, to że muszę przejmować jej osobowość. Margo, nawet osobiście nie znam - nie muszę się zgadzać z tym jak "coś robi", ale szanuję ją za wiedzę - a ile sami wyciągniecie z tych i "pseudorozmów" i normalnych rozmwów, to Wasze.
Moje jest takie: tak samo może mi się podobać sucz z miotu "D" z PD, jak i podoba się inna suka - kto zrozumiał, ten wie.
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2010, 20:01   #52
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
(mam nadzieję, że tym samy utną się wszystkie poza forumowe plotki) - Margo nic nie zmienia - wysokość minimalna zostaje wg wzorca.
Jeżeli hodowca używa do rozmnażania psa poniżej wzrostu, to zapewne ma na uwadze pomiary (a także genetykę) bonitacyjne - i tu zaakcentuję - TO SPRAWA HODOWCY!!!!

P.S. Pewnie kilka osób nie wie, dlaczego nagle tak postanowiłam "wyprostować" ten temat - (tu co robi Margo i co naprawdę uważa).
Tu nawet nie ma co prostowac. Bo nie chodzi o plotki, ale po raz kolejny o zwyczajna nieznajomosc wzorca przez tych krytykantow (stad nie maja nawet odwagi napisac czegos oficjalnie)...

Nie ma psow idealnych. Kazdy ma jakies wady... Ja znalazlam swietnego i zdrowego psa, z dobra budowa, z super charakterem i na dodatek unikalnym rodowodem. Mial minus: byl mniejszy o 1 cm niz minimum. Wiec mial WADE. Odstepstwo od wzorca...

Droga konkurencja zrobila o to afere jednoczesnie kryjac psem, ktory mial:
- Zachwianie proporcji ciała.
- Nietypowa głowe.
- Nietypowy kształt i osadzenie oka.
- Wiszące podgardle.
- Nietypowa klatka piersiowa.
- Luźne stawy.
- Nietypowy ruch.

Ja zrobilam male ustepstwo dla jednej wady, konkurencja z radoscia kryla psem, ktory mial wzrost ok, ale za to min. 7 wad DYSKWALIFIKUJACYCH nie widzac w tym nic zlego...
"Moim" reproduktorem kryli hodowcy w Slowacji, dopytuja sie hodowcy z Czech, ich reproduktora omiaja wszyscy z daleka....

GRABA, tu na serio nie chodzi o "wybory hodowcy", ale o to, ze niektorzy krytykuja innych nie majac KOMPLETNIE zadnego pojecia o wzorcu i selekcji hodowlanej... Widza jak inni ida na kompromisy, nie majac chyba nawet pojecia, ze po mistrzowsku sami 'partcza' prace hodowlana...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org